En sevdiğiniz mevsim hangisi? Benimki bahar, ilkbaharı da sonbaharı da çok seviyorum. Kızaran yapraklar, yavaş yavaş kışa hazırlanan doğa ile sonbahar geldi çattı. Bu mevsimi en iyi şekilde değerlendirebilmek için Türkiye’nin en güzel sonbahar rotaları listesi hazırladım. Bu güzel listeyi instagramdaki takipçilerim ile birlikte hazırladık. Sizin de Türkiye’de sonbaharda gezilecek yerler listesine eklemeleriniz varsa yorum olarak bu yazıya eklemeyi unutmayın. Bu rotaların hemen hepsi hafta sonu veya günübirlik gidebileceğiniz yerler, bu yıl en azından birkaçına gitmeyi ihmal etmeyin!

Türkiye'nin En Güzel Sonbahar Rotaları
Türkiye’nin En Güzel Sonbahar Rotaları

Takibe almayı unutmayın: instagram.com/cokokuyancokgezen

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Sonbahar denince ilk akla gelen yerleden biri tabii ki Yedigöller. İstanbul’a yaklaşık 4 saatlik mesafede yer alan, yedi gölü kaplayan milli park alanında ister uzun yürüyüşler yapabilir isterseniz kamp yapabilirsiniz. Son yıllarda yolunun düzelmesi ile özellikle Kasım aylarında haftasonları inanılmaz kalabalık oluyor. Fırsatınız varsa hafta içi gitmeye çalışın.

Daha fazla bilgi için Yedigöller Milli Parkı yazıma göz atın.

Abant Gölü Tabiat Parkı, Bolu

Abant Gölü Tabiat Parkı
Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu’nun bir başka güzel tabiat parkı Abant Gölü. Yüksek ağaçların kapladığı göl çevresi uzun yürüyüşler için her mevsim çok uygun olsa da sonbaharda ağaçlardaki renk geçişlerini mutlaka görmelisiniz. İstanbul’dan günübirlik gidebileceğiniz gibi hafta sonu konaklamalı plan yapabilirsiniz.

Trilye, Bursa

Trilye
Trilye

Bursa’nın bakir yerlerinden biri olan, hafta sonu için harika bir rota Trilye. O tarafa geçmişken Cumalıkızık, Gölyazı gibi yerleri de ziyaret edebilir veya gününüzü Trilye’nin sokaklarında gezip sahilinde yemek yiyerek geçirebilirsiniz.

İznik, Bursa

İznik
İznik

Yine her mevsim güzel, üstelik İstanbul’a çok yakın İznik bu listede mutlaka olmalı. Hem tarihi ve kültürel değerleri hem de muhteşem güzellikteki doğası ile görülmeye değer.

İznik gezilecek yerler listeme de bir göz atın.

Birgi, İzmir

Birgi Köyü
Birgi Köyü

İzmir’in en güzel köylerinden biri Birgi. İstanbul’dan İzmir’e bir hafta sonu kaçamağı yapıp, İzmir’in güzel köylerini gezeceğiniz bir rota yapabilirsiniz.

Birgi ile ilgili daha fazla bilgi için Birgi gezilecek yerler yazıma göz atın.

Kazdağları, Çanakkale

Kazdağları, Çanakkale
Kazdağları, Çanakkale

Türkiye’nin oksijen deposu, Adatepe gibi güzel köyleri, Assos gibi antik şehirleri de gezip görebileceğiniz, Ayvalık veya Cunda’da denize girebileceğiniz harika bir hafta sonu rotası Kazdağları. İsterseniz dağda kamp yapabilir, isterseniz deniz kıyısına inebilirsiniz.

Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya

Her mevsimi ayrı güzel Kapadokya benim için Türkiye’nin en büyülü coğrafyası. Aslında en az 3-4 gün ayırmak gerek Kapadokya bölgesini gezmek için.

Kapadokya’da gezilecek yerler yazıma göz atın.

İğneada, Kırklareli

İğneada, Kırklareli
İğneada, Kırklareli

Longoz Ormanlarının keyfine varabileceğiniz İğneada İstanbul’dan günübirlik veya hafta sonu iki gün gitmek için çok uygun bir rota. Longoz Ormanları ve Dupnisa Mağarası çevresi sonbahar renkleriyle ayrı güzel olur.

İğneada gezisi yazıma mutlaka bir bakın.

Safranbolu, Karabük

Safranbolu, Karabük
Safranbolu, Karabük

Havalar iyice soğumadan sonbaharda Safranbolu, Yörük Köyü hafta sonu gitmek için harika bir alternatif. Safranbolu’ya gitmişken benim yerime lokum yemeyi ihmal etmeyin.

Safranbolu gezilecek yerler yazım çok işinize yarayacak.

Amasya

Amasya
Amasya

Şehzadeler şehri Amasya, Türkiye’de hak ettiği popülerliği yakalayamamış yerlerden biri. Nehir kıyısındaki evleri, Ferhat ile Şirin’in memleketi olmasıyla sonbahar romantizmi için çok uygun bir şehir.

Amasra, Bartın

Amasra, Bartın
Amasra, Bartın

Fatih Sultan Mehmet’in “çeşmi cihan” olarak nitelendirdiği bu güzel kasaba, tarih kokan sokakları ve farklı coğrafi yapısı ile zaten pek güzel. Bir de sonbahar renklerine bürününce kim bilir ne kadar güzel olur.

Amasra gezi rehberi yazıma bir göz atın.

Polonezköy, İstanbul

Polonezköy, İstanbul

İstanbul içinde sonbaharı yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden biri Polonezköy. Sadece yarım saat içinde bambaşka bir yere ulaşıyorsunuz. Kahvaltı yapmak için güzel mekanların yanı sıra yürüyüş patikasında yapacağınız bir yürüyüş ile sonbaharı sonuna kadar yaşamanızı sağlayacaktır.

Belgrad Ormanı, İstanbul

Belgrad Ormanı, İstanbul
Belgrad Ormanı, İstanbul

İstanbul’dan bir diğer alternatif de Belgrad Ormanı. Sonbaharda sararan yapraklarla tam bir tablo haline geliyor burası. Piknik yapmak, yürüyüş yapmak, koşmak için ormana gelip bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz.

Belgrad Ormanı yazımı mutkaka okuyun.

Şavşat, Artvin

Şavşat, Artvin
Şavşat, Artvin

Bu listeye aslında Karadeniz’den pek çok yer eklemek mümkün. Benim Karadeniz’deki favori yaylalarım Artvin Yaylaları olduğu için sonbahar rotası önerisini de oradan yapayım istedim.

Artvin yaylaları yazım ilginizi çekecektir.

Bu listeyi çok daha fazla uzatmak mümkün. Siz de favori sonbahar rotalarınızı bu yazıya yorum olarak eklemeyi unutmayın!

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın