Fethiye, Türkiyemizin en güzel yerlerinden biri. Bir de konu tatilse ne ararsanız var: Deniz, güneş, kum açısından sadece ülkemizin değil, dünyanın en değerleri yerlerinden biri. Tarihi yerler açısından baktığınızda ise neresine bakarsanız karşınıza ya bir antik kent ya bir tarihsel yapı, ya da değerli bir anıt çıkıyor. Doğal güzellikler açısından ise zaten büyüleyici; koylar, kanyonlar, vadiler, dağlar ve ormanlar bölgenin en çarpıcı güzelliklerini sergiliyor. Fethiye’de gezilecek yerler listesindeki yerleri görebilmek için Fethiye’ye en az birkaç defa gitmek gerek. Bir defa giderseniz; Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Ölüdeniz ve Likya Yolu zaten sizde bağımlılık yapar, tekrar tekrar tekrar gitmek istersiniz.

Fethiye'de Gezilecek Yerler
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek En Güzel 10 Yer

Fethiye’de gezilecek yerler için tam bir liste çıkarmaya çalışırsak gerçekten çok uzun bir liste olacaktır, bu nedenle Fethiye’de gezilecek en güzel 10 yer gibi daha kısa bir liste çıkarmaya çalıştım. Umarım görülecek diğer yerleri küstürmem.

Kayaköy

Fethiye'de Gezilecek Yerler - Kayaköy
Fethiye’de Gezilecek Yerler – Kayaköy

Fethiye’nin bir mahallesi olan Kayaköy, eski bir Rum köyü. Karmilassos Antik Kenti üzerine kurulan bu Rum yerleşimi yan yana yapılmış kayalık ve taşlık evlerden oluşuyor. Mübadele zamanı Rumlar Yunanistan’a gönderilince yamaca yerleşmiş olan köy birden terkedilmiş ve hayalet şehre dönüşmüş. Dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy; Fethiye’nin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Benim listemin kesinlikle ilk sırasında!

Terk edilmiş Rum Köyü Kayaköy yazımı da mutlaka okuyun.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı
Saklıkent Milli Parkı

Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu, ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerinden biri.  Binlerce yıl boyunca suyun kalkerli araziyi aşındırması sonucunda bugünkü biçimini kanyon, Fethiye’ye 50 km. mesafede bulunuyor. Dağlardan gelen çayın soğukluğu Saklıkent’e yaz-kış demeden bir serinlik katıyor. Fethiye’nin sıcağından kaçma isteyenler için güzel bir alternatif olan kanyonun dinlenme tesislerinde serinleyebilir, debisi yüksek sularında rafting ve diğer su sporlarını yapabilir, kanyonun zorlu parkurunda doğanın zevkini çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz

Ölüdeniz
Ölüdeniz

Denize çalan mavisiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Ölüdeniz, dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak tanınıyor. Antik Çağ’da “Işık ve güneş diyarı” olarak bilinen Ölüdeniz, Fethiye merkeze yaklaşık 13 km mesafede, Babadağ’ın eteklerinde konumlanıyor. Ülkemizdeki Mavi Bayraklı plajlardan biri olan ölüdeniz, Akdeniz’de turistlerin en çok uğradığı yerlerden biri. Masmavi denizi, uzun kumsalıyla Fethiye’nin en gözde plajlarından biri olan Belceğiz Plajı da Ölüdeniz’de yer alıyor. Denizin ve mavinin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir plaj burası.

Ölüdeniz’den Antalya yönünde doğru devam ederseniz Kıdrak Plajı da çok keyifli bir plaj, orayı da değerlendirmenizi öneririm. Bir diğer güzel seçenek de Babadağ’dan Ölüdeniz’e doğru yamaç paraşütü yapmak!

Amintas Kral Mezarları

Amintas Kral Mezarları
Amintas Kral Mezarları

Fethiye’nin şehir merkezinde bulunan Amintas Kral Mezarları, şehrin en önemli simgelerinden biri. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar olan Kaya Mezarları, Likya Dönemi’nden bugüne kadar gelebilmiş nadir eserlerden. Basamaklarla çıkılabilen bu mezarlar, Fethiye ve deniz manzarasına hakim manzarası, gotik yapısıyla ve hayranlık uyandıran işlemeleriyle görülmesi gereken yerlerden.

Antik kentleri seviyorsanız Kadyanda Antik Kenti Fethiye gezi listenize ekleyebileceğiniz yerler arasında.

Gemiler Koyu ve Gemiler Adası

Gemiler Koyu
Gemiler Koyu

Gemile Adası, adanın karşısında bulunan Gemiler Koyu ve Gemiler Vadisi ile birlikte ülkemizdeki önemli doğal sit alanlarından biri. Eski adı Aya Nicola olan Gemiler Adası,  Fethiye’ye 9 km. mesafede bulunuyor. Adaya Gemiler Koyu’ndan küçük balıkçı tekneleri ile ulaşım sağlanıyor. Güzel kumsalı, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili yapısıyla dikkat çeken adada freskleri hala bozulmamış, Bizans ve Erken Hristiyanlık Dönemi kilise kalıntıları görülebiliyor. Her zaman adanın plajının çevresinde dolaşan bir de deniz kaplumbağası var, kızdırmayın, ısırabilir.

Çalış Plajı

Çalış Plajı
Çalış Plajı

Bölgedeki diğer plajlara göre daha sakin bir plaj olan Çalış Plajı, Fethiye merkeze 5 kilometre mesafede konumlanıyor. Kilometrelerce uzunluktaki bu geniş, kumlu ve ulaşımı kolay plaj, temiz denizi ve Fethiye Körfezi’nin eşsiz manzaralarıyla Fethiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor, özellikle gün batımı muhteşemdir. Aynı zamanda caretta carettaların da yaşam alanlarından biri olan plaj, bünyesindeki tesislerle su sporu aktiviteleri için de uygun imkânları sağlıyor.

Şehir merkezine yakın olan Boncuklu Koyu, Katrancı Koyu, Akmaz Plajı keyif alacağınız diğer plajlar olacaktır.

Likya Yolu

Likya Yolu
Likya Yolu

Antik Çağ’da Likyalıların kullandığı bir yol olan Likya Yolu;  Antalya ile Fethiye körfezleri arasında, Akdeniz’e uzanan bir bölgede yer alıyor. 535 kilometreye kadar uzanan yapısıyla Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahip Likya yolu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak da gösteriliyor. El değmemiş koylardan, dağlardan, ıssız köylerden, İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena gibi çok sayıda antik kentten geçerek doğaseverler için inanılmaz güzellikler sunan Likya Yolu, hem doğa hem de arkeolojinin harmanlandığı nadir rotalardan biri.

Likya Yolu Yürüyüşü yazıma da göz atmak ister misin?

Kelebekler Vadisi

Akdeniz Bölgesi’nin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ’ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi,  Fethiye’nin Ölüdeniz beldesi sınırları içinde bulunuyor. Kendine has topografyası ve doğal güzellikleri sebebiyle 1995 yılında 1.derecede doğal sit alanı ilan edilmiş bu vadi;  ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biri olarak biliniyor. İsmini içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden özellikle de Kaplan Kelebek’inden alan vadi; ekolojik tarımdan, ekolojik turizme, kültürden, sanata kadar pek çok alan için elverişli imkânlar sunuyor. Doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla ülkemizdeki en önemli doğal yaşam alanlarından biri olan vadiye ulaşım ise Ölüdeniz’den kalkan teknelerle sağlanıyor.

Kabak Koyu

Kabak Koyu
Kabak Koyu

Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kabak Koyu; endemik çeşitliliği, yabani hayatı ve 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan bu koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor.  Ülkemizde 1.derecede sit alanı ilan edilmiş yerler arasında bulunan bu el değmemiş koya Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle ulaşılabiliyor.

12 Adalar

12 Adalar
12 Adalar

Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası, Zeytin Ada gibi birbirine yakın mesafe bulunan 12 adadan oluşan 12 Adalar; Fethiye’nin en turistik bölgelerinden biri. Özellikle yaz sezonunda günübirlik turların veya lüks yatların sıklıkla uğradığı bu bölge berrak denizi sessiz, sakin koylarıyla denizin tadını çıkarmak isteyenler için alternatif yerlerden. Göcek ve Fethiye’den kalkan günübirlik tekne turları ile de adaların bir kısmını ziyaret etmeniz mümkün.

Göcek Yelkenli Turu Deneyimi yazım da ilgini çekebilir.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  1. Blogunuzu yeni takip etmeye başladım, hayran kaldım. Şimdilik gezmeye maddi imkanlarım el vermiyor ama durumlar düzelince tek tek görüp bütün bu güzellikleri yaşamak istiyorum.

Yorumunuzu Yazın