Fethiye, Türkiyemizin en güzel yerlerinden biri. Bir de konu tatil olduysa neredeyse ne ararsanız var. Deniz, güneş, kum açısından sadece ülkemizin değil, dünyanın en değerleri yerlerinden. Tarihi yerler açısından baktığınızda ise neresine bakarsanız karşınıza ya bir antik kent ya bir tarihsel yapı, ya da değerli bir anıt çıkıyor. Doğal güzellikler açısından ise zaten büyüleyici; koylar, kanyonlar, vadiler, dağlar ve ormanlar bölgenin en çarpıcı güzelliklerini sergiliyor. Bu güzellikleri görebilmek için Fethiye’ye en az birkaç defa gitmek gerek. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Ölüdeniz ve Likya Yolu zaten sizde bağımlılık yapar.

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Kayaköy

Fethiye'de Gezilecek Yerler - Kayaköy
Fethiye’de Gezilecek Yerler – Kayaköy

Fethiye’nin bir mahallesi olan Kayaköy, eski bir Rum köyü. Karmilassos Antik Keti üzerine kurulan bu Rum yerleşimi yan yana yapılmış kayalık ve taşlık evlerden oluşuyor. Dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy; Fethiye’nin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

Terk edilmiş Rum Köyü Kayaköy yazımı da mutlaka okuyun.

Saklıkent Milli Parkı

Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Saklıkent Kanyonu, ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerinden biri.  Binlerce yıl boyunca suyun kalkerli araziyi aşındırması sonucunda bugünkü biçimini kanyon, Fethiye’ye 50 km. mesafede bulunuyor. Dağlardan gelen çayın soğukluğu Saklıkent’e yaz-kış demeden bir serinlik katıyor. Fethiye’nin sıcağından kaçma isteyenler için güzel bir alternatif olan kanyonun dinlenme tesislerinde serinleyebilir, debisi yüksek sularında rafting ve diğer su sporlarını yapabilir, kanyonun zorlu parkurunda doğanın zevkini çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz

Denize çalan mavisiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Ölüdeniz, dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak tanınıyor. Antik Çağ’da “Işık ve güneş diyarı” olarak bilinen Ölüdeniz, Fethiye merkeze yaklaşık 13 km mesafede, Babadağ’ın eteklerinde konumlanıyor. Ülkemizdeki Mavi Bayraklı plajlardan biri olan ölüdeniz, Akdeniz’de turistlerin en çok uğradığı yerlerden biri. Masmavi denizi, uzun kumsalıyla Fethiye’nin en gözde plajlarından biri olan Belceğiz Plajı da Ölüdeniz’de yer alıyor. Denizin ve mavinin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir plaj burası.

Biletbayisi.com sitesinde Dalaman ucuz uçak bileti kampanyalarını kaçırmayın.

Fethiye Kral Mezarları

Fethiye’nin şehir merkezinde bulunan Fethiye Kral Mezarları, şehrin en önemli simgelerinden biri. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar olan Kaya Mezarları, Likya Dönemi’nden bugüne kadar gelebilmiş nadir eserlerden. Basamaklarla çıkılabilen bu mezarlar, Fethiye ve deniz manzarasına hakim manzarası, gotik yapısıyla ve hayranlık uyandıran işlemeleriyle görülmesi gereken yerlerden.

Gemiler Adası

Gemile Adası, adanın karşısında bulunan Gemiler Koyu ve Gemiler Vadisi ile birlikte ülkemizdeki önemli doğal sit alanlarından biri. Eski adı Aya Nicola olan Gemiler Adası,  Fethiye’ye 9 km. mesafede bulunuyor.  Güzel kumsalı, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili yapısıyla dikkat çeken adada freskleri hala bozulmamış, Bizans ve Erken Hristiyanlık Dönemi kilise kalıntıları görülebiliyor.

Çalış Plajı

Bölgedeki diğer plajlara göre daha sakin bir plaj olan Çalış Plajı, Fethiye merkeze 5 kilometre mesafede konumlanıyor. Kilometrelerce uzunluktaki bu geniş, kumlu ve ulaşımı kolay plaj, temiz denizi ve Fethiye Körfezi’nin eşsiz manzaralarıyla Fethiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor. Aynı zamanda caretta carettaların da yaşam alanlarından biri olan plaj, bünyesindeki tesislerle su sporu aktiviteleri için de uygun imkânları sağlıyor.

Likya Yolu

Antik Çağ’da Likyalıların kullandığı bir yol olan Likya Yolu;  Antalya ile Fethiye körfezleri arasında, Akdeniz’e uzanan bir bölgede yer alıyor. 535 kilometreye kadar uzanan yapısıyla Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliğine sahip Likya yolu, çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak da gösteriliyor. El değmemiş koylardan, dağlardan, ıssız köylerden, İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena gibi çok sayıda antik kentten geçerek doğaseverler için inanılmaz güzellikler sunan Likya Yolu, hem doğa hem de arkeolojinin harmanlandığı nadir rotalardan biri.

Kelebekler Vadisi

Akdeniz Bölgesi’nin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ’ın eteklerini süsleyen Kelebekler Vadisi,  Fethiye’nin Ölüdeniz beldesi sınırları içinde bulunuyor. Kendine has topografyası ve doğal güzellikleri sebebiyle 1995 yılında 1.derecede doğal sit alanı ilan edilmiş bu vadi;  ülkemizdeki doğa ve kamp turizminin en önemli adreslerinden biri olarak biliniyor. İsmini içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden özellikle de Kaplan Kelebek’inden alan vadi; ekolojik tarımdan, ekolojik turizme, kültürden, sanata kadar pek çok alan için elverişli imkânlar sunuyor. Doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla ülkemizdeki en önemli doğal yaşam alanlarından biri olan vadiye ulaşım ise Ölüdeniz’den kalkan teknelerle sağlanıyor.

Kabak Koyu

Fethiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kabak Koyu; endemik çeşitliliği, yabani hayatı ve 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan bu koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor.  Ülkemizde 1.derecede sit alanı ilan edilmiş yerler arasında bulunan bu el değmemiş koya Ölüdeniz’den özel tur tekneleriyle ulaşılabiliyor.

12 Adalar

Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası, Domuz Adası, Zeytin Ada gibi birbirine yakın mesafe bulunan 12 adadan oluşan 12 Adalar; Fethiye’nin en turistik bölgelerinden biri. Özellikle yaz sezonunda günübirlik turların veya lüks yatların sıklıkla uğradığı bu bölge berrak denizi sessiz, sakin koylarıyla denizin tadını çıkarmak isteyenler için alternatif yerlerden.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  1. Aygül Hayal Cevapla

    Blogunuzu yeni takip etmeye başladım, hayran kaldım. Şimdilik gezmeye maddi imkanlarım el vermiyor ama durumlar düzelince tek tek görüp bütün bu güzellikleri yaşamak istiyorum.

  2. Aralarında göremediğim yerler de var. Gemiler Adası ve Kabak Koyu’nu çok merak ediyorum. Belki seneye gidebiliriz 🙂

  3. Malatya Havalimanı Rent A Car Cevapla

    Kabak Koyu ve gemiler adası mutlak gidilmesi gereken yerlerdendir.

Yorumunuzu Yazın