Sevil Mert Kimdir?

Merhaba, ben Sevil Mert Uzun, “Çok Okuyan Çok Gezen” adlı blogunun kurucusu ve seyahat yazarıyım. 

Sevil Mert
Sevil Mert

1980 yılında Türkiye’nin haritadaki yeri en az bilinen şehri Burdur’da dünyaya geldim. Sırasıyla; Burdur Anadolu Lisesi, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Lisansı ve Bahçeşehir Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı’nı tamamladım. Üniversite sırasında çalışmaya başladığım bankacılık sektöründeki 6 yıllık Alternatif Dağıtım Kanalları deneyimimden sonra 5 internet şirketinin kuruluşunda yer aldığım inkübatör bir şirketin (adı Embrio idi) yönetiminde yer aldım. 2010 Mayıs -2017 Şubat arasında Sigortam.net’te  Pazarlama, CRM ve İş Geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştım. 2017 Şubat- 2018 Nisan arasında HürriyetEmlak’ın Pazarlama Koordinatörü, Hürriyet’in ise Marka Yönetiminden sorumlu koordinatörü olarak çalıştım. Mayıs 2018’den bu yana ise kurumsal hayatıma bir nokta koyup hayatıma seyahat bloggeri ve yazarı olarak devam etme kararı aldım.

İşinden istifa edip gezi bloggeri olmak adlı yazımda detayları anlattım.

Bulduğum her fırsatta geziyorum, yazıyorum, paylaşıyorum…

Seyahatlerimi anlık olarak instagram ve youtube hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir Garip Seyyah…

Avrupa, Kafkaslar, Uzakdoğu, Balkanlar, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Ortadoğu’da 60’tan fazla ülkeyi gezdim, gezi yazılarımı da başta Çok Okuyan Çok Gezen blogumda olmak üzere farklı internet sitelerinde ve dergilerde yayınlıyorum. Seyahat virüsü kanıma girdiğinden bu yana geziyorum.

Dünyaya baktığım pencere tam da şöyle;

Öğrenmenin sonu yok, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni bilgilere ulaşmak, araştırmak, kendini geliştirmek hiç bitmeyecek bir yolculuk, ben de bu yolculukta bir garip seyyah…

Sevil Mert Kimdir?
Sevil Mert Kimdir?

Gezmek, yeni yerler görmek, yeni birşeyler öğrenmek ve bunları paylaşmak hayatımın önemli bir kısmını kaplıyor. Hayatımın başka bir vazgeçilmezleri ise internet, yenilik ve iletişim. Tüm bu zevklerimi biraraya getirince ortaya “Çok Okuyan Çok Gezen” çıktı. Okuyup öğrendiklerimi gezilerimde deneyimliyor, okumayla öğrenilemeyecek tecrübeleri içine katıyor ve paylaşıyorum.

Geziden zevk almak, kaliteli zaman geçirmek için, öncesinde çok iyi araştırma yapmak gerektiğini düşünüyorum. Gezmek benim için hiç bir zaman “haydi, aldım çantamı çıkıyorum” olmadı. Gezmeyi ciddi bir iş olarak ele alır, detaylı araştırma yapar, adım adım planlama yaparım. Gidilecek yerin seçilmesinden başlayan bu serüven, eve geri dönene kadar devam eder.

Gezi ve Seyahat Rehberi

Gezi ve Seyahat Rehberi
Gezi ve Seyahat Rehberi

Çok okuyan çok gezen adlı seyahat blogumda, yol hikayelerimi, serüvenimi paylaşıyorum:

 • Gezi planımı nasıl yaptığım,
 • Gidiceğim yeri nasıl seçtiğim,
 • Hangi yolla gideceğim,
 • Nerede kalacağım,
 • Nereleri göreceğim, bunları nasıl seçtiğim,
 • Gittiğimde neler yaşadığım,
 • Gidilen yerle ilgili önemli ipuçları,
 • Seyahatlerimi kaça mal ettiğim,
 • Ve çok daha fazlası…

Seyahat planı nasıl yapılır? yazıma da göz atabilirsiniz.

Ayrıca gezi/seyahat içerikli kitaplara bayılıyorum. Okuduğum kitaplarla ilgili yorumlarımı da zaman zaman gezi kitapları kategorisi altında paylaşıyorum.

Türkiye’nin En İyi Seyahat & Gezi Blogları

Yıllardır yazdığım seyahat blogum pek çok kez Türkiye’nin en iyi gezi/seyahat blogları arasında yer aldı.

Ayrıca röportajlarıma da basında sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Oku, Öğren, Deneyimle, Paylaş

Gezilerimi besleyecek her türlü blogu ve organizasyonu takip ediyor, kendi blogumun takipçileri ile de zaman zaman  bir araya gelerek geziler üzerine konuşuyorum.

Çok Okuyan Çok Gezen’i Takip EDİN

Bana sevil.mert (at) gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Beni takip etmek isterseniz, sosyal medya hesaplarımı takibe alabilirsiniz:

Yolda Kalın!

57 Yorumlar

 1. Sevil hanım, öncelikle gezi deneyimlerinizi ve nasıl yaptığınızı içtenlikle anlatmanız benim gibi bir çok insana yol gösterci olduğunu düşünüyor ve teşekkür ediyorum. Ben artık gezmekten çok geçlerimizi bu kısıtlı şartlarda nasıl bir gezgin yaparız onu düşünüyor ve projelendirmeye çalışıyorum.Bir gezgin için sağlık,,zaman ve para olmazsa olmaz üç faktör ama ömürler üçünün bir arada olmasını beklemekle geçiyor. Bunun basit, kolay ve işe yarar bir çözümü muhakkak olmalı. Bence zaman ve para kotası koyarak , nerede ve nasıl bir gezi yapılabilir bunu anlatırsanız daha iyi olur.

  • Selamlar Sinan Bey,
   Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Maalesef herkesin gezme şekli birbirinden çok farklı, bu nedenle zaman ve para kotası koyarak bir tarif yapmak herkese uymuyor. Ben gezilerimi kendi dilim döndüğünce anlatıp, gezdiğim yerleri ve maliyetlerini olabildiğince kalem kalem paylaşıyorum. Ama her defasında da söylüyorum, bu herkese uymaz diye. Mesela İzlanda’ya 16 kilo yemek taşıdık. İnsanlar geziyor musun, eziyet mi çekiyorsun diye eleştiriyor zaman zaman. Örnek yazımı görebilirsiniz: http://cokokuyancokgezen.com/izlanda-gezi-maliyeti/

 2. Arada bir seyahat tutkunu olarak web sitenizdeki yazıları büyük bir ilgiyle okuyordum 🙂
  Ama bu sayfaya pek göz atmamıştım açıkçası cesaret gerektirecek bir adım atıp kurumsal kimliğinizi geride bırakarak adeta kendinizi seyahate adamışsınız.
  Bence çok doğru bir karar 🙂 Nasıl mutluysa öyle yaşamalı insan…

 3. Blogunuzu uzun zamandır takip ediyorum ama ilk yorumumu bugün yazmak nasip oldu. Bir çok tatil bölgesini tanımamıza aracılık ettiğiniz için teşekkür ederiz. Fethiye ve çevresi ile ilgili gezilecek koylar ve plajları yazdığım Fethiye Plajları ve Koyları yazım ile ilk adımını attığım seyahat yazarlığı konusunda emin adımlarla ilerlerken siz ve sizin gibi gezginleri idol olarak belirlediğimi belirtmek isterim.

 4. merhaba Sevil Hanım, ben de kapitalist dünyada her fırsatta gezmeye çalışan beyaz yakalı bir köleyim. Merak ettiğim gezilerinizi her daim arkadaş grubu ile mi yapıyorsunuz yoksa yalnız gezileriniz var mıdır? Bir bayan olarak yalnız gezilerin avantaj ve dezavantajları nelerdir? Arkadaşlara ayak uydurmak her zaman zor olabiliyor.

  bol gezmeli keyifli günler

 5. Şu sidebar’da bulunan gezdiğim ülkeler bölümüne ne kadar imrendim anlatamam! Ayrıca kendinizide çok güzel ifade etmişsiniz. Sitenizi yeni keşfettim ve gerçekten takdir ettim. Bloggerlar olarak birbirimizden bi haber yaşıyoruz ne tuhaf.

 6. Merhaba Sevil, siteni yeni inceleme fırsatım oldu ve yazılarını çok beğendim. Güney Amerika ve Afrika gezilerim için kesinlikle kaynak olarak yardımcı olacak. Ben de Çin’deyim ve Güney Asya’yı keşfediyorum…yazılarımı whiletravelling.com ‘da yayınlayıp sosyal medya kanallarımdan da bol bol fotoğraf paylaşıyorum. Gezginlerin ve gezip de deneyimlerini paylaşanların kesinlikle iletişimde kalmaları gerektiğine inanıyorum. Dünyanın bir yerinde buluşmak dileği ile sevgiler

Yorumunuzu Yazın