Gezdiğim Ülkeler

Bana en çok sorulan sorulardan biri bugüne kadar kaç ülke gezdiğim ve bu ülkelerin hangileri olduğu. Bugüne kadar 4 farklı kıtada Türkiye dahil gezdiğim ülkeler sayısı 60’ı geçmiş. Gezmişim demek çok iddialı, gördüm demek daha doğru olur.

Gezdiğim Ülkeler Haritası
Gezdiğim Ülkeler Haritası

Nicelikten çok niteliğe bakmak lazım tabii ki ama gezmeyi seven biri için gezdiğim ülkeler listesi yapmak da olmazsa olmazlar arasında!

Gezdiğim Gördüğüm Ülkeler Listesi

Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Afrika, Güney Amerika, Asya, Uzakdoğu ve Ortadoğu’da bugüne kadar gezdiğim ülkelerin listesi aşağıdaki yer alıyor.

Afrika Kıtasında Gezdiğim Ülkeler

Afrika kıtasında gezdiğim ülkeler oldukça dağınık yerlerde. Kenya ve Tanzanya’ya aynı zamanda gitmiştim sadece, diğerlerine farklı zamanlarda gittim. Afrika kıtasındaki favori ülkem Güney Afrika olsa da Afrika’nın her ülkesi ayrı bir renk, ayrı bir dünya.

Afrika kıtasında gördüğüm ülkelere ait gezi yazılarıma aşağıdaki ülke isimlerindeki bağlantılara tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz:

Asya Kıtasında Gezdiğim Ülkeler

Asya kıtası tabii ki derya deniz, güneyi ayrı kuzeyi ayrı bir dünya. Asya’da vazgeçemediğim, ilk fırsatta tekrar gideceğim ülke Moğolistan. Endonezya ve Vietnam’ın da hakkını yemeyeyim, onlar da çok keyifli çok güzeldi.

Asya kıtasında gördüğüm ülkelere ait gezi yazılarıma aşağıdaki ülke isimlerindeki bağlantılara tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz:

Ortadoğu’da Gezdiğim Ülkeler

Bu listeyi yaparken Ortadoğu’yu Asya’dan ayırdım ki takibi kolay olsun. Suriye, Ürdün ve Lübnan’ı tek seferde gezmiştim. Ürdün bu bölgede hem tarihi hem doğal güzellikleri ile mutlaka görülmeli, İsrail Kudüs nedeniyle çok özel, İran ise Ortadoğu’dan çok farklı bambaşka bir medeniyet. Lübnan ve Suriye hariç hepsi mutlaka görülmeli.

Ortadoğu’da gördüğüm ülkelere ait gezi yazılarıma aşağıdaki ülke isimlerindeki bağlantılara tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz:

Amerika Kıtasında Gezdiğim Ülkeler

Gönlümün yıldızı olsa da henüz çok az kısmını görebildiğim Güney Amerika’da Şili yaşayacağım, Peru her fırsatta gideceğim, Bolivya ise görmeden ölünmemesi gereken ülkeler listelerime girer.

Amerika kıtasında gördüğüm ülkelere ait gezi yazılarıma aşağıdaki ülke isimlerindeki bağlantılara tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz:

Avrupa’da Gezdiğim Ülkeler

İtiraf ediyorum en çok Avrupa’da gezdim ama bir sor neden 🙂 19 yıllık kurumsal hayatım boyunca uzun izinler almam çok zor olduğu için hafta sonları, birkaç günlük kısa tatillerimi Avrupa harcadım. Bir schengen vizesi aldım, vizenin maliyetini çıkarana kadar gittim geldim 🙂

Avrupa’da gördüğüm ülkelere ait gezi yazılarıma aşağıdaki ülke isimlerindeki bağlantılara tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz:

Blogu açtıktan son ise, her yıl gezdiğim yerler listelerimi tutmaya başladım. Yıl yıl gezdiğim ülkeler listelerime de aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

7 Yorumlar

 1. Bu kadar ülkede bulunabilmek büyük bir ayrıcalık, insanın dolu dolu yaşadığını hissetmesini sağlayan bir faktör. Bu arada dikkatimi çekti, Türkiye’de gezdiğin yerler arasında Balıkesir yok. Yol üstü bir şehirde hiç bulunmamış olmak garip geldi doğrusu. 🙂

  • Merhaba Çağlar,

   Bazen “hayat bana güzel” dediğim doğrudur 🙂
   Balıkesir şehir merkezini dolaşmadım, o yüzden listeye yazmadım sanırım. Sadece içinden geçtiğim yerleri yazmıyorum, az da olsa gezmiş olmam lazım. Gerçi ilçelerine de gittim aslında.

 2. bir bayan olarak bukadar yer gezmen ve farklı kültürleri keşfetmen beni onurlandırdı.
  Mersin’e gelmedin sanırım. misafirim olmanı isterim. buralardada gezilecek yerler var unutma 😉

Yorumunuzu Yazın