Safranbolu, hafta sonu için İstanbul’dan gidilebilecek en güzel rotalardan biri. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Safranbolu için Safranbolu’da gezilecek yerler listesini bu yazıda bulacaksınız. Sadece Safranbolu’da gezilecek yerler ile sınırlı kalmadım, Safranbolu tarihi, Safranbolu nerede, Safranbolu’nun neyi meşhur, Safranbolu’da konaklama, Safranbolu yemekleri gibi ihtiyacınız olan tüm bilgiler Safranbolu gezi rehberi niteliğinde bu yazıda sizi bekliyor! Keyifli okumalar.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Yazıya başlamadan önce Safranbolu gezi videomu da mutlaka izleyin.

Safranbolu Tarihi

Safranbolu’nun tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor. Tarih boyunca Roma, Selçuklu, Osmanlı gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Şehir Osmanlı döneminde İstanbul – Sinop kervan yolu üzerinde önemli bir konaklama noktası olmuş ve bu sayede ticarette çok gelişmiş. Meşhur Safranbolu evleri de Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Osmanlı saray eşrafı da Safranbolu’da önemli eserler yaptırmış.

Safranbolu Tarihi
Safranbolu Tarihi

Safranbolu’nun tarihindeki önemli dönüm noktası tren yolunun yapılması olmuş. Sinop tren hattı yapılana kadar şehir önemini sürdürmüş. Karabük o dönemde Safranbolu’ya bağlı imiş. Karabük’te demir çelik işletmesi kurulup Karabük ekonomik olarak güçlenince zamanla Safranbolu’dan daha büyük ve önemli bir merkez haline gelmiş ve Safranbolu Karabük’e bağlanmış.

Safranbolu, 1994’te Unesco Dünya Mirası koruma listesine girmiş. 1200’ün üzerinde koruma altındaki eser şehri süslüyor.

Safranbolu Nerede, Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu, Küre Dağları ile Karadeniz arasında Karabük’e sadece 9 km mesafede yer alıyor. İstanbul’a 390, Ankara’ya ise 228 km mesafede bulunuyor.

Safranbolu’ya İstanbul tarafından geliyorsanız, İstanbul-Ankara otoyolunu takip edip Gerede’den Karabük tarafına doğru çıkacaksınız. Ankara yönünden gelişte de aynı tarif geçerli.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Safranbolu’da gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Bu nedenle şehir merkezinde gezilecek yerler ve araçla gezilecek yerler olarak listeyi ikiye ayırdım.

Safranbolu’da Yürüyerek Gezilecek Yerler

Safrabolu eski şehir merkezinde görülecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde. Ancak şehrin inişli çıkışlı, yokuşlu olduğunu hatırlatmak isterim. Ve siz siz olun sakın tabanı ince bir ayakkabı giymeyin, yollar taş döşeli olduğu için ince taban yürürken sizi çok zorlayacaktır.

Safranbolu Evleri

Safranbolu’nun alameti farikası Osmanlı döneminde yapılmış, giriş katı taş, üst katları ahşaptan yapılan, birbirinin ışığını kesmeden yerleştirilmiş olan evleri. Safranbolu evleri ile Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başarmış nadir şehirlerimizden biri. Safranbolu sokaklarında dolaşıp evleri önce dışarıdan görmenizi, sonra da ziyarete açık olan konakları içeriden görmenizi tavsiye ederim.

Safranbolu Evleri
Safranbolu Evleri

Safranbolu evlerinin iç dekorasyonlarında çok zarif detaylar bulunur. Dışarıdan bakıldığında en çok dikkat çeken çatılara asılmış olan geyik boynuzlarıdır. Geyik boynuzlarının asılmasının iki sebebi varmış; birincisi evi ve hane halkını nazardan korumak, ikincisi ise evdeki avcının yeteneğini göstermek. Boynuz ne kadar büyükse, avcı o kadar yetenekli sayılırmış.

Yemeniciler Çarşısı ve Arasta Meydanı

Yemeniciler Çarşısı ve Arasta Meydanı
Yemeniciler Çarşısı ve Arasta Meydanı

Safranbolu şehir merkezine indiğinizde caminin arkasındaki çarşı Yemeniciler çarşıdır. Bugün içinde bol bol kafe yer alıyor. Ayrıca hediyelik eşyacılar, Kastamonu dokumasından yapılmış kıyafetler, deri işleri gibi pek çok şey bulabilirsiniz.

Eski Hükümet Konağı (Kent Müzesi)

Eski Hükümet Konağı (Kent Müzesi)
Eski Hükümet Konağı (Kent Müzesi)

Safranbolu’ya Hıdırlık Tepesi’nden bakarsanız tam karşınızda tepede yer alan sarı renkli bir bina görürsünüz. Burası eskiden Hükümet Konağı imiş. Şimdi Kent Tarihi Müzesi olarak kullanılıyor. Müzenin bulunduğu tepeye “kale” deniyor. Konumu itibariyle tam bir kale görünümünde. Yürüyerek çıkmak isterseniz sizi dik bir yokuşun beklediğini hatırlatayım.

Müzenin bulunduğu tepe üzerinde Tayfun Talipoğlu Müzesi, Saat Kulesi, Türkiye’deki diğer saat kulelerinin minayürlerinin bulunduğu bir de açık hava müzesi yer alıyor.

Havuzlu Konak

Havuzlu Konak
Havuzlu Konak

Safranbolu’da kahve içebileceğiniz, restoran olarak işletilen veya müze gibi girip görebileceğiniz çok sayıda konak bulunuyor. Bunlardan biri de Havuzlu Asmazlar Konağı. Havuzlu deyince aklınıza bahçede bir havuz gelmesin, salonda yer alan kocaman bir havuzu var bu konağın, restoran olarak hizmet veriyor. Kahve içmek uğrayıp konağın güzelliğini görebilirsiniz.

Cinci Hanı – Kervansaray

Padişah I. İbrahim zamanında Kazasker olarak hizmet veren Hüseyin Efendi’nin lakabı Cinci Hoca imiş. Cinci Hoca, han ve hamam yaptırarak Safranbolu’ya yatırım yapmış. Bu nedenle han ve hamamın adı da Cinci olarak geçiyor.

Cinci Han’ın avlusuna girip çay/kahve içebiliyor, içini gezebiliyorsunuz. Giriş ücreti 1 TL. Ayrıca avluda biz gittiğimizde canlı müzik vardı, ama o müzik Hıdırlık Tepesi’nden bile duyuluyordu, ve hiç de zevkli bir müzik değildi. Keşke şu müzik işini yapmasalardı.

Cinci Hamamı

Cinci Hamamı
Cinci Hamamı

Safranbolu’ya geldiğinizde hamam keyfi yapmak isterseniz, Cinci Hamamı sizi bekliyor. Kadın ve erkekler için ayrı bölümleri olan hamama gitmek isterseniz aşağıda iletişim bilgilerini bulabilirsiniz:

Cinci Hamamı İletişim Bilgileri

 • Adres: Eski Çarşı içi Çeşme Mahallesi Safranbolu / Karabük
 • Telefon: ( 0370 ) 712 21 03
 • CEP TELEFON : 0536 599 37 32

Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Güneş Saati

Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Güneş Saati
Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Güneş Saati

Köprülü Mehmet Ali Paşa, Safranbolu’da camii, medrese gibi yerler yaptırmış, yaptırdığı caminin bahçesinde ise bir güneş saati yer alıyor. Saat çok özellikli bir saat değil, namaz saatlerini takip edebilmek için yapılmış. Sadrazamın yaptırdığı camii ise Safranbolu’nun neredeyse her yerinden görünen ihtişamlı bir camii.

Demirciler Çarşısı

Demirciler Çarşısı
Demirciler Çarşısı

Safranbolu çarşısının en güzel kısmı Demirciler Çarşısı olabilir. Her dükkandan gelen tıkırtılar, içeride bakırın kimi zaman cezveye, kimi zaman tavaya dönüştüğünün habercisi. Demirciler çarşısında aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz yeşil tel örgülerden aşağıya bakarsanız, şehrin içinden çıkan bir dere göreceksiniz.

Safranbolu Demirciler Çarşısı - Kazım Usta
Safranbolu Demirciler Çarşısı – Kazım Usta

Safranbolu’nun altının dereler ve tünellerle dolu olduğu söyleniyor, hatta özel izin ile o tünellere inmek de mümkün.

Kaymakamlar Gezi Evi

Hıdırlık Tepesi yolu üzerinde bulunan Kaymakamlar Gezi Evi, tipik bir Safranbolu konağı olarak ziyarete açık, gezebileceğiniz evlerden bir tanesi. Kaymakamlar Müze Evi – Gezi Evi kış dönemlerinde 09.00-17.30 saatleri, yaz dönemlerinde  09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Bahçesinde safran çayı içebilirsiniz, yaz aylarında daha da keyifli olur.

Hıdırlık Tepesi Seyir Terası

Hıdırlık Tepesi Seyir Terası
Hıdırlık Tepesi Seyir Terası

Hıdırlık Tepesi, Safranbolu’nın tipik manzarasını görebileceğiniz en güzel yer. Tepedeki bir türbe ve bir de namazgah bulunuyor. Tepeye çarşı içinden dik bir çıkışla 10 dakikada ulaşmanız mümkün. Çıkış yolu taşlı ve özellikle inişi biraz dikkat gerektiriyor, dikkatli olmanız ve uygun ayakkabı ile çıkmanız önemli.

Değirmenbaşı Su Değirmeni

Değirmenbaşı Su Değirmeni
Değirmenbaşı Su Değirmeni

Değirmenbaşı Su Değirmeni Safrabolu Eski Çarşı’dan aşağıya doğru 800 metre kadar yürüdüğünüzde ulaşabileceğiniz bir yer. Buranın manzarası en az Hıdırlık Tepesi kadar güzel.

Safranbolu’da Araçla Gezilecek Yerler

Safranbolu’ya geldiğinizde araçla ulaşabileceğiniz mesafede çok güzel yerler bulunuyor. Vakit Safranbolu’da araçla gezilecek yerleri mutlaka görün.

Yörük Köyü

Yörük Köyü
Yörük Köyü

Safranbolu’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Yörük Köyü. Safranbolu’ya 11 km mesafede yer alan köy, konakları ile dikkat çekiyor. Köy halkı hamur işlerinde başarılı imiş ve bu becerileri Osmanlı zamanında saraya kadar ulaşmış. Sarayda çalışan köy halkı ise orada edindikleri servet ile köylerinde konaklar yaptırmaya başlamışlar. Ancak konaklar bugün bile yapmak isteseniz servete mal olacak cinsten, o dönemde nasıl bir servete sahipmiş burası diye hayrete düşüyor insan.

Safranbolu’ya yakın tarihi köy: Yörük Köyü gezi rehberi yazıma da bir göz atın.

Yörük Köyü; köy kahvesi, ziyarete açık konakları, çamaşırhanesi, Cemil İpekçi Sokağı, ahşap camiisi, ağızları açıkta bırakan detaylara sahip evleri ile çok daha fazla ilgiyi hak ediyor.

Yörük Köyü gezi videom da ilginizi çekecektir.

Bağlar Mahallesi

Bağlar Mahallesi, Safranbolu’nun birkaç kilometre yukarısında bağ evlerinin bulunduğu, yazın serin olsun diye yaşadıkları bölüm. Burada da pek çok konak, geniş bahçeleri ve bağları ile sizi bekliyor. Ayrıca Bağlar Mahallesi’den Bulak Mağarası’na doğru giderken eski bir değirmen de göreceksiniz.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Bulak mağarası, Safranbolu merkezine 8 km mesafede yer alır. 6,5km uzunluğundaki mağarasının 2,5 kmlik kısmının haritalaması yapılmış durumda. Göletler, sarkıt ve dikitler ile görmeye değer bir mağara. Bulak Mağarası giriş ücreti 5TL.

Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu
Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’ya 8 km mesafede İncekaya Su Kemeri’nin olduğu yerden başlayıp eğer yürümeyi düşünürseniz Safranbolu Eski Şehir merkezinde son bulan bir kanyon. Kanyon Ulusal Park statüsünde, giriş için 3 TL ödemeniz gerekiyor.

Kanyona inmek için ahşap merdivenler yapmışlar, hem doğa ile uyumlu hem de inişi kolaylaştırıyor. Çıkarken bu merdivenleri tırmanmak biraz yorucu olsa da manzara için değer.

Kanyona indikten sonra şehir merkezine kadar yürümeseniz de dere kıyısında yürüyüş yapabilir, çayınızı kahvenizi içebilirsiniz. Kanyona inmeye gerek var mı diye sorarsanız, bence kesinlikle var, aşağıya inmeden güzelliğini anlamak mümkün değil.

İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri
İncekaya Su Kemeri

Tokatlı Kanyonu’nun başlangıcında yer alan İncekaya Su Kemeri şehir merkezine su taşımak amacıyla yapılmış. 1700’lü yıllarda yapıldığı sanılan su kemeri 116 metre uzunlukta ve 60 metre yükseklikte.

Buradan şehre taşınan su, Asmazlar Konağı bahçesinde yer alan su terazisi ile şehre dağıtılıyormuş.

Kristal Teras

Kristal Teras
Kristal Teras

Safranbolu’daki doğa turizmine hareket getirmek için ve Tokatlı Kanyonu’na yukarıdan bakabilmek için yapılmış bir cam Kristal Teras. Aşağıdaki fotoğrafta mavi dil gibi uzanan parça o teras işte. İtiraf etmem gerekirse, çok gereksiz buldum ben bu terası.

Kristal Teras’a çıkmak için 5,5TL ödüyorsunuz. Kafeteryanın içinden geçip cam terasa ulaşıyorsunuz. Terasın üstüne çıktığınızda kanyon ayaklarınızın altına olacak sözüm ona. Ama cam o kadar deforme olmuş ki, aşağısı pek görünmüyor. Girişindeki devasa kafeteryası ile bu düzelim kanyonu çirkinleştirmiş.

Kristal Teras’tan 200 metre kadar sonra Tokatlı Kanyonu girişi yer alıyor, oraya doğru hızlıca devam edebilirsiniz.

Kristal Teras’ın olduğu yere geldiğinizde ilk otopark ücretli, araç için 5 TL. Teras girişini geçip 50 metre ilerlerseniz orada bir otopark daha var, orası ücretsiz. Ayrıca kanyon girişine de daha yakın.

Tepetaklak Konak

Tepetaklak Konak
Tepetaklak Konak

Fotoğraf tepetaklakkonak.com sitesinden alınmıştır.

Tokatlı Kanyonu, İncekaya su kemeri ve Kristal Teras hepsi aynı bölgede. Madem buraya bir sürü ziyaretçi geliyor, bu kalabalıktan biz de faydalanalım diyen girişimciler Tepataklak Konak diye birşey yapmışlar. Bari Safranbolu evlerine benzeseydi, ama yok benzemiyor. Ters duran bir ev bu, Batum’da da bir benzeri vardı. Bu konakta eşyalar da tavana yerleştirildiği için siz evi gezerken ters duruyormuşsunuz gibi bol bol instagramlık fotoğraf çekilebilirsiniz. Ben girmedim.

Hadrianapolis Antik Kenti

Hadrianapolis Antik Kenti, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde yer alıyor. Mozaikler, üç adet kilise, kent kalıntıları ile antik dönem şehirlerinden biri Hadriana.

Konarı Gölü

Safranbolu’ya 13 km mesafede 3 adet göl bulunuyor. Bu göllere Konarı Gölleri deniyor. Bu göller; Büyük Göl, Mavi Göl ve Dipsiz Göl. Dipsiz göl efsanesi nedeniyle diğerlerinden daha popüler olmuş.

Hikaye bu ya, birbirini seven iki aşık kavuşamadıkları için göle atlayıp intihar etmişler. Vücutları bulunamadığı için de halk arasında Dipsiz Göl olarak anılmaya başlanmış.

Göl kenarında bir tesis bulunuyor, gidip görmek isterseniz.

Hafta Sonu Safranbolu Gezisi Maliyeti

İki gün kiralık araçla, bir gece konaklamalı Safranbolu gezimizin kişi başı maliyeti 410 TL oldu. Bu maliyet Şubat 2019 rakamları ile oluşan maliyet. Maliyet kalemlerine bakacak olursak;

 • İstanbul’da araba kullanmıyoruz, bu nedenle hafta sonu için araç kiraladık. Vodafone Redlilere Bugdet’in indirim kampanyasından faydalandık. Otomatik ve dizel araç kirası için 243 TL ödedik. Kendi aracınız ile giderseniz veya otobüs ile giderseniz bu rakamı saymayın.
 • İstanbul-Safranbolu arası 390 kilometre. Gidiş-dönüş ve Safranbolu çevresinde gezme ile toplam yakıt maliyetimiz 224 TL oldu. Araç dizel idi.
 • Sarı Konak adlı bir otelde kaldık. Restore edilmiş konaklardan biri idi, burada da bir kampanya yakalayıp kahvaltı dahil 2 kişi 84 TL ödedik.
 • Kristal teras, kanyon, Yörük Köyü’ndeki konak gibi giriş ücreti ödediğimiz yerlere toplam 10,5 TL ödemişiz, kişi başı.
 • Geri kalan harcamamız ise yemekler için olmuş. Cumartesi sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği ile Pazar öğle yemeği dahil kişi başı 124 TL ödemişiz.

Safranbolu’nun Neyi Meşhur? Safranbolu’dan Ne Alınır?

Safranbolu'nun Neyi Meşhur? Safranbolu'dan Ne Alınır?
Safranbolu’nun Neyi Meşhur? Safranbolu’dan Ne Alınır?

Safranbolu’nun neyi meşhur, Safranbolu’dan ne alınır, Safranbolu’ya gittik dönüşte eşe dosta ne hediye götürelim derseniz, seçenek çok.

 • Lokum: tabii ki ilk sırada lokum. Safranbolu’ya her gittiğimde yeni bir lokum çeşidi ile karşılaşıyorum. Narlı, yabanmersinli, kahveli, safranlı gibi pek çok çeşidi var.
 • Helva: SafranTat lokumcusundan helva da alabilirsiniz. Tattığım helvanın tadı damağımda hala.
 • Safran: Safranbolu’dan alabileceğiniz çok değerli bir baharat, pilav, tatlı gibi yemeklerinize lezzet katmasının yanında çayını da yapabilirsiniz.
 • Bakır işleri: Demirciler Çarşısı’na uğrayıp bakır cezvelerden, yumurta tavalarına, ibriklere kadar pek çok alternatif hediyelik bulabilirsiniz.

Safranbolu’da Nerede Kalınır? Safranbolu’da Konaklama

Safranbolu evleri, restore edilerek turizme açılıyor. Pek çok eski Safranbolu evi, konak adı ile otel olarak işletiliyor. Safranbolu’da kalmak isterseniz, bu konaklardan farklı fiyatlar seçeneklerinden bütçenize uygun olanı bulabilirsiniz.

Safranbolu’ya ilk gidişimde bir arkadaşımın önerisiyle Kardelen Konakları’nda kalmıştım. Son gidişimizde ise eşimle birlikte Sarı Konak’ta kaldık.

Safranbolu’da Ne Yenir?

Safranbolu evleri ile olduğu kadar çeşit yemekleri ile de oldukça meşhur. Safranbolu’da ne yenir, nerede yenir? yazımda detaylı bir yeme-içme rehberi hazırladım, mutlaka bir göz atın.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

 1. Safranbolu’da 2 aile Hanedan Konağında kaldık. Önce senin de önerdiğin sarı Konağa baktık. Fena değildi ama merkezi olmasına rağmen ailenin kadınları beğenmedi. Çarşının başlangıcına sadece 150mt uzaktaki bir konakta kaldık. Kasım 2021’de gördük ki pandemi süresince azalan talep tekrar eski haline gelmeye başlamış ve pek çok Osmanlı konağı konaklama maksadıyla restore ediliyor.
  Öneriler için teşekkürler. Safranbolu’da beni en mutlu hissetriren an ise Yemenciler çarşısının orta yerinde kurulmuş küçücük açık hava alanında nostaljik tahta masa ve sandalyelerde lezzetli bir Türk Kahvesi içmekti. Bu meydanda son el yapımı deri ayakkabı (yemeni) yapan Yemenici Erhan Başkaya’dan alışveriş yapmayı da unutmadık.

 2. Ben de Cinci Han otelin çok methini duymuştum. Eylül ayında ailecek Safranbulu’ya gitmeyi planlıyoruz biz de. Orada kalmayı planlıyorduk. Kardelen Konaklarını özellikle tercih etmenizin sebebini lütfen paylaşın. Döndüğünüzde ikisini de görmüş olacağınız için karşılaştırırsanız sevinirim. Safranbolu yazınızı dikkatle okuyacağım. Ben de fırsat buldukça gezi planı yapanlardanım, o yüzden blogunuzu severek takip ediyorum. Blogumda da bazı gezi ipuçları vermeye çalışıyorum gittiğim yerlerle ilgili. Kolay gelsin…

  • Türkiye’de görülebilecek en güzel yerlerden biri Safranbolu, mutlaka gidin. Cinci Han çok güzel, eğer imkanınız varsa orada kalın. Ben hem ekonomik hem de otantik olsun diye Kardelen’i tercih ettim. Henüz restorasyonu yeni bitmiş, küçük bir işletme. Ben memnun kaldım.

Yorumunuzu Yazın