İznik’te Gezilecek Yerler

5
91268

Bir Pazar kaçamağı yapıp, daha önce birkaç kez gittiğim Bursa‘nın İznik ilçesine detaylı bir gezi yapma şansı yakaladım. Bu gezimde aldığım notlardan oluşan İznik gezilecek yerler listemi bu yazıda göreceksiniz.

Selçuklular ve Bizanslılar döneminde başkentlik yapmış bu şehir, çok sayıda tarih ve kültür eserini barındırıyor. İznik deyince tabii ki akla ilk gelen İznik çinileri ve İznik Gölü. Onlardan daha sonra bahsedeceğim. 🙂

İznik, hem hristiyanlık için hem de Osmanlı için önemli bir merkez olmuş bir şehir, bu nedenle de çok zarar görmüş. Hala pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Bir kısmı toprak altında, bir kısmı restorasyon bekliyor, bir kısmı kötü restorasyonun kurbanı olmuş. Ancak hala İstanbul’a yakın yerler içinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

İznik Surları

 İznik’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan kendi aracınızla gidiyorsanız; körfezi ister dolaşarak ister feribotla geçtikten sonra İznik’e gitmek için birkaç yol var. Ben dağ yolunu (Mavi-Yeşil Yol diye geçiyor) tercih ettim. Köylerin arasından yeşillikler içinden dolaşa dolaşa gitmek çok keyifli.

İznik Yolu

Benim tercihim giderken bu dağ yolu, dönerken de Bursa bağlantısının olduğu ana hattı kullanmak oldu. Herkes kendi yolunu seçmekte serbest. İki yolun kenarında da ayrı ayrı görülecek yerler var. Seçim sizin 🙂 Dağ yolunda sizi minik bir şelale, şirin bir köy karşılarken, ana yolu kullanırsanız yoldan biraz içeri saparak doğal bir sıcak su havuzuna rastlayabilirsiniz.

İznik’te Gezilecek Görülecek Yerler

İznik’e girdiğinizde dikkatinizi, daha çok Avrupa’da görmeye alışık olduğunuz, ızgara biçiminde sokak düzeni çekecektir. Roma döneminden kalma bu düzen hala devam ediyor.

İznik surları

İznik’te gezilecek yerler listesinin başında şehir merkezine geldiğinizde meydanda sizi karşılayan Ayasofya Müzesi ve Camii geliyor. İçeri girip gezebilirsiniz. Eski bir kilise olan bu yapı yine kötü restorasyondan nasibini almış. Camii olarak hizmet veriyor olsa da Hristiyanlar için çok önemli, 7.Ekümenik Konsil’in burada toplandığı düşünülüyor. Şehrin 4 ana kapısının keşisim noktasında bulunan yeri ile de stratejik bir konumda.

Ayasofya Cami

Ayasofya Camii’nden göle doğru değil de diğer yöne doğru ilerlerseniz, Yeşil Camii, klasikleşmiş turkuaz rengi minaresi ile sizi karşılıyor. İznik Müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hatun İmareti ise ben gittiğimde restorasyon çalışması nedeniyle kapalı idi.

Bu yol üzerinde tarihi yapılar ve eski İznik evlerini görebilir, çini işleri satan irili ufaklı pek çok dükkanı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yıllanmış çınar ağaçları size İznik surlarının İstanbul Kapısı’na eşlik edecek.

İznik Çini

İznik’in göle doğru olan bölümündeki gezilecek yerler arasında Antik Tiyatro, Yenişehir Kapısı ile İznik Gölü arasında oldukça büyük bir alan kaplıyor. Ama bendeki şans, yine restorasyon var ve içeri giremiyorum.

Şehir merkezinde sıkça hamamlara da rastlayacaksınız, girip gezebilir ya da hamam sefası yapabilirsiniz.

İznik’e gelip de yapılmadan dönülmeyecek aktivitelerden biri de tepeye çıkıp gölün üzerinden gün batımı izlemektir. Burada bir türbe de bulunuyor. Çıktığınızda bir sürü fotoğraf grubunun makinalarıyla hazır beklediklerini göreceksiniz.

İznik Gölü

İznik Gölü

Göl kıyısında bolca çay bahçesi, otel ve restoranlar bulunuyor. Piknik de yapabilir, göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Gölden çıkarılan balıklarla kendinize balık ziyafeti de çekebilirsiniz. Gölün Güney ve Kuzey kıyılarında yol boyunca pek çok bahçeli restoran var, vaktiniz olursa mutlaka deneyin. Sadece balık değil, İznik’te köftenin de tadına muhakkak baklamısınız.

Gölün içinde yeni keşfedilen Bazilika, göl kıyısından görüntülenebiliyor mu bilmiyorum.

İznik’te Ne Yenir?

Gölden çıkan sazan ve yayın balıklarından yiyebileceğiniz gibi meşhur Yusuf Usta’da köfte ve irmik helvasının tadını mutlaka çıkarmalısınız. İznik’e sadece köfte yemeye bile gidenler var, söylemedi demeyin 🙂

İznik Rehberi için tıklayın. 

Keramet Köyü Ilıca

İznik’ten Yalova’ya doğru giderken Keramet Köyü tabelasını görünce girin. Sizi doğal bir kaplıca karşılıyor olacak. Yaz-kış sıcak su havuzu şeklinde doğal havuza girip yüzebilirsiniz. Ben bu defa geceye kaldığım için gidemedim ama bir sonraki gidişimde mutlaka ziyaret edeceğim.

5 YORUMLAR

  1. dün iznik e gittim daha öncede gitmiştim yıllar önce fakat çok degişmiş istanbula 40 dk mesafede olmuş çok yakınlaşmış açık hava müze gibi zaten senede 100.000 yabancı turist sadece otellerinde kalıyor vatikana göre 3. kutsal şehir ilan edilmiş fakat 2 3yıl sonra buralarda rant olacak ali agaoglu büyük araziler toplamış 950 tane dairevillalar otelleryapacakmış zaten her yeri otel olmuş giden gitsin 2 yıl sonrabasılacak toprak kalmaz

  2. sansarak kanyonu , elmalı köyünün camiisi,ömerli köyü evleri,göllüce köyünün göl manzarası,köfteci yusuf,bunlarda unutulmamalı

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here