İznik Gezilecek Yerler

5
107308

Hafta sonu kaçamağı yapıp, daha önce birkaç kez gittiğim Bursa‘nın İznik ilçesine detaylı bir gezi yapma şansı yakaladım. Bu hafta sonu gezisinde aldığım notlardan oluşan İznik gezilecek yerler, İznik’te ne yenir, İznik’e nasıl gidilir ve İznik yakınında görülecek yerler listemi bu yazımda bulacaksınız.

İznik Hakkında

Selçuklular ve Bizanslılar döneminde başkentlik yapmış bu şehir, çok sayıda tarih ve kültür eserini barındırıyor. İznik deyince tabii ki akla ilk gelen İznik çinileri ve İznik Gölü. Onlardan daha sonra bahsedeceğim. 🙂

İznik, hem hristiyanlık için hem de Osmanlı için önemli bir merkez olmuş bir şehir, bu nedenle de çok zarar görmüş. Hala pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Bir kısmı toprak altında, bir kısmı restorasyon bekliyor, bir kısmı kötü restorasyonun kurbanı olmuş. Ancak hala İstanbul’a yakın yerler içinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

İznik Surları
İznik gezilecek yerler – İznik surları

İznik Gezilecek Yerler

Iznik-Gezilecek-Yerler
İznik gezilecek yerler – İznik surları

İznik’e girdiğinizde dikkatinizi, daha çok Avrupa’da görmeye alışık olduğunuz, ızgara biçiminde sokak düzeni çekecektir. Roma döneminden kalma bu düzen hala devam ediyor.

Ayasofya Müzesi ve Camisi

İznik’te gezilecek yerler listesinin başında şehir merkezine geldiğinizde meydanda sizi karşılayan Ayasofya Müzesi ve Camii geliyor. İçeri girip gezebilirsiniz. Eski bir kilise olan bu yapı yine kötü restorasyondan nasibini almış. Camii olarak hizmet veriyor olsa da Hristiyanlar için çok önemli, 7.Ekümenik Konsil’in burada toplandığı düşünülüyor. Şehrin 4 ana kapısının keşisim noktasında bulunan yeri ile de stratejik bir konumda.

Ayasofya Cami
İznik gezilecek yerler – Ayasofya Camii

Yeşil Camii

Ayasofya Camii’nden göle doğru değil de diğer yöne doğru ilerlerseniz, Yeşil Camii, klasikleşmiş turkuaz rengi minaresi ile sizi karşılıyor. Ayrıca caminin içine girip çini işlemelerini de mutlaka görmenizi öneririm.

Nilüfer Hatun İmareti & İznik Müzesi

İznik Müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hatun İmareti ise ben gittiğimde restorasyon çalışması nedeniyle kapalı idi.

Eski İznik Evleri ve Çarşısı

Bu yol üzerinde tarihi yapılar ve eski İznik evlerini görebilir, çini işleri satan irili ufaklı pek çok dükkanı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yıllanmış çınar ağaçları size İznik surlarının İstanbul Kapısı’na eşlik edecek.

İznik Çini

Antik Tiyatro

İznik’in göle doğru olan bölümündeki gezilecek yerler arasında Antik Tiyatro, Yenişehir Kapısı ile İznik Gölü arasında oldukça büyük bir alan kaplıyor. Ama bendeki şans, yine restorasyon var ve içeri giremiyorum.

Surlar ve Kapılar

İznik eski şehri surlarla çevrili, altıgen olarak yapılmış olan surların uzunluğu yaklaşık 5km. Surların bir kısmı hala oldukça sağlam, bir kısmı da restorasyon görmüş. Helenistik dönemde inşaatına başlanmış olan surlar, Roma ve Bizans dönemlerinde yenilenerek günümüze kadar ulaşmış.

İznik’e giren 4 ana kapı bugün şehrin sembolleri haline gelmiştir. Kentin ayakta kalabilen en görkemli kapıları İstanbul Kapı, Lefke Kapı ve Yenişehir Kapı’dır. Göl Kapı ise yıkık durumdadır.

Hamamlar

Şehir merkezinde sıkça hamamlara da rastlayacaksınız, girip gezebilir ya da hamam sefası yapabilirsiniz.

İznik Gölü

İznik’e gelip de yapılmadan dönülmeyecek aktivitelerden biri de tepeye çıkıp gölün üzerinden gün batımı izlemektir. Burada bir türbe de bulunuyor. Çıktığınızda bir sürü fotoğraf grubunun makinalarıyla hazır beklediklerini göreceksiniz.

İznik Gölü

Göl kıyısında bolca çay bahçesi, otel ve restoranlar bulunuyor. Piknik yapabilir, kamp yapabilir, kano yapabilir, göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca İznik Gölü’nde gün batımı muhteşemdir.

İznik gezilecek yerler – İznik Gölü’nde gün batımı

Gölün içinde yeni keşfedilen Bazilika göl kıyısından görünmüyor. Gölde kano ile gezerken görür müyüz diye heveslenmiştim ama bazilikanın olduğu bölüm güvenlik şeridi ile çevrilmiş ve girilmesi yasak. Şimdilik sadece fotoğraflarla idare edeceğiz.

İznik’e Yakın Gezilecek Yerler

İznik Gölü kıyısında bolca meyve bahçesi ve zeytinlik yer alıyor, bahar aylarında çiçek açmış meyve bahçeleri, yazın ise dalları dolu dolu nefis meyve bahçeleri. Gitmişken görebilirseniz harika olur. Bu bahçeler arasında tarihin izlerine de rastlayabilirsiniz.

Beştaş (Obeliks)

“Beştaş”, “Nişantaşı” ve “Dikilitaş” adları ile de bilinen bu mezar anıtı eski Roma yolu üzerindedir. Üzerindeki Yunanca kitabeden I. yüzyılda C. Cassius Philiscus’a ait olduğu
anlaşılmaktadır. Üst üste konmuş üçgen beş adet taştan oluşan bu yapıtın tepesinde eskiden bir kartal heykeli de varmış ama şu an kayıp 🙁 Ancak burayı bilen birileri olmadan bulabilir misiniz emin değilim.

İznik gezilecek yerler – Beştaş

İnikli Köyü

İznik Gölü’nü tepeden görmek için hemen şehirden yukarılara doğru tırmanınca önce Elbeyli sonra İnikli Köyü’ne ulaşacaksınız. Buralar eski Osmanlı Köyleri imiş. İnikli Köyü’nde şu an koruma altında 10-11 ev var ancak pek çok ev yıkılmaya terk edilmiş. Yine de köylüler buranın Cumalıkızık gibi popüler olacağına inanıyorlar 🙂

İznik gezilecek yerler – İnikli Köyü

Keramet Köyü Ilıca

İznik’ten Yalova’ya doğru giderken Keramet Köyü tabelasını görünce girin. Sizi doğal bir kaplıca karşılıyor olacak. Yaz-kış sıcak su havuzu şeklinde doğal havuza girip yüzebilirsiniz. Ben bu defa geceye kaldığım için gidemedim ama bir sonraki gidişimde mutlaka ziyaret edeceğim.

İznik’te Ne Yenir?

İznik deyince akla meşhur Yusuf Usta’da köfte gelir. Türkiye’de artık pek çok yerde şubeleri olsa da İznik merkezdeki asıl yerinde köfte ve kaymaklı ekmek kadayıfının tadını mutlaka çıkarmalısınız. İznik’e sadece köfte yemeye bile gidenler var, söylemedi demeyin 🙂

Gölden çıkarılan sazan ve yayın balıklarıylala kendinize balık ziyafeti de çekebilirsiniz. Gölün Güney ve Kuzey kıyılarında yol boyunca pek çok bahçeli restoran var, vaktiniz olursa mutlaka deneyin. Çakırca Köyü sahilindeki Şarlo Mustafa’nın yeri balık yemek için tercih edeceğiniz yerlerden biri olabilir.

Bölgede yetişen zeytinlerden ve zeytinyağlarından alabilirsiniz. Biz evin zeytin ihtiyacını İznik’ten tedarik ediyoruz.

İznik’ten Ne Alınır?

İznik denince ilk akla tabii ki çinicilik gelir. İznik, Osmanlı çini geleneğinin önemli merkezlerinden biridir. Hala devam eden bu gelenek sayesinde İznik’e geldiğinizde birbirinden güzel ürünlerin yapıldığı çini atölyelerine uğrayabilir, kendinize ve/veya sevdiklerinize çini işli tabaklar, takılar ve daha pek çok ürün alabilirsiniz.

İznik’in bir başka zenginliği ise zeytin. İznik Gölü çevresinde yetişen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin ve zeytinyağı Türkiye’deki en iyi zeytin ürünleri arasında. Buraya gelmişken mutlaka zeytin ve zeytinyağı almanızı öneririm.

Çok bilinmese de İznik’te dokumacılık ve ipek halı üretimi de halen devam eden el sanatları arasında yer alıyor.

İznik’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan kendi aracınızla gidiyorsanız; körfezi ister dolaşarak ister feribotla geçtikten sonra İznik’e gitmek için birkaç yol var. Ben dağ yolunu (Mavi-Yeşil Yol diye geçiyor) tercih ettim. Köylerin arasından yeşillikler içinden dolaşa dolaşa gitmek çok keyifli.

İznik Yolu

Benim tercihim giderken bu dağ yolu, dönerken de Bursa bağlantısının olduğu ana hattı kullanmak oldu. Herkes kendi yolunu seçmekte serbest. İki yolun kenarında da ayrı ayrı görülecek yerler var. Seçim sizin 🙂 Dağ yolunda sizi minik bir şelale, şirin bir köy karşılarken, ana yolu kullanırsanız yoldan biraz içeri saparak doğal bir sıcak su havuzuna rastlayabilirsiniz.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

5 YORUMLAR

  1. dün iznik e gittim daha öncede gitmiştim yıllar önce fakat çok degişmiş istanbula 40 dk mesafede olmuş çok yakınlaşmış açık hava müze gibi zaten senede 100.000 yabancı turist sadece otellerinde kalıyor vatikana göre 3. kutsal şehir ilan edilmiş fakat 2 3yıl sonra buralarda rant olacak ali agaoglu büyük araziler toplamış 950 tane dairevillalar otelleryapacakmış zaten her yeri otel olmuş giden gitsin 2 yıl sonrabasılacak toprak kalmaz

  2. sansarak kanyonu , elmalı köyünün camiisi,ömerli köyü evleri,göllüce köyünün göl manzarası,köfteci yusuf,bunlarda unutulmamalı

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here