Hafta sonu kaçamağı yapıp, daha önce birkaç kez gittiğim Bursa‘nın İznik ilçesine detaylı bir gezi yapma şansı yakaladım. Hafta sonu gezisinde aldığım notlardan oluşan İznik gezilecek yerler, İznik’te ne yenir, İznik nerede ve nasıl gidilir ve İznik yakınında görülecek yerler listemi İznik gezi rehberi niteliğindeki bu yazımda bulacaksınız.

İznik Gezilecek Yerler
İznik Gezilecek Yerler

İznik Hakkında

Selçuklular ve Bizanslılar döneminde başkentlik yapmış bu şehir, çok sayıda tarih ve kültür eserini barındırıyor. İznik deyince tabii ki akla ilk gelen İznik çinileri ve İznik Gölü. Onlardan daha sonra bahsedeceğim. 🙂

İznik, hem hristiyanlık için hem de Osmanlı için önemli bir merkez olmuş bir şehir, bu nedenle şehirde pek çok tarihi eser, önemli yapı bulunuyor. Bir kısmı toprak altında, bir kısmı restorasyon bekliyor, bir kısmı kötü restorasyonun kurbanı olmuş. İznik, hala İstanbul’a yakın yerler içinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

İznik Gezilecek Yerler

İznik’e girdiğinizde dikkatinizi, daha çok Avrupa’da görmeye alışık olduğunuz, ızgara biçiminde sokak düzeni çekecektir. Roma döneminden kalma bu düzen hala devam ediyor.

İznik’te gezilecek yerler listesinde yer alan müze ve ören yerlerine birlikte bir göz atalım:

Ayasofya Müzesi ve Camisi

Ayasofya Müzesi ve Camisi

İznik’te gezilecek yerler listesinin başında şehir merkezine geldiğinizde meydanda sizi karşılayan Ayasofya Müzesi ve Camii geliyor.

Ayasofya Müzesi ve Camisi
Ayasofya Müzesi ve Camisi

İçeri girip gezebilirsiniz. Eski bir kilise olan bu yapı yine kötü restorasyondan nasibini almış. Camii olarak hizmet veriyor olsa da Hristiyanlar için çok önemli, 7.Ekümenik Konsil’in burada toplandığı düşünülüyor. Şehrin 4 ana kapısının keşisim noktasında bulunan yeri ile de stratejik bir konumda.

Yeşil Camii

Yeşil Camii
Yeşil Camii

İznik’teki tarihi yerler arasında önemli camilerden biri de; Ayasofya Camii’nden göle doğru değil de diğer yöne doğru ilerlerlediğinizde karşınıza çıkan Yeşil Camii. Klasikleşmiş turkuaz rengi minaresi ile sizi karşılıyor. Ayrıca caminin içine girip çini işlemelerini de mutlaka görmenizi öneririm.

Nilüfer Hatun İmareti & İznik Müzesi

Nilüfer Hatun İmareti & İznik Müzesi
Nilüfer Hatun İmareti & İznik Müzesi

İznik Müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hatun İmareti ise ben gittiğimde restorasyon çalışması nedeniyle kapalı idi. İçeri girip gezme imkanım olmadı, umarım bir sonraki gidişimde ziyaret edebilirim.

Eski İznik Evleri ve Çarşısı

Eski İznik Evleri ve Çarşısı
Eski İznik Evleri ve Çarşısı

Ayasofya Camii yanından İznik Gölü’nün ters istikametine yani İznik surlarına doğru devam eden yol üzerinde tarihi yapılar ve eski İznik evlerini görebilir, anıt ağaçların gölgesinde yolu keyifle gezebilirsiniz. Meşhur İznik çinisi işleri satan irili ufaklı pek çok dükkanı ziyaret edebilirsiniz.

İznik Çiniciler Sokağı ve Nilüfer Hatun Çini Çarşısı bol bol çinici görebileceğiniz yerlerden.

Antik Roma Tiyatrosu ve Roma Harabeleri

İznik’in göle doğru olan bölümündeki gezilecek yerler arasında Antik Tiyatro, Yenişehir Kapısı ile İznik Gölü arasında oldukça büyük bir alan kaplıyor. Ama bendeki şans, yine restorasyon vardı ve içeri giremedim.

Surlar ve Kapılar

İznik eski şehri surlarla çevrili, altıgen olarak yapılmış olan surların uzunluğu yaklaşık 5km. Surların bir kısmı hala oldukça sağlam, bir kısmı da restorasyon görmüş. Helenistik dönemde inşaatına başlanmış olan surlar, Roma ve Bizans dönemlerinde yenilenerek günümüze kadar ulaşmış.

İznik’e giren 4 ana kapı bugün şehrin sembolleri haline gelmiştir. Kentin ayakta kalabilen en görkemli kapıları;

 • İstanbul Kapı: şehre İstanbul yönünden gelirken göreceğiniz ilk surlar ve ilk kapı,
 • Lefke Kapı; Şehrin kuzeyinde kalan ve şu an en iyi durumda olan, vakit ayırıp ziyaret etmenizi önereceğim kapı,
 • Yenişehir Kapı,
 • Göl Kapı ise yıkık durumda.

Hamamlar

Şehir merkezinde sıkça hamamlara da rastlayacaksınız, girip gezebilir ya da hamam sefası yapabilirsiniz.

İznik Gölü

İznik Gölü
İznik Gölü

İznik’e gelip de yapılmadan dönülmeyecek aktivitelerden biri de tepeye çıkıp İznik Gölü üzerinden gün batımı izlemektir. Burada Abdulvahap Sancaktarı Türbesi bulunuyor. Çıktığınızda bir sürü fotoğraf grubunun makinalarıyla hazır beklediklerini göreceksiniz.

Göl kıyısında bolca çay bahçesi, otel ve restoranlar bulunuyor. Piknik yapabilir, kamp yapabilir, kano yapabilir, göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca İznik Gölü’nde gün batımı muhteşemdir.

İznik Gölü
İznik Gölü

Gölün içinde yeni keşfedilen Bazilika göl kıyısından görünmüyor. Gölde kano ile gezerken görür müyüz diye heveslenmiştim ama bazilikanın olduğu bölüm güvenlik şeridi ile çevrilmiş ve girilmesi yasak. Şimdilik sadece fotoğraflarla idare edeceğiz.

İznik’e Yakın Gezilecek Yerler

İznik Gölü kıyısında bolca meyve bahçesi ve zeytinlik yer alıyor, bahar aylarında çiçek açmış meyve bahçeleri, yazın ise dalları dolu dolu nefis meyve bahçeleri. Gitmişken görebilirseniz harika olur. Bu bahçeler arasında tarihin izlerine de rastlayabilirsiniz.

Beştaş (Obeliks)

Beştaş (Obeliks)
Beştaş (Obeliks)

“Beştaş”, “Nişantaşı” ve “Dikilitaş” adları ile de bilinen bu mezar anıtı eski Roma yolu üzerindedir. Üzerindeki Yunanca kitabeden I. yüzyılda C. Cassius Philiscus’a ait olduğu anlaşılmaktadır. Üst üste konmuş üçgen beş adet taştan oluşan bu yapıtın tepesinde eskiden bir kartal heykeli de varmış ama şu an kayıp 🙁 Ancak burayı bilen birileri olmadan bulabilir misiniz emin değilim.

İnikli Köyü

İnikli Köyü
İnikli Köyü

İznik Gölü’nü tepeden görmek için hemen şehirden yukarılara doğru tırmanınca, İznik’in en güzel köyleri arasında yer alan; önce Elbeyli sonra İnikli Köyü’ne ulaşacaksınız. Buralar eski Osmanlı Köyleri imiş. İnikli Köyü’nde şu an koruma altında 10-11 ev var ancak pek çok ev yıkılmaya terk edilmiş. Yine de köylüler buranın Cumalıkızık gibi popüler olacağına inanıyorlar 🙂

Keramet Köyü Ilıca

İznik’ten Yalova’ya doğru giderken Keramet Köyü tabelasını görünce girin, sizi doğal bir kaplıca karşılıyor olacak. Yaz-kış sıcak su havuzu şeklinde doğal havuza girip yüzebilirsiniz.

Tarihi Valide Sultan Köprüsü – Karamürsel

Tarihi Valide Sultan Köprüsü
Tarihi Valide Sultan Köprüsü

İznik’ten İstanbul’a dönüşte, ana yolu takip etmek yerine Mavi-Yeşil yola girerseniz sizin çok güzel dağ yolları bekliyor. İznik’ten Bursa yönüne doğru giderken Boyalıca Köyü’nden Karamürsel yönüne doğru devam ederseniz bu yola ulaşabilirsiniz. Bu yol sizi yeniden Orhangazi Köprüsü yoluna bağlıyor isterseniz. Bu yol fidan bahçeleri, yemyeşil tarlalar ve çiftlik evleri arasından geçiyor. Eğer acıktıysanız, Köfteci Nurettin yol üzerinde mola vereceğiniz bir et lokantası. Köfteci Nurettin’i geçtikten hemen sonra solda sizi yenilenmiş bir taş köprü karşılayacak. Bu köprünün 17. yüzyıldan kalmış olduğu tahmin ediliyor. Kösem Sultan’ın Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaptırdığı pek çok yapıdan biri bu köprü. 64 metre uzunluğundaki köprü üç gözlü ve sivri kemerli olarak inşa edilmiş.

Ayrıca, daha fazla vaktiniz varsa;

 • Sansarak Kanyonu’nda yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Elmalı Köyü’nün 1884’te çivisiz olarak yapılmış camisini görebilirsiniz.

İznik Turistik Haritası

Yukarıda yer alan İznik’te gezilecek yerler önerilerimi aşağıdaki haritada görebilirsiniz:

İznik Turistik Haritası
İznik Turistik Haritası

İznik’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

İznik, göl kıyısında olmasının ve ikliminin avantajı ile, lezzetli et, balık, meyve, sebze yiyebileceğiniz bir şehir. İznik’e gidip sofradan mutlu kalktığım birkaç yeri aşağıda paylaşayım dedim.

Köfteci Yusuf Usta

İznik’te ne yenir deyince akla meşhur Yusuf Usta ve köftesi gelir. Türkiye’de artık pek çok yerde şubeleri olsa da İznik merkezdeki asıl yerinde köfte ve kaymaklı ekmek kadayıfının tadını mutlaka çıkarmalısınız. İznik’e sadece köfte yemeye bile gidenler var, söylemedi demeyin 🙂

Köfteci Yusuf Usta
Köfteci Yusuf Usta

Köfte dışında her türlü kasap ürünü yiyebilir, eve götürmek için satın alabilirsiniz.

Şarlo Mustafa’nın Yeri

Gölden çıkarılan sazan ve yayın balıklarıylala kendinize balık ziyafeti çekebilirsiniz. Gölün Güney ve Kuzey kıyılarında yol boyunca pek çok bahçeli restoran var, vaktiniz olursa mutlaka deneyin. Çakırca Köyü sahilindeki Şarlo Mustafa’nın yeri balık yemek için tercih edeceğiniz yerlerden biri olabilir. Ben balık yemiyorum diyenler için pide seçenekleri de var.

Zeytin

Bölgede yetişen zeytinlerden ve zeytinyağlarından alabilirsiniz. Biz evin zeytin ihtiyacını İznik’ten tedarik ediyoruz.

İznik’ten Ne Alınır? İznik’in Nesi Meşhur?

İznik’ten ne alınır, İznik’in nesi meşhur derseniz, mutlaka bahsetmek gereken çini ve zeytin var.

Çinicilik

İznik denince ilk akla tabii ki çinicilik gelir. İznik, Osmanlı çini geleneğinin önemli merkezlerinden biridir. Hala devam eden bu gelenek sayesinde İznik’e geldiğinizde birbirinden güzel ürünlerin yapıldığı çini atölyelerine uğrayabilir, kendinize ve/veya sevdiklerinize çini işli tabaklar, takılar ve daha pek çok ürün alabilirsiniz.

Zeytin ve Zeytinyağı

Zeytin ve Zeytinyağı
Zeytin ve Zeytinyağı

İznik’in bir başka zenginliği ise zeytin. İznik Gölü çevresinde yetişen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin ve zeytinyağı Türkiye’deki en iyi zeytin ürünleri arasında. Buraya gelmişken mutlaka zeytin ve zeytinyağı almanızı öneririm. Zeytin veya zeytinyağı nereden alınır derseniz, biz aşağıda fotoğrafı olan Nicaea’dan aldık, Ayasofya Müzesi’ne 100 metre mesafede dükkanları var, internet satışları da varmış.

Ahşap İşleri

Ahşap İşleri
Ahşap İşleri

İznik’in zeytin, ceviz, kiraz ağaçlarından, İznik’te yapılan ahşap ürünlerinden almak isterseniz, sevgili İnci ve Ceren’in kendi elleri ile yaptığı ekinoXart‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Çok bilinmese de İznik’te dokumacılık ve ipek halı üretimi de halen devam eden el sanatları arasında yer alıyor.

İznik Nerede?

İznik nerede sorusunun cevabı basit; İstanbul-Bursa yolun 97. kilometresinde İznik Gölü kıyısından doğuya döndüğünüzde 40 kilometre daha devam göl kıyısından devam edin, yol sizi İznik’e götürecek.

İznik’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan kendi aracınızla gidiyorsanız, İznik’e gitmek için birkaç yol var.

 • Benim tercih ettiğim yol, feribot ile Yalova’ya geçip Mavi-Yeşil Yol diye geçen dağ yolu idi. Köylerin arasından yeşillikler içinden dolaşa dolaşa gitmek çok keyifli.
 • Feribot ile Yalova’ya geçip Bursa yolundan devam edip, Orhangazi’den dönebilirsiniz.
 • Yeni yapılan Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak körfezi geçip yine Orhangazi’den İznik yönüne çıkabilirsiniz.

Benim tercihim giderken bu dağ yolu, dönerken de Bursa bağlantısının olduğu ana hattı kullanmak oldu. Herkes kendi yolunu seçmekte serbest. İki yolun kenarında da ayrı ayrı görülecek yerler var. Seçim sizin 🙂 Dağ yolunda sizi minik bir şelale, şirin bir köy karşılarken, ana yolu kullanırsanız yoldan biraz içeri saparak doğal bir sıcak su havuzuna rastlayabilirsiniz.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Yolda Kalın

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

 1. Apdulvahap sancaktari esrefi rumi surları bizans su yolu ve surları da görmek lazım

 2. caner kahramanoglu Cevapla

  dün iznik e gittim daha öncede gitmiştim yıllar önce fakat çok degişmiş istanbula 40 dk mesafede olmuş çok yakınlaşmış açık hava müze gibi zaten senede 100.000 yabancı turist sadece otellerinde kalıyor vatikana göre 3. kutsal şehir ilan edilmiş fakat 2 3yıl sonra buralarda rant olacak ali agaoglu büyük araziler toplamış 950 tane dairevillalar otelleryapacakmış zaten her yeri otel olmuş giden gitsin 2 yıl sonrabasılacak toprak kalmaz

 3. bulentcerit80 Cevapla

  sansarak kanyonu , elmalı köyünün camiisi,ömerli köyü evleri,göllüce köyünün göl manzarası,köfteci yusuf,bunlarda unutulmamalı

Yorumunuzu Yazın