Kapadokya Türkiye’deki en özel, en güzel, en görülmesi gereken yerlerden biri. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesi yapsam -sanırım yapmadım- ilk beşe mutlaka girer. Kapadokya; Niğde, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir ve Aksaray sınırlarını içeren geniş bir bölgeye verilen isim. Erciyes ve Hasandağı’nın lavlarını karşılıklı püskürtmesi ve milyonlarca yıl rüzgar ve yağmurun bu volkanik bölgeyi aşındırmasıyla oluşan büyülü kayalar zaman içinde yerleşim ve ibadet için kullanılınca da doğanın mucizesi insanın sanatıyla buluşmuş…

Kapadokya'da Gezilecek, Görülecek Yerler
Kapadokya’da Gezilecek, Görülecek Yerler

Aşağıda sıraladıklarım Kapadokya bölgesindeki en popüler yerler, buraları hakkıyla gezmek için 4-5 güne ihtiyaç var aslında. Bunlar dışında harika hiking, trekking rotaları var. Bütün konakları tek tek gezmek günleri alır, ya da bazılarını listeden çıkarıp daha kısa tutulabilir.

Kapadokya'da Gezilecek 10 Muhteşem Yer
Kapadokya’da Gezilecek 10 Muhteşem Yer

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın en merkezi ve en hareketli yeri Göreme. Görülecek yerlerin kesişme noktası olmasının yanı sıra Göreme Açık Hava Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu müze kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Müze kartınızla giriş yapabiliyorsunuz buraya ama bazı kiliselere girişte ayrıca ödeme yapıyorsunuz. Bir rehberle gezerseniz ya da bir rehber kitap edinirseniz müzeyi gezerken daha anlamlı olur.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme aynı zamanda sıcak hava balonlarının da en yaygın olduğu yer. Sabah gün doğumunda balonla havalanıp Kapadokya’nın büyülü vadilerini yukarıdan izlemek muhteşem bir deneyim. Bütçeniz elverirse mutlaka deneyimlemenizi öneririm.

Ortahisar ve Kalesi

Ortahisar Kalesi, Kapadokya bölgesinde gün batımını en iyi izleyebileceğiniz gün batımı noktalarından biri. Ortahisar çevresinde son yıllarda çok sayıda otel, restoran ve kafe açıldı. Gün batımını buralardan izlemek mümkün olsa da kaleye çıkmak en güzeli.

Ürgüp

Temenni Tepesi, Asmalı Konak, Şarap Üreticilerinin Yerleri ( Turasan ve Kocabağ), Mustafapaşa eski adıyla Sinasos,

Uçhisar

Uçhisar Kalesi bölgeyi panoramik olarak göreceğiniz en yüksek nokta, Panoramik Göreme

Çavuşin Açık Hava Müzesi

Çavuşin Açık Hava Müzesi
Çavuşin Açık Hava Müzesi

Çavuşin Açıkhava Müzesi, Kapadokya’ya gelenlerin listesinde çoğunlukla yer almaz. Ancak bence mutlaka görülmesi gerekenler yerler arasında olmalıdır.

Paşabucağı

Paşabucağı
Paşabucağı

Peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri Paşabucağı. Zelve Vadisi- Zelve Açıkhava Müzesi, Deve Kayası o çevrede görebileceğiniz diğer yerler.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Kapadokya manzarası izleyebileceğiniz noktalardan bir diğeri de Güvercinlik Vadisi girişi. Yazı ayrı kışı ayrı güzel Kapadokya’da vadi içinde yürüyüş yapabileceğiniz yerlerden biri de burası.

Avanos

Çömlekçiler, Alaaddin Cami, Saruhan Kervansarayı, Avanos sokaklarında mutlaka gezilmeli.

Saruhan Kervansarayı

Saruhan Kervansarayı
Saruhan Kervansarayı

Kapadokya’ya gittiğinizde bir akşamınızı sema gösterisi izlemeye ayırabilirsiniz. Saruhan Kervansaray’ında sema gösterileri düzenleniyor. Gün ve saatlerini girmeden arayarak öğrenebilirsiniz.

Ihlara Vadisi

Güzelpınar, Beli Sırma

Yeraltı Şehirleri

Kaymaklı, Derinkuyu, Özlüce (deprem nedeniyle kapanmış), Özkonak

Hacıbektaş

Hacı Bektaşı Veli Külliyesi

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya’nın merkezi benim için Göreme. Göreme’den sonra en bilinen yerler ise Ürgüp ve Uçhisar. Bunlardan herhangi birinde kalıp gidilmesi gereken yerlere ulaşabilirsiniz. Kapadokya’ya gidilince tabii mağara ya da taş oteller kalmak için en otantik yerler. Son zamanlarda sayıları arttıkça hizmet kalitesi de artmış. Birbirinden keyifli konaklama seçenekleri ve restoranlar açılmış.

Kapadokya'da Nerede Kalınır?
Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Size birkaç otel önerisinde bulunmak istiyorum;

Göreme’de sıcak samimi bir otelde konaklamak isterseniz Historical Göreme House, Uçhisar’da konsept bir otelde konaklamak isterseniz Millstone Cave Suites, Göreme’de lüks bir otelde konaklamak isterseniz Kapadokya Hill.

Kapadokya ülkemizin en güzel bölgelerinden biri. Mutlaka zaman ayırıp görmenizi şiddetler öneririm.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

  1. Merhabalar, biz okul gezi Kulübü olarak Kapadokya’ya gitmek istiyoruz. Konaklamayı Cemil Meriç SBL bize sağlayacak fakat gidilecek yerleri tam olarak bilmiyoruz, belirli bir rotamız yok. Bize tur rotası belirlememize yardımcı olur musunuz?

    • Sevil Mert Cevapla

      Merhaba,
      Bu yazıda yer alan yerleri içerecek şekilde rotanızı oluşturabilir veya tur firmalarının örnek programlarına bakabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın