Kapadokya’da Gezilecek, Görülecek Yerler

Kapadokya Türkiye’deki en özel, en güzel, en görülmesi gereken yerlerden biri. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesi yapsam -sanırım yapmadım- ilk beşe mutlaka girer. Kapadokya; Niğde, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir ve Aksaray sınırlarını içeren geniş bir bölgeye verilen isim. Erciyes ve Hasandağı’nın lavlarını karşılıklı püskürtmesi ve milyonlarca yıl rüzgar ve yağmurun bu volkanik bölgeyi aşındırmasıyla oluşan büyülü kayalar zaman içinde yerleşim ve ibadet için kullanılınca da doğanın mucizesi insanın sanatıyla buluşmuş…

Aşağıda sıraladıklarım Kapadokya bölgesindeki en popüler yerler, buraları hakkıyla gezmek için 4-5 güne ihtiyaç var aslında. Bunlar dışında harika hiking, trekking rotaları var. Bütün konakları tek tek gezmek günleri alır, ya da bazılarını listeden çıkarıp daha kısa tutulabilir.

Kapadokya’da Gezilecek 10 Muhteşem Yer

Göreme

Kapadokya’nın en merkezi ve en hareketli yeri Göreme. Görülecek yerlerin kesişme noktası olmasının yanı sıra Göreme Açıkhava Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu müze kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Müze kartınızla giriş yapabiliyorsunuz buraya ama bazı kiliselere girişte ayrıca ödeme yapıyorsunuz. Bir rehberle gezerseniz ya da bir rehber kitap edinirseniz müzeyi gezerken daha anlamlı olur.

Göreme aynı zamanda sıcak hava balonlarının da en yaygın olduğu yer. Sabah gün doğumunda balonla havalanıp Kapadokya’nın büyülü vadilerini yukarıdan izlemek muhteşem bir deneyim. Bütçeniz elverirse mutlaka deneyimlemenizi öneririm.

Ortahisar

Ortahisar Kalesi, Günbatımını en iyi izleyebileceğiniz gün batımı noktası,

Ürgüp

Temenni Tepesi, Asmalı Konak, Şarap Üreticilerinin Yerleri ( Turasan ve Kocabağ), Mustafapaşa eski adıyla Sinasos,

Uçhisar

Uçhisar Kalesi bölgeyi panaromik olarak göreceğiniz en yüksek nokta, Panaromik Göreme

Çavuşin

Çavuşin Açıkhava Müzesi,

Paşabucağı

Peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri, Zelve Vadisi- Zelve Açıkhava Müzesi, Deve Kayası,

Avanos

Çömlekçiler, Alaaddin Cami, Saruhan Kervansarayı, Avanos sokaklarında mutlaka gezilmeli

Ihlara Vadisi

Güzelpınar, Belisırma

Yeraltı Şehirleri

Kaymaklı, Derinkuyu, Özlüce (deprem nedeniyle kapanmış), Özkonak

Hacıbektaş

Hacı Bektaşı Veli Külliyesi

kapadokya.jpg

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya’nın merkezi benim için Göreme. Göreme’den sonra en bilinen yerler ise Ürgüp ve Uçhisar. Bunlardan herhangi birinde kalıp gidilmesi gereken yerlere ulaşabilirsiniz. Kapadokya’ya gidilince tabii mağara ya da taş oteller kalmak için en otantik yerler. Son zamanlarda sayıları arttıkça hizmet kalitesi de artmış. Birbirinden keyifli konaklama seçenekleri ve restoranlar açılmış.

Size birkaç otel önerisinde bulunmak istiyorum;

5 YORUMLAR

  1. Merhabalar, biz okul gezi Kulübü olarak Kapadokya’ya gitmek istiyoruz. Konaklamayı Cemil Meriç SBL bize sağlayacak fakat gidilecek yerleri tam olarak bilmiyoruz, belirli bir rotamız yok. Bize tur rotası belirlememize yardımcı olur musunuz?

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın