Bir tarafı Akdeniz, bir tarafı Ege… Taş evler, begonvillerle süslü sokaklar, dudak uçuklatan güzellikte bir doğa, sayısı 50’yi aşan birbirinden güzler koylar ve bükler, leziz bal ve badem… Tüm bunlar Datça dendiği zaman aklımıza gelen şeylerin sadece birkaçı. Binlerce yıllık tarihi ve doğal güzellikleri ile Datça, cennetin yeryüzünde şekil bulmuş hali gibi adeta. Bu muhteşem doğa harikasına gitmeden önce size; Datça’da en iyi plajlar hangileri, Datça’da denize girebileceğiniz yerler nereler araştırmalarınızda yardımcı olmak istedim.

Datça’da En İyi Plajlar
Datça’da En İyi Plajlar

1 – Kumluk Plajı

Kumluk Plajı
Kumluk Plajı

Datça şehir merkezinde denize girebileceğiniz ideal yerlerden biri olan Kumluk Plajı, bölgenin en popüler plajı olma özelliği taşıyor aynı zamanda. Denizi oldukça sığ olan Kumluk Plajı’nın, adı üzerinde tamamı kumdan oluşuyor. Bu özelliklerinden dolayı da özellikle çocuklu aileler tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. Plajdaki şezlong ve şemsiyeler ise, plajın hemen yukarısındaki yolda sıra sıra dizilmiş işletmelere ait ve fiyatlandırmaları farklı. Akşam şezlong ve şemsiyeler yerlerini masa ve sandalyelere bırakıyor Kumluk Plajı’nda. Ayrıca plaj, Mavi Bayrak sahibi.

2 – Taşlık Plajı

Taşlık Plajı
Taşlık Plajı

Datça’nın en rağbet gören plajlarından biri de Taşlık Plajı. Kumluk Plajı’na komşu olan plaj; Datça Limanı ile Ilıca arasında yer alıyor. Kuzey rüzgarlarından tamamen arınmış olmasından dolayı oldukça sakin. Denizin dibi ise çakıl ve kum karışımı. Plajın en ilginç özelliği ise denizin dibindeki Ilıca göl denilen şifalı suların kaynadığı gölet. Buradaki su tatlı ve tam denizle buluştuğu alan az tuzlu diyebileceğimiz türden.

3 – Kargı Koyu

Datça’nın en ama en güzel koylarından biri olan Kargı Koyu, tatilinizi bitirmeden önce mutlaka denize girmeniz gereken koylardan biri. Berrak denizi ile akıllara durgunluk veren Kargı Koyu, tam bir huzur abidesi. Cırcır böceklerinin sesleri eşliğinde hamaklarda uzanıp kitap okumak harika bir ritüel Kargı Koyu’nda. Plajın işletmesi de oldukça başarılı. Özellikle kahvaltısını denemenizi tavsiye ederiz.

4 – Hayıtbükü

Hayıtbükü
Hayıtbükü

Datça bükleri arasında en popüler olanı hiç şüphesiz Hayıtbükü. Burada çok fazla otel ve restoran işletmesi mevcut. Denizi de olağanüstü güzellikte Hayıtbükü’nün. Ayrıca enfes bir doğası var. Datça Merkez’den sonra mavi yolculuğun hareket noktalarından biri aynı zamanda Hayıtbükü. Plajı taşlık. Dolayısıyla deniz ayakkabısı almanızda yarar var. Koyun üzerindeki şezlong ve şemsiyeler ise işletmelere ait.

5 – Kızılbük

Datça’nın en güzel ve en sakin koylarından biri olan Kızılbük, ismini günbatımı sırasında, hemen yanındaki tepenin kırmızı renge bürünmesinden alıyor. Büyük palmiye ağaçlarıyla dikkat çeken Kızılbük, tertemiz denizi ile Datça’nın en güzel denize girilebilecek alanlarından biri. Hayıtbükü’ne geldikten sonra sola dönüp, önünüze çıkan tepeyi aştığınızda Kızılbük tüm güzelliği ile selamlayacak sizi. Yolu biraz bozuk olduğundan ve herkes Hayıtbükü’nde kaldığından sakin bir koy.

6 – Kurubük

Kurubük
Kurubük

Datça’nın iki popüler plajı olan Ovabükü ile Palamütbükü arasında tesisi olmayan ancak oldukça uzun bir sahili ve harika bir denizi olan Kurubük yer alıyor. Deniz kıyısına kadar araç ile inebiliyorsunuz. Adı kuru olsa da plaj yakınında yeşillikler var. Siz yine de yanınızda sandalye, havlu ve yiyecek içeceğinizi götürün.

7 – Ovabükü

Ovabükü
Ovabükü

Ovabükü, Muğla otelleri arasında belki de en samimi, en mütevazi tesislere sahip olanı. Datça’nın Mesudiye bölgesinde yer alan 3 büyük bükten biri olan Ovabükü, içlerinde en büyük ve en sakin olanı. Koyun hemen üzerinde bulunan birbirinden şirin pansiyon ve apart oteller, sessiz ve sakin bir tatil düşleyenleri büyük bir keyifle ağırlıyorlar. Tıpkı Hayıtbükü’nde olduğu gibi buradaki şezlong ve şemsiyeler de işletmelere ait. Bükün sonunda bulunan alan ise kamp için oldukça elverişli. Burası da iri taşlı bir koy olduğundan, deniz ayakkabısı mutlaka bulundurun yanınızda.

8 – Palamutbükü

Palamutbükü
Palamutbükü

Datça şehir merkezinden 25 km mesafede yer alan Palamutbükü, Ovabükü’nden sonraki koy. Datça Yarımadası’nın en ünlü plajlarından biri olma özelliği taşıyan Palamutbükü, masmavi denizi, el değmemiş doğası ve sakin dokusu ile adeta bir huzur noktası. Koy boyunca çok sayıda işletme, konaklama tesisi ve yazlık ev mevcut. Evet, buranın da plajı ve denizi taşlık. Dolayısıyla deniz ayakkabılarınız burada da çok iş görecektir.

9 – Akçabük

Akçabük
Akçabük

Akçabük Plajı, Palamütbükü Plajı’na yürüme mesafesinde, bir plaj. Plajın işletmesi Akçabük Kamping’e ait. Buradaki restorandan faydalanabilir, şezlong veya şemsiye kiralayabilirsiniz. Deniz kayalık ve taşlık, ama öyle pırıl pırıl ki, sadece denizi izlemek için dahi buraya gelebilirsiniz. Kamp alanında çadır ve karavan için ayrıştırılmış bölümler mevcut, restoran menüsü basit ama yeterli.

10 – Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Bilim ve sanatın kenti Knidos, görülmeye değer bir antik kent. Etrafında ise denize girebileceğiniz çok sayıda küçük plaj bulunuyor. Özellikle liman bölgesi, Knidos Antik Kenti’nde denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Deniz oldukça sakin ve dibi kumdan oluşuyor. Tekne turlarının da uğrak noktalarından biri aynı zamanda. Eğer vaktiniz olursa, Knidos Antik Kenti’nin sol tarafındaki tepenin en ucunda yer alan Deveboynu Feneri’ne de çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Günbatımı saatleri burayı görmek için en ideal zaman!

Türkiye’de tatil için gidilecek en güzel yerler arasında yer alan Datça, mutlaka tatil planlarınızın arasına girmeli.

Datça’da En İyi Plajlar Listesi

 • Kumluk Plajı
 • Taşlık Plajı
 • Kargı
 • Hayıtbükü
 • Kızılbük
 • Kurubük
 • Ovabükü
 • Palamutbükü
 • Akçabük
 • Knidos Antik Kenti

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

 1. Değerli yazılarınız ve paylaşımlarınız için Tatilmoni.com olarak Teşekkür ederiz..
  Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden birisi olan Marmaris ve çevresinde keşfedilmeye değer birçok yer vardır.
  Tatilmoni.com ailesi olarak gelen misafirlere en iyi şekilde tatillerini geçirmesi ve bu tarihi yerleri keşfetmesi adına çalışıyoruz.
  Yaz tatili planları arasında mutlaka eklemeniz gereken yerlerden birisi olan Marmaris çevresi ve turları hakkında detaylı bilgi için Linke bakabilirsiniz.
  https://www.tatilmoni.com/

 2. Merhaba,

  Çok güzel bir blog yazısı olmuş. Bir Marmarisli turizmci olarak yaşadığım yeri bloglardan görmek çok güzel bir duygu. Marmaris tekne turu Marmaris tatili sırasında olmazsa olmazlardan biridir. Aynı şey Datça içinde geçerlidir. Turistik bir beldeyi gezdiğiniz zaman kara turları yanında deniz turlarını da görmek gezginlere çok şeyler katar. Yazdığınız yazıda eksik yok fazlası var. Sizleri bir kere daha kutlarım ve teşekkür ederim. Marmaris ve Datça’dan herkese selamlar.

Yorumunuzu Yazın