Benim mevsimim ne yaz, ne kış. Benim mevsimim bahar. Hem ilkbaharı hem de sonbaharı çok severim. Genelde seyahatlerimi de bu mevsimlerde yapmaya çalışırım. Hafta sonları İstanbul’dan kaçmak ve Türkiye‘nin güzelliklerinin tadını çıkarmak ve bu sayede işin stresini yok etmek ise benim yaşam formülüm. İstanbul’a yakın yerler bu kaçamaklarım için ilk tercihlerim. Bolu Yedigöller Milli Parkı doğayı seven herkes için güzel bir alternatif.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Bolu Yedigöller Milli Parkı, sonbaharda kaçamak yapmak için benim en sevdiğim destinasyonlardan biri. Daha önce gittiğimde Bolu’dan sonra stabilize dağ yolu nedeniyle çok tenha, sadece doğanın güzellikleri ile başbaşa kalabileceğimiz bir yerdi.Şimdi ise durum çok farklı. Bolu merkezindeki Köroğlu Hastanesi yanından çıkılan yol bu yıl asfaltlanmış. Bu nedenle piknikçi akını başlamış. Eski sakin Yedigöller iğne atsan yere düşmez bir hale gelmiş. Ne mutlu ki iyi bakılıyor, kalabalığa rağmen temiz ve düzenli. Bolu’dan mesafesi ise 42km. Tabii asfalt da olsa yol dağ yolu olduğu için döne döne iniş çıkışları var. Yani Bolu’dan 1-1,5 saat kadar sürebiliyor.

Bir diğer alternatif yol ise, Mengen tarafından gelmek. Ancak o yol halen çok kötü. Tenha bir yol ancak toprak ve oldukça bozuk. Yani Bolu merkezden gelmek tercih edilmeli.

Peki Yedigöller’e nasıl gideriz derseniz, farklı seçenekler var.

 • Kendi aracınızla gidebilirsiniz. Kendi aracınızla gidecekseniz yl durumuna dikkat etmelisiniz. İstanbul’dan 4-5 saat gibi sürüyor.
 • Pek çok tur ve trekking firması Yedigöller’e günübirlik ya da kalmalı turlar düzenliyor. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
 • Toplu taşıma ile Yedigöller’e gitme şansınız yok. Bolu’ya otobüsle gidip oradan taksi ayarlamak ya da otostop yapmak da alternatif olabilir.

Yedigöller Milli Parkı Hakkında

Yedigöller Farklı ağaç,bitki ve hayvan türleri içeren alan 1965 yılında Milli Park statüsüne alınmış. İçinde biri kuru olmak üzere irili ufaklı, derinliği olmayan 7 adet göl bulunuyor parkın.

Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları milli park içinde bulunan farklı ağaç türleri. Dediğim gibi bu farklı ağaç türleri sonbaharda muhteşem bir renk cümbüşü yaratıyor. Yedigölleri mutlaka Kasım ayında görün derim.

Aşağıdaki yerleşim planında 2 bölümde göllerin yoğunlaştığını göreceksiniz. İkisi arasında 100metre kadar bir yükseklik farkı var. Göller arası yürüme mesafesinde, tabelalandırması yapılmış patika yollarla birbirine bağlanmış durumdalar.

Bu planda görünmeyen, Bolu yönünden gelişte Kapankaya Manzara Seyir Terası’na çıkarak gölleri yukarından görebilirsiniz. Buranın hemen yakınında bir de anıt ağaç var, onu da görebilirsiniz.

Milli parka giriş için 2015 fiyat listesi:

 • Araçla giriş 12 TL
 • Kişi girişi 4 TL
 • Çadır 20 TL (bu arada kimse gelip bizden çadır ücreti almadı)
Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı
Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı

Yedigöller’de Ne Yapılır?

Farklı ağaç türlerinin sonbaharda farklı renklere büründükleri için muhteşem bir renk cümbüşü sunuyor Yedigöller Milli Parkı. Bu renk cümbüşünü fotoğraflamak burada yapılacak en keyifli aktivite.

Göller içinde ücretli olarak olta balıkçılığı yapılabiliyor. Benim hiç ilgimi çekmediği için fiyatları hakkında bilgi almadım.

Tabii ki kampçılık buradaki en keyifli aktivite. Bunun yanı sıra dağ bisikleti yapanları da gördüm. Tabii ki trekking, doğa yürüyüşleri en keyifli yapılabilecek aktiviteler.

Yedigöller’de Nerede Kalınır?

Yedigöller’de konaklama için  2 seçeneğiniz var:

 1. Çadır kampı yapmak. Çadırınızı ve ekipmanınızı yanınızda getirmeniz gerekli. Çeşme ve tuvaletler çadır kamp alanına yakın. Çadırla elektrik verilmiyor. Benim tercih ettiğim yöntem her zaman bu. Kamp alanı çok kalabalık, medeniyetten biraz daha uzaklaşarak daha tenha yerler de bulmak mümkün.
 2. Bungalovlarda kalmak. Benim tercihim değil ama arkadaşlarım kaldı. 4 kişikik bungalov için geceliği 200 TL ödediler. Habitat Ormancılık diye bir firma işletiyormuş. +90 212 291 51 00 numaralı telefondan ya da bilgi@habitatormancilik.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yedigöller hakkında sorularınız olursa, bu yazıya yorum olarak iletebilirsiniz.

Yolda kalın!

 

6 YORUMLAR

 1. Yedigöllere dediğiniz gibi Kasım ayında gidilmeli. Fotoğraf gezileri her sene 1-15 kasım arasında düzenleniyor çünkü renklerin en göz alıcı olduğu zaman dilimi bu. Sonrasında yapraklar dökülmüş oluyor. Yazınız gayet açıklayıcı olmuş, sevgiler…

 2. Kasım ayında gece kalmak için çok soguk olmalı…zira ağustos ayında bile gece üşümüştük…yaninizda yiyecek içecek ,termos vb kamp için gerekli şeyleri eksiksiz getirin. Orada karşılamanız imkansız …Türkiye’de gidilecek en iyi yerlerden

 3. Muhteşem bir yer kafa dinlemek için. Muazzam bir doğa ve standardın üzerinde konforlu bungalov evler. Tek kelimeyle enfes bit tatil geçirdik. Restoran’da herşey mevcut ve İstanbul fiyatlarıyla aynı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here