Euro ve Dolar’daki artış, çapraz kur nedeniyle seyahat ettiğimiz bütün ülkelerde paramızın değer kaybetmesine neden oldu. Herkes yurtdışı tatil planlarını erteleme veya iptal etme konuşmaları yapıyor. DURUN! Hala ucuza seyahat edebileceğimiz ülkeler var! Türk Vatandaşları için hala diğer ülkelere göre ucuz, ekonomik seyahat edilebilecek, üstelik bazılarına vizesiz hatta pasaportsuz gidilebilecek ülkeler var.

Türk Vatandaşları için Ucuz Ülkeler Listesi

Aşağıda yer alan ve Türk Vatandaşları için ucuz ülkeler listesi harf sırasına göre sıralandı, herhangi bir öncelik sıralaması yok. Ben favorilerimi not olarak ekledim, başlıklarına da bir * (yıldız) koydum, yazıda ilerledikçe göreceksiniz.

Ülkelerin para birimleri ile TL kıyaslaması için Google’ın 22 Kasım 2021 verileri baz aldım, güncel kurlar için Google’a bakabilirsiniz.

Arnavutluk – Vizesiz

Arnavutluk, Balkanların en az ilgimi çeken ülkesi olmasına rağmen, harf sırasındaki avantajı ile ilk sıraya yerleşti 🙂 Arnavutluk Avrupa’nın çalıntı arabalarının toplandığı ülke olarak biliniyor, yollarda en eskisinden en yenisine her model Mercedes, BMW cirit atıyor.

Tiran ülkenin başkenti, her başkentte olduğu gibi görülecek ilginç pek yeri yok. Eski bir Osmanlı şehri olan Berat ve Adriyatik kıyısındaki tatil beldeleri görülecek yerler arasında yer alıyor. Arnavutluk’a ucuz uçak bileti alıp buradan diğer Balkan ülkelerine geçmek de mümkün. Havayolu şirketleri sık sık bu bölgeye indirim kampanyaları yapıyor, başlangıcı Arnavutluk olan büyük bir Balkan gezisi yapılabilir.

Arnavutluk bizden 90 güne kadar vize istemiyor!

Arnavutluk para birimi Lek. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Lek = 0,10 TL. Aşağıdaki tabloda son 5 yılda Lek karşısında paramızın değer kaybını görebilirsiniz.

Arnavutluk para birimi Lek.
Arnavutluk Para Birimi Lek. 

Azerbaycan* – Vizesiz

Azerbaycan
Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan beni çok şaşırtmış ve beklediğimden çok daha güzel çıkmıştı. 4 günlük bir seyahat yapmıştım ama yetmemişti. Ülke ucuz, iletişim kurmak çok kolay, doğası muhteşem, kültür gezisi sevenler için de gezilip görülecek pek çok yer var. Azerbaycan gezilecek yerler yazıma bir göz atabilirsiniz. Tek sorun uçak biletleri Azerbaycan için hala pek ucuz değil.

Azerbaycan artık bizden vize istemiyor, Azerbaycan vizesi yazımda detaylar yer alıyor.

Azerbaycan para birimi Manat, kısa kodu AZN. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Manat=6,59 TL. Aşağıdaki tabloda son 5 yılda Manat karşısında paramızın değer kaybını görebilirsiniz.

Azerbaycan Para Birimi Manat
Azerbaycan Para Birimi Manat

Bosna-Hersek* – Vizesiz

Bosna-Hersek
Bosna-Hersek

Balkanlar her zaman her fırsatta gidilmesi gereken yerler bana sorarsanız. Bosna Hersek’de görülecek pek çok yer var. Başkent Saraybosna, köprüsü ile meşhur Mostar, Mostar’a yakın Blagay Tekkesi ve Poçitel Köyü gibi Neretva Nehri ile hayat bulan birbirinden güzel yerler sizi bekliyor. Hem konaklama, hem yemek ucuz, ucuz uçak bileti bulmak da mümkün.

Bosna Hersek bizden vize istemiyor 🙂

Bosna Hersek para birimi Mark, kısa kodu BAM. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Bosna Hersek Markı = 6,45 TL. Aşağıdaki tabloda son 5 yılda Bosna Hersek Markı karşısında paramızın değer kaybını görebilirsiniz.

Bosna Hersek Markı
Bosna Hersek Markı

Bulgaristan*

Sofya Gezilecek Yerler
Bulgaristan

Son bir yıldır pasaportumda schengen vizesi varken hafta sonları Bulgaristan’ın farklı şehirlerini keşfetme şansım oldu. Beklediğimden çok daha güzel, çok daha keyifli bir ülke çıktı Bulgaristan. Euro’daki artışa rağmen hala bizim için çok ekonomik. Bulgaristan’da Sofya ve Plovdiv şehirlerini gördüm ve beklediğimden çok daha güzel şehirlerle karşılaştım. Düzenli şehirler, iyi yemek, eğlence arayanlar için çok iyi bir seçim. Yaz ayları için deniz kıyısındaki şehirleri de tercih edilebilir. Uçak veya otobüs veya trenle gidilebilir olması da büyük avantaj.

Bulgaristan’ın tek dezavantajı ya schengen vizeniz olması gerek ya da Bulgaristan vizesi almanız gerek.

Bulgaristan para birimi Leva, kısaltması LEV. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Bulgar Levası 6,45 TL. Aşağıdaki tabloda son 5 yılda Bulgar Levası karşısında paramızın değer kaybını görebilirsiniz.

Bulgar Levası
Bulgar Levası

Ermenistan – Kolay Vizeli

Ermenistan
Ermenistan

Ermenistan 2018 yaz ayları için seyahat planlarım arasında yer alıyor. Bizim Türk Vatandaşları olarak kara sınırından geçiş şansımız yok, bu nedenle Ermenistan’a gitmek için Gürcistan üzerinden veya İran üzerinden geçiş yapmanız gerekiyor. Böylece hem listede altta yer alan Gürcistan veya İran’ı hem de Ermenistan’ı bir arada görebilir, böylece uygun fiyata gezebileceğiniz ülkelerden ikisini tek seyahatte görebilirsiniz.

Ermenistan vizesi sınır kapılarından veya online olarak alınabiliyor.

Ermenistan para birimi Ermenistan Dramı, kısa kodu AMD. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 AMD= 0,023 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

 Ermenistan Dramı
Ermenistan Dramı

Gürcistan* – Vizesiz & Pasaportsuz

Gürcistan
Gürcistan

Türkiye’nin sınır komşusu, ucuz, güzel, hem tarih hem doğa arayanlar için alternatifler sunan güzel bir ülke Gürcistan. Gürcistan’ı sadece kumar ve deniz tatili ile ünlenmiş olan Batum ile sınırlı saymak büyük haksızlık. Bu nedenle Gürcistan uzun bir seyahat planını da hak ediyor. Kuzeyindeki yüksek dağları ile doğa sevenleri, güneyindeki yarı çöl bölgede yetişen üzümlerinden yapılan harika şarapları ile gurme gezilerini sevenleri, Tiflis ve Kutaisi gibi şehirleri ile de tarih sevenleri mutlu edecek bir ülke Gürcistan.

Gürcistan gezi yazıları için tık tık.

Gürcistan bizden vize, hatta pasaport bile istemiyor. Sadece kimliğiniz ile Gürcistan’a gidebilirsiniz.

Gürcistan para birimi lari, kısa kodu GEL. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Gürcistan Larisi = 3,58 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Gürcistan Larisi
Gürcistan Larisi

İran* – Vizesiz

İran gezi notları
İran

İran, hem bize çok yakın hatta trenle gidilebilir durumda hem çok ucuz hem çok misafirperver hem de muhteşem bir medeniyet. Hala İran’ı görmediyseniz seyahat planlarınıza mutlaka almanızı öneririm.

İran bizden vize istemiyor.

İran para birimi Riyal. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 İran Riyali = 0,00026 TL. Bu oradan zaten ülkenin bizim için ne kadar ucuz olduğu anlaşılıyor. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

 İran Riyali
İran Riyali

Kırgızistan* – Vizesiz

Türki Cumhuriyetleri, Orta Asya kültürünü merak edenler için Kırgızistan bulunmaz bir nimet. Bozkırlar, etkileyici vadiler, kartal yetiştiricileri, gerler, gibi Orta Asya kültürüne ait ne varsa bulabileceğiniz aynı zamanda tüm bunları ekonomik bir şekilde görebileceğiniz bir ülke. Moğolistan’a gitmek istiyor ama gidemiyorsanız, orada bulacağınız pek çok şeyi Kırgızistan’da da bulabilirsiniz.

Kırgızistan bizden vize istemiyor.

Kırgızistan para birimi Kırgızistan Somu. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Kırgızistan Somu = 0,13 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Kırgızistan Somu
Kırgızistan Somu

Kosova – Vizesiz

Balkanlarda olup denize kıyısı olmayan nadir ülkelerden biri olan Kosova’da, Türkiye’nin de desteği ile pek çok Osmanlı yapısı restore edilmiş ve koruma altına alınmış durumda. Prizren ve Priştine şehirleri gezilip görülmeye değer olan Kosova’ya uygun uçak bileti bulmak da mümkün. Balkan mutfağının güzel lezzetlerini de deneyebileceğiniz Kosova’yı içeren bir Balkanlar gezisi planlamak fena olmaz.

Kosova bizden vize istemiyor.

Kosova para birimi olarak euro kullanıyor. 22 Kasım 2021 kuruna 1 Euro = 12,64 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Kosova Euro Kullanıyor
Kosova Euro Kullanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti* – Vizesiz & Pasaportsuz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatanımız, tatlı adamız, yan komşumuz Kıbrıs. Kumarhanelerle adından söz ettirse de adada görülecek pek çok tarihi eser ve harika plajları olduğunu unutmamak gerek. Pasaportsuz, kimliğinizle pıt diye gidebileceğinizi unutmayın. Üstelik para birimi olarak da Türk Lirası geçerli. Yani sadece çantanızı hazırlayıp gidebilirsiniz. Yazın plajlarında vakit geçirebilecekken, ilkbahar veya sonbaharda gittiğinizde tarihi ve kültürel bir gezi yapma şansınız olur.

Kıbrıs gezi yazıları hemen şuracıkta.

Makedonya* – Vizesiz

Makedonya
Makedonya

Balkanlar’ın bir diğer güzel ülkesi Makedonya. Balkan yemekleri, güzeller güzeli doğası ve cennetten bir parça Ohrid şehri ile Makedonya mutlaka seyahat planlarına alınması gereken bir yer. Hala gitmediyseniz planlarınıza almanızı öneririm.

Makedonya bizden vize istemiyor.

Makedonya’nın para birimi Dinar. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Makedonya Dinarı = 00,20 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Makedonya Dinarı
Makedonya Dinarı

Mısır*

Mısır
Mısır

Mısır, muhteşem bir medeniyetin kalıntılarını görmek, rengarenk deniz altının tadını çıkarmak, otantik bir kültürü tanımak isteyenler için harika bir seyahat destinasyonu. Kahire’de Piramitler ve Kahire Müzesi; İskenderiye, bohem şehir Dabab, Sina Yarımadası, deniz tatili için Shram-el Sheik ve Hurgada, firavunların izinde Luxor ve Abu Simbel, daha bu liste uzar gider. Bu güzel ülke gezmek için de ekonomik, konaklama, yeme-içme bizim için hala ucuz denecek düzeyde.

Tek sorun vize. Mısır, Türk Vatandaşları’ndan vize istiyor, üstelik 45 yaş altındaysanız oldukça zor ve uzun zamanda vize veriyor maalesef. Bu riski alırım veya zaten 45 yaşın üstündeyim diyorsanız hiç durmayın Mısır’a plan yapın derim.

Mısır’da epeyce gezdiğim için bolca yazım var. Mısır gezi yazıları listeme bir göz atın.

Mısır para birimi Mısır Lirası. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Mısır Lirası = 0,72 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Mısır Lirası
Mısır Lirası

Romanya*

Bir ülkenin adı çıkacağına canı çıksın. Zamanında hırsızlık ve güvenlik nedeniyle adı çıkmış Romanya hem uygun fiyatlarıyla hem de beklenenin üstünde doğal ve tarihi güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Küçük şirin başkenti Bükreş kadar, Transilvanya bölgesi mutlaka gidilip görülmeyi hak ediyor. Uçak bileti kampanyalarını takip edip ucuza bilet yakalamak ise çok mümkün. Hatta orada araç kiralayıp gezmek Türkiye’den ucuza gelebilir.

Romanya gezi yazıları için tık tık.

Romanya schengen bölgesinde, schengen vizesi ile gidebiliyorsunuz.

Romanya’nın para birimi Roman Leyi, kısa kodu RON. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Romen Leyi = 2,55 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Roman Leyi
Roman Leyi

Sırbistan* – Vizesiz

Belgrad
Belgrad

Balkanlar’ın birbirinden güzel ülkelerinden biri de Sırbistan. Uzun yıllar Balkan Savaşları’nın etkisi ile mesafeli durduğumuz Sırbistan’ı son yıllarda Türk turistler hızla keşfetti. Uygun fiyatları, eğlenceli gece hayatı, bize yakın mutfak kültürü, doğası ve tarihi ile hem gitmesi hem gezmesi kolay bir ülke Sırbistan. Başkent Belgrad en popüler yeri olsa da başkentten biraz uzaklaşıp pek çok keşif yapmanız da mümkün.

Sırbistan bize vize istemiyor, çok güzel değil mi?

Sırbistan para birimi Sırp Dinarı, kısa kodu RSD. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Sırp Dinarı = 0,11 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Sırp Dinarı
Sırp Dinarı

Ukrayna* – Vizesiz & Pasaportsuz

İşte geldik Türklerin akın akın gittiği ülke Ukrayna’ya 🙂 Benim birşey söylememe gerek yok, siz zaten benden daha iyi biliyorsunuz Ukrayna’nın ucuz olduğunu, gezilecek görülecek pek çok yeri olduğunu ve çok güzel kızları olduğunu 🙂 Farklı farklı şehirlerine ucuza uçak bileti bulmak da mümkün.

Ukrayna bizden ne vize ne de pasaport istemiyor, kimliğinizle elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidebilirsiniz.

Ukrayna para birimi Grivna, kısa kodu UAH. 22 Kasım 2021 kuruna göre 1 Grivna = 0,42 TL. Aşağıdaki grafik son 5 yıldaki değer değişimini gösteriyor.

Ukrayna Grivnası
Ukrayna Grivnası

Bu yazıya özellikle uzak rotaları ulaşım yani uçak maliyeti yüksek olduğu için eklemedim. Ancak uçak bileti maliyeti konusunda sıkıntınız yoksa, mesela ben uçak biletimi millerim ile alabiliyorum diyorsanız, o zaman bu listeye; Tayland, Endonezya, Özbekistan, Arjantin gibi ülkeleri ekleyebiliriz.

Mil programları konusunda daha fazla bilgi edinmek için: En Çok Mil Kazandıran Kredi Kartları

Maalesef artık Dünyada hiçbir yer Türk Vatandaşları için ucuz ülkeler listesinde değil, çünkü paramız sürekli değer kaybediyor. Ancak diğer ülkelere göre hala daha ekonomik olabilecek ülkeleri listeme ekledim. Özellikle de 5 yıllık grafikler koydum ki kayıp çok daha iyi anlaşılsın. Umarım sizlere biraz fikir vermiştir.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak, daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  1. Ukrayna çok ucuz para birimi değersiz olduğu için , odessa ya gelcek misafirlerimizi burdaki öğrenci tercümanlar olarak bekleriz
    yeraltı mağraları ve borş çorbasını deneyımleyın kesın
    tesekkureler

    • Veli merhaba tamam odesaya geldik diyelim sevimli yardımsever Türk öğrencilerini bize yardım etmesi için nasıl bulabiliriz, bize bir kaynak sunsan network edinebilsek hatta diğer bölgelerdeki arkadaşlar network bağlantılarını paylaşsa bence şahane olur.

Yorumunuzu Yazın