Euro ve Dolar’daki artış, çapraz kur nedeniyle seyahat ettiğimiz bütün ülkelerde paramızın değer kaybetmesine neden oldu. Herkes yurtdışı tatil planlarını erteleme veya iptal etme konuşmaları yapıyor. DURUN! Hala ucuza seyahat edebileceğimiz ülkeler var! Türk Vatandaşları için hala ucuz, ekonomik seyahat edilebilecek, üstelik bazılarına vizesiz gidilebilecek ülkeler listesi hazırladım, umarım işinize yarar 🙂

Türk Vatandaşları için Ucuz Ülkeler Listesi

Aşağıda yer alan ve Türk Vatandaşları için ucuz ülkeler listesi harf sırasına göre sıralandı, herhangi bir öncelik sıralaması yok. Ben favorilerimi not olarak ekledim zaten, yazıda göreceksiniz.

Ülkelerin para birimleri ile TL kıyaslamasını seyahatlerimde sürekli uygulamasını kullandığım XE Currency Exchange verileri üzerinden yaptım. Yazının yazıldığı tarih olan  Ağustos 2018 kurlarını kullandım. 

Arnavutluk

Arnavutluk, Balkanların en az ilgimi çeken ülkesi olmasına rağmen, harf sırasındaki avantajı ile ilk sıraya yerleşti 🙂 Arnavutluk Avrupa’nın çalıntı arabalarının toplandığı ülke olarak biliniyor, yollarda en eskisinden en yenisine her model Mercedes, BMW cirit atıyor. Tiran ülkenin başkenti, her başkentte olduğu gibi görülecek ilginç pek yeri yok. Eski bir Osmanlı şehri olan Berat ve Adriyatik kıyısındaki tatil beldeleri görülecek yerler arasında yer alıyor. Arnavutluk’a ucuz uçak bileti alıp buradan diğer Balkan ülkelerine geçmek de mümkün. Havayolu şirketleri sık sık bu bölgeye indirim kampanyaları yapıyor, başlangıcı Arnavutluk olan büyük bir Balkan gezisi yapılabilir.

Arnavutluk bizden 90 güne kadar vize istemiyor!

Arnavutluk para birimi Lek.  1 TL = 17,1 Arnavutluk Leki

Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan beni çok şaşırtmış ve beklediğimden çok daha güzel çıkmıştı. 4 günlük bir seyahat yapmıştım ama yetmemişti. Ülke ucuz, iletişim kurmak çok kolay, doğası muhteşem, kültür gezisi sevenler için de gezilip görülecek pek çok yer var. Azerbaycan gezilecek yerler yazıma bir göz atabilirsiniz. Tek sorun uçak biletleri Azerbaycan için hala pek ucuz değil.

Azerbaycan’a kapıda vize alıyor, Azerbaycan vizesi yazımda detaylar yer alıyor.

Azerbaycan para birimi Manat. 1 TL = 0,26 Manat

Bosna-Hersek

Bosna-Hersek
Bosna-Hersek

Balkanlar her zaman her fırsatta gidilmesi gereken yerler bana sorarsanız. Bosna Hersek’de görülecek pek çok yer var. Başkent Saraybosna, köprüsü ile meşhur Mostar, Mostar’a yakın Blagay Tekkesi ve Poçitel Köyü gibi Neretva Nehri ile hayat bulan birbirinden güzel yerler sizi bekliyor. Hem konaklama, hem yemek ucuz, ucuz uçak bileti bulmak da mümkün.

Bosna Hersek bizden vize istemiyor 🙂

Bosna Hersek para birimi Marka. 1 TL= 0,26 BAM

Bulgaristan

Sofya Gezilecek Yerler
Bulgaristan

Son bir yıldır pasaportumda schengen vizesi varken hafta sonları Bulgaristan’ın farklı şehirlerini keşfetme şansım oldu. Beklediğimden çok daha güzel, çok daha keyifli bir ülke çıktı Bulgaristan. Euro’daki artışa rağmen hala bizim için çok ekonomik. Bulgaristan’da Sofya ve Plovdiv şehirlerini gördüm ve beklediğimden çok daha güzel şehirlerle karşılaştım. Düzenli şehirler, iyi yemek, eğlence arayanlar için çok iyi bir seçim. Yaz ayları için deniz kıyısındaki şehirleri de tercih edilebilir. Uçak veya otobüs veya trenle gidilebilir olması da büyük avantaj.

Bulgaristan’ın tek dezavantajı ya schengen vizeniz olması gerek ya da Bulgaristan vizesi almanız gerek.

Bulgaristan para birimi Lev. 1TL=0,26 LEV

Ermenistan

Ermenistan
Ermenistan

Ermenistan 2018 yaz ayları için seyahat planlarım arasında yer alıyor. Bizim Türk Vatandaşları olarak kara sınırından geçiş şansımız yok, bu nedenle Ermenistan’a gitmek için Gürcistan üzerinden veya İran üzerinden geçiş yapmanız gerekiyor. Böylece hem listede altta yer alan Gürcistan veya İran’ı hem de Ermenistan’ı bir arada görebilir, böylece uygun fiyata gezebileceğiniz ülkelerden ikisini tek seyahatte görebilirsiniz.

Ermenistan vizesi sınır kapılarından veya online olarak alınabiliyor.

Ermenistan para birimi AMD. 1TL= 75 AMD

Gürcistan

Gürcistan
Gürcistan

Türkiye’nin sınır komşusu, ucuz, güzel, hem tarih hem doğa arayanlar için alternatifler sunan güzel bir ülke Gürcistan. Gürcistan’ı sadece kumar ve deniz tatili ile ünlenmiş olan Batum ile sınırlı saymak büyük haksızlık. Bu nedenle Gürcistan uzun bir seyahat planını da hak ediyor. Kuzeyindeki yüksek dağları ile doğa sevenleri, güneyindeki yarı çöl bölgede yetişen üzümlerinden yapılan harika şarapları ile gurme gezilerini sevenleri, Tiflis ve Kutaisi gibi şehirleri ile de tarih sevenleri mutlu edecek bir ülke Gürcistan.

Gürcistan gezi yazıları için tık tık.

Gürcistan bizden vize, hatta pasaport bile istemiyor. Sadece kimliğiniz ile Gürcistan’a gidebilirsiniz.

Gürcistan para birimi lari (GEL). 1TL=0,38 GEL

İran

İran gezi notları
İran

İran, hem bize çok yakın hatta trenle gidilebilir durumda hem çok ucuz hem çok misafirperver hem de muhteşem bir medeniyet. Hala İran’ı görmediyseniz seyahat planlarınıza mutlaka almanızı öneririm.

İran bizden vize istemiyor.

İran para birimi Riyal. 1TL=6537 Riyal

Kırgızistan

Türki Cumhuriyetleri, Orta Asya kültürünü merak edenler için Kırgızistan bulunmaz bir nimet. Bozkırlar, etkileyici vadiler, kartal yetiştiricileri, gerler, gibi Orta Asya kültürüne ait ne varsa bulabileceğiniz aynı zamanda tüm bunları ekonomik bir şekilde görebileceğiniz bir ülke. Moğolistan’a gitmek istiyor ama gidemiyorsanız, orada bulacağınız pek çok şeyi Kırgızistan’da da bulabilirsiniz.

Kırgızistan bizden vize istemiyor.

Kırgızistan para birimi Kırgızistan Somu.  1TL=10.6 Kırgızistan Somu

Kosova

Balkanlarda olup denize kıyısı olmayan nadir ülkelerden biri olan Kosova’da, Türkiye’nin de desteği ile pek çok Osmanlı yapısı restore edilmiş ve koruma altına alınmış durumda. Prizren ve Priştine şehirleri gezilip görülmeye değer olan Kosova’ya uygun uçak bileti bulmak da mümkün. Balkan mutfağının güzel lezzetlerini de deneyebileceğiniz Kosova’yı içeren bir Balkanlar gezisi planlamak fena olmaz.

Kosova bizden vize istemiyor.

Kosova para birimi olarak euro kullanıyor. 1 TL=0,13 Euro

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatanımız, tatlı adamız, yan komşumuz Kıbrıs. Kumarhanelerle adından söz ettirse de adada görülecek pek çok tarihi eser ve harika plajları olduğunu unutmamak gerek. Pasaportsuz, kimliğinizle pıt diye gidebileceğinizi unutmayın. Üstelik para birimi olarak da Türk Lirası geçerli. Yani sadece çantanızı hazırlayıp gidebilirsiniz. Yazın plajlarında vakit geçirebilecekken, ilkbahar veya sonbaharda gittiğinizde tarihi ve kültürel bir gezi yapma şansınız olur.

Kıbrıs gezi yazıları hemen şuracıkta.

Makedonya

Makedonya
Makedonya

Balkanlar’ın bir diğer güzel ülkesi Makedonya. Balkan yemekleri, güzeller güzeli doğası ve cennetten bir parça Ohrid şehri ile Makedonya mutlaka seyahat planlarına alınması gereken bir yer. Hala gitmediyseniz planlarınıza almanızı öneririm.

Makedonya bizden vize istemiyor.

Makedonya’nın para birimi Dinar. 1TL=8.37 Dinar.

Romanya

Bir ülkenin adı çıkacağına canı çıksın. Zamanında hırsızlık ve güvenlik nedeniyle adı çıkmış Romanya hem uygun fiyatlarıyla hem de beklenenin üstünde doğal ve tarihi güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Küçük şirin başkenti Bükreş kadar, Transilvanya bölgesi mutlaka gidilip görülmeyi hak ediyor. Uçak bileti kampanyalarını takip edip ucuza bilet yakalamak ise çok mümkün. Hatta orada araç kiralayıp gezmek Türkiye’den ucuza gelebilir.

Romanya gezi yazıları için tık tık.

Romanya schengen bölgesinde, schengen vizesi ile gidebiliyorsunuz.

Romanya’nın para birimi Roman Leyi (RON).  1TL=063 RON

Sırbistan

Sırbistan
Sırbistan

Balkanlar’ın birbirinden güzel ülkelerinden biri de Sırbistan. Uzun yıllar Balkan Savaşları’nın etkisi ile mesafeli durduğumuz Sırbistan’ı son yıllarda Türk turistler hızla keşfetti. Uygun fiyatları, eğlenceli gece hayatı, bize yakın mutfak kültürü, doğası ve tarihi ile hem gitmesi hem gezmesi kolay bir ülke Sırbistan. Başkent Belgrad en popüler yeri olsa da başkentten biraz uzaklaşıp pek çok keşif yapmanız da mümkün.

Sırbistan bize vize istemiyor, çok güzel değil mi?

Sırbistan para birimi Sırp Dinarı (RSD). 1 TL=0,63 RSD.

Ukrayna

İşte geldik Türklerin akın akın gittiği ülke Ukrayna’ya 🙂 Benim birşey söylememe gerek yok, siz zaten benden daha iyi biliyorsunuz Ukrayna’nın ucuz olduğunu, gezilecek görülecek pek çok yeri olduğunu ve çok güzel kızları olduğunu 🙂 Farklı farklı şehirlerine ucuza uçak bileti bulmak da mümkün.

Ukrayna bizden ne vize ne de pasaport istemiyor, kimliğinizle elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidebilirsiniz.

Ukrayna para birimi Grivna (UAH). 1TL=4.2 UAH.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

 1. sevil hanım,
  izninizle bir düzeltme yapayım. romanya’ya schengen vizesi ile gidilebiliyor ama romanya schengen bölgesinde değil. saygılar…

 2. 1manat 3.77tl de içerik bilgilerinin doğru olduğuna emin misiniz? Gana para birimi bile bizi geçti şuanda

  • Sevil Mert Cevapla

   Yazının yayınlandığı tarihteki XE Currency uygulaması verileri.

 3. Ukrayna çok ucuz para birimi değersiz olduğu için , odessa ya gelcek misafirlerimizi burdaki öğrenci tercümanlar olarak bekleriz
  yeraltı mağraları ve borş çorbasını deneyımleyın kesın
  tesekkureler

  • Veli merhaba tamam odesaya geldik diyelim sevimli yardımsever Türk öğrencilerini bize yardım etmesi için nasıl bulabiliriz, bize bir kaynak sunsan network edinebilsek hatta diğer bölgelerdeki arkadaşlar network bağlantılarını paylaşsa bence şahane olur.

   • Sevil Mert Cevapla

    Couchsurfing veya facebooktaki gruplar üzerinden iletişime geçebilirsiniz sanırım. Veli Bey’in mesajınızı görememe ihtimali yüksek.

Yorumunuzu Yazın