İran’a gideli epey zaman olmasına rağmen, hala pek fazla yazı yazamadım. Gittiğim yerlerde olan biteni unutmamak için notlar alıyorum, çoğunlukla cep telefonuma 🙂 O notlar arasında İran’a özgü dikkatimi çeken detayları İran gezi notları olarak toparladım. İçinde ilginizi çekeceğini düşündüğüm noktalar var.

İran Gezi Notları
İran Gezi Notları

Çiçekle Karşılama

İran havaalanında uçaktan inenleri karşılayanlar mutlaka ellerinde çiçeklerle karşılıyorlar. Bazen yapay, bazen gerçek ama mutlaka bir çiçek demeti-sepeti oluyor. 

Taharet Musluğu

Türkiye yapılan en büyük icadın taharet musluğu olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar batılılar sağlıklı olmadığını iddia etseler de çok ergonomik ve pratik bir çözüm. İran’da da bizdekinden farlı bir model de olsa taharet musluğu var. Hala bizimki kadar ergonomik değil, Ortadoğu’dakilere benziyor. En azından var 🙂

Makyaj ve Estetik

İran’da kadınlar kapalı, hatta başlarını kapatmak zorundalar. Ama çok fazla, ağır makyaj yapıyorlar. Kozmetik sektörünün en gelişmiş olduğu ülkelerden biri imiş İran. Bir de çok fazla estetikli kadın var. Hatta sadece kadın değil, erkeklerde de estetik operasyon çok yaygın.

İran Arap Ülkesi Değil

İran, kesinlikle Arap ülkeleri gibi düşünülmemeli. Şehir sokaklar heryer pırıl pırıl tertemiz ve oldukça bakımlı. Ülke gittikçe fakirleşiyor ama pis ya da sefil görüntü yok hiçbir yerde.

İran büyük Pers (Fars) Medeniyeti’nin uzantısı, Araplardan hem kültür hem de görüntü olarak çok farklılar ve bunu her fırsatta dile getiriyorlar. Arap denmesinde de oldukça rahatsız oluyorlar.

İran’da Türkçe

İran’da Türkçe çok yaygın bir dil, Türkiye sınırına yaklaştıkça konuşulma oranı %80’lere ulaşıyormuş. Tahran’da %50’ler civarında, aşağıya indikçe oran azalıyor. Konuştukları Türkçe de çok anlaşılır.

Sokakta kendi aramızda Türkçe konuştuğumuzu duyan hemen “Türkiye’den mi geldiniz?” deyip sohbete ortak oluyor.

İran’da Türklere Karşı Tutum

İranlılar Türkleri çok seviyorlar. Türkiye’den geldiğimizi duyunca “kardeşiz” söylemine geçiyorlar. Ekonomik kriz öncesi Türkiye’ye çok gidip geliyorlarmış. Onlar için hayal ülke gibiyiz. Benzer durumu Ortadoğu’da da yaşamıştım. İranlılar genel olarak çok sıcak kanlı. Hele Türkiye’den geldik deyince hemen bir çaya davet ediyorlar.

Türk dizileri İran’da da çok popüler, özellikle Muhteşem Yüzyıl herkesin dilinde.

İran’da Ekonomi

Ekonomik kısıtlamalar yüzünden İran’da son 3 yılda para birimi 10kat değer kaybetmiş, dolayısıyla çok ciddi bir fakirleşme var. Bu fakirleşmenin getirdiği, daha önce hiç görülmeyen, hırsızlık olayları başlamış son yıllarda.

İran’da Çay

Çay, İran kültürünün ayrılmaz bir parçası. Çay çok yaygın bir içecek ama bize göre çok açık içiyorlar, ben bir türlü zevk alamadım 🙂

Doğalgaz Zenginliği

Artık İran’dan kimse doğalgaz almadığı için enerji neredeyse sokağa atılıyor. Sokaklarda açık prizler, doğal gazla sokağı ısıtan gaz sobaları… Gerçekten çok şaşırtan tablolar ile karşılaştım enerji israfı konusunda.

Selçuklu Kültürü

Selçuklu ve Pers kültürünün etkilerinin mimariye yansıması muhteşem sonuçlar ortaya çıkarmış. Camiler, saraylar, meydanlar görülmeye değer.

El sanatları hala çok yaygın olarak icra ediliyor, el halıları, bakır işleri, seramik işlemelerinin neredeyse hepsi el yapımı. Ve el yapımı işlere göre çok uygun fiyatları.

Türkiye ile kıyaslandığında seyahat etmek için oldukça ucuz bir ülke, görülmeye değer çok yer var, mesafeler uzun olduğu için bolca zaman ayırıp uzun uzun gezmek lazım.

Farklı medeniyetler ilginizi çekiyorsa, gezi planlarınızın arasına mutlaka girmesi gereken bir ülke İran.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

10 Yorumlar

 1. Sevil çok güzel özetlemişsin hemen her şeyi. Ben iRan camilerini mimari açıdan çok beğendim. Mozaik aynalı kaplamalar ve ışığın bundaki yansımaları olağanüstü. Bir de camiler sadece erkekler için değil, hemen her yerdeki cami de kadınalrı da görmek mümkün. Özellikle türbe alanlarında kadınlar daha da çoğunlukta.

  Gece olunca İranlılar sokağa çıkmayı seviyor. Kadın-erkek, geç saate kadar insanlar parklarda oturuyor, sokaklarda, gezmelerdeler. İnsanlar göz temasından hiç ekinmiyor, bizdeki metro ve otobüslerdeki gibi insanalrın gözleri yerde veya telefonlarında değil, herkes birbirine bakıyor, hele yabancı olduğun fark edilirse herkes sana bakıyor 🙂

 2. Merhaba,
  Ben de 2014 Nisan ayında İran’a seyahat etmeyi düşünüyorum. Rotanızı ve nerelerde kaldığınızı ile ilgili bilgileri merak ediyorum 🙂 Paylaşırsanız çok sevinirim, yararlanmış olurum. Sevgilerle…

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,

   Ben 4 günlüğüne gitmiştim. Tahran, Kashan ve İsfahan’ı gezdim.
   Vaktim olsaydı Şiraz ve Persepolis’i görmeyi çok isterdim. Belki onlar için tekrar giderim.

   Otelleri Tripadvisor’da önerilen otellere mail ya da telefonla ulaşarak belirlemiştim. Zaten 2 gecem de yolda geçtiği için otel sorun olmamıştı.

   İran’ı çok beğeneceğinizden eminim. Keyifli seyahatler

   • Cok tesekkur ederim bilgiler icin. Gelecek gezilerinizi de dort gozle bekliyorum. Sevgilerle..

 3. Merhaba
  İran’a bir gezi planlıyorum. Çok özet ve güzel yazmışsınız. 5 gün için yaklaşık ne kadarlık bir bütçe ayırmam gerekir. 4 gece 5 gün turlar var. 800 €. Bana biraz yüksek maliyet geldi ancak emin olamıyorum.

  Teşekkürler

  • Sevil Mert Cevapla

   Tur fiyatı çok yüksekmiş gerçekten.
   İran’da ulaşım, yeme-içme çok ucuz. Ucuz bir bilet yakalayıp gidin. 5 gün için taş çatlasın 500TL harcarsınız 🙂

 4. Merhaba Sevil,
  Tek başına bir kadın turist olarak İran’a gitmek tehlikeli midir?

 5. selam,arkadaslar iran’a geliyorsunuz ama irani dogru duzgun goremiyrsunuz.cunku en ucuz maliyete gezmek istiyorsunuz.iran da dunyanin tarihi,kulturu,ilginc yerler hata cugu iran vatandaslari bile bilmiyen yerler var.lutfen gelmeden once bir rehberle konusun,iyi bir programla irani cok daha iyi gezebilirsiniz.instagram:@tehran_gezi_rehberi size bedava yardimci olabilir

Yorumunuzu Yazın