Kardeş ülke Azerbaycan ile önce kapı vizesi, sonra 90 günlük vize muafiyeti derken sonunda Azerbaycan ile Türkiye arasında vize uygulamasının tamamen kaldırılması konuşuluyor. Peki Azerbaycan ile son durum ne, Azerbaycan Türk Vatandaşlarından vize istiyor mu? Azerbaycan vizesi uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz güncel bilgiler bu yazıda!

ÇOK GEZEN TÜYOSU: Herhangi bir kaynaktan vize uygulamaları hakkında bir yazı okurken yazının tarihine mutlaka dikkat edin, uygulamalar sık değişebiliyor!

Azerbaycan Vizesi
Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vizesi

Türk vatandaşları; Azerbaycana vizesiz gidebilir ve her gidişde 90 gün kalabilirler. 90 günü aşacak süreler için gitmek isteyenler ise ikamet izni başvurusu yapmak zorundalar.

3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vize uygulaması kaldırılmıştı. Türk Vatandaşları, 30 güne kadar olan ziyaretlerini vizesiz olarak yapabiliyorlardı.

10 Aralık 2020 tarihinde ise “Türkiye ile Azerbaycan Cumhuriyetleri Vatandaşlarının Karşılıklı Ziyaretlerinde Kimlikle Seyahat İmkanı Tanıyan Protokol” imzalandı ve bu protokol 1 Nisan 2021 itibarıyle uygulanmaya başlandı. Protokole göre Türk Vatandaşları yeni kimlikleri ile pasaportları olmaksızın Azerbaycan’a gidebilecekler ve 90 güne kadar kalabilecekler. 1 Nisan’da kanunlaşan uygulamanın pandemi nedeniyle 1 Haziran 2021’de başlayacağı duyuruldu.

Türk Vatandaşlarının pasaportsuz Azerbaycan’a girebilmeleri için ülkeye havayolu ile giriş yapmaları gerekiyor. Türkiye’den THY, Azal Havayolları ve Pegasus’un uçuşları bulunuyor. Eğer karayolundan Azerbaycan’a giriş yapılacaksa Türk Vatandaşlarının pasaport bulundurması gerekiyor.

Vize uygulamalarındaki son durumu Dış İşleri Bakanlığı’nın internet sitesinden kontrol etmenizi öneririm.

Diğer Azerbaycan Gezi Yazılarım

Azerbaycan gezilecek yerler ve Bakü gezilecek yerler gibi detayların olduğu diğer Azerbaycan gezi yazılarım için aşağıdaki linklere göz atın;

Yolda kalın.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

119 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın