Kapı komşumuz Bulgaristan vizesi hakkında bilmeniz gerekenler, Bulgaristan vizesi kalktı mı, Bulgaristan’a vizesiz gidilir mi, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gildilir mi gibi tüm sorularınızın cevapları bu yazımda yer alıyor. 

Bulgaristan Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bulgaristan Vizesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bulgaristan’a Vizesiz Gidilir mi?

Edirne’den çıkın 20 km sonra Kapıkule Sınır Kapısındasınız. Orayı da geçince artık Bulgaristan. Bulgaristan mesafe olarak çok yakınımız olsa da önümüzdeki vize engeli nedeniyle yeterince sıkı fıkı olamadığımız komşularımızdan biri.

Bulgaristan’a vizesiz gidilir mi? sorusunun cevabı olumsuz. Bulgaristan ne yazık ki bizden, yani Türk Vatandaşlarından vize istiyor. 

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilir mi?

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen şengen ülkeleri arasına girmemiştir. Buna rağmen eğer geçerli bir schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a bu vize ile giriş yapabilirsiniz, ben geçerli şengen vizem ile farklı zamanlarda iki kez Bulgaristan’a giriş yaptım. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Schengen vizesi başvurusu konusunda detaylar için tıklayın. 

Eğer geçerli bir schengen vizeniz yoksa schengen ülkelerinden birinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak o vize ile mutlaka başvuru yaptığınız ülkeye girmeye özen gösterin.

Bulgaristan Vizesi Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Eğer schengen vizesi almak istemiyorsanız bir seçeneğiniz de Bulgaristan vizesi almak. Bu vize ile sadece Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz, diğer şengen ülkelerine giriş yapamazsınız.

Bulgaristan vize başvurusu Bulgaristan Konsoloslukları veya Büyükelçiliklerine veya vize hizmeti veren aracı kurumlara yapılabilir. Bulgaristan’a aşağıdaki vize tiplerinde başvuru yapılabilir:

 • Turistik Vize
 • Ticari Vize
 • Özel Ziyaret Vize
 • Transit Vize
 • Vatandaşlık İşlemleri

Bu yazının konusu ise turistik vizedir. Turistik vize bedeli 60 euro, eğer bir aracı firma üzerinden işlem yaparsanız ona ekstra ödeme yapmanız gerekir.

Turistik Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan’dan vize almak için aşağıdaki belgeleri hazır etmeniz gerekiyor.

 1. Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf
 2. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 3. Banka hesap dökümleri
 4. Vize başvuru dilekçesi
 5. Bulgaristan vize başvuru formu
 6. Seyahat süresini kapsayan seyahat sigortası
 7. Seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu

Belgelerle birlikte seyahatinizden tercihen 30 gün önce başvurunuzu yapmanız öneriliyor.

Bulgaristan’dan vize alınınca ilk durak Sofya olabilir. Sofya gezilecek yerler konusundaki önerilerime de göz atın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın