Belgrad bize hem kilometre hem de kültür olarak yakın olması, ucuz olması ve vizesiz seyahat edilebileceğimiz ülkelerden Sırbistan‘da olması nedeniyle son zamanlarda Balkanların ilgi çeken destinasyonlarından biri. Ben de 2016’nın ilk seyahatini 50. ülkem olarak yaptım. Belgrad gezilecek yerler hakkında aldığım notları da sizlerle paylaşmak istedim.

Belgrad'da Gezilecek Yerler
Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad sakin, gezmesi kolay, rahat bir şehir. Belgrad merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerleri birkaç gün ayırarak gezebilirsiniz. Tabii ki hakkıyla gezmek, hissetmek diyemeyiz bu kısa süreye. Benim Sırbistan için ayırdığım 3 günüm vardı, bunun 2 gününü Belgrad’a ayırdım. Önerilerim bu doğrultuda olacak.

Bir açıklama daha yapayım, ben Ocak ayının soğuk günlerinde Belgrad’da idim. Yaz ya da bahar aylarında çok daha hareketli, gece hayatı capcanlı bir şehir sizi karşılıyor olacak.

Belgrad Hakkında Birkaç Önemli Not

Kalemegdan' giriş
Kalemegdan’ girişi

Belgrad’a gittiğinizde rahat etmeniz için bazı notlarım var umarım sizin de işinize yarar:

Ne yazık ki her yerde sigara içiliyor, kafeler ve restoranların bir kısmı sigara içilen alanlar ayrıştırılmış durumda ama aynı ortam yarısında sigara var yarısında yok. Velhasıl pek çok yerde ağır bir sigara kokusu sizi bekliyor olacak.

Belgrad çok ekonomik bir şehir. Yeme, içme konusunda istediğiniz kadar bonkör olabilirsiniz.

Avrupa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Pazar günleri şehir neredeyse tamamen ölü. Pazar gününe önemli bir program yapmamaya çalışın.

The Times’a göre Belgrad Avrupa’nın gece hayatı şehri. Bu yazıda gece hayatına dair bir bilgi olmayacak, ama eğer gece hayatı ilginizi çekiyorsa kışın değil bahar ya da yaz aylarında gitmenizi öneririm.

Sırp kızları gerçekten güzel. Başka söyleyecek birşeyim yok 🙂

Türklere karşı hiçbir olumsuz yaklaşım yok, zaten çok fazla Türkiye’den ziyaretçisi olan bir şehir burası. Rahat olun, siz negatif olmadıkça kimse durduk yere size sataşmayacak.

Belgrad Gezilecek Yerler için İki Günlük Önerilerim

Belgrad gezilecek yerler listesi için size bir rota ile birlikte önerilerimi ve kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Bu listede yer alan Zemun bölgesi hariç heryeri yürüyerek gezebilirsiniz.

Belgrad’da Gezilecek Yerler – Birinci Gün

Belgrad’ı gezmeye başlamak için en iyi nokta Cumhuriyet Meydanı (Republic Square). Meydandaki at heykeli aynı zamanda Belgrad için buluşma noktası imiş, biriyle buluşacaksanız burayı söyleyebilirsiniz. Meydanda  Ulusal Tiyatro ve Ulusal Müze de bulunuyor. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız buraya uğrayabilirsiniz.

Cumhuriyet meydanından Belgrad Kalesi (Kalemegdan)’ne doğru uzanan cadde Belgrad’ın en popüler alışveriş caddesi Knez Mihailova Caddesi. Her zaman haraketli bu caddenin ara sokaklarına girip çıkıp güzel cafe ve restoranlar bulabilirsiniz. Kalemegdan’a yaklaştıkça kafe ve restoran seçenekleri artıyor. Sokak sanatçıları, pasajlar, seyyar satıcılar ne ararsanız bulabileceğiniz renkli bir cadde burası. Belgrad’ın İstiklal Caddesi diyebiliriz kısacası.

Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova’dan doğru devam edince Kalemegdan karşınıza çıkacak. Kalemegdan adnı Osmanlılardan almış, Belgrad Kalesi aslında. İsmi de Kale Meydan’dan geliyor, zaman içinde Sırpça’ya yaklaşmış. Burada askeri müze, kilise, saat kulesi, kale burçlarından izleme kulesi, büyükçe yeşil alan da içeren şehrin en turistik yeri. Turistler kadar yerellerin de hafta sonu yürüyüşü yapmak için geldikleri Tuna ve Sava nehirlerinin birleşme noktasını yukarıdan görebileceğiniz, yeni Belgrad’a karşıdan bakan manzarası ile herkesi kendine çeken bir yer. İstanbul Kapısı’nı görünce tabii ki çok hoşuma gitti, bizden izler görünce yurt dışında hep hoşuma gidiyor 🙂 Kale içindeki müzeler kış dönemi kapalı, sadece özel grup olarak önceden rezervasyonla girebiliyorsunuz. Gitmeden önce bilgi almak için Belgrad Kalesi’nin sitesini incelemenizi öneririm.

Eğer bahar ya da yaz dönemindeyseniz Kalemegdan’dan nehir kıyısına inebilir, bisiklet kiralayıp nehir kıyısında gezebilirsiniz.

Artık yavaş yavaş günün ikinci yarısına geçmeye başladık. Önerim Zemun bölgesine doğru yollanmanız. Zemun bölgesi eskiden balıkçı barınaklarının olduğu, şehrin belalı tiplerinin yaşadığı bir bölge imiş. Şimdi ise o balıkçı barınakları restore edilip şık restoranlara dönüştürülmüş. Eski şehir merkezinden Zemun bölgesine giden çok sayıda otobüs var. Zelenivenad meydanından Zemun’a otobüs sorarsanız en fazla yarım saat içinde Zemun’a ulaşırsınız. Bu bölgede yer alan Usce Kulesi‘nin çok güzel bir Belgrad manzarası var. Zemun’da pek çok balık restoranı bulunuyor, ben bunlar arasından Vedat Milor’un önerisi olan Şaran restoranı tercih ettik. Çok ekonomik fiyata çok iyi yemek bulabileceğiniz şık restoranlar bu bölgede çok sayıda var. Şiddetle tavsiye edilir. Zemun bölgesini görmeden sakın Belgrad’dan dönmeyin. 

Usce Kulesi
Usce Kulesi

Belgrad’da Gezilecek Yerler – İkinci Gün

İkinci güne Belgrad’ın hamur işlerini tadarak başlayabilirsiniz. Pekara “bakery”nin Sırpçası. Çeşit çeşit hamur işleri, gayet ekonomik fiyatlara alabilirsiniz. Buralar hep ayak üstü yemelik yerler, hemen hepsinde bar tipi tabure ve dar masalar var. Uzun uzun oturmadan hemen yiyip devam etmelik yerler. Birkaçını denedim ve hepsi çok taze ve lezzetli idi. Damak tadı olarak çok yakınız tabii. Pekaralarda Boşnak börekleri bulmanız da mümkün.

Günün ikinci ve asıl durağı Aziz Sava Katedrali, dışarıdan ihtişamlı görünen bu kilisenin içinde hala yapım çalışması devam ediyor, içeride çok enteresan birşeyler olduğunu da söyleyemem. Bu kilisenin bir özelliği de İstanbul’daki Ayasofya ile benzerliği.

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava’dan çıkıp katedralin arkasına dolaşırsanız bir sabit pazar yeri göreceksiniz. Belgrad’da pek çok yerde bu sabit pazarlardan var. Bunun adı Sveti Sava. İçeride meyve-sebzeden balığa, ikinci el eşyalardan nalburiyeye kadar herşey var. Ev yapımı reçeller, ballar, turşular… Komşi komşi diye arasında konuşan pazarcılarla benim görmekten keyif aldığım yerlerden biri, bir şehirde en çok görülmesi gereken yerler pazar yerleri bana göre.

Sveti Sava’dan çıkıp artık Nicola Tesla Müzesi’ne doğru devam edebilirsiniz. Nicola Tesla Sırplar için tam bir gurur kaynağı. Öyle de olmalı zaten. Tam bir dahi olan Tesla’nın keşiflerinin bu kısmı hala hayata geçirilememiş. Nicola Tesla Müzesi sitesine göz atarak gitmenizi öneririm, müzede mutlaka rehberli tura katılın bu sayede bazı minik deneylere şahit olabileceksiniz. Rehberli turlar 2 saatte bir oluyor, eğer zamanında gitmezseniz çok beklemeniz gerekebilir.

Nicola Tesla Müzesi
Nicola Tesla Müzesi

Müzeden çıkıp Belgrad’ın güzel parklarından biri olan Tajmegdan’ı görebilirsiniz. Burası da tahmin edebileceğiniz gibi adını Taş Meydan’dan almış. Parkın bitişinde Aziz Mark Kilisesi yer alıyor, bana sorarsanız mimari olarak Aziz Sava’dan daha güzel.

Tajmegdan’nın önünden devam ederseniz Sırp Tarih Müzesi‘ni göreceksiniz. Biz gitmedik, müzeler ilginizi çekiyorsa uğrayabilirsiniz.

Şehrin eskiden en bohem, bugünlerde en turistik yerlerinden biri olan Skadarjia bölgesi’ne gelirken artık akşama yaklaştıysanız akşam yemeği ve gece eğlencesi için buradaki Kafana denilen meyhanelerden birine oturabilirsiniz. Yoğun dönemlerde rezervasyonsuz yer bulunmuyor diyorlar ama ben gittiğimde sezon düşük olduğu için mekanlar bomboştu. Kafanalarda canlı müzik, türlü mezeler, Sırp şarap ya da raikaları eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. En popüler olan kafanalar; Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik).  Skadarjia bölgesinin girişinde yine bir açık pazar yeri var, Sveti Sava’ya uğramadıysanız buraya uğrayabilirsiniz. 

İki günü dolu dolu Belgrad’da geçirdikten sonra Sırbistan’a vakit ayırdıysanız; Novisad, Karlofça, Emir Kusturica’nın önce film seti olarak kullandığı şimdi de turizme açılan Drvengrad köyü, kayak merkezleri, trekking aktivitleri için farklı rotalar gibi çok fazla seçenek bulabilirsiniz.

Belgrad’a uygun uçak bileti bulmak için tıklayın. 

Yemek konusundaki önerilerim ve deneyimlerimi ise başka bir yazıda ayrıca paylaşacağım. Beni izlemeye devam edin.

Yolda kalın 🙂

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

  1. göker gürtuna Cevapla

    merhaba sevil hanım youtubeda bir ünide yaptığınız konuşmayı izledim bende yeni bir gezginim singapur tayland hong kong macau makedonya arnavutluk bosna hersek karadağ ve sırbistana gittim ben hep turlarla gittim. ben çok iyi bir işte çalışmıyorum ama çok mesai yapıyorum para biriktiriyorum. dediğiniz gibi kendimden çok kısıyorum para olarak mayıs ayında 1 haftalığına belgrada gideceğim sizinle tanışmak isterim

  2. Harika bir yazı 🙂 iki tane sorum olacak !Usce kulesi diye belirttiğiniz yer Gardos Kulesi değil mi?

  3. Usce kulesi’nin adında bir yanlışlık olmuş sanırım. Gardos bildiğim kadarıyla orası. Usce bir avm diye hatırlıyorum 🙂

  4. Haftaya Belgraddayız. Bu rehber inanılmaz işe yaracayak. Sormak istediğim EURO’yu belgarda’da mı bozduralım, Türkiye’den mi Belgrad dinarı alalım? 🙂

Yorumunuzu Yazın