Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? | Ermenistan Vize Ücreti

7
1818

2018 yılı Temmuz ayı için Doğu Karadeniz, Gürcistan ve Ermenistan’ı içeren bir seyahat planı yapmaya başladım. Bu seyahatimle ilgili çalışmalarımın başında öncelikle ihtiyacım olan vizeleri belirleyerek başladım. Gürcistan bizden vize, hatta pasaport bile istemiyor. Ermenistan ise bizden vize istiyor. Ermenistan vizesi nasıl alınır, nereden alınır gibi öğrendiğim bilgileri size de aktarmak istedim.

Yurt dışı seyahat planı yaparken önemli noktalardan biri ne yazık ki vizeler. Bazı ülkelerin vize uygulamaları çok kolay iken bazıları ise bizi oldukça zorluyor. Gittiğim ülkelerdeki vize uygulamaları konusundaki deneyimlerimi elimden geldiğinde paylaşamaya çalışıyorum. Haydi şimdi Ermenistan vize uygulamasına bir göz atalım.

Ermenistan Online Vize Uygulaması

Ermenistan vizesi almanın yollarından biri, online Ermenistan vizesi almak. Ermenistan online vize başvurusu adresinden vize başvurunuzu ülke seçerek ve sonrasında gelen formları doldurarak kolayca yapabiliyor ve vize ödemenizi kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Online başvuru için; fotoğraf, otel rezervasyonu, ulaşım ve pasaport bilgilerinizi gireceğiniz için bunları hazır tutmanızda fayda var.

Online başvurunuzdan 2 iş günü içinde e-posta adresinize onay mesajı ve bilgisayarınıza indirebileceğiniz vize dosyası geliyor. Bunun çıktısını alarak sınıra gidebilirsiniz.

Ermenistan Kapıda Vize Uygulaması

Ermenistan’a bizim Türk Vatandaşı olarak karadan direkt giriş yapma imkanımız şu an yok. Bu nedenle İran veya Gürcistan üzerinden karadan giriş yapmak mümkün. Bu sınır kapılarına gittiğinizde bir vize başvuru formu doldurup vize ücretini ödeyerek giriş yapabiliyorsunuz.

Ermenistan online vizede fotoğraf istersen kapıda vize için fotoğraf istemiyormuş. Yine de yanınızda bulundurmanızda fayda olacaktır. Bloglardan okuduğum kadarıyla nerede konaklayacağınızı de belirtmeniz gerekiyormuş.

Ermenistan Vizesi Ücreti 2018

Blog yazımın 2018 Haziran ayında yazıldığını dikkate alarak vize ücretinde değişiklik olabileceğini dikkate almayı unutmayın!

Ermenistan vize ücreti 2018 için;

 • online başvuru ile vize aldığınızda 30usd,
 • kapıda vize alırsanız; Ermeni Dram’ı (AMD) cinsinden ödemeniz gerekecek. 21 güne kadar olan vize için 3000AMD (yaklaşık 6-7usd), 120 güne kadar olan vize için ise 31usd ödemeniz gerekecek.

İşin özü 21 güne kadar ülkede kalacaksanız kapıda vize almak çok daha mantıklı görünüyor. Ben de öyle yapmaya karar verdim, Ermenistan’a gidip döndükten sonra bu yazıya deneyimlerimi eklerim.

Yolda kalın.

7 YORUMLAR

 1. Erivana otel rezervasyonu yapmadan gidersen , otelde mutlaka pazarlık yap , indirim yapıyorlar.
  Bankamatiklerden visa logolu kartinla para çekebiliyorsun.
  Şehir merkezinde bir pazar var, adını unuttum , satıcılar genelde yaşlı bayan oluyor ve çoğu daha önce Türkiye’de kaçak çalıştıkları için Türkçe biliyorlar.
  Taksiler lüks değil ama güzel, az kazikliyorlar:)
  Son olarak , Ermeniler kendi ülkelerinde Türk görmeye çok alışık değiller. Türküm deyince sasiriyorlar :)))

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here