Pasaport yenileme nasıl yapılır, pasaport yenileme için gerekli belgeler ve işlemler nelerdir?” gibi sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

DİKKAT! 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvuruları emniyet müdürlükleri yerine nüfus müdürlüklerine yapılacak.

Pasaport Yenileme İşlemleri

Pasaport Yenileme İşlemleri
Pasaport Yenileme İşlemleri

Pek çok ülke eğer pasaport sürenizin dolmasına 6 aydan az varsa ülke girişinde sorun çıkabilir, seyahatleriniz öncesinde mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan kontrol etmenizde fayda var. Eğer pasaportununuzun bitmesine 6 aydan az kaldı ise mutlaka pasaportunuzu yenilemeniz lazım.

GEZGİN TÜYOSU: Ülkemizde her yılbaşında pasaport harçlarına zam yapılıyor maalesef. Bu nedenle eğer pasaport yenilemek gibi bir niyetiniz varsa yıl bitmeden pasaport yenileme işlemlerinizi tamamlayın, zamlı fiyatlardan kaçının.

Pasaport Yenileme Randevusu Alma

Pasaport yenileme işlemi son derece basit bir işlem. Pasaportunuzu yenilemek için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık işlerinden randevu almanız gerekiyor. Randevu alma işlemini sadece  Nüfus idaresi internet sitesinden yapabiliyorsunuz.

Randevuyu istediğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden alabilirsiniz, yaşadığınız yer olması şartı yok. Size en yakın olan ya da randevu saatleri size en uygun olan bir Nüfus Müdürlüğü’nden randevunuzu alabilirsiniz.

Sadece kendiniz için değil; anne, baba, eş ve çocuklarınıza randevu alabilirsiniz.

GEZGİN TÜYOSU: Yaz tatili, yarıyıl tatili, Kurban veya Ramazan Bayramları öncesi herkes pasaportunun süresinin bitmeye yaklaştığını fark edip yenilemeye gidiyor. Eğer istediğiniz gün ve saate randevu almak, pasaportunuzu hızlıca yenilemek istiyorsanız yoğun tatil dönemleri dışında bir tarihte pasaport başvurusu yapmanızı öneririm.

Nüfus Müdürlüğü’nün internet sitesinden aşağıdaki şekilde tablodan seçim yaparak randevunuzu alabiliyorsunuz. Siteden randevu talebinizi gönderdikten sonra e-posta adresinize bir onay mesajı gelecek, o mesajdaki bağlantıyı kullanarak mutlaka randevunuzu onaylamanız gerekiyor.

Pasaport yenileme işlemi için randevu alma
Pasaport yenileme işlemi için randevu alma

İnternetten randevunuzu aldıysanız ikinci aşamaya geçebiliriz.

Pasaport Yenilemesi için Gerekli Belgeler

Pasaport yenileme için gerekli belgeleri sırasıyla sayacak olursak;

 • Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı,
 • Kaç yıllık pasaport almak istiyorsanız onun ödendiğine dair harç ve defter bedellerinin “tahsil edilmiştir” kaşeli dekontları (neredeyse bütün bankalardan ödeme yapabiliyorsunuz),
 • Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Varsa eski pasaport/larınız.

Bunlar dışında; eğer öğrenciyseniz öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için) ve ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi isteniyor.

Artık pek çok nüfus dairesinde biyometrik fotoğraf çekilebileceğiniz yerler açılmış. Fotoğrafınız uygun değilse de birkaç dakika içinde hızlıca çektirebiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere pasaportunuzu yenilemek için çok fazla belgeye ihtiyaç yok.

Pasaport Yenileme Ücretleri 2020

İşte en sıkıntılı kısım burası 🙁 Dünyanın en pahalı pasaportlarını bizim kullandığımızı biliyor muydunuz? Aşağıdaki tabloda 2020 yılı için geçerli pasaport harç bedeli ve defter bedellerini görebilirsiniz. Rakamların her yıl değiştiğini hatırlatmak isterim.

2020 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri

Pasaport sürenizi minimum 6 ay maksimum 10 yıla kadar seçebiliyorsunuz.

SüreHarç *DefterToplam
6 aya kadar208,30 TL160,00 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL865,90 TL
4-10 Yıl994,80 TL160,00 TL1154,80 TL

*Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Ben genellikle zamlardan etkilenmemek, her defasında yeniden defter bedeli ödememek için 10 yıllık alıyorum. Ancak yeni pasaportlarsa sayfa sayısı çok düşürüldüğü (36 sayfa) için eğer sık seyahat ediyorsanız 10 yıl elinizdeki pasaport yetmeyecektir. Böyle bir durumda, sadece defter bedelini ödeyerek yeni pasaport alabiliyorsunuz.

Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer?

Başvurunuzu yaptıktan sonra yeni pasaportunuzun adresinize ulaşması en geç 1 hafta içinde oluyor. Ancak sakin bir dönemde başvurduysanız 2 iş günü içinde pasaportunuz elinize ulaşıyor. En son eşimin pasaportunu yenilettik, Cuma sabah başvurduk, Pazartesi öğleden önce pasaport adresine ulaşmıştı.

Yaz başı gibi yoğun dönemlerde süreler uzayabilir, dikkat etmekte fayda var?

Pasaportunuzu aldınız, uçak biletiniz hazır ve soluğu en yakın havalimanında aldınız. CEPTETEB müşterisi olarak TAV Passport Hızlı Geçiş hizmetinden ücretsiz yararlanarak TAV havalimanlarında güvenlik ve pasaport kontrolünde sıra beklemeden geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

55 Yorumlar

 1. mustafa çetin Cevapla

  pasaportumun suresi 3 yıl var sade defter yenilemem gerek vizesinide uzatmama gerek varmı yoksa sade defteri yenilesem olurmu

  • Sevil Mert Cevapla

   Defteri yenilemeniz yeterli, eski pasaportunuzu size geri veriyorlar vizeyi oradan kullanabilirsiniz.

  • Sadece defter yenilemek yeterli vizen hala gećerlidir iki pasaport kullanacaksiniz sadece

 2. Eşimin pasaport eski eşinin ismi yazıyor eşim evl edi yeni isim almak istiyoz nasıl alırız pasaport 10 senelik kaç para soyadını değiştirmek istiyoz

 3. 6 aylık pasaport harcı gözüküyor fakat pasaport süresi 6 aydan az olduğunda yenilenmesi gerektiği yazıyor 6 ay alsam 15 gün kalsam tekrar kullanma imkanı olmuyor mu ?

 4. iyi gnüler ben daha önce babam devlette çalışırken yeşil pasaport almıştım ama süresi dolmuş şimdi pasaportumu yenilerken babam artık emekli olduğu için tekrar çalıştığı kurumdan belge alması lazım mı pasaportu çıkartmak için

  • Sevil Mert Cevapla

   Babanız emekli olsa da yeşil pasaport hakkı var ama siz 24 yaşını aştıysanız (sanırım 24 idi bir kontrol edin) artık babanızdan faydalanamazsınız

   • selam . 10 yıllık padaportum var soyadımızı değiştirdik. değiştirmek için için ne kadar para gider

    • Sevil Mert Cevapla

     Defter ücreti ve 10 yıllık harç ödeyeceksiniz, yazıda tutarları yer alıyor.

 5. Eşim ve Çocuğum için 2 yıl önce pasaport almıştım ama pasaport’u değiştirmek ve geçerlilik süresini uzatmak istiyoruz. Acaba eşim ve çocuğumun pasaport yenilemesini ben yapabilir miyim?

  • Sevil Mert Cevapla

   Bu soruların cevaplarını nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz.

 6. Meryem paşazade Cevapla

  28 haziranda 1 yillik pasaport sürem doldu yenilemek istiyorum sadece 6 aylik olarak yenilesem defter bedelimi ödeyeceğim? Harc parasimi

  • Sevil Mert Cevapla

   Süresi dolan pasaportunuz için hem defter bedeli hem de harç ödeyeceksiniz.

 7. Pasaportumun 10 ay süresi var 1 sene yurt dışında kalıcam süresini uzatmam lazım neyin ödemesini yapmam gerek harç mi defter parası mı ?

 8. Pasaport um 2022 de süresi doluyor defterimde sayfa kalmadığından yenileme yapmam gerekiyor hangi ücreti ödemem gerekiyor

 9. erim karabulut Cevapla

  Selamlar suan 24 yaşında ve 25 e 8 ay var . Eğer ben 6 aylık pasaport alıp 25 ten sonra yenilemek istersem harç parasından kurturulmuyum. Yenileme ücreti olarak nasıl bir yol izlenir

  • Sevil Mert Cevapla

   Her yenilemede defter harcını ödemeniz gerekiyor diye biliyorum.

 10. Eşimin sadece soy ismi değişecek bunun için defter ücreti alacaklar mı ? Pasaportu aldığında kızlık soy ismi mevcut. Aslında çift soy isim kullanıyor gerek varmı öğrenmek istedim.

  • Sevil Mert Cevapla

   Soyisim değişikliğinde defteri değiştirmeniz gerekiyor yani defter ücreti ödeyeceksiniz.

 11. Selam benim eşim alman süresiz oturum vizeli pasaportu var 7 yıldır turkiye den çıkış yapmadi şimdi pasaportunu uzatıp alman yaya gitmek istiyor bir sıkıntı çıkar mi

 12. Merhaba
  Pasportum ıslanıp biraz deforme oldu usa vize başvurum var sorun olmasın diye değiştiricem süresini uzatacaktım ama anladığım kadarı ile sadece defter değiştirebiliyorum ? 5 yıl daha süresi var pasaportumun bankaya sadece defter harcı yatırıp o dekontla başvuru yaptığımda pasaportum yenilecek ve süre yeni pasaporta işlenecek doğru anlamışmıyım ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Aynen, sadece defter parası ödeyerek pasaportunuzu yenileyebilirsiniz.

 13. Benim Kosova pasaportumda berzat kumbar olarak geçiyor adımTükkiyedeki pasaportum Behzat kumral doğum tarihide ay o larak tutuyor gün olarak tutmuyor Türkiye yeden cıkış yapabilir miyim

  • Sevil Mert Cevapla

   Benim uzmanlık alanım dışında bir konu, nüfus idaresi veya konsolosluğa danışın.

 14. Evlilik dolayısı ile nufus cüzdanımı değiştirmek için başvurdum fakat yeni kimliğim henüz ulaşmadı. Yurtdışına çıkacağım için bir an önce pasaportumu da yenilemem gerekiyor. Yeni kimliğimin gelmesini beklemeden, evlilik cüzdanı ile pasaport başvurusuna gidip işlemleri yenileyebilir miyim?

  • Sevil Mert Cevapla

   Nüfus müdürlüğünü arayıp sormanız en garantisi olur. Teorik olarak evlilik cüzdanınız kimlik yerine kullanılabilir.

 15. MERHABA 12 yasındaki kızımın pasaportu var suresini uzatacagım ogrenci oldugundan sadece edevletten öğrenci belgesi alıyorun sanırım defter parası odiyecekniyim sure uzatımında tsk ederim

 16. merhaba sevil hanım ben istanbul da pasaport yenilemek için rendevu aldım ş.urfadan istanbula gideceğim istanbulda vakit kaybetmemek için defter yenileme harcını urfada maliyeye yatırırsam bir sıkıntı çıkar mı acaba

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Harcı herhangi bir yerden yatırabilirsiniz. İStanbul’dan yatırmanız gerekmiyor.

 17. Merhaba,
  Benim pasaportum 2025 de bitecek ama eski pasaport. Çipli pasaporttan almak istersek sadece harç bedeli mi ödeyeceğiz ve resim değişikliği de yapabilecek miyiz? Teşekkürler.

 18. merhabalar. Türkmen vatandaşlarının Türkiye de pasaport yenilemesi ile ilgili bilgi verme şansınız olur mu? Evet yazarsanız sorularımı ona göre sorayım 🙂

 19. selam benim pasaport 2021 tılına kadar geçerli defter değiştirmek istiyorum süresini 10 yıllık yapmak istiyorum harç ve defter parası ödesem yapılırmı 2021 artı 10 yıl 2031 olurmu

  • Sevil Mert Cevapla

   Süresi dolmadan defterinizi yenilerseniz kalan süreniz üstüne ekleniyor, yani evet 2031’e kadar uzatabiliyorsunuz.

 20. Mrb sevil hanim biometrik vesikalik resimde tras olmak şart mi acaba hani sakalı seven bi cok insan var hafif kirli sakal tonunda biometrik vesika çeksek sorun olur mu acaba

  • Sevil Mert Cevapla

   Biyometrik fotoğrafta sakalla ilgili herhangi bir şart yok diye biliyorum. Traş gerekmiyor.

 21. Merhaba benim pasaportumun süresi geçti ve ev taşınırken kayboldu pasaport numarası ile gitsem yenileme şansı olur mu ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Kimliğinizle gitmeniz ve pasaportunuzu kaybettiğinizi belirletmeniz yeterli.

 22. Merhaba benim eski pasaportum 10 yıllık daha bitmesine 5 yıl var. Bu pasaportum bordo pasaport. Şimdi devlet memuruyum. Bunu yeşile çevirebilirmiyim ekstra para ödencekmi kaç tl ve neye para ödeyecegız defter harcımı pasaport harcımı bilgi verirseniz memnun olurum teşekkür ederim

  • Sevil Mert Cevapla

   Pasaportta “çevirme” diye bir uygulama yok. Normal durumda kalan süreniz yeni pasaportunuza eklenir ancak yeşil pasaportun statüsü farklı olduğu için onda durum ne olur bilmiyorum. Yeşil pasaport sahibi birine danışmanız iyi olur.

 23. Mican çolak Cevapla

  Pasaportunun süresi bitti almanyadan süresiz oturma iznim var şuan trdeyim pasaport ýenilenirse oturma iznim nasıl olacak

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Eski pasaportunuzu size geri veriyorlar, dolayısıyla oturma vizeniz kaybolmuyor. İki pasaportu birlikte taşımanız gerekecek sadece.

 24. Sezai kuran Cevapla

  Merhaba benim pasaportum 2025 te süresi doluyor sadece 1 sayfası dolu diğer sayfalar boş yenilemem gerekiyormu gerekiyorsa defter parası +harç mı ödemem gerekiyor. Teşekkürler

  • Sevil Mert Cevapla

   Süresi doluyorsa 2025’te uzatmanız gerekiyor. Her durumda defter yenileniyor yani defter artı harç ödemeniz gerekecek.

 25. Esila Bozkurt Cevapla

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim. Pasaport yenilemem gerek. Benim de vereceğim harç + defter parası aynı mı acaba? Öğrenci olmam bu ücretleri değiştirmiyor mu?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Öğrenci ücretleri farklı e-pasaport sitesinden güncel rakamları öğrenebilirsiniz.

 26. Selam benim ve eşimin 2012 de umreye gitmek için 1 yıllık pasaport çıkartık.2020 de 10 yıllık daha almak istiyoruz ne yapmamız lazım.elimizdeki pasaport işe yararmı

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Yeniden pasaport çıkaracaksınız, defter bedeli ve harç bedeli ödeyerek. Yazıda açıklaması var.

Yorumunuzu Yazın