Pasaport yenileme nasıl yapılır, pasaport yenileme için gerekli belgeler ve işlemler nelerdir?” gibi sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

DİKKAT! 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvuruları emniyet müdürlükleri yerine nüfus müdürlüklerine yapılacak.

Pasaport Yenileme İşlemleri

Pasaport Yenileme İşlemleri
Pasaport Yenileme İşlemleri

Pek çok ülke eğer pasaport sürenizin dolmasına 6 aydan az varsa ülke girişinde sorun çıkabilir, seyahatleriniz öncesinde mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan kontrol etmenizde fayda var. Eğer pasaportununuzun bitmesine 6 aydan az kaldı ise mutlaka pasaportunuzu yenilemeniz lazım.

GEZGİN TÜYOSU: Ülkemizde her yılbaşında pasaport harçlarına zam yapılıyor maalesef. Bu nedenle eğer pasaport yenilemek gibi bir niyetiniz varsa yıl bitmeden pasaport yenileme işlemlerinizi tamamlayın, zamlı fiyatlardan kaçının.

Pasaport Yenileme Randevusu Alma

Pasaport yenileme işlemi son derece basit bir işlem. Pasaportunuzu yenilemek için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık işlerinden randevu almanız gerekiyor. Randevu alma işlemini sadece  Nüfus idaresi internet sitesinden yapabiliyorsunuz.

Randevuyu istediğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden alabilirsiniz, yaşadığınız yer olması şartı yok. Size en yakın olan ya da randevu saatleri size en uygun olan bir Nüfus Müdürlüğü’nden randevunuzu alabilirsiniz.

Sadece kendiniz için değil; anne, baba, eş ve çocuklarınıza randevu alabilirsiniz.

GEZGİN TÜYOSU: Yaz tatili, yarıyıl tatili, Kurban veya Ramazan Bayramları öncesi herkes pasaportunun süresinin bitmeye yaklaştığını fark edip yenilemeye gidiyor. Eğer istediğiniz gün ve saate randevu almak, pasaportunuzu hızlıca yenilemek istiyorsanız yoğun tatil dönemleri dışında bir tarihte pasaport başvurusu yapmanızı öneririm.

Nüfus Müdürlüğü’nün internet sitesinden aşağıdaki şekilde tablodan seçim yaparak randevunuzu alabiliyorsunuz. Siteden randevu talebinizi gönderdikten sonra e-posta adresinize bir onay mesajı gelecek, o mesajdaki bağlantıyı kullanarak mutlaka randevunuzu onaylamanız gerekiyor.

Pasaport yenileme işlemi için randevu alma
Pasaport yenileme işlemi için randevu alma

İnternetten randevunuzu aldıysanız ikinci aşamaya geçebiliriz.

Pasaport Yenilemesi için Gerekli Belgeler

Pasaport yenileme için gerekli belgeleri sırasıyla sayacak olursak;

 • Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı,
 • Kaç yıllık pasaport almak istiyorsanız onun ödendiğine dair harç ve defter bedellerinin “tahsil edilmiştir” kaşeli dekontları (neredeyse bütün bankalardan ödeme yapabiliyorsunuz),
 • Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Varsa eski pasaport/larınız.

Bunlar dışında; eğer öğrenciyseniz öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için) ve ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi isteniyor.

Artık pek çok nüfus dairesinde biyometrik fotoğraf çekilebileceğiniz yerler açılmış. Fotoğrafınız uygun değilse de birkaç dakika içinde hızlıca çektirebiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere pasaportunuzu yenilemek için çok fazla belgeye ihtiyaç yok.

Pasaport Yenileme Ücretleri 2020

İşte en sıkıntılı kısım burası 🙁 Dünyanın en pahalı pasaportlarını bizim kullandığımızı biliyor muydunuz? Aşağıdaki tabloda 2020 yılı için geçerli pasaport harç bedeli ve defter bedellerini görebilirsiniz. Rakamların her yıl değiştiğini hatırlatmak isterim.

2020 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri

Pasaport sürenizi minimum 6 ay maksimum 10 yıla kadar seçebiliyorsunuz.

SüreHarç *DefterToplam
6 aya kadar208,30 TL160,00 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL865,90 TL
4-10 Yıl994,80 TL160,00 TL1154,80 TL

*Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Ben genellikle zamlardan etkilenmemek, her defasında yeniden defter bedeli ödememek için 10 yıllık alıyorum. Ancak yeni pasaportlarsa sayfa sayısı çok düşürüldüğü (36 sayfa) için eğer sık seyahat ediyorsanız 10 yıl elinizdeki pasaport yetmeyecektir. Böyle bir durumda, sadece defter bedelini ödeyerek yeni pasaport alabiliyorsunuz.

Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer?

Başvurunuzu yaptıktan sonra yeni pasaportunuzun adresinize ulaşması en geç 1 hafta içinde oluyor. Ancak sakin bir dönemde başvurduysanız 2 iş günü içinde pasaportunuz elinize ulaşıyor. En son eşimin pasaportunu yenilettik, Cuma sabah başvurduk, Pazartesi öğleden önce pasaport adresine ulaşmıştı.

Yaz başı gibi yoğun dönemlerde süreler uzayabilir, dikkat etmekte fayda var?

Pasaportunuzu aldınız, uçak biletiniz hazır ve soluğu en yakın havalimanında aldınız. CEPTETEB müşterisi olarak TAV Passport Hızlı Geçiş hizmetinden ücretsiz yararlanarak TAV havalimanlarında güvenlik ve pasaport kontrolünde sıra beklemeden geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

57 Yorumlar

 1. Merhaba benim pasaportumun süresi geçti ve ev taşınırken kayboldu pasaport numarası ile gitsem yenileme şansı olur mu ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Kimliğinizle gitmeniz ve pasaportunuzu kaybettiğinizi belirletmeniz yeterli.

 2. Merhaba benim eski pasaportum 10 yıllık daha bitmesine 5 yıl var. Bu pasaportum bordo pasaport. Şimdi devlet memuruyum. Bunu yeşile çevirebilirmiyim ekstra para ödencekmi kaç tl ve neye para ödeyecegız defter harcımı pasaport harcımı bilgi verirseniz memnun olurum teşekkür ederim

  • Sevil Mert Cevapla

   Pasaportta “çevirme” diye bir uygulama yok. Normal durumda kalan süreniz yeni pasaportunuza eklenir ancak yeşil pasaportun statüsü farklı olduğu için onda durum ne olur bilmiyorum. Yeşil pasaport sahibi birine danışmanız iyi olur.

 3. Mican çolak Cevapla

  Pasaportunun süresi bitti almanyadan süresiz oturma iznim var şuan trdeyim pasaport ýenilenirse oturma iznim nasıl olacak

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Eski pasaportunuzu size geri veriyorlar, dolayısıyla oturma vizeniz kaybolmuyor. İki pasaportu birlikte taşımanız gerekecek sadece.

 4. Sezai kuran Cevapla

  Merhaba benim pasaportum 2025 te süresi doluyor sadece 1 sayfası dolu diğer sayfalar boş yenilemem gerekiyormu gerekiyorsa defter parası +harç mı ödemem gerekiyor. Teşekkürler

  • Sevil Mert Cevapla

   Süresi doluyorsa 2025’te uzatmanız gerekiyor. Her durumda defter yenileniyor yani defter artı harç ödemeniz gerekecek.

 5. Esila Bozkurt Cevapla

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim. Pasaport yenilemem gerek. Benim de vereceğim harç + defter parası aynı mı acaba? Öğrenci olmam bu ücretleri değiştirmiyor mu?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Öğrenci ücretleri farklı e-pasaport sitesinden güncel rakamları öğrenebilirsiniz.

 6. Selam benim ve eşimin 2012 de umreye gitmek için 1 yıllık pasaport çıkartık.2020 de 10 yıllık daha almak istiyoruz ne yapmamız lazım.elimizdeki pasaport işe yararmı

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Yeniden pasaport çıkaracaksınız, defter bedeli ve harç bedeli ödeyerek. Yazıda açıklaması var.

Yorumunuzu Yazın