Pasaport Yenileme için Gerekli Evraklar ve Pasaport Yenileme İşlemleri

0
71141

Her güzel şeyin bir sonu var. Benim de pasaportumun süresi Şubat 2017’de doluyor. Vietnam’a girerken 6 aydan ucu ucuna az süre kalacağı için mecburen pasaport yenileme  yapmam gerekti.

Eğer ilk kez pasaport alacaksanız Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazımı okuyabilirsiniz.

Pasaport Yenileme İşlemleri

pasaport-yenileme

Pek çok ülke eğer pasaport sürenizin dolmasına 6 aydan az varsa ülke girişinde sorun çıkabilir, seyahatleriniz öncesinde mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan kontrol etmenizde fayda var. Eğer pasaportununuzun bitmesine 6 aydan az kaldı ise mutlaka pasaportunuzu yenilemeniz lazım.

Pasaport Yenileme Randevusu Alma

Pasaport yenileme işlemi son derece basit bir işlem aslında. Pasaportunuzu yenilemek için öncelikle Emniyet Müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Randevu alma işlemini sadece  E-pasaport sitesinden yapabiliyorsunuz.

Randevuyu istediğiniz herhangi bir Emniyet Müdürlüğünden alabilirsiniz. Size en yakın olan ya da randevu saatleri size en uygun olan gibi.

Aşağıdaki şekilde tablodan seçim yaparak randevunuzu alabiliyorsunuz. Siteden randevu talebinizi gönderdikten sonra e-posta adresinize bir onay mesajı gelecek, o mesajdaki bağlantıyı kullanarak mutlaka randevunuzu onaylamanız gerekiyor.

pasaport-yenileme-randevu

İnternetten randevunuzu aldıysanız ikinci aşamaya geçebiliriz.

Pasaport Yenilemesi için Gerekli Belgeler

Pasaport yenileme için gerekli belgeleri sırasıyla sayacak olursak;

  • Eski pasaport/larınız,
  • nüfus cüzdanınız,
  • biyometrik olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf
  • kaç yıllık pasaport almak istiyorsanız onun ödendiğine dair harç ve defter bedellerinin “tahsil edilmiştir” kaşeli dekontları (neredeyse bütün bankalardan ödeme yapabiliyorsunuz)
  • daha önce parmak izi vermediyseniz parmak izi (emniyette parmak izinizi verebilirsiniz)

Görüldüğü üzere pasaportunuzu yenilemek için çok fazla belgeye ihtiyaç yok.

Pasaport Yenileme Ücretleri 2018

İşte en sıkıntılı kısım burası 🙁 Dünyanın en pahalı pasaportlarını bizim kullandığımızı biliyor muydunuz? Aşağıdaki tabloda 2018 yılı için geçerli pasaport harç bedeli ve defter bedellerini görebilirsiniz. Rakamların her yıl değiştiğini hatırlatmak isterim.

2018 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri

SÜRE HARÇ BEDELİ (TL) DEFTER BEDELİ (TL)
6 AYA KADAR 137.50 108
1 YIL 200.90 108
2 YIL 327.80 108
3 YIL 465.50 108
4 -10 YIL 656.00 108

Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer?

Pasaportu aldığım Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevli pasaport yenileme süresinin 1 hafta olduğunu söyledi. Ancak arkadaşlarım 3-5 iş günü içinde pasaportun adresinize geldiğini söylüyor. Yaz başı gibi yoğun dönemlerde süreler uzayabilir, dikkat etmekte fayda var?

Pasaportunuzu aldınız, biletiniz hazır ve soluğu en yakın havalimanında aldınız. CEPTETEB müşterisi olarak TAV Passport Hızlı Geçiş hizmetinden ücretsiz yararlanarak TAV havalimanlarında güvenlik ve pasaport kontrolünde sıra beklemeden geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here