Ülkemizde ne yazık ki pasaport sahibi olmak çok maliyetli, dünyanın en pahalı pasaportu bizim pasaportlarımız. Hal böyle olunca yurt dışına çıkış maliyetlerimiz de çok yüksek oluyor. Yüksek pasaport ücretlerimizin ne seviyede olduğunu görmek için Pasaport ücretleri ile ilgili yazıma da göz atabilirsiniz. Son yıllarda yüzümüzü güldüren bazı gelişmeler oluyor ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının pasaportsuz gidilen ülkeler listesine yenileri ekleniyor.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2018
Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2018

Pasaportsuz Seyahat Mümkün mü?

Pasaportunuz yoksa ve seyahat etmek istiyorsanız üzülmeyin! Bazı konularda o kadar ümitsiz ki insanın inanası gelmiyor ama evet, T.C. vatandaşıysanız pasaport almak vize başvurusu yapmak gibi işlemlerle uğraşmadan  pasaportsuz seyahat etmek mümkün. Tamam henüz sayısı çok az ama ümit verici, cebinize kimlik kartınızı alıp elinizi kolunuzu sallayarak bu ülkelere gidebilirsiniz.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi

Türk vatandaşlarının sadece kimlikle ve pasaportsuz seyahat edebileceği ülkeler listesine göz atalım.

  • Öncelikle tabii ki yavru vatan Kıbrıs 
  • Karadeniz’den yakın komşumuz Gürcistan 
  • Pasaportsuz seyahat listesine 2017’de giren Ukrayna 
  • Kuzeyin az bilinen ülkelerinden Moldova, 2018 Eylül ayından itibaren Türk Vatandaşları’na pasaportsuz seyahat imkanı tanıdı!

Yaz tatillerinin gözde adası Kıbrıs, sınır komşumuz Gürcistan ve son yıllarda popülaritesini artıran Ukrayna’ya sadece kimlikle gidebiliyoruz ve 90 güne kadar pasaportsuz vizesiz bu ülkelerde kalabiliyoruz.

Kimliğinizin çipli yani yeni kimlik olması gerekiyor bu ülkelere girebilmeniz için.

Vize uygulamaları sürekli değişebildiği gibi kimlikle giriş uygulaması da zaman zaman değişiklik gösterebilir, bu nedenle bu ülkelere gitmeden önce son durumu kontrol etmek için Dış İşleri Bakanlığı’nın internet sitesini kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Yolda kalın.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın