Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme İşlemleri

35
48962

22 Nisan 2017’de sevgilim Özgür Uzun ile hayatlarımızı birleştirdik. Tabii evlenince seyahatle ilgili ilk çözmemiz gereken konu evlilik nedeniyle pasaport yenileme işlemleri oldu. Evlenince pasaportumu hemen değiştirmem gerekiyor mu? Pasaportumuz yenilemesem olmuyor mu? gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Pasaportu Yenilemeden Balayına Gidebilir miyim?

Öncelikle güzel haberi vereyim. Evlenir evlenmez hemen pasaportunuzu yenilemeniz gerekmiyor!

Pasaportunuzu yenilemeden önce gönül rahatlığıyla balayınıza gidebilirsiniz. Balayına giderken eski pasaportunuzla gidebiliyorsunuz bir sorun olmuyor. Her ihtimale karşı siz yine de evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurursanız dönüşte Türkiye girişinde pasaport kontrolde soran olursa durumu açıklarsınız, bana soran olmadı.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme Nasıl Yapılıyor?

Vatandaşlık Kanunu’na göre pasaport da kimlik sayıldığından evlilik nedeniyle eğer soyadınız değiştiyse pasaportunuzu da değiştirmeniz gerekiyor. Yani pasaportta yer alan bilgilerden biri değiştiyse pasaportun da değiştirilmesi gerekli imiş.

Eğer değiştireceğiniz pasaportun hala geçerlilik süresi varsa, pasaport yenilemelerinde sadece pasaport cüzdan bedelinin yatırılması yeterlidir. Pasaport harcını yeniden yatırmanıza gerek olmayacak.

Evlilik nedeniyle pasaport yenileme işlemi için yapmanız gerekenler ile pasaport yenileme için yapmanız gerekenler aynı. Kısaca;

GÜNCELLEME: 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvuru işlemleri nüfus müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Pasaport uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 

Pasaport Yenileme için Gereken Belgeler

Evlilik nedeniyle veya başka bir gerekçe ile, pasaport yenilerken aşağıdaki belgelerin yanınızda olması gerekiyor.

 • Nüfus cüzdanınızın aslı (evlilik nedeniyle öncelikle nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerek tabii)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (artık hangi fotoğrafçıya gitseniz biliyor)
 • Pasaport cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont
 • Eğer hazır yenilemişken süresini de uzatayım derseniz pasaport harcının da anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont
 • Varsa daha önce alınmış olan pasaportların aslı

pasaport mücaatınızı yukarıdaki belgeler ile şahsen yapabilirsiniz.

İlk kez pasaport alacaksanız Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? yazıma da göz atabilirsiniz.

Kızlık Soyadım Olan Pasaportumla Vize Alabilir miyim?

Pasaportunda kızlık soyadı olan kadınların vize başvurularını bazı ülkeler evlilik cüzdanı ile kabul ederken (mesela Amerika ediyormuş), bazı ülkeler ise kabul etmiyormuş (mesela Fransa). Bu nedenle eğer eski pasaportunuzla vize başvurusu yapacaksanız önceden mutlaka konsolosluğu arayıp sormanızda fayda var. Son dakika sürprizle karşılaşmayın sonra 🙂

Evlenmeden Önce Aldığım Uçak Bileti ile Uçabilir miyim?

Evlenmeden önce kızlık soyadınız ile bir uçak bileti aldınız diyelim, bu sırada evlendiniz ve tabii soyadınız değişti. Uçak biletiniz eski soyadınızla kaldı. Bu durumda ne yapılması gerektiğine dair sorular geliyor bana. Havayolu firmalarından net bilgi alınamadığını da belirtmem lazım.

Sorunun cevabına gelince; uçağa bineceğiniz zaman yanınızda eski pasaportunuz, evlilik cüzdanınız ve yeni pasaportunuz olsun. Durumu anlattığınızda sorun olmaması gerekir.

Bu yazıyı okuduğunuza göre ya yeni evlendiniz ya da evlenmeyi planlıyorsunuz. Size kolay gelsin…

35 YORUMLAR

 1. Eski pasaporttaki vizeler noluyo? Bir elde eski bir yeni pasaport mu dolaşılıyor. Bir de pasaportu yenilemeden var olan vizeler ile vizesiz ülkeleri ziyaret ile kaç yıl götün götün dolaşılır?

  • Yeni pasaport almanız durumunda -bu sadece evlilik değil, her türlü yenileme olabilir – eski pasaportunuzun vize sayfalarına iptal kaşesi basılmadan pasaportunuzun diğer sayfaları iptal edilerek geri alabilirsiniz. Böylece, yeni pasaportunuz ile iptal edilen eski pasaportunuzu aynı anda taşıyarak ve eski pasaportunuzdaki süresi bitmemiş vizeleri kullanabilirsiniz.

 2. Kimsenin yazmadığı bir konuya değinmişsiniz, süper olmuş! Gerçekten ciddi bir kafa karışıklığı yaratıyor. Eski soyadımı tuttuğum için, evlendikten sonra 3 sene eski pasaportumla gezebildim; İspanya ve Çekya’dan evlilik cüzdanı göstermeden vize alabildim. Tabii, bu sırada uçak biletlerini de eski soyadımla alıyordum. En sonunda İtalya sorun çıkardı, vize için çift soyadlı pasaport istedi. Fakat uçak biletini eski soyadla almış bulundum. O dönemde sorun çıkmadan uçağa bindim ama şimdi olsa binebilir miydim, bilemedim.

 3. Merhaba, Önceki pasaportlarda evlilik şerhi vardı, ben evlendiğimde çok vizem olduğu için pasaportumu değiştirmek istemediğimi ısrarla belirttim ve Evlilik şerhi uygulayarak yeni soyadımı var olan pasaportuma eklemişlerdi. Vize alana kadar da eski haliyle kullanmıştım???? Yeni pasaportta şerh olamıyor ama vize alana kadar kullanılabiliyordur.. tabi ohal kapsamı değiştirdiyse bilemem..

 4. Merhaba,
  Evlilikten dolayı soyadım değişti yeni pasaportumu aldım. Fakat eski pasaportumda kızlık soyadımla alınmış schengen vizem bulunmaktadır. Eski pasaportum,yeni pasaportum ve evlilik cüzdanım ile Almanya’ya sizce giriş yapabilir miyim?

 5. Merhaba, şahane blgiler vermişsiniz teşekkürler. Ben ekim ayında evlendim. Mart ayında fransa ya gideceğim. Vİzem var henüz pasaportumu yenlemedim. Bİletim de eski soyadım üzerine. Balayına giderken sorun olmamıştı şimdi yine eski pasaportumla giriş yapabilir miyim ?

 6. Merhaba,
  Ben de soyadı değişikliğinden dolayı pasaportumu değiştireceğim. Şunu sormak istiyorum, pasaportu (ilk kez) alırken kurumdan (devlet kurumu) aldığımız bir belgeyi de götürüyorduk, soyadı değiştirmek için yine kurumdan belge talep etmemiz gerekiyor mu yoksa cüzdan bedelini yatırmak yeterli oluyor mu ? Teşekkür ederim..

 7. Evlendikten sonra pasaportumu yenilemeden schengen ve UK vizesi aldım.
  Evraklarda hep önceki soyadımı yazdım ve hiç problem yaşamadım. Umarım pasaport süresi bitene kadar(2024) bu şansım devam eder????

 8. merhaba ben 3 yıllık pasaport almıştım önceden kızlık soyadımla şimdi işe evlendim ve yurtdışına gideceğiz pasaportu süresi bitene kadareski soyismimle kullanabilir miyim?

 9. Merhaba,

  12 Mayıs’ta nikahım var balayı için yurtdışına 29 Haziran’da çıkacağım. Nüfus müdürlüğüyle konuştuğumda kimlik bilgileri değişeceğinden yurtdışı çıkışında sorun yaşarsınız dedi. Pasaportumun süresi dolduğundan yeni çıkartmak zorundayım ve zaman riskine girmemek için bir an önce çıkartmak istiyorum. Sizin bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı? Arada uzun zaman olmasından dolayı pasaportta isim değiştirmesem havalimanı kontrolünde bana sorun çıkartır mı?

  Teşekkürler

  • Selamlar,

   Şu an pasaport yenilemek isterseniz birkaç ay sonraya gün veriyorlar, tavsiyem evlilik cüzdanınızla birlikte eski pasaportunuzu kullanmanız. Büyük ihtimalle herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

 10. Merhaba,

  Ekim ayında evlendim fakat nüfus cüzdanım ve pasaportumda eski soyadım mevcut, henüz her ikisini de yenilemedim. Ağustos ayına planladığımız seyahat için biletimi de eski soyadımla aldım. vize başvurusunda tüm belgeler eski soyadım üzerinden hazırlanmış olacak. Nüfus müdürlüğün verdiği en yakın tarih ağustos ayında, sorun yaşar mıyım vize sırasında?

 11. Merhaba şu anda geçerli bir pasaportum var birkaç ay önce eşimden ayrıldım. Pasaportlarımızda birbirimiz üzerinden faydalanma yoktu. Nüfus cüzdanımda evli yazıyor. Ne kimliğimi nede pasaportumu henüz değiştirmedim. Yani belgelerimde bir değişiklik yok. Tabiki sistemlerde evli görünmüyorum. Problem çıkar mı yurtdışına çıkarken? Teşekkürler

 12. Bence kocasi evliliginden dolayi yurtdisina gidiyor olsada kocasının soyadi degismiyor. Pasaportta medeni hal yok. Sorun cikmaz gibi.Ama pasaport yeni kimlikten önce ise pasaport sorun cikartabilir

 13. Benzer bir durum eşim Bulgaristan dolayısıyle AB vatandaşı Türkiyede evlendik. Eşim Bulgar pasaportu ile Türkiyeye giriş çıkış yapıyor. Bu Bulgar pasaportunda evlenmeden önceki soyadı var. Yani benle evlendikten sonraki soyadı yok. Bu durum yani Bulgar pasaportunda evlendikten sonra aldığı benim soyismimin olmaması Türkiye ye giriş çıkış yaparken engel olmazmı. yani Türkiye ye giremez mi ?

 14. Merhaba
  Hala devam eden pasaportum var fakat eşimden ayrılıyorum adli tatile denk geldiği için karar verildiği halde boşanma olmadı.5eylülde boşanma tam olarak gerçekleşecek peki bu durumda var olan pasaportumu kullanabilecektiyim.pasaport defter yenileme işlemi uzun sürermi biliginiz varmı:( teşekkür ederim 🙏🏼

  • Pasaport defter yenileme işlemi Nüfus Müdürlüklerine geçtiğinden beri eskisine göre daha yavaş. Kendinize yakın biryerden randevu almayı bi deneyin.
   Uçak biletinizdeki isimle pasaport aynı ise sorun olmaz. Siz yine de uygun bir zamanda değiştirin pasaportunuzu 🙂

 15. Evlilik nedeniyle pasaport yenileme kaç gün sürüyor ortalama? Ben yurtdışında yaşıyorum nikah olunca hemen yenilemek için başvuracağız Türkiye de bu iş için 10 günüm olacak. Bu süre yeterli mi? Teşekkür ederim.

 16. Merhaba ; Boşanma sonrası pasaportumu değiştirdim. Geçerli uzun dönem shengen vizem ise eski pasaportumda kaldı.Pasaportumu iptal eden görevli vizenizi iptal etmedim çift pasaport ile yurtdışına çıkabilirsiniz dedi. TR Yurtdışı Çıkışı Pasaport Görevlisi “Yurtdışına çıkarsınız ancak; gideceğiniz ülkede vize kontrolünde ne derler bilemeyiz” dediler. Çek Konsolosluğu da buradan garanti veremeyiz tüm belgelerinizi yanınızda götürün 2 Pasaport, Boşanma Kağıdı , Soyadı Değişikliğini anlatan yazı vb.Sizin yorumunuz nedir ?

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here