Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme İşlemleri

11
15719

22 Nisan 2017’de sevgilim Özgür Uzun ile hayatlarımızı birleştirdik. Tabii evlenince seyahatle ilgili ilk çözmemiz gereken konu evlilik nedeniyle pasaport yenileme işlemleri oldu. Evlenince pasaportumu hemen değiştirmem gerekiyor mu? Pasaportumuz yenilemesem olmuyor mu? gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Pasaportu Yenilemeden Balayına Gidebilir miyim?

Öncelikle güzel haberi vereyim. Evlenir evlenmez hemen pasaportunuzu yenilemeniz gerekmiyor!

Pasaportunuzu yenilemeden önce gönül rahatlığıyla balayınıza gidebilirsiniz. Balayına giderken eski pasaportunuzla gidebiliyorsunuz bir sorun olmuyor. Her ihtimale karşı siz yine de evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurursanız dönüşte Türkiye girişinde pasaport kontrolde soran olursa durumu açıklarsınız, bana soran olmadı.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme Nasıl Yapılıyor?

Vatandaşlık Kanunu’na göre pasaport da kimlik sayıldığından evlilik nedeniyle eğer soyadınız değiştiyse pasaportunuzu da değiştirmeniz gerekiyor. Yani pasaportta yer alan bilgilerden biri değiştiyse pasaportun da değiştirilmesi gerekli imiş.

Eğer değiştireceğiniz pasaportun hala geçerlilik süresi varsa, pasaport yenilemelerinde sadece pasaport cüzdan bedelinin yatırılması yeterlidir. Pasaport harcını yeniden yatırmanıza gerek olmayacak.

Evlilik nedeniyle pasaport yenileme işlemi için yapmanız gerekenler ile pasaport yenileme için yapmanız gerekenler aynı. Kısaca;

 • E-pasaport sitesinden randevu alıyorsunuz.
 • Randevu aldığınız gün ve saatte şahsen gidip başvurunuzu yapıyorsunuz.
 • Yeni pasaportunuz size posta ile gönderiliyor.

Hepsi bu.

 

Pasaport Yenileme için Gereken Belgeler

Evlilik nedeniyle veya başka bir gerekçe ile, pasaport yenilerken aşağıdaki belgelerin yanınızda olması gerekiyor.

 • Nüfus cüzdanınızın aslı (evlilik nedeniyle öncelikle nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerek tabii)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (artık hangi fotoğrafçıya gitseniz biliyor)
 • Pasaport cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont
 • Eğer hazır yenilemişken süresini de uzatayım derseniz pasaport harcının da anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont
 • Varsa daha önce alınmış olan pasaportların aslı

pasaport mücaatınızı yukarıdaki belgeler ile şahsen yapabilirsiniz.

İlk kez pasaport alacaksanız Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? yazıma da göz atabilirsiniz.

Kızlık Soyadım Olan Pasaportumla Vize Alabilir miyim?

Pasaportunda kızlık soyadı olan kadınların vize başvurularını bazı ülkeler evlilik cüzdanı ile kabul ederken (mesela Amerika ediyormuş), bazı ülkeler ise kabul etmiyormuş (mesela Fransa). Bu nedenle eğer eski pasaportunuzla vize başvurusu yapacaksanız önceden mutlaka konsolosluğu arayıp sormanızda fayda var. Son dakika sürprizle karşılaşmayın sonra 🙂

Bu yazıyı okuduğunuza göre ya yeni evlendiniz ya da evlenmeyi planlıyorsunuz. Size kolay gelsin…

 

 

 

 

11 YORUMLAR

 1. Eski pasaporttaki vizeler noluyo? Bir elde eski bir yeni pasaport mu dolaşılıyor. Bir de pasaportu yenilemeden var olan vizeler ile vizesiz ülkeleri ziyaret ile kaç yıl götün götün dolaşılır?

  • Yeni pasaport almanız durumunda -bu sadece evlilik değil, her türlü yenileme olabilir – eski pasaportunuzun vize sayfalarına iptal kaşesi basılmadan pasaportunuzun diğer sayfaları iptal edilerek geri alabilirsiniz. Böylece, yeni pasaportunuz ile iptal edilen eski pasaportunuzu aynı anda taşıyarak ve eski pasaportunuzdaki süresi bitmemiş vizeleri kullanabilirsiniz.

 2. Kimsenin yazmadığı bir konuya değinmişsiniz, süper olmuş! Gerçekten ciddi bir kafa karışıklığı yaratıyor. Eski soyadımı tuttuğum için, evlendikten sonra 3 sene eski pasaportumla gezebildim; İspanya ve Çekya’dan evlilik cüzdanı göstermeden vize alabildim. Tabii, bu sırada uçak biletlerini de eski soyadımla alıyordum. En sonunda İtalya sorun çıkardı, vize için çift soyadlı pasaport istedi. Fakat uçak biletini eski soyadla almış bulundum. O dönemde sorun çıkmadan uçağa bindim ama şimdi olsa binebilir miydim, bilemedim.

 3. Merhaba, Önceki pasaportlarda evlilik şerhi vardı, ben evlendiğimde çok vizem olduğu için pasaportumu değiştirmek istemediğimi ısrarla belirttim ve Evlilik şerhi uygulayarak yeni soyadımı var olan pasaportuma eklemişlerdi. Vize alana kadar da eski haliyle kullanmıştım🙃 Yeni pasaportta şerh olamıyor ama vize alana kadar kullanılabiliyordur.. tabi ohal kapsamı değiştirdiyse bilemem..

 4. Merhaba,
  Evlilikten dolayı soyadım değişti yeni pasaportumu aldım. Fakat eski pasaportumda kızlık soyadımla alınmış schengen vizem bulunmaktadır. Eski pasaportum,yeni pasaportum ve evlilik cüzdanım ile Almanya’ya sizce giriş yapabilir miyim?

 5. Merhaba, şahane blgiler vermişsiniz teşekkürler. Ben ekim ayında evlendim. Mart ayında fransa ya gideceğim. Vİzem var henüz pasaportumu yenlemedim. Bİletim de eski soyadım üzerine. Balayına giderken sorun olmamıştı şimdi yine eski pasaportumla giriş yapabilir miyim ?

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here