22 Nisan 2017’de sevgilim Özgür Uzun ile hayatlarımızı birleştirdik. Tabii evlenince seyahatle ilgili ilk çözmemiz gereken konu evlilik nedeniyle pasaport yenileme işlemleri oldu. Evlenince pasaportumu hemen değiştirmem gerekiyor mu? Pasaportumuz yenilemesem olmuyor mu? gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme İşlemleri

Pasaportu Yenilemeden Balayına Gidebilir miyim?

Öncelikle güzel haberi vereyim. Evlenir evlenmez hemen pasaportunuzu yenilemeniz gerekmiyor!

Pasaportunuzu yenilemeden önce gönül rahatlığıyla balayınıza gidebilirsiniz. Balayına giderken eski pasaportunuzla gidebiliyorsunuz bir sorun olmuyor. Her ihtimale karşı siz yine de evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurursanız dönüşte Türkiye girişinde pasaport kontrolde soran olursa durumu açıklarsınız, bana soran olmadı.

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme Nasıl Yapılıyor?

Vatandaşlık Kanunu’na göre pasaport da kimlik sayıldığından evlilik nedeniyle eğer soyadınız değiştiyse pasaportunuzu da değiştirmeniz gerekiyor. Yani pasaportta yer alan bilgilerden biri değiştiyse pasaportun da değiştirilmesi gerekli imiş.

Eğer değiştireceğiniz pasaportun hala geçerlilik süresi varsa, pasaport yenilemelerinde sadece pasaport cüzdan bedelinin yatırılması yeterlidir. Pasaport harcını yeniden yatırmanıza gerek olmayacak.

Evlilik nedeniyle pasaport yenileme işlemi için yapmanız gerekenler ile pasaport yenileme için yapmanız gerekenler aynı. Kısaca;

GÜNCELLEME: 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvuru işlemleri nüfus müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Pasaport uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 

Pasaport Yenileme için Gereken Belgeler

Evlilik nedeniyle veya başka bir gerekçe ile, pasaport yenilerken aşağıdaki belgelerin yanınızda olması gerekiyor.

 • Nüfus cüzdanınızın aslı (evlilik nedeniyle öncelikle nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerek tabii)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (artık hangi fotoğrafçıya gitseniz biliyor)
 • Pasaport cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont
 • Eğer hazır yenilemişken süresini de uzatayım derseniz pasaport harcının da anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont
 • Varsa daha önce alınmış olan pasaportların aslı

pasaport mücaatınızı yukarıdaki belgeler ile şahsen yapabilirsiniz.

İlk kez pasaport alacaksanız Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? yazıma da göz atabilirsiniz.

Kızlık Soyadım Olan Pasaportumla Vize Alabilir miyim?

Pasaportunda kızlık soyadı olan kadınların vize başvurularını bazı ülkeler evlilik cüzdanı ile kabul ederken (mesela Amerika ediyormuş), bazı ülkeler ise kabul etmiyormuş (mesela Fransa). Bu nedenle eğer eski pasaportunuzla vize başvurusu yapacaksanız önceden mutlaka konsolosluğu arayıp sormanızda fayda var. Son dakika sürprizle karşılaşmayın sonra 🙂

Evlenmeden Önce Aldığım Uçak Bileti ile Uçabilir miyim?

Evlenmeden önce kızlık soyadınız ile bir uçak bileti aldınız diyelim, bu sırada evlendiniz ve tabii soyadınız değişti. Uçak biletiniz eski soyadınızla kaldı. Bu durumda ne yapılması gerektiğine dair sorular geliyor bana. Havayolu firmalarından net bilgi alınamadığını da belirtmem lazım.

Sorunun cevabına gelince; uçağa bineceğiniz zaman yanınızda eski pasaportunuz, evlilik cüzdanınız ve yeni pasaportunuz olsun. Durumu anlattığınızda sorun olmaması gerekir.

Bu yazıyı okuduğunuza göre ya yeni evlendiniz ya da evlenmeyi planlıyorsunuz. Size kolay gelsin…

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

63 Yorumlar

 1. Merhaba ben mayısta evleneceğim ve ertesi gün yurtdışına balayına gideceğiz ve benim eski kimlik(kızlıksoyadım) ve eski soyadım ile pasaportumla gitsem nasıl bir sorun yaşarım evlilik cüzdanı önemsemeyen Ülkelerde?

 2. Merhaba ben fransada yaşıyorum eşimden boşandım firansiz kimliğimde kızlık soyadımı aldım pasaportunda evlilik soyadım değiştiremedim turkiyeye gitsem sorun olurmu

 3. Merhaba,

  Eşimin pasaportunda kızlık soyadı yazmaktadır ve bu pasaport üzerine United States vizesi aldık. Vize almada herhangi bir sorun yaşamadık. Pasaport değiştirecek zamanımız olmadı. Ama uçak biletlerini Şuanki soyadına göre kestirdim. ABD ‘ye girişte bu bir sorun teşkil eder mi? Konuyla ilgili yorumlarınız nedir.

  Teşekkürler,

  • Merhaba bir sorum olacak
   Kızım UK den 2021 geçerlilik tarihli BRP (biometrik residence permit) ID card aldı. Bu esnada turkiyede isim değişikliği davası sonuçlandı. TC Kimlik ve pasaport değişirse UK girişinde sorun yaşar mı

 4. Merhaba,
  Evlilik dolayısı ile kimlik ve pasaportumu yenileyeceğim ancak ikisini aynı güne ve saate randevu alarak yenileyebilir miyim yoksa önce kimliği yenileyip daha sonra pasaport icin yeni randevu mu almam gerekiyor?

  Teşekkürler.

 5. Merhaba, ben boşandım. Kızlık soyadıma döndüm. Kimlik ve pasaportumu yeniledim. Eski pasaportumda süresi olam shengen ve abd vizelerim var onları delmediler. Ama vizelerimde eski eşime ait soyadım mevcut. İki pasaportla seyahet edeceğim yazıları tek tek okudum. Benim sorum su boşandığınıza dair soyadı değişikliği sebebini gösteren evrakıda yanınızda taşıyın demişsiniz. Bu mahkeme kararını tercümelimi yaptırmam lazım. Tr de çıkarken sorun olmaz ama gittiğim ülke baktıgı boşanma kararından tercümeli olmadığı için birşey anlamayacak. Bu konuyada değinirmisiniz. Yeminli tercüme yaptırsam yeni kimlik yeni pasaport eski pasaport ile olan shengen ve diğer vizelerimi kesin kullanabiliormuyım.

  • Merhaba,

   Sizin durumunuzda ne yapılması gerektiğini bilmiyorum malesef. Boşanma evrakının tercümesi iyi bir çözüm olabilir.

   Son durumu bize de bildirirseniz, sizin durumunuzda olan başkaları da faydalanabilir.

   Sevgiler

 6. Merhaba ,

  Business online UK vize başvurusunda davetiye mektubundaki kişiyi tamamen benim yanlış hatırlamam sebebiyle başka bir kişi olarak girdim(telefon bilgileri dahil) . İki kişide aynı fabrikada çalışmaktadır ve soyisimleri aynı olduğu için yanlış hatırladım ve yanlış giriş yapmış bulundum. İstanbuldan başvuru yapacağım bu durumda ne yapmam gerekiyor yarıdmlarınızı rica ederim

Yorumunuzu Yazın