Vietnam konusundaki en büyük soru işaretlerinden biri Vietnam vizesi. Normalde kapıda vize veren Vietnam’ın Türklere sorun çıkardığında dair bloglarda çok sayıda yazıya rastlayabilirsiniz. Biz de benzer endişeler içindeydik Vietnam’a gitmek üzere plan yaparken. Vietnam vizesi nasıl alınır, Vietnam vizesi almak sanıldığı kadar zor mu, biz nasıl aldık sorularının cevapları bu yazımda.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?
Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam Vizesi için Davet Mektubu Almak

Vietnam vizesini kapıda 25 usd ve bir fotoğraf karşılığında seyahat sürenizi kapsayacak şekilde tek girişli olarak alabiliyorsunuz ancak Vietnam vizesini bu kadar kolay alabilmek için davetiyeniz olması gerekiyor.

Neden olduğunda dair pek çok spekülasyon olsa da, net nedenini bilmediğimiz Türkiye Vatandaşlarına olan yaklaşım nedeniyle biz işimizi garantiye almak için Vietnam’da bir acenteden davetiye alma yöntemini tercih ettik.

Vietnam Davetiyesi için Acente bilgileri

Biz davetiyeyi Focus Travel üzerinden almıştık. inbound [at] focusvietnam.com adresinden bu acente ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıdaki kartta daha fazla iletişim bilgisi de yer alıyor. Focusvietnam.com adresinden de kendilerine ulaşabilirsiniz. 

Vietnam Davetiyesi için Acente bilgileri
Vietnam Davetiyesi için Acente bilgileri

Vietnam Vizesi için Acenteden Davet Mektubu Alırken

Acente sizden pasaportunuzun fotoğraf olan sayfasının scan edilmiş halini, otel rezervasyonu ve uçak biletlerinizi e-posta olarak göndermenizi istiyor. Sonra da bir link gönderiyor, kredi kartınızla gönderilen bağlantıdan ödeme yapabiliyorsunuz. Kişi başı 60usd hizmet bedeli alıyor acente. Evet oldukça maliyetli ama ülkeye girerken sorun yaşamamak için katlanmanız gereken bir bedel.

Ödemenizi yaptıktan sonra 4-5 iş günü içinde mail ortalamında davet mektubunuz geliyor. Artık sıra kapıda vizeyi almaya geldi!

Vietnam’a Giriş, Kapıda Vietnam Vizesi

Biz Vietnam’a Hanoi’den girdik. Dolayısıyla aşağıda okuyacağınız deneyim Hanoi havaalanından vize alınma sürecini anlatmaktadır.

Vietnam’a girişte herhangi bir yönlendirme tabelası yok, uçaktan indikten sonra Visa Application yazan yeri kolayca göreceksiniz. Gidip pasaportunuzu, 1 adet vesilalık fotoğrafınızı ve davet mektubunuzu veriyorsunuz ve beklemeye başlıyorsunuz. Sizin gibi bekleyen pek çok yabancı da olacak.

Visa başvurusu yaptığınız yerin hemen yanında bir TV ekranı var. Ekranda isminiz ve fotoğrafınızı gördüğünüzde gidip kişi başı 25usd ödeyerek vize basılmış olan pasaportunuzu alıyorsunuz.

Vee artık Vietnam’ı keşfe başlayabilirsiniz 🙂

Bu deneyimin bordo pasaportlar için geçerli olduğunun altını çizeyim.

Yeşil Pasaportlular için Vietnam’a Giriş

Birlikte seyahat ettiğimiz yeşil pasaportlu arkadaşlarımız kapıdan vizesiz olarak geçtiler ancak yeşil pasaport uygulamasında dair resmi bilgilendirmenin çıktılarını yanlarına almışlardı çünkü normal olarak Vietnam pasaport memurları bizim ülkedeki pasaport uygulamalarına hakim değiller. Olmalarını da beklememek gerek, pek yakın ilişkilerimizin olduğu bir ülke değil. Konuştuğumuz Vietnamlıların çoğu Türkiye’den gelen biriyle ilk kez karşılaşmış hatta bazıları ilk kez bu ülkenin adını duydu.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

  1. merhabalar ben de geçen sene vietnama gideceğim zaman bayağı bi kafa patlatmıştım vizenin zorluğuna dair yazılanları okuyunca vazgeçmeyi bile düşünmüştüm. ancak c1 belgesi ile vize almak gerçekten çok kolay. orda yerel bir firmanın türkiyede temsilciliğini yapan http://www.vietnamavize.com aracılığıyla çözmüştüm. sadece pasaport bilgilerimle onay mektubumu 1 hafta içerisinde çıkarıp teslim ettiler. bunun için 100 $ ödedim ve kapı ödediğim ücret de 25 $ idi. havaalnındaki işlemler sadece 10 dk sürdü ve kolay bir şekilde ülkeye giriş yaptım.

  2. Cok bilgilendirici bir yazi olmus cok tesekkurler.. Biz de gectigimiz ay yaptigimiz Asya tatilimizde sirf bu korkudan dolayi Vietnam’i elemistik, ama ilk firsatta gitmek istedigim ilk yer sanirim orasi olacak☺️

Yorumunuzu Yazın