Her yıl pasaport harcı ve pasaport defter bedeli rakamlarının yükseldiği bir ülkede yaşıyoruz. Pasaportu kullanmak istediğiniz süreye göre belirlenen harç bedeli ve ayrıca defter bedeli pasaport alırken ödemeniz gereken ücretler. Bu yazıda 2020 yılı için belirlenen pasaport harç ve pasaport defter bedeli rakamlarını ve pasaport alırken veya yenilerken ihtiyaç duyacağınız tüyoları bulacaksınız.

Pasaport Harç ve Pasaport Defter Bedeli 2020
Pasaport Harç ve Pasaport Defter Bedeli 2020

Pasaport almak için yapmanız gerekenler için tıklayın.

Yeni pasaport harçları Ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde düzenlenir, bu nedenle eğer ilk kez pasaport almak veya pasaport yenilemek gibi bir ihtiyacınız varsa, takvim yılı değişmeden yapmanızı tavsiye ederim.

Pasaport yenileme için gerekli evraklar ve pasaport yenileme işlemleri için tıklayın.

“Yurtdışına seyahat etmek için mutlaka pasaport sahibi olmak gerekiyor mu?” diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı genel olarak “evet”. Ancak Türk Vatandaşları’nın sadece yeni kimlik ile, pasaportsuz olarak seyahat edebildiği ülkeler var: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova.

Detaylar için Türk Vatandaşları için pasaportsuz gidilen ülkeler yazıma göz atın.

Pasaport Ücretleri 2020

Pasaport Harç ve Pasaport Defter Bedeli - Pasaport Ücretleri 2020
Pasaport Harç ve Pasaport Defter Bedeli – Pasaport Ücretleri 2020

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olan pasaport ücretleri aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Pasaport sürenizi minimum 6 ay maksimum 10 yıla kadar seçebiliyorsunuz.

SüreHarç *DefterToplam
6 aya kadar208,30 TL160,00 TL368,30 TL
1 Yıl304,40 TL160,00 TL464,40 TL
2 Yıl497,00 TL160,00 TL657,00 TL
3 Yıl705,90 TL160,00 TL865,90 TL
4-10 Yıl994,80 TL160,00 TL1154,80 TL

*Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Ben pasaport alırken en uzun süreli olanı tercih ediyorum, böylece her yıl yapılan zamlardan etkilenmemiş oluyorum. Ancak çok sık seyahat ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var, pasaportunuzun sayfa sayısı. Ülkemizde pasaport ücretleri her yıl %20 üzerinde artarken sayfa sayısı her defasında biraz daha azalıyor. Son pasaportlarda 36 sayfaya kadar inmiş durumda. 36 sayfa 10 yıl boyunca yetmiyor tabii. Diyelim ki pasaportunuz 10 yıllık ve 4.yılda pasaportunuzun sayfaları bitti. Böyle bir durumda, pasaport defter bedeli ödeyerek kalan süreyi yeni bir pasaporta aktarabiliyorsunuz. Yani 10 yıllık almak her halükarda avantajlı.

Harç Bedeli ve Defter Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport defter ve harç bedeli ödeyebileceğiniz yerleri aşağıda görebilirsiniz;

  • Vergi dairesi müdürlükleri,
  • PTT Şubeleri,
  • Anlaşmalı bankalar,
  • Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi.

Anlaşmalı banka listesine Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz.

Pasaport almak için randevu aldınız ama pasaport harç bedeli veya defter bedelini ödemediyseniz endişe etmenize gerek yok. Artık ödemelerini pek çok bankanın mobil bankacılık uygulamasından yapabiliyorsunuz ve anında sisteme yansıdığı için dekont çıkarmak gibi birşeyle de uğraşmanız gerekmiyor.

Bol keşifli, az maliyetli seyahatler, yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın