Bir havayolu şirketinin ucuz uçak kampanyalarından birini yakalayıp, İsrail’e yani Tel Aviv‘e uçak bileti aldım. Bileti satın aldıktan sonra İsrail vizesi ile ilgili sorunlar olduğunu hatırladım. İsrail vizesi ile başka ülkelere girerken sorun çıkıp çıkmadığını araştırmaya başladım. Bu araştırmamın sonuçları, bu yazıda sizi bekliyor.

İsrail Vizesi
İsrail Vizesi

Geçmişten aklımda kalan; İsrail’in bu sorunu bildiğinden, ayrı bir kağıt vererek pasaporta herhangi bir iz bırakmadığı bilgisi idi. Ancak İsrail vizesi artık ayrı bir kağıda verilmiyor, konsolosluktan alınan en güncel bilgi bu şekilde. (2019)

Normal şartlarda; pasaportunuza vize bildiğimiz şekilde basılıyor, giriş-çıkışta damga vurmak için ayrı bir kağıt veriliyor. 

İsrail’in Pasaportunu Kabul Etmediği Ülkeler

İsrail’in özellikle müslüman ülkelerle sorunu olduğu gizli bir bilgi değil. Eğer aşağıdaki ülkelerden birinin pasaportunu taşıyorsanız, İsrail’e giremiyorsunuz:

 • Cezayir,
 • Bangladeş,
 • Brunei,
 • Cibuti,
 • İran,
 • Kuveyt,
 • Lübnan,
 • Libya,
 • Malezya,
 • Pakistan,
 • Katar,
 • Suudi Arabistan,
 • Somali,
 • Suriye,
 • Birleşik Arap Emirlikleri,
 • Yemen

Bu ülkelerden bazılarına turistik olarak gittiyseniz ülkeye girişte mutlaka bu konuda size sorular soruluyor; “niye gittin”, “orada tanıdığın kişiler var mı?”, “o ülkede hala irtibatta olduğun kişiler var mı?” gibi…

Pasaportunuzda İsrail Vizesi veya İsrail Damgası Varsa Giriş Yapamayacağınız Ülkeler

İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Yemen, hangi ülke pasaportu olursa olsun, eğer pasaportunuzda İsrail damgası, vizesi, pulu varsa sizi ülkeye kabul etmiyor.

Ancak bu çok kesin bir bilgi değil. Suudi Arabistan’ın sorun çıkarmadığı durumlar olabiliyormuş. Bu nedenle bu bilgilerin tamamına kesin gözüyle bakamıyoruz.

Genel olarak müslüman ülkelere girişte, pasaportunuzda İsrail vizesi varsa girişte sorun yaşama ihtimaliniz var. Ancak bunun da çözümleri var:

 • İkinci bir pasaport edinmek. İkinci pasaport nasıl alınır konusundaki yazıma bir göz atın.
 • Mevcut pasaportunuzun bitimine yakın bir zaman kala İsrail’e gitmek. Pasaportunuz yenileneceği için, ve yanınıza eski pasaportunuzu almayacağınız için yukarıda saydığım ülkelere giderken İsrail vizesi sorun olmaz.
 • Pasaportunuzu damgalatmamak. İsrail vizesi zorunlu ama giriş ve çıkışta pasaporta damga basmak yerine size bir kağıt veriyorlar ve kağıda damga basılıyor. Bu arada diğer ülkelere girerken soran olursa da “vize almıştım ama gitmedim, vazgeçtim” gibi kıvırmalarla biraz sınırda sorgulanarak durumu atlatmanız mümkün. Ama ciddi bir risk almış olacaksınız, onu da hatırlatmakta fayda var. 

Gezmek isteyene her zaman çözüm var, merak etmeyin 🙂

İsrail Vize Ücreti Ne Kadar?

En güzel kısım bu, İsrail vizesi ücretsiz. Damga, vize sorun çıkarsa da ücretsiz olması güzel tabii 🙂

Tüm İsrail Gezi Yazılarım

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

75 Yorumlar

 1. Sevil Hanım 2016 Mart sonu Eilat tan Akabe ye geçtik.Pasaportta İsrail ile ilgili hiçbir şey yok ancak Akabeden Ürdün e girerken damga var.(yeşil pasaport).Lübnana girişte sorun olurmu?

 2. Geçen 2 ay önce İsraildeydim , Kudüs gezisi için . şimdi gelecek ay Lübnana gitmeyi düşünüyorum

  Hali hazırda lübnan bir sorun çıkartıyor mu ? var mı gidip gelen yakın zamanda yada en iyi nereden bilgi edinebiliriz.

  pasaportta giriş çıkış damgası yok fakat israil vizesi var.

  Teşekkürler.

 3. Merhaba Sevil Hanım,

  Özel sektörde Mühendis olarak çalısıyorum ve İsrail vizesi başvurusunda gelir belgesi olarak sadece banka hesap dökümanlarımı göstersem yeterli olur mu ? Yoksa çalıştığım şirketten herhangi bir belge isterler mi?

 4. sevil merhaba, yazındaki listede israil vizesi olupta Fas a girişte sorun oluyor diye okumuştum ama şimdi yok 🙂 neden? sırf bu yüzden bilet almamıştım kazablankaya.

 5. Mrb ben tur sirketiyle 3 ay once israile gittim ben ve birde arkadasim hava alaninda indik beni ve arkadasimi geri gunderdiler bende inat ettim isim degistirdim yine gitsem sorun cikarmi sizce saygilarimla

 6. Merhaba
  Pasaportumda israil vizesi, giriş çıkış damgasıda var. Birleşik arap emirliklere gitmek istiyorum. Bi sorun cıkarmı acaba?
  Cevap alırsam çok sevinirim. Teşekkür ederim.
  Selamlar
  Ömer

 7. Merhaba arkadaşlar.. Geçen sene tatil için İsrail e 5 arkadaş gitmistik. Vize ücreti alınmadığı doğrudur ancak sizden kat kat parasını orada cikartiyorlar. Fiyatlar türkiyenin direk 3 katı degerinde.yemek kültürleri bize uymuyor. Çok ağır kokulu yemekleri var ve fiyatları çok pahalı. Biz 5 gün Tel Aviv de kalıp sonra kudes e gitmistik. Tel Aviv in antalya dan hiçbir farkı yok. Kudüs de sadece mistik dokusu olan bir yer. Müslüman sokaklarından geçerken bize attıkları o bakışları hiç unutmuyorum. Denen o ki İsrail e gitmemek size hiç birşey kaybettirmez. Bosyere paranız gider. Bunun yerine birçok güzel ülkeye gidebilirsiniz. İyi yolculuklar..

  • Güray Bey,

   Ne fiyatlar ne de insanların davranışları konusundaki yorumlarınıza hiç ama hiç katılmıyorum.
   Söylediğinizin aksine “helal” beslendikleri için yemek kültürleri bize çok uyuyor.

   Yorumunuzun tamamen konuyu manüpüle etmek amaçlı olduğunu düşünmeme rağmen yayınladım.

  • Güray bey, insan insana , zevk zevke benzemez de sizin ki kadar manipülatif bir yorum da hiç görmemiştim.
   Evetler fiyatlar pahalı ancak Roma’da bir hamburger 7 Euro. Aynı paraya İsrail’de rahatlıkla, Filistin’de ise çok çok daha ucuza doyabilirsiniz.
   Lezzet konusuna gelince, nerelere gittiniz bilmiyorum ama yemekleri bizim mutfağa çok uzak değil. Yahudi kısımlarında dünya mutfaklarından örnekler de bulabilirsiniz. Ben mesela bir gün İtalyan, bir başka gün Meksika lokantasına gittim.
   Kudüs’teki bakışa maruz kalmanız için ne yaptığınızı ise hiç bilemiyorum.
   Son olarak İsrail’e hele de Kudüs’e gitmemek inanın insana çok şey kaybettirir. Selahaddin Eyyubi’nin dediği gibi “Kudüs -sizin gözünüzle baktığınızda- hiçbir şeydir ama -başka bir gözle bakabilseydiniz- herşeydir.”

 8. merhaba tel avive 3 günlük turistik amaçlı gitmek istiyorum vize alırsam. schengen vizesi alacağım zaman sıkıntı olur mu ve daha sonra kanadaya gidicem yoksa sadece arap ülkeleri içinmi sıkıntılı(arap ülkerine gitmiyeceğim için pasaportumda israil vizesi olması sıkıntı değil)

 9. Merhaba,
  Kasım ayinda esimle beraber Lübnan, Israil ve Ürdün gitmek istiyoruz. Ancak hangi ülkeden giris yapsak digerine geciste sorun çıkıyor anladigim kadariyla. Bu sorunu nasil cozebiliriz?

  • Merhaba,
   Geçişler biraz uzun sürebilir (özellikle İsrail için) ancak sorun çıkacağını sanmam. İsrail’den bu ülkelere günübirlik turlar düzenleniyor. Önerim İsrail, Ürdün, Lübnan şeklinde geçmeniz olur.

   • Merhaba

    daha önce iki kez israile gittim bugun ram beyrut a bilet alıyordum ulan sorun olmasın dedim ve buraya ulaştım , İsrail vizeniz varmıydı Lübnan a giderken sorun yasadınız mı ? Bordo pasaportuydu ?

    • Aşağıdaki ülkeler arasında Lübnan yok:

     Eğer aşağıdaki ülkelerden birinin pasaportunu taşıyorsanız, İsraile giremiyorsunuz:

     Cezayir, Bangladeş, Brunei, Cibuti, İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Suriye,Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen

 10. merhaba, 3 arkadaşımla beraber 22 nisanda ürdüne gidiyoruz. bir yada iki günlüğüne kudüse girmeyi planlıyoruz. öğrenciyiz ve vizede zorluk çıkarırlar mı? kaç günde belli olur?

  • Merhaba,
   Vize başvurusu 3 gün içinde sonuçlanıyor. Kudüsten Ürdün’e günü birlik turlar var. Dolayısıyla sorun olacağını sanmam.
   Keyifli seyahatler

 11. Merhaba, 4 günlük turizim amaçlı bir israil gezisi planlıyorum fakat vize ücret tablosuna ulaşamıyorum. bu konuda bir bilginiz var mı? Ücretsiz olduğunu belirtmişsiniz fakat sitede ücret tablosu sekmesini görünce emin olamadım.

 12. Birkaç saat önce İsrail konsolosluğunda idim.

  Vizeyi ayrı kağıda basmayacaklarını söylediler. Ben de vazgeçtim.

  Çünkü pasaportum daha yeni ve schengen vizeleri falan var. Yeni bir pasaport alırsam bu prestiji gidecek.
  Şimdi rotayı Lübnan’a çevirdim.

 13. Ben İsrail’e gittiğimde vizeyi kapıda alarak pasaporta 7 günlük bir ibareyle bir damga vurdular. Ancak sonrasında emirliklere girişte bir problem çıkmadı. Bize orada verilen brifingde İran, Irak, Suriye ve bangladeş’e özellikle dikkat çekmişlerdi.
  Pasaportu doldurduktan sonrada sorun kalmıyor zaten 🙂
  Şimdiden iyi yolculuklar.. Gezilecek bir ülke..

 14. Sevil Hanım, Biz de İsrail’e giderken aynı şekilde kağıda vize istemiştik ancak sanki inadına pasaportun en ön sayfasına basmışlardı vizeyi. Ama merak etmeyin Tel Aviv, Kudüs ve Filistin bunlara değiyor.

  Sonra bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarı ile; bu gibi durumlar için Emniyet (artık yeni pasaportu kim veriyor bilmiyorum) ikinci bir pasaport veriyor. İsrail vizeli pasaportunuzu teslim edip ikincisini alabiliyorsunuz. Daha sonra Arap vizeli pasaportu verip İsrail vizeli pasaportunuzu yeniden alabiliyormuşsunuz. Tabii ikinci pasaport için maliyet gerektiriyor ama risk almamış oluyorsunuz.

  İsrail ile ilgili olarak yazılarıma da bakmanızı öneririm

  Eren Evren
  http://www.gezelimgorelimbilelim.com

  • Eren yazılarını mutlaka inceleyeceğim, bilgiler için çok teşekkürler.

   Son aldığım bilgiye göre vize olsa da pasaporta herhangi bir damga basmıyorlarmış. Böylece diğer ülkelere giderken vize aldım ama giriş yapmadım diyerek atlatma fırsatı olabiliyormuş.

    • Cevabınız için teşekkürler ,açıkçası halimi siz yaşıyorsunuz,kıskandım 😛 Benim anlamadığım turist olarak gitsem de çalışmış olduğum yerden bu belgeleri yinede istiyorlar mı ?
     Resmi Gazetedeki şirket ilanınızın fotokopisi
     Çalışmakta olduğunuz şirketin imza sirküleri fotokopisi veya anlaşma
     Vergi levhasi fotokopisi
     Çalışmakta olduğunuz şirketin antetli kağıdına başvuru dilekcesi
     Çalışmakta olduğunuz şirketin Ticaret ve Sanayi Odasından faaliyet belgesi veya ilgili meslek odasına kaydı ( fotokopiler yeterlidir)

     Adamlar beni mi alacak yoksa patronumu ya 🙂

Yorumunuzu Yazın