Bir havayolu şirketinin ucuz uçak kampanyalarından birini yakalayıp, İsrail’e yani Tel Aviv‘e uçak bileti aldım. Bileti satın aldıktan sonra İsrail vizesi ile ilgili sorunlar olduğunu hatırladım. İsrail vizesi ile başka ülkelere girerken sorun çıkıp çıkmadığını araştırmaya başladım. Bu araştırmamın sonuçları, bu yazıda sizi bekliyor.

İsrail Vizesi
İsrail Vizesi

Geçmişten aklımda kalan; İsrail’in bu sorunu bildiğinden, ayrı bir kağıt vererek pasaporta herhangi bir iz bırakmadığı bilgisi idi. Ancak İsrail vizesi artık ayrı bir kağıda verilmiyor, konsolosluktan alınan en güncel bilgi bu şekilde. (2019)

Normal şartlarda; pasaportunuza vize bildiğimiz şekilde basılıyor, giriş-çıkışta damga vurmak için ayrı bir kağıt veriliyor. 

İsrail’in Pasaportunu Kabul Etmediği Ülkeler

İsrail’in özellikle müslüman ülkelerle sorunu olduğu gizli bir bilgi değil. Eğer aşağıdaki ülkelerden birinin pasaportunu taşıyorsanız, İsrail’e giremiyorsunuz:

 • Cezayir,
 • Bangladeş,
 • Brunei,
 • Cibuti,
 • İran,
 • Kuveyt,
 • Lübnan,
 • Libya,
 • Malezya,
 • Pakistan,
 • Katar,
 • Suudi Arabistan,
 • Somali,
 • Suriye,
 • Birleşik Arap Emirlikleri,
 • Yemen

Bu ülkelerden bazılarına turistik olarak gittiyseniz ülkeye girişte mutlaka bu konuda size sorular soruluyor; “niye gittin”, “orada tanıdığın kişiler var mı?”, “o ülkede hala irtibatta olduğun kişiler var mı?” gibi…

Pasaportunuzda İsrail Vizesi veya İsrail Damgası Varsa Giriş Yapamayacağınız Ülkeler

İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Yemen, hangi ülke pasaportu olursa olsun, eğer pasaportunuzda İsrail damgası, vizesi, pulu varsa sizi ülkeye kabul etmiyor.

Ancak bu çok kesin bir bilgi değil. Suudi Arabistan’ın sorun çıkarmadığı durumlar olabiliyormuş. Bu nedenle bu bilgilerin tamamına kesin gözüyle bakamıyoruz.

Genel olarak müslüman ülkelere girişte, pasaportunuzda İsrail vizesi varsa girişte sorun yaşama ihtimaliniz var. Ancak bunun da çözümleri var:

 • İkinci bir pasaport edinmek. İkinci pasaport nasıl alınır konusundaki yazıma bir göz atın.
 • Mevcut pasaportunuzun bitimine yakın bir zaman kala İsrail’e gitmek. Pasaportunuz yenileneceği için, ve yanınıza eski pasaportunuzu almayacağınız için yukarıda saydığım ülkelere giderken İsrail vizesi sorun olmaz.
 • Pasaportunuzu damgalatmamak. İsrail vizesi zorunlu ama giriş ve çıkışta pasaporta damga basmak yerine size bir kağıt veriyorlar ve kağıda damga basılıyor. Bu arada diğer ülkelere girerken soran olursa da “vize almıştım ama gitmedim, vazgeçtim” gibi kıvırmalarla biraz sınırda sorgulanarak durumu atlatmanız mümkün. Ama ciddi bir risk almış olacaksınız, onu da hatırlatmakta fayda var. 

Gezmek isteyene her zaman çözüm var, merak etmeyin 🙂

İsrail Vize Ücreti Ne Kadar?

En güzel kısım bu, İsrail vizesi ücretsiz. Damga, vize sorun çıkarsa da ücretsiz olması güzel tabii 🙂

Tüm İsrail Gezi Yazılarım

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

75 Yorumlar

 1. Merhabalar benim de pasaportumda israil vizesi var 4 yıl önce gitmiştim şimdi Kuveyt’te gitmeyi düşünüyorum internette sorduğumda israile giren Kuveyt’e giremez diyor ne yapmam gerekir acaba.. ek pasaport almak dışında.. çünkü şuan pasaportlar en az 3 ay sonra geliyor da ..

 2. İsraile mayıs 2018 de giriş yaptım çıkışta malesef fas a giriş kaşeleri sorun oldu neden fasa gittiniz gibisinden ve pasaportumun arkasına sarı etiket vurdular ve güvenlikten geçerken tam 1 saat kontrolden geçtim pasaportundan arap ülkesi giriş vizesi varsa kesinlikle geri dönüşte uçağın kalkışına 2 saat kala havalimanında olun yoksa uçağı kaçırabilirsiniz.

  • Bu size özel bir durum değil, gittiğimiz müslüman ülkelere neden gittiğiniz, orada tanıdığınız olup olmadığını mutlaka herkese soruyorlar. Soruyorlar sadece, herhangi bir negatif durum olmuyor.

   Zaten havayolu şirketleri dahi İsrail’de 3 saat öncesinde havaalanında olun uyarısı yapıyor. Çıkışta ekstra bir güvenlik araması var.

 3. Yaklaşık 8 yıldır israil hayfada yaşıyorum
  İsrail halkı özellikle Türklere karşı çok kibar bir yaklaşımları vardir hatta ben türk olduğumu söylediğim zaman çok ilginc gelmektedir

  Bu ulkeye gelecek veya gelmek isteyen arkadaşlar turkiyedeki tv ve gazetelere fazla aldanmamalı gerçekten gezilicek gorulecek cok guzel bir ulke

 4. İsrail neredeyse tüm ziyaretçilerini sorgu sual faslından geçiriyor. Neden geldin, nerede kalacaksın, oraya niye gittin, kimle görüştün, birinden bir şey aldın mı. Bomba bıçak vs. vs Ne kadar saçmalık varsa uygulayıp ve hatta bazılarını da girişte birkaç saat bekletip ülkeye öyle giriş vermekte. Peki bu kadarla kalır mı? Tabi ki hayır. Bir de dönerken yine aynı saçma ve sinir eden sorular. Yani sonuç olarak mecbur kalmadıkça gitmeyin. Zaten onlar da ”gelmesinler” diye bunları bilinçli yapıyorlar.

  • Merhaba,

   Ben bu söylediğiniz sıkıntıları yaşamadım. İsrail, özellikle Kudüs çok özel bir yer, bu nedenle gidilmesini şiddetle öneriyorum.
   Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde yukarıda yazdığınız sorgulamadan geçen insanlar olduğunu biliyorum.

   Bizim Türk pasaportumuz dünyanın pek çok yerinde sorgulanma sebebi. Yola çıkarken bunları göze almak gerek.

  • Girişte pasaportuma bakıp sadece “hoşgeldiniz” dediler. Çıkarken de bilgisayarı bana çevirip Türkçe olarak formu işaretleyeceğim 4 soru sordular. Güleryüzle uğurladılar.
   Yani tekrar gelmemiz için tüm nezaketlerini kullandılar adeta.
   Yapmayın. Yapısı gereği çok güvenli bir ülke. Bırakın da 4 soru sorsunlar. Onu da İngilizce bilmiyorum derseniz Türkçe doldurtuyorlar.

 5. Merhaba, birkaç sorum olacak;
  Araç kiralayarak gezmek istesek güvenlik açısından bir sorun var mıdır?
  Araçla Ürdün’e girip çıkabilir miyiz ki 🙂

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 6. Sevil Hanım Merhaba,

  İsrail vizesi çoklu giriş çıkış verilebiliyor mu ?
  Amacım İsrail’de iken Ürdün’e geçip gelmek. Bu konu hakkında bir duyumunuz var mı ?

  Teşekkürler

  • Sanırım vizeyi çoklu girişli veriyor çünki sizin gibi Ürdün’e günü birlik turlar var ve insanlar katılıyor. Yine de konsolosluğu arayıp sormanız en garantisi olur.

  • İsrail gezip görmek için çok güzel bir rota, havaalanında 6 saat bekletilen sizin dışınızda kimse duymadım. Biz girişte en ufak bir sorun yaşamadık.

 7. Selamlar Sevil Hanım sizi severek takip ediyorum 🙂 Kasım ayında Mekke ve Medine’ye Umre’ye gideceğim Mart ayına da uygun uçak bileti buldum ve aldım :)) İsrail’eg ideceğim fakat pasaportumda İran vizesi var birde Suudi Arabistan vizesi olacak sizce sorun olur mu yoksa defteri değiştirmeli miyim?
  Birde Kudüs’ten Ürdün’e günlük turlar var deyip beni çok sevindirdiniz benim gidiş ve dönüşüm Tel Aviv’den sorun olur mu çokta vaktim olmayacak en fazla bir günüm olacak Petra’ya yeter mi ne dersiniz?
  çok soru sordum kusura bakmayın ama cok heyecanlı ve meraklıyım 🙂 Sevgi ve Saygılarımla.

  • Merhaba Duygu,

   israil vize konusunda sorun çıkarmıyor, sadece ülkeye girişte gittiğin bütün müslüman ülkeleri ve neden gittiğini soruyor. Açıkladığın sürece sorun olmaz.
   Petra 1 gün yeter, Tel Aviv-Petra tour gibi aratırsan google’da mutlaka alternatif bulursun.

 8. 10 haziran 2017 tarihinde fas kazablankaya gittim 2015 yılında israil vizem vardı pasaportumda ve fas geri çevirdi giriş izni vermedi ve üstelik defalarca fasa gitmeme rağmen fas geri çeviriyor işlerin altüst oldu o gün mecbur türkiyeye dönüş ysptım pasaportumu değiştirdim 3 hafta sonra tekrar gittim girebildim şuan fas israil vizesini görünce geri çevirşyor

 9. Merhabalar ben İsrail’e gitmek istiyorum ama henüz yaşım 20 ve öğrenciyim. Kırmızı pasaport ve İsrail vizesi aldıktan sonra İsrail’e giriş çıkışlarda bir sorun olur mu, daha önce hiç bir ülkeye giriş çıkış yapmadım ve yurt dışı gezilerine İsrail’den başlamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorumunuzu Yazın