Ortadoğu İsrail İsrail Vizesi ile Başka Ülkelere Girmede Sorun Çıkar mı?

İsrail Vizesi ile Başka Ülkelere Girmede Sorun Çıkar mı?

Tel Aviv‘e uçak biletimi bir heyecan aldım, sonra da İsrail vizesi ile ilgili sorunlar olduğunu hatırladım. İsrail vizesi ile başka ülkelere girerken sorun çıkıp çıkmadığını araştırmaya başladım.

İsrail Vizesi
İsrail Vizesi

Geçmişten aklımda kalan İsrail’in bu sorunu bildiğinden, ayrı bir kağıt vererek pasaporta herhangi bir iz bırakmadığı bilgisi idi. Ayrı bir kağıda vize verilmesi durumu sadece iş seyahati için alınmış vizelerde geçerli imiş. Bunu konsoloslukta belgeleyip bu şekilde ayrı bir kağıda vize veriliyor ve damga ona basılıyor.

ŞUBAT 2019 TARİHLİ GÜNCELLEME:

İsrail vizesi artık ayrı bir kağıda verilmiyor, konsolosluktan alınan en güncel bilgi bu şekilde. 

Normal şartlarda; pasaportunuza vize bildiğimiz şekilde basılıyor, giriş-çıkışta ise ayrı bir kağıt veriliyor. 

İsrail Pasaportunu Kabul Etmeyen Ülkeler

Eğer aşağıdaki ülkelerden birinin pasaportunu taşıyorsanız, İsraile giremiyorsunuz:

Cezayir, Bangladeş, Brunei, Cibuti, İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen

Pasaportunuzda İsrail Vizesi veya İsrail Damgası Varsa Giriş Yapamayacağınız Ülkeler

İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Yemen hangi ülke pasaportu olursa olsun İsrail damgası, vizesi, pulu varsa ülkeye kabul etmiyor.

Ancak bu çok kesin bir bilgi değil. Suudi Arabistan’ın sorun çıkarmadığı durumlar olabiliyormuş. Bu nedenle bu bilgilerin tamamına kesin gözüyle bakamıyoruz.

Genel olarak müslüman ülkelere girişte, pasaportunuzda İsrail vizesi varsa girişte sorun yaşama ihtimaliniz var. Ancak bunun da çözümleri var:

 • İkinci bir pasaport edinmek. İkinci pasaport nasıl alınır konusunda başka bir yazı yazacağım. 
 • Mevcut pasaportunuzun bitimine yakın bir zaman kala İsrail’e gitmek, böylece yeni pasaport aldıktan sonra yukarıda saydığım ülkelere giderken İsrail vizesi sorun olmaz.
 • Pasaportunuzu damgalatmamak. İsrail vizesi zorunlu ama giriş ve çıkışta pasaporta damga basmak yerine size bir kağıt veriyorlar ve kağıda damga basılıyor. Bu arada diğer ülkelere girerken soran olursa da “vize almıştım ama gitmedim, vazgeçtim” gibi kıvırmalarla biraz sınırda sorgulanarak durumu atlatmanız mümkün. Ama ciddi bir risk almış olacaksınız, onu da hatırlatmakta fayda var. 

Gezmek isteyene her zaman çözüm var, merak etmeyin 🙂

İsrail Vize Ücreti Ne Kadar?

En güzel kısım bu, İsrail vizesi ücretsiz. Damga, vize sorun çıkarsa da ücretsiz olması güzel tabii 🙂

Tüm İsrail Gezi Yazılarım

Yolda Kalın!

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Antalya’da Tatil için 5 Otel Önerisi

Yazın sıcaklığını yaşamaya çoktan başladık bile. Yaz tatili deyince aklına deniz-kum-güneş gelenler...

Sofya Yeme İçme Rehberi

Sofya’ya giderken yemek konusunda fazla bir beklentimiz yoktu. Gittiğimizde yediklerimiz bizi oldukça...

Mutlaka Görülmesi Gereken 6 Dünya Şehri

Hayatın koşturması içerisinde monotonluktan kurtulup dünyanın farklı noktalarına seyahatler gerçekleştirmek kuşkusuz her...

Başka Türlü Bir Şey!

Onlar yola çıktıklarında hatta daha yolun başındalarken takibe başlamıştım... İki genç adam,...

Kutsal Sina Dağı ve Azize Katerina Manastırı Gezisi

Sina Dağı ve Azize Katerina Manastırı gezisi Mısır yolculuğumun en unutulmaz noktaları...

Moğolistan Günlüğü – Yıldırım Büktel

Moğolistan'ın beni çekmesinin en önemli nedeni uçsuz bucaksız bozkırları hemen sonra Gobi...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

 1. Sevil Hanım, Biz de İsrail’e giderken aynı şekilde kağıda vize istemiştik ancak sanki inadına pasaportun en ön sayfasına basmışlardı vizeyi. Ama merak etmeyin Tel Aviv, Kudüs ve Filistin bunlara değiyor.

  Sonra bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarı ile; bu gibi durumlar için Emniyet (artık yeni pasaportu kim veriyor bilmiyorum) ikinci bir pasaport veriyor. İsrail vizeli pasaportunuzu teslim edip ikincisini alabiliyorsunuz. Daha sonra Arap vizeli pasaportu verip İsrail vizeli pasaportunuzu yeniden alabiliyormuşsunuz. Tabii ikinci pasaport için maliyet gerektiriyor ama risk almamış oluyorsunuz.

  İsrail ile ilgili olarak yazılarıma da bakmanızı öneririm

  Eren Evren
  http://www.gezelimgorelimbilelim.com

  • Eren yazılarını mutlaka inceleyeceğim, bilgiler için çok teşekkürler.

   Son aldığım bilgiye göre vize olsa da pasaporta herhangi bir damga basmıyorlarmış. Böylece diğer ülkelere giderken vize aldım ama giriş yapmadım diyerek atlatma fırsatı olabiliyormuş.

    • Cevabınız için teşekkürler ,açıkçası halimi siz yaşıyorsunuz,kıskandım 😛 Benim anlamadığım turist olarak gitsem de çalışmış olduğum yerden bu belgeleri yinede istiyorlar mı ?
     Resmi Gazetedeki şirket ilanınızın fotokopisi
     Çalışmakta olduğunuz şirketin imza sirküleri fotokopisi veya anlaşma
     Vergi levhasi fotokopisi
     Çalışmakta olduğunuz şirketin antetli kağıdına başvuru dilekcesi
     Çalışmakta olduğunuz şirketin Ticaret ve Sanayi Odasından faaliyet belgesi veya ilgili meslek odasına kaydı ( fotokopiler yeterlidir)

     Adamlar beni mi alacak yoksa patronumu ya 🙂

 2. Ben İsrail’e gittiğimde vizeyi kapıda alarak pasaporta 7 günlük bir ibareyle bir damga vurdular. Ancak sonrasında emirliklere girişte bir problem çıkmadı. Bize orada verilen brifingde İran, Irak, Suriye ve bangladeş’e özellikle dikkat çekmişlerdi.
  Pasaportu doldurduktan sonrada sorun kalmıyor zaten 🙂
  Şimdiden iyi yolculuklar.. Gezilecek bir ülke..

 3. Birkaç saat önce İsrail konsolosluğunda idim.

  Vizeyi ayrı kağıda basmayacaklarını söylediler. Ben de vazgeçtim.

  Çünkü pasaportum daha yeni ve schengen vizeleri falan var. Yeni bir pasaport alırsam bu prestiji gidecek.
  Şimdi rotayı Lübnan’a çevirdim.

 4. Merhaba, 4 günlük turizim amaçlı bir israil gezisi planlıyorum fakat vize ücret tablosuna ulaşamıyorum. bu konuda bir bilginiz var mı? Ücretsiz olduğunu belirtmişsiniz fakat sitede ücret tablosu sekmesini görünce emin olamadım.

 5. merhaba, 3 arkadaşımla beraber 22 nisanda ürdüne gidiyoruz. bir yada iki günlüğüne kudüse girmeyi planlıyoruz. öğrenciyiz ve vizede zorluk çıkarırlar mı? kaç günde belli olur?

  • Merhaba,
   Vize başvurusu 3 gün içinde sonuçlanıyor. Kudüsten Ürdün’e günü birlik turlar var. Dolayısıyla sorun olacağını sanmam.
   Keyifli seyahatler

 6. Merhaba,
  Kasım ayinda esimle beraber Lübnan, Israil ve Ürdün gitmek istiyoruz. Ancak hangi ülkeden giris yapsak digerine geciste sorun çıkıyor anladigim kadariyla. Bu sorunu nasil cozebiliriz?

  • Merhaba,
   Geçişler biraz uzun sürebilir (özellikle İsrail için) ancak sorun çıkacağını sanmam. İsrail’den bu ülkelere günübirlik turlar düzenleniyor. Önerim İsrail, Ürdün, Lübnan şeklinde geçmeniz olur.

   • Merhaba

    daha önce iki kez israile gittim bugun ram beyrut a bilet alıyordum ulan sorun olmasın dedim ve buraya ulaştım , İsrail vizeniz varmıydı Lübnan a giderken sorun yasadınız mı ? Bordo pasaportuydu ?

    • Aşağıdaki ülkeler arasında Lübnan yok:

     Eğer aşağıdaki ülkelerden birinin pasaportunu taşıyorsanız, İsraile giremiyorsunuz:

     Cezayir, Bangladeş, Brunei, Cibuti, İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Suriye,Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen

 7. merhaba tel avive 3 günlük turistik amaçlı gitmek istiyorum vize alırsam. schengen vizesi alacağım zaman sıkıntı olur mu ve daha sonra kanadaya gidicem yoksa sadece arap ülkeleri içinmi sıkıntılı(arap ülkerine gitmiyeceğim için pasaportumda israil vizesi olması sıkıntı değil)

 8. merhaba ben gurion havaalanından tel aviv sahile trem varmı ulaşım nasıl acaba? 1 ay sonra gideceğim 3 gün için nereye gitmemi tavsiye edersiniz.

 9. Merhaba arkadaşlar.. Geçen sene tatil için İsrail e 5 arkadaş gitmistik. Vize ücreti alınmadığı doğrudur ancak sizden kat kat parasını orada cikartiyorlar. Fiyatlar türkiyenin direk 3 katı degerinde.yemek kültürleri bize uymuyor. Çok ağır kokulu yemekleri var ve fiyatları çok pahalı. Biz 5 gün Tel Aviv de kalıp sonra kudes e gitmistik. Tel Aviv in antalya dan hiçbir farkı yok. Kudüs de sadece mistik dokusu olan bir yer. Müslüman sokaklarından geçerken bize attıkları o bakışları hiç unutmuyorum. Denen o ki İsrail e gitmemek size hiç birşey kaybettirmez. Bosyere paranız gider. Bunun yerine birçok güzel ülkeye gidebilirsiniz. İyi yolculuklar..

  • Güray Bey,

   Ne fiyatlar ne de insanların davranışları konusundaki yorumlarınıza hiç ama hiç katılmıyorum.
   Söylediğinizin aksine “helal” beslendikleri için yemek kültürleri bize çok uyuyor.

   Yorumunuzun tamamen konuyu manüpüle etmek amaçlı olduğunu düşünmeme rağmen yayınladım.

  • Güray bey, insan insana , zevk zevke benzemez de sizin ki kadar manipülatif bir yorum da hiç görmemiştim.
   Evetler fiyatlar pahalı ancak Roma’da bir hamburger 7 Euro. Aynı paraya İsrail’de rahatlıkla, Filistin’de ise çok çok daha ucuza doyabilirsiniz.
   Lezzet konusuna gelince, nerelere gittiniz bilmiyorum ama yemekleri bizim mutfağa çok uzak değil. Yahudi kısımlarında dünya mutfaklarından örnekler de bulabilirsiniz. Ben mesela bir gün İtalyan, bir başka gün Meksika lokantasına gittim.
   Kudüs’teki bakışa maruz kalmanız için ne yaptığınızı ise hiç bilemiyorum.
   Son olarak İsrail’e hele de Kudüs’e gitmemek inanın insana çok şey kaybettirir. Selahaddin Eyyubi’nin dediği gibi “Kudüs -sizin gözünüzle baktığınızda- hiçbir şeydir ama -başka bir gözle bakabilseydiniz- herşeydir.”

 10. Merhaba
  Pasaportumda israil vizesi, giriş çıkış damgasıda var. Birleşik arap emirliklere gitmek istiyorum. Bi sorun cıkarmı acaba?
  Cevap alırsam çok sevinirim. Teşekkür ederim.
  Selamlar
  Ömer

 11. Mrb ben tur sirketiyle 3 ay once israile gittim ben ve birde arkadasim hava alaninda indik beni ve arkadasimi geri gunderdiler bende inat ettim isim degistirdim yine gitsem sorun cikarmi sizce saygilarimla

 12. sevil merhaba, yazındaki listede israil vizesi olupta Fas a girişte sorun oluyor diye okumuştum ama şimdi yok 🙂 neden? sırf bu yüzden bilet almamıştım kazablankaya.

 13. Merhaba Sevil Hanım,

  Özel sektörde Mühendis olarak çalısıyorum ve İsrail vizesi başvurusunda gelir belgesi olarak sadece banka hesap dökümanlarımı göstersem yeterli olur mu ? Yoksa çalıştığım şirketten herhangi bir belge isterler mi?

 14. Geçen 2 ay önce İsraildeydim , Kudüs gezisi için . şimdi gelecek ay Lübnana gitmeyi düşünüyorum

  Hali hazırda lübnan bir sorun çıkartıyor mu ? var mı gidip gelen yakın zamanda yada en iyi nereden bilgi edinebiliriz.

  pasaportta giriş çıkış damgası yok fakat israil vizesi var.

  Teşekkürler.

  • Soran olursa vize aldım ama ülkeye girmedim demek bir çözüm. Ama başka ülkelere de giriş çıkışlarınız varsa sorun olacağını sanmam.

 15. Sevil Hanım 2016 Mart sonu Eilat tan Akabe ye geçtik.Pasaportta İsrail ile ilgili hiçbir şey yok ancak Akabeden Ürdün e girerken damga var.(yeşil pasaport).Lübnana girişte sorun olurmu?

 16. Merhaba benim pasaportumda suriye vizesi var.gemici olarak israile gidicem.israile girişte sorun yaşarmiyim acaba. Cevap için teşekkürler

 17. iyi günler… bizde nisan sonunda gitmeyi düsünüyoruz fakat internette bi çok yerde aramama rağmen vizeyi ayri kağitta almak ile alakali bi dilekçe örneği bulamadim.. birileri yardim ederse sevinirim..

  mail adresim : [email protected]

 18. Merhabalar ben İsrail’e gitmek istiyorum ama henüz yaşım 20 ve öğrenciyim. Kırmızı pasaport ve İsrail vizesi aldıktan sonra İsrail’e giriş çıkışlarda bir sorun olur mu, daha önce hiç bir ülkeye giriş çıkış yapmadım ve yurt dışı gezilerine İsrail’den başlamak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 19. 10 haziran 2017 tarihinde fas kazablankaya gittim 2015 yılında israil vizem vardı pasaportumda ve fas geri çevirdi giriş izni vermedi ve üstelik defalarca fasa gitmeme rağmen fas geri çeviriyor işlerin altüst oldu o gün mecbur türkiyeye dönüş ysptım pasaportumu değiştirdim 3 hafta sonra tekrar gittim girebildim şuan fas israil vizesini görünce geri çevirşyor

 20. Selamlar Sevil Hanım sizi severek takip ediyorum 🙂 Kasım ayında Mekke ve Medine’ye Umre’ye gideceğim Mart ayına da uygun uçak bileti buldum ve aldım :)) İsrail’eg ideceğim fakat pasaportumda İran vizesi var birde Suudi Arabistan vizesi olacak sizce sorun olur mu yoksa defteri değiştirmeli miyim?
  Birde Kudüs’ten Ürdün’e günlük turlar var deyip beni çok sevindirdiniz benim gidiş ve dönüşüm Tel Aviv’den sorun olur mu çokta vaktim olmayacak en fazla bir günüm olacak Petra’ya yeter mi ne dersiniz?
  çok soru sordum kusura bakmayın ama cok heyecanlı ve meraklıyım 🙂 Sevgi ve Saygılarımla.

  • Merhaba Duygu,

   israil vize konusunda sorun çıkarmıyor, sadece ülkeye girişte gittiğin bütün müslüman ülkeleri ve neden gittiğini soruyor. Açıkladığın sürece sorun olmaz.
   Petra 1 gün yeter, Tel Aviv-Petra tour gibi aratırsan google’da mutlaka alternatif bulursun.

  • İsrail gezip görmek için çok güzel bir rota, havaalanında 6 saat bekletilen sizin dışınızda kimse duymadım. Biz girişte en ufak bir sorun yaşamadık.

 21. Sevil Hanım Merhaba,

  İsrail vizesi çoklu giriş çıkış verilebiliyor mu ?
  Amacım İsrail’de iken Ürdün’e geçip gelmek. Bu konu hakkında bir duyumunuz var mı ?

  Teşekkürler

  • Sanırım vizeyi çoklu girişli veriyor çünki sizin gibi Ürdün’e günü birlik turlar var ve insanlar katılıyor. Yine de konsolosluğu arayıp sormanız en garantisi olur.

 22. Merhaba, birkaç sorum olacak;
  Araç kiralayarak gezmek istesek güvenlik açısından bir sorun var mıdır?
  Araçla Ürdün’e girip çıkabilir miyiz ki 🙂

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 23. İsrail neredeyse tüm ziyaretçilerini sorgu sual faslından geçiriyor. Neden geldin, nerede kalacaksın, oraya niye gittin, kimle görüştün, birinden bir şey aldın mı. Bomba bıçak vs. vs Ne kadar saçmalık varsa uygulayıp ve hatta bazılarını da girişte birkaç saat bekletip ülkeye öyle giriş vermekte. Peki bu kadarla kalır mı? Tabi ki hayır. Bir de dönerken yine aynı saçma ve sinir eden sorular. Yani sonuç olarak mecbur kalmadıkça gitmeyin. Zaten onlar da ”gelmesinler” diye bunları bilinçli yapıyorlar.

  • Merhaba,

   Ben bu söylediğiniz sıkıntıları yaşamadım. İsrail, özellikle Kudüs çok özel bir yer, bu nedenle gidilmesini şiddetle öneriyorum.
   Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde yukarıda yazdığınız sorgulamadan geçen insanlar olduğunu biliyorum.

   Bizim Türk pasaportumuz dünyanın pek çok yerinde sorgulanma sebebi. Yola çıkarken bunları göze almak gerek.

  • Girişte pasaportuma bakıp sadece “hoşgeldiniz” dediler. Çıkarken de bilgisayarı bana çevirip Türkçe olarak formu işaretleyeceğim 4 soru sordular. Güleryüzle uğurladılar.
   Yani tekrar gelmemiz için tüm nezaketlerini kullandılar adeta.
   Yapmayın. Yapısı gereği çok güvenli bir ülke. Bırakın da 4 soru sorsunlar. Onu da İngilizce bilmiyorum derseniz Türkçe doldurtuyorlar.

   • Ben de sizinle aynı fikirdeyim Tarık Bey, Güray Bey’in çok yanlı bir paylaşım yaptığını düşünüyorum.

    Kaleminze sağlık.
    Sevgiler

 24. Yaklaşık 8 yıldır israil hayfada yaşıyorum
  İsrail halkı özellikle Türklere karşı çok kibar bir yaklaşımları vardir hatta ben türk olduğumu söylediğim zaman çok ilginc gelmektedir

  Bu ulkeye gelecek veya gelmek isteyen arkadaşlar turkiyedeki tv ve gazetelere fazla aldanmamalı gerçekten gezilicek gorulecek cok guzel bir ulke

 25. İsraile mayıs 2018 de giriş yaptım çıkışta malesef fas a giriş kaşeleri sorun oldu neden fasa gittiniz gibisinden ve pasaportumun arkasına sarı etiket vurdular ve güvenlikten geçerken tam 1 saat kontrolden geçtim pasaportundan arap ülkesi giriş vizesi varsa kesinlikle geri dönüşte uçağın kalkışına 2 saat kala havalimanında olun yoksa uçağı kaçırabilirsiniz.

  • Bu size özel bir durum değil, gittiğimiz müslüman ülkelere neden gittiğiniz, orada tanıdığınız olup olmadığını mutlaka herkese soruyorlar. Soruyorlar sadece, herhangi bir negatif durum olmuyor.

   Zaten havayolu şirketleri dahi İsrail’de 3 saat öncesinde havaalanında olun uyarısı yapıyor. Çıkışta ekstra bir güvenlik araması var.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin