Zaman ve uygun uçak bileti bulduğumda hafta sonu yakın ülkelere gitmeyi seviyorum. İsrail uçakla 1,5-2 saat mesafede ve Kudüs çok merak ettiğim yerlerden biriydi. Yine bir uçak bileti kampanyası yakalayıp iki günlüğüne İsrail’e gittim. 2 günlük İsrail gezisi maliyeti bu yazımın konusu.

İsrail Gezisi Maliyeti
İsrail Gezisi Maliyeti

Komşularımızdan ve yakın ülkelerden gitmediğim pek bir yer kalmadı. Halbuki yakın ülkeler benim can simidim. Şöyle hafta sonu ya da 3-4 günlüğüne gidip gelip enerji depolamamı sağlıyor.

Tabii ülkenin adı İsrail olunca, insan biraz tedirgin olmuyor değil. Aylar öncesinden biletimi aldığımda oralar bu kadar karışık değildi. 7 kişi gidiyoruz diye yola çıkıp sonunda 3 kişi kaldık. İyi ki gerginlik durumlarına aldırmadan azimle gitmişiz. Çok güzel bir hafta sonu geçirdim. 2 güne sığdırabileceğim ne varsa sığdırmaya çalıştım.

İsrail Gezisi Maliyeti

Cuma akşam gidip, Pazartesi sabah döndüğüm İsrail gezimin herşey dahil maliyeti 340 Usd tuttu.

İsrail Gezisi Maliyeti
İsrail Gezisi Maliyeti

340USD’nin detaylarına bakalım mı?;

 • 14 Mart’ta Pegasus’tan aldığım uçak biletine 243 TL vermişim gidiş-dönüş.
 • Kudüs’te kaldığımız otelin gecelik kişi başı ücreti 31,5USD idi, 2 gece için 63USd verdim.
 • Tel-aviv’de kaldığımız hostelin kişi başı ücreti 19USD idi ve Kudüs’teki otelimizden çok daha güzeldi. Yaşasın hosteller!
 • Ulaşıma biraz fazla para harcadık çünkü gece havaalanından Kudüs’e gitmek için kullandığımız shuttle ve sabah 03:00’te dönüş uçağı için taksi kullanmamız maliyetlerimi artırdı doğal olarak.
 • Yemeden içmeden kısmadık, hem Cumartesi hem Pazar akşam yemeklerim kişi başı 25-30 USD civarı tuttu.
 • Kendime sadece magnet aldım, onun dışında hiç hediyelik almadım her zamanki gibi 🙂

Uçak ve oteli hariç tutarsanız aslında yeme-içme masrafı kişi başı 145 Usd oldu.

İsrail ucuz bir gezi rotası değil. Güney Amerika’dan sonra her yer bana çok pahalı geliyor 🙂 Cumartesi sabah gidip Pazar akşam dönmeli bir uçuş ayarlanırsa, çok daha ucuza gelebilir bu gezi. Hem 2 gece otel masrafından hem de havaalanına taksi-shuttle ile gitmek yerine toplu taşıma kullanarak maliyetler epeyce aşağıya çekilebilir.

2 gün için gitmeye değer mi derseniz, kesinlikle değer, 2 günün neredeyse tamamını Kudüs’te geçirdim ve yetmedi diyebilirim 🙂

Tüm İsrail Gezi Yazılarım

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

30 Yorumlar

 1. Cuma gidip pazar gelmek istiyoruz. Bugünlerin dini günler olduğunu ve her yerin kapalı olduğunu duymuştum. Sizin fikriniz ve tavsiyeniz var mı bu konuda? Teşekkürler

  • Merhaba,

   Biz de benzer bir şekilde Cumartesi sabah inip Pazar akşam dönmüştük (yanlış hatırlamıyorsam:)) Yahudilerin “Şabat” dedikleri dinlenme günü Cumartesi günü. Cumartesi akşamına kadar çalışmıyorlar, dolayısıyla pek çok yer kapalı oluyor. Etraf biraz sakin oluyor ama gezmek için bize engel olmamıştı.

 2. merhaba, ben de çok yakın zamanda israil gezisi planlıyorum. bir vize şirketi sitesinde, booking.com dan yapılan rezervasyonları konsolosluğun kabul etmediğini yazmış, bilginiz var mi? bir de hostel rezervasyonu vize almaya engel.midir

 3. Peki sigortasız calısıyorsak banka hesap dökümanını nasıl gostericez? Bi de gidiş dönüş uçak biletini göstermemiz yeterli olacak mı vize için? yani hotel rezervasyonu olmadan alabılırmıyız vizeyi?

 4. Sevil hanım öncelikle teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, yakın bir zaman sonra ben de İsrail’i ziyaret edeceğim bir sorum da olacak, eğer gittiyseniz Mescid-i Aksa’yı ziyaret ederken yanımızda sırt çantası ve fotoğraf makinesi olması sorun çıkarabilir mi ?

 5. Merhaba İsrail vizesi yazınızı okudum bunun dışında şu soruyu soracağım ben 8-9 ocak gibi vize başvurusu yapacağım lakin gidiş tarihim 21-28 mart şimdiden başvuruyorum çünkü diğer belgeleri ayarlamak için ailem istanbul da olmayacak(öğrenciyim) konsolosluk sitesinde düzenlendikten sonra 3 ay geçerlidir yazıyor şarta uyuyor zannediyorum ama yine de sormak istedim. Ve konsolosluk için randevu almak gerekir mi? Şimdiden çok sağolun

 6. Merhabalar belirttiğiniz maliyet geçen seneye aitmiş ama şimdi okuyunca kısa bir fiyst araştırması yaptım uçak bileti hemen hemen yakın değerlerde çıktı mesela 1 ay sonrası için, yazınızı çok beğendim kısa öz , cesaretlendirici. Ben çok daha karmaşık bir süreç bekliyor diye düşünmüştüm , sizden ilham aldım , umarım kısa zamanda bende gerçekleştirebilirim. Teşekkürler.

 7. Merhaba;

  Tel-Aviv’den Küdüse ulaşımı nasıl sağladınız. Ulaşım her saat var mı.?
  Girerken ve çıkarken havaalanında herhangi bir sorunla karşılaştınız mı.?
  Mayıs ayında tel-aviv’e gitmeyi planlıyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Gidişte Tel-Aviv’e uğramadan direkt havaalanından Kudüs’e giden otobüsler var, onlarla gitmiştim.
   Dönüşte ise Kudüs-Tel-Aviv arası sık sık otobüs kalkıyor. Onlarla geçmiştim.

   Havaalanına girişte hiçbir sorun yaşamadım.
   Çıkışta ise 3 saat önceden alanda olmanız gerek. Çok arama var, aramalar nedeniyle de çok sıra bekleniyor.

   Ancak hiçbir negatif durumla karşılaşmadım.

   Size şimdiden keyifli gezmeler.

 8. Merhaba,notlarınız cok kısa ve net.Tam istedigim gezi yazısı.Ben bu haftalarda İsrail’e birkaç günlük bir seyahat planlıyorum.Yalnız ve bayan olarak seyahat etme konusunda olumsuzluklar yasanabilir mi? Teşekkürler

Yorumunuzu Yazın