Van-Tebriz tren seferleri, 2015 yılında güvenlik sorunları nedeniyle durdurulmuştu. 3 yıldır çalışmayan tren hattı yeniden hizmet vermeye başlayacak. Yük taşıması devam eden ancak yolcu taşımasına ara verilen trenler Ramazan Bayramı’ndan sonra yeniden çalışmaya başlayacak.

Van Tebriz Tren Seferleri Ne Zaman Başlıyor?

Van Valiliği: “Güvenlik gerekçesiyle ara verilmiş olan tren seferleri, 18 Haziran 2018 günü saat 23.30’da Tebriz’den hareketle yeniden başlatılacak. 240 yolcu kapasiteli aynı trenin Van’dan İran’a ilk seferi ise 19 Haziran 2018 Salı günü saat 21.00’de gerçekleştirilecek. Öte yandan Kapıköy Sınır Kapısı’ndaki eski ve yetersiz gar binasının yıkılması sonrası, 2018 sonuna kadar tamamlanması planlanan daha işlevli ve yeni bir gar binasının yapımına başlandı” şeklinde bir açıklama yaptı.

Van Tebriz Treni Sefer Günleri ve Sefer Süresi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamaya göre; İlk seferler 18 Haziran’da Tebriz’den, 19 Haziran’da da Van’dan başlayacak. Her Pazartesi Tebriz’den her Salı Van’dan trenler kalkacak. Tebriz-Van hattındaki tren işletmeciliği toplam 4 adet kuşetli vagonla gerçekleştirilecek. 240 kişi kapasiteli tren Tebriz’den Van’a 8 saatte varacak.

Van-Tebriz Tren Bileti Ücreti Ne Olacak?

ilk yapılan açıklamalara göre bilet ücreti 10,8 euro olacak. Tren biletleri şu an TCDD’nin internet sitesinde satışta görünmüyor, bu nedenle bilet satış noktalarından biletler satın alınabilir.

Van’dan Tebriz’e tren bağlantısının olması ile Van Ekspress’i ile Van’a ulaşan yolcuların trenle İran’a geçişine de imkan sağlayacak, İran içinde de tren ile yolculuk yapmak mümkün.

Tren ile Van’a ve oradan da Tebriz’e geçmek isterseniz; Van gezilecek yerler ve İran gezi notları yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Tren Rotası Yazılarım

Van Gezi Yazılarım

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

3 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın