Son yılların popüler rotası olan Kars, Kars’a gitmenin en havalı yolu ise Doğu Ekspresi. Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? sorusu ise son yılların en kritik sorusu. Doğu Ekspresi’ne bilet bulunmuyormuş, acenteler bütün biletleri kapatıyormuş gibi kulaktan dolma haberler yerine en iyisi Doğu Ekspresi için bilet bulmaya odaklanalım. Doğu Ekspresi bileti almak için izlemeniz gereken yolları en anlaşılır, kolay şekilde anlatmaya çalıştım.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Doğu Ekspsresi ve Türkiye’deki diğer yurt içi tren biletlerini Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) internet sitesinden, mobil uygulaması üzerinden, çağrı merkezinden, anlaşmalı PTT gişelerinden ve anlaşmalı acentelerden alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?
Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

TCDD Bilet Satış Noktaları

TCDD’nin internet sitesinde anlaşmalı PTT ve acente bilgilerini detaylı olarak bulabilirsiniz.

 • Eybis – online bilet satış sistemi
 • 444 82 33 numaralı çağrı merkezi
 • TCDD bilet satış yetkisi olan PTT Gişeleri
 • TCDD anlaşmalı acenteler

Doğu Ekspresi gibi çok talep gören trenler için yer bulmak sorunlu olduğu için gişeden almak istediğinizde tekrar tekrar deneme şansınız olmayacaktır, bu nedenle internet daha iyi bir seçenek.

Doğu Ekspresi için Bilet Bulma Taktikleri

“Kars’a gidiyorum” dediğinizde herkesin ilk sorusu “Doğu Ekspresi tren biletini nasıl aldın, bileti nereden buldun?” soruluyor. Ben çok basit iki formülümü size açıklayayım, umarım sizin de işinize yarar:

 1. TCDD biletleri 30 gün önce satışa çıkıyor, kendinize bir alarm kuruyorsunuz. Diyelim ki 15 Şubat için tren bileti almak istiyorsunuz, 14 Ocak gece yarısı için alarm kuruyorum kendime, genelde o gece veya ertesi gece satışa açılmış oluyor biletler. Bilet satışa çıkar çıkmaz bilet bulma ihtimaliniz biraz zor olsa da mümkün. Herkes sizin gibi biletler satışa çıksın diye bilgisayar başında bekliyor olsa da neden ilk biletleri alanlardan biri siz olmayasınız!
 2. Gideceğiniz tarihe 30 gün kala baktınız ama yer bulamadınız mı, üzülmeyin! Gideceğiniz tarih yaklaştıkça bilet bakmaya, hatta her gün bakmaya devam edin. Özellikle gidiş tarihi yaklaştıkça grup bileti alanlar veya son dakika planını iptal edenler tren biletlerini iptal etmeye başlıyor. Bazen bir bakıyorsunuz, dün baktığınızda “0” görünen boş yer sayısı bugün “20” görünüyor. Kendine yer kapatan bir tur şirketi turu dolduramayınca iptal etmiş, böylece tren biletlerini de azad etmiş demek ki, şanslı gününüzdesiniz! Bunun gibi durumlar nadir değil sık yaşanıyor, o yüzden şansınızı denemekten vazgeçmeyin.
 3. TCDD’nin mobil uygulamasını telefonunuza indirip boş kaldıkça bilet bakabilirsiniz. Yakalayınca affetmeyin.

Doğu Ekspresi Bilet Tipleri Neler? Hangisini Alacağım?

Tren yolculuklarına aşina değilseniz, tren bileti alırken hangi tip bileti alacağınızdan emin olmamanız normal, yalnız değilsiniz 🙂

Doğu Ekspresi Bilet Tipleri
Doğu Ekspresi Bilet Tipleri

Doğu Ekspresi bileti alırken “Vagon Tipi” olarak göreceğiniz seçim sizin nasıl bir yolculuk yapacağınızı belirliyor.

Pulman

Pulman olarak gördüğünüz vagon tipi, 2+1 otobüslerin koltukları gibi olan vagonlar. Tek seyahat ediyorsanız tekli koltuk, 2 kişi seyahat ediyorsanız ikili koltuk seçebilirsiniz. Tren koltukları otobüsten daha geniş ve rahat olmasına rağmen 24 saatten fazla süren bir yolculuktan bahsettiğimiz için yorucu olacağını unutmamak lazım.

Örtülü Kuşetli

“Kuşet”in sözlü anlamı “yolcu trenlerinde, geçici olarak yatağa dönüştürülebilen açılır kapanır oturma yeri” imiş. 4 yatağı olan minik bir oda diye düşünebilirsiniz. 4 kişi seyahat ediyorsanız tercih edilebilir. Türkiye’de hiç 4 kişilik kompartmanda kalmadım, Ukrayna’da kalmıştım ve diğer 2 yolcu Ukraynalı idi. Biraz sıkışık olabilir ama yataklıda yer bulamazsanız tercih edebilirsiniz.. Üstte iki yatak altta iki yatak bulunuyor bir kompartmanda, hepsi de açılıp yatak olabilecek şekilde.

Yataklı

Tren yolculuğunun tadını çıkarmanın en güzel yolu yataklı kompartmanda kalmak. İki kişilik kompartmanda altta bir yatak üstte bir yatak, kendi lavabosu, buzdolabı olan oldukça rahat kompartmanlar bunlar.

Trende bir de yemek vagonu bulunuyor. Her ne kadar tren yemekleri çok şahane olmasa da eğer hazırlıklı değilseniz karnınızı doyurmaya yeter. Basit yemekler ve alkolsüz içecek bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yolculuğu Süresi

Her güzelin bir kusuru var elbette. Türkiye’nin en popüler tren rotasında seyahat etmek için geniş geniş zaman ayırmanız lazım. Yolculuk 24 saatten biraz fazla sürüyor. TCDD’nin sitesinde göre 1 gün, 13 dakika 🙂

Trenlerde rötar durumu da oldukça sık yaşanıyor, dolayısıyla bu sürenin uzayabileceğini göz önüne alarak seyahat planı yapmanızda fayda var.

Doğu Ekspresi için Kısa Rota Önerisi

Doğu Ekspresi deneyimini yaşamak istiyorum ama en az bir günümü yolda geçirmek istemiyorum diyorsanız size çok pratik bir çözüm önerim var:

 • Uçak ile Erzurum’a uçuyorsunuz,
 • Kuşetliymiş, yataklıymış yer bulma sorunu ile uğraşmıyorsunuz, pulmanda yer varsa pulmandan Erzurum-Kars arası için tren bilet alıyorsunuz,
 • Doğu Ekspresi tren yolunun en güzel manzaralarının olduğu son bölümünü tren ile geçmiş oluyorsunuz.

Ve bu rota sadece 4 saat sürüyor. 24 saat süren yolculuk ile kıyaslanınca oldukça pratik ve zaman sorunu olanlar için Doğu Ekspresi tecrübesini kısaca da olsa yaşamalarını sağlıyor. Değerlendirin derim.

Doğu Ekspresi Sefer Saatleri ve Günleri

Doğu Ekspresi her gün Ankara-Kars, Kars-Ankara yönünde çalışıyor.

 • Ankara’dan her gün 18:00’de hareket ediyor ve eğer bir gecikme olmazsa ertesi gün 18:13’te Kars’a varıyor.
 • Kars’tan her gün sabah 08:00’de hareket ediyor ve eğer bir gecikme olmazsa ertesi gün 08:22’de Ankara’ya varıyor.

Doğu Ekspresi 24 saatlik yolculuğu boyunca 52 istasyonda duruyor, oldukça iddalı bir rakam.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi için bilet fiyatları vagon tipine ve eğer yataklı seyahat edecekseniz yataklıda kaç kişi kaldığınıza göre değişiklik gösteriyor ve her yıl fiyatlar güncelleniyor. Güncel fiyatları TCDD’nin internet sitesine bakabilirsiniz.

Ara duraklarda inip binecekseniz TCDD’nin sitesinden fiyatlara bakabilirsiniz.

Doğu Ekspresi tren biletlerinde uygulanan indirimler

TCDD trenlerinde uygulanan indirimleri aşağıda görebilirsiniz. Bu indirimler sadece Doğu Ekspresi için değil, tüm trenler için geçerli.

 • 13-26 ve 60-65 yaş arası: %20 indirim
 • 7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üstü: %50 indirim
 • 7 yaş altı çocuklar ayrı bir koltuk istemezseniz: ücretsiz
 • Öğretmenler, basın kart sahipleri, TCDD personelleri, TSK çalışanları:  %20 indirim
 • Doğu Ekspresi’ni hem gidiş hem dönüş için kullanacaksanız ve biletleri aynı anda alırsanız: %20 indirim
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplar: %20 indirim

İstanbul’dan Başlayıp Doğu Ekspresi ile Nasıl Yolculuk Yapılır?

Ankara-Kars arası olan bu tren yolculuğu Türkiye’nin en güzel, dünyanın ise sayılı tren rotalarından biri. Bu yolculuğu yapmak için birazcık zahmete gireceğinizi unutmayın.

İstanbul’dan başlayıp Doğu Ekspresi’ne binmek istiyorsanız;

 • Öncelikle Ankara’ya ulaşmanız lazım. İstanbul’dan Ankara’ya tren ile gitmek istiyorsanız YHT (yüksek hızlı tren) ile gittiyseniz ineceğiniz durak ne yazık ki Doğu Ekspresi’ne bineceğiniz durak değil, iki durak arası neredeyse 1 saat mesafe. İstanbul’da Sirkeci’den Pendik’e gitmek gibi düşünebilirsiniz. Neyseki iki istasyon arasına ücretsiz otobüs seferi koymuşlar.
 • İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için 5-6 saat, Ankara’da tren istasyonları arası en az 1 saat, Doğu Ekspresi süresi 24 saat diye düşününce toplam 30 saatin üzerinde yolda olacaksınız.

Yukarıda önerdiğim Erzurum üzerinden gidişli kısa rota bu nedenle oldukça kulağa iyi geliyor.

Turistik Doğu Ekspresi

Klasik Doğu Ekspresi trenlerine çok fazla turistik talep olunca, tur şirketleri ve acenteler bütün kompartmanları kapattığı için Kars’a ailesine veya iş için gitmek isteyenler trenlerde yer bulamayınca; TCDD bu konuya bir çözüm getirdi ve Turistik Doğu Ekspresi hizmetini devreye aldı. Turistik Doğu Ekspresi turistik amaçlı tasarlandığı için sadece yemekli ve yataklı vagonlardan oluşuyor.

Turistik Doğu Ekspresi Sefer Günleri

İlk kez 29 Mayıs 2019’da seferlerine başlayan Turistik Doğu Ekspresi, Kars’a talebin arttığı kış döneminde hizmet veriyor. Turistik Doğu Ekspresi aşağıdaki günlerde sefer yapıyor, her gün çalışmıyor.

 • Ankara’dan Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri
 • Kars’tan Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri

Turistik Doğu Ekspresi Sefer Süresi

Hem gidiş hem dönüş rotasında tarihi ve kültürel yerlerin görülmesi için 3 saatlik beklemeler yapıyor.

 • Ankara ile Kars arasında yapılan seferde; Erzincan ve Erzurum’da,
 • Kars ile Ankara rasında yapılan seferde; Sivas ve İliç’te üçer saatlik bekleme yaparak yolcuların o şehirleri gezmesi sağlanıyor.

Bu beklemeler sonucunda Turistik Doğu Ekspresi sefer süresi yaklaşık 32 saat oluyor.

Turistik Doğu Ekspresi Fiyatları

Turistik Doğu Ekspresi fiyatları standart trene göre oldukça yüksek. Ancak bu trende sadece yataklı ve yemekli vagon olduğunu, daha çok tur veya kalabalık gruplar için uygun olduğunu, gidiş ve dönüşte tarihi ve kültürel yerlerin görülmesi için bekleme yaptığını unutmamak gerekiyor.

2022-2023 sezonu için yataklı kompartman fiyatı 3100 TL olarak belirlenmiş, yataklı vagon olduğu için bu fiyat iki kişilik fiyat oluyor.

Doğu Ekspresi için Basit Öneriler

Tren seyahatinizi keyifli hale getirmek için bir kaç önerim olacak;

 • Uzun bir yolculuk sizi bekliyor, öncesinde psikolojik olarak kendinizi buna hazırlayın. Uzun süreli yolculuklarda sağlığınıza dikkat etmeniz için şu önerilerime bir göz atın: Seyahat sağlığı için 10 hayat kurtaran öneri
 • Yolculuk sırasında yemek vagonu sizi mutlu etmeyebilir, yanınıza yiyeceğinizi içeceğinizi abur cuburunuzu almayı unutmayın. Benim için en kritik olan kahve mesela, kahvem olmadan asla.
 • Tren genel olarak sıcak oluyor ama siz yine de kalın ve rahat kıyafetler almayı unutmayın, yol uzun üşütmenizi istemeyiz değil mi?
 • Yol uzun, yer dar, yol arkadaşlarınızı ve sizi oyalayacağı müzik listelerinizi hazırlayın, sevdiğiniz oyunlar varsa yanınıza alın. Zaman zaman internetin çekmediği yerler oluyor, listenizi offline çalışacak şekilde hazırlamanız iyi olur.
 • Kars’a ulaştıktan sonra Kars’ta gezilecek yerler önerilerime de bir göz atın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın