Son yılların popüler rotası olan Kars, Kars’a gitmenin en havalı yolu ise Doğu Ekspresi. Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? sorusu ise son yılların en kritik sorusu. Doğu Ekspresi’ne bilet bulunmuyormuş, acenteler bütün biletleri kapatıyormuş gibi kulaktan dolma haberler yerine en iyisi Doğu Ekspresi için bilet bulmaya odaklanalım. Doğu Ekspresi bileti almak için izlemeniz gereken yolları en anlaşılır, kolay şekilde anlatmaya çalıştım.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Doğu Ekpsresi ve Türkiye’deki diğer yurt içi tren biletlerini TCDD’nin internet sitesinden alabiliyorsunuz. Fazla uzaklarda uçak bileti aramanıza gerek yok.

Eğer internetten almak istemiyorum derseniz, yine TCDD’nin internet sitesinde yer alan satış noktalarından alabilirsiniz. Ancak Doğu Ekspresi gibi çok talep gören trenler için yer bulmak sorunlu olduğu için gişeden almak istediğinizde tekrar tekrar deneme şansınız olmayacak.

Doğu Ekspresi için Bilet Bulma Taktikleri

Kars’a gidiyorum dediğinizde herkesin ilk sorusu Doğu Ekspresi tren biletini nasıl aldın, bileti nereden buldun soruluyor. Ben çok basit iki formülümü size açıklayayım, umarım sizin de işinize yarar:

 1. TCDD biletleri 30 gün önce satışa çıkıyor, kendinize bir alarm kuruyorsunuz. Diyelim ki 15 Şubat için tren bileti almak istiyorsunuz, 14 Ocak gece yarısı için alarm kuruyorum kendime, genelde o gece veya ertesi gece satışa açılmış oluyor biletler. Bilet satışa çıkar çıkmaz bilet bulma ihtimaliniz biraz zor olsa da mümkün. Herkes sizin gibi biletler satışa çıksın diye bilgisayar başında bekliyor olsa da neden ilk biletleri alanlardan biri siz olmayasınız!
 2. Gideceğiniz tarihe 30 gün kala baktınız ama yer bulamadınız mı, üzülmeyin! Gideceğiniz tarih yaklaştıkça bilet bakmaya, hatta her gün bakmaya devam edin. Özellikle gidiş tarihi yaklaştıkça grup bileti alanlar veya son dakika planını iptal edenler tren biletlerini iptal etmeye başlıyor. Bazen bir bakıyorsunuz, dün baktığınızda “0” görünen boş yer sayısı bugün “20” görünüyor. Kendine yer kapatan bir tur şirketi turu dolduramayınca iptal etmiş, böylece tren biletlerini de azad etmiş demek ki, şanslı gününüzdesiniz! Bunun gibi durumlar nadir değil sık yaşanıyor, o yüzden şansınızı denemekten vazgeçmeyin.
 3. TCDD’nin mobil uygulamasını telefonunuza indirip boş kaldıkça bilet bakabilirsiniz. Yakalayınca affetmeyin 🙂

Doğu Ekspresi Bilet Tipleri Neler? Hangisini Alacağım?

Tren yolculuklarına aşina değilseniz, tren bileti alırken hangi tip bileti alacağınızdan emin olmamanız normal, yalnız değilsiniz 🙂

Doğu Ekspresi Bilet Tipleri
Doğu Ekspresi Bilet Tipleri

Doğu Ekspresi bileti alırken “Vagon Tipi” olarak göreceğiniz seçim sizin nasıl bir yolculuk yapacağınızı belirliyor.

Pulman: Pulman olarak gördüğünüz vagon tipi, 2+1 otobüslerin koltukları gibi olan vagonlar. Tek seyahat ediyorsanız tekli koltuk, 2 kişi seyahat ediyorsanız ikili koltuk seçebilirsiniz. Tren koltukları otobüsten daha geniş ve rahat olmasına rağmen 24 saatten fazla süren bir yolculuktan bahsettiğimiz için yorucu olacağını unutmamak lazım.

Örtülü Kuşetli: “Kuşet”in sözlü anlamı “yolcu trenlerinde, geçici olarak yatağa dönüştürülebilen açılır kapanır oturma yeri” imiş. 4 yatağı olan minik bir oda diye düşünebilirsiniz. 4 kişi seyahat ediyorsanız tercih edilebilir. Türkiye’de hiç 4 kişilik kompartmanda kalmadım, Ukrayna’da kalmıştım ve diğer 2 yolcu Ukraynalı idi. Biraz sıkışık olabilir ama yataklıda yer bulamazsanız tercih edebilirsiniz.. Üstte iki yatak altta iki yatak bulunuyor bir kompartmanda, hepsi de açılıp yatak olabilecek şekilde.

Yataklı: Doğu Ekspresi’nin tadını çıkarmanın en güzel yolu yataklı kompartmanda kalmak. İki kişilik kompartmanda altta bir yatak üstte bir yatak, kendi lavabosu, buzdolabı olan oldukça rahat kompartmanlar bunlar.

Trende bir de yemek vagonu bulunuyor. Her ne kadar tren yemekleri çok şahane olmasa da eğer hazırlıklı değilseniz karnınızı doyurmaya yeter. Basit yemekler ve alkolsüz içecek bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yolculuğu Süresi

Her güzelin bir kusuru var elbet 🙂 Türkiye’nin en popüler tren rotasında seyahat etmek için geniiiş geniiiş zaman ayırmanız lazım. Yolculuk 24 saatten biraz fazla sürüyor. TCDD’nin sitesinde göre 1 gün, 13 dakika 🙂

Trenlerde rötar durumu da oldukça sık yaşanıyor, dolayısıyla bu sürenin uzayabileceğini göz önüne alarak seyahat planı yapmanızda fayda var.

Doğu Ekspresi için Kısa Rota Önerisi

Doğu Ekspresi deneyimini yaşamak istiyorum ama en az bir günümü yolda geçirmek istemiyorum diyorsanız size çok pratik bir çözüm önerim var:

 • Uçak ile Erzurum’a uçuyorsunuz,
 • Kuşetliymiş, yataklıymış yer bulma sorunu ile uğraşmıyorsunuz, pulmanda yer varsa pulmandan Erzurum-Kars arası için tren bilet alıyorsunuz,
 • Doğu Ekspresi tren yolunun en güzel manzaralarının olduğu son bölümünü tren ile geçmiş oluyorsunuz.

Ve bu rota sadece 4 saat sürüyor ve sadece 17,5 TL. 24 saat süren yolculuk ile kıyaslanınca oldukça pratik ve zaman sorunu olanlar için Doğu Ekspresi tecrübesini kısaca da olsa yaşamalarını sağlıyor. Değerlendirin derim 🙂

Doğu Ekspresi Sefer Saatleri ve Günleri

Doğu Ekspresi her gün Ankara-Kars, Kars-Ankara yönünde çalışıyor.

 • Ankara’dan her gün 18:00’de hareket ediyor ve ertesi gün 18:13’te Kars’a varıyor.
 • Kars’tan her gün sabah 08:00’de hareket ediyor ve ertesi gün 08:22’de Ankara’ya varıyor.

Doğu Ekspresi 24 saatlik yolculuğu boyunca 52 istasyonda duruyor, oldukça iddalı bir rakam 🙂

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2019

Doğu Ekspresi için bilet fiyatları vagon tipine ve eğer yataklı seyahat edecekseniz yataklıda kaç kişi kaldığınıza göre değişiklik gösteriyor.

2019 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları aşağıda yer alıyor. Aşağıda yer alan bilet fiyatları Ankara-Kars, Kars-Ankara arası tek yön fiyatıdır. Ara duraklarda inip binecekseniz TCDD’nin sitesinden fiyatlara bakabilirsiniz.

Vagon TipiNormal
Pulman47,50 TL
Örtülü Kuşetli63,50 TL
Yataklı117 TL

Doğu Ekspresi tren biletlerinde uygulanan indirimler

 • 13-26 ve 60-65 yaş arası: %20 indirim
 • 7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaş üstü: %50 indirim
 • 7 yaş altı çocuklar ayrı bir koltuk istemezseniz: ücretsiz
 • Öğretmenler, basın kart sahipleri, TCDD personelleri, TSK çalışanları:  %20 indirim
 • Doğu Ekspresi’ni hem gidiş hem dönüş için kullanacaksanız ve biletleri aynı anda alırsanız: %20 indirim
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplar: %20 indirim

İstanbul’dan Başlayıp Doğu Ekspresi ile Nasıl Yolculuk Yapılır?

Bu tren yolculuğu Türkiye’nin en güzel, dünyanın ise sayılı tren rotalarından biri. Bu yolculuğu yapmak için birazcık zahmete gireceğinizi unutmayın.

İstanbul’dan başlayıp Doğu Ekspresi’ne binmek istiyorsanız öncelikle Ankara’ya ulaşmanız lazım. İstanbul’dan Ankara’ya tren ile gitmek istiyorsanız YHT (yüksek hızlı tren) ile gittiyseniz ineceğiniz durak ne yazık ki Doğu Ekspresi’ne bineceğiniz durak değil, iki durak arası neredeyse 1 saat mesafe. İstanbul’da Sirkeci’den Pendik’e gitmek gibi düşünebilirsiniz. Neyseki iki istasyon arasına ücretsiz otobüs seferi koymuşlar.

İstanbul’dan Ankara’ya gitmek için 5-6 saat, Ankara’da tren istasyonları arası en az 1 saat, Doğu Ekspresi süresi 24 saat diye düşününce toplam 30 saatin üzerinde yolda olacaksınız.

Yukarıda önerdiğim Erzurum üzerinden gidişli kısa rota bu nedenle oldukça kulağa iyi geliyor.

Doğu Ekspresi için Basit Öneriler

Doğu Ekpsresi seyahatinizi keyifli hale getirmek için bir kaç önerim olacak;

 • Uzuuuun bir yolculuk sizi bekliyor, öncesinde psikolojik olarak kendinizi buna hazırlayın 🙂 Uzun süreli yolculuklarda sağlığınıza dikkat etmeniz için şu önerilerime bir göz atın: Seyahat sağlığı için 10 hayat kurtaran öneri
 • Yolculuk sırasında yemek vagonu sizi mutlu etmeyebilir, yanınıza yiyeceğinizi içeceğinizi abur cuburunuzu almayı unutmayın. Benim için en kritik olan kahve mesela, kahvem olmadan asla 🙂
 • Tren genel olarak sıcak oluyor ama siz yine de kalın ve rahat kıyafetler almayı unutmayın, yol uzun üşütmenizi istemeyiz değil mi 🙂
 • Yol uzun, yer dar, yol arkadaşlarınızı ve sizi oyalayacağı müzik listelerinizi hazırlayın, sevdiğiniz oyunlar varsa yanınıza alın.
 • Kars’a ulaştıktan sonra Kars’ta gezilecek yerler önerilerime de bir göz atın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın