Güzel İnsanların Şehri Van’da Gezilecek Yerler

6
14525

2011’in Mart’ında Van şehrinde idim. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Van-Erciş depremi üzerine de gecikmiş olan Van’da gezilecek yerler yazımı yazmak istedim.

Hatay ile başlayan Türkiye’nin güzelliklerini görme hevesimle Van’ı, meşhur Van Gölü’nü ve Van kedisini görmek için yola çıktım. Gidince anladım ki, Van’ı meşhur edenler dışında Van’da görmem gereken çok şey, tanımam ve anlamam gereken insanlar varmış.

Belki şimdi anlatacağım yerlerin bir kısmı büyük zarar gördü, ya da benim güzelliklerle hatırladığım yerler acı anılarla doldu. Dileğim, güzel hatıraların yeniden yaşanabileceği bir Van, en kısa zamanda.

Gelelim Van’da görülmesi ve yapılması gerekenlerle, tadına bakılması gerekenlere…

Van’da Gezilecek Yerler

Van Gölü

Van deyince akla Van Gölü geliyor demiştim ya başta. Vanlılar ona deniz diyor, öyle büyük öyle ihtişamlı olunca… Uçakta pilotumuz Van Gölü çevresinde nereler olduğu anlatırken büyüsüne kapılıverdim Van Gölü’nün… Acaba Van Gölü Canavarı var mıydı gerçekten? Dünyanın en büyük sodalı, Türkiye’nin ise en büyük gölü.  Çevresini sarmış dağların karlı zirvelerinin arasında pırıl pırıldı Van Gölü…

Van Gölü üzerindeki arabalı vapurlar

Gölün kıyısına yürüyüş alanları yapılmış,  karşı kıyıya Tatvan’a giden arabalı vapurlar da buradaki iskeleden kalkıyor. Bu vapurlarda aynı zamanda trenler de taşınıyor. Oldukça ilginç… Akşam yürüyüşü yapmak için keyifli bir rota.

Van Kalesi

Van Kalesi

Van merkezden minibüslerle ulaşabilecek mesafede (yaklaşık 5 km) Van Kalesi mutlaka görülmesi gerekenler listesinde başka bir önemli madde. Merdivenlerle tırmanabileceğiniz tepenin üstüne inşa edilmiş kale Urartulara başkentlik yapmış. İnce uzun bir krater tepesinin üzerine kurulu kaleden gün batımını izlemek paha biçilmez. Ayrıca tüm Van da ayaklarınızın altında.

Kalenin girişinde de eski Van evi örneği yapmışlar birkaç tane, hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar da var.

Van Kedi Evi

Van Kedi Evi

Van kedilerinin soyu tükenmekte olduğundan koruma altındalar. Bu nedenle de sadece Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki Kedi Evi’nde gerçek Van kedisi görebilirsiniz. Ancak ne yazık ki haftasonları kapalı. Van’a kadar gidip Van kedisi görmeden dönmek çok kötü olurdu. Tam ümitsizce kedi evi kapalıymış diye Twitter’e yazdığım mesaja bir cevap geldi. Urartu Halı’nın bahçesinde kedi evi var, oraya gidin diye. Bu fırsatı kaçıramazdım, koşa koşa Urartu Halı’ya gittik. Bir kümeste kaçak olarak beslenen kedileri görme fırsatını da yakalamış olduk böylece.

Van Müzesi ve Çarşısı

Van Müzesi de ziyaret edilecek yerler arasında. Urartulardan kalma pek çok değerli parça burada sergileniyor. Müzeden aşağıya doğru şehir merkezi ve Van çarşısına doğru Van merkezdeki geziye devam edilebilir. Restaurantlar, kahvaltı salonları, oteller bu bölgede.

Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi

Adını Ah Tamara Efsanesi’nden alan Akdamar adası Gevaş ilçesine 10 km. İlçeden minibüslerle ya da taksiyle iskeleye gelip, iskeleden de adaya teknelerle geçebilirsiniz.

Akdamar Kilisesi

Öyle güzel ki manzara. Van Gölünü çevreleyen karlı zirveleri seyrederek adaya doğru gölün üstünde sakin sakin ilerliyoruz. Göl de öyle sakin, öyle durgun ki…  Adadaki kilise geçtiğimiz yıl ibadete açıldıktan sonra epey turist çekmeye başlamış, fena olmayan restorasyonu beni mutlu etti. Umarım daha çok ziyaretçisi olur. Çay bahçesinde oturup kahvemizi yudumlarken yine zirvelere dalıp gidiyoruz….

Muradiye Şelalesi

Van’a 90 km mesafede Muradiye Şelalesi de görülmeye değer yerlerden. Ulaşım biraz sorunlu, Van merkezden minibüsler kalkıyor ama yola çıkarken dönüş olup olmadığını muhakkak sorun. Karlar arasından akan şelale baharda çiçekler açtığında eminim daha da güzel olur.

Muradiye Şelalesi

Van’da Ne Yenir?

Van Kahvaltı Salonları

Bak Hele Bak Yusuf Konak Van Kahvaltı Evi

Van deyince ilk akla gelenlerden biri de Van kahvaltısı. Cacık (kahvaltılık),  murtuğa (içinde tereyağı,un ve yumurta var) ve kavut (içinde esmer buğday, süt ve un var), Van otlu peyniri, bal, kaymak ve daha bir sürü kahvaltılıktan hazırlanan kahvaltı servisi sabah 04:00’te başlıyor. Kahvaltı salonları en geç 12:00’de kapanmış oluyor. Erken giden en taze kahvaltıların tadını çıkarır. Kahvaltı salonlarının en meşhuru “Bak Hele Bak” kahvaltı salonu, Yusuf Konak Van kahvaltısını önce Türkiye, sonra da dünyaya tanıtmaya niyetli.

İnci Kefali

Van gölünde yetişen tek balık cinsi İnci Kefali. Özellikle göç zamanında suyun akış yönünün tersine gitmeye çalışarak harika bir dans gösterisi sunan balıkların avlanma zamanı kış dönemidir.

Van’ın Güzel İnsanları

Oradaki doğal ve tarihi güzelliklerin yanısıra, insanlarının da güzelliklerine sahit oldum.
Van’a gittiğimde gördüğüm ve beni dehşete düşüren en önemli konu, oradaki insanları uzaktaki sırça köşklerimizden nasıl da yanlış tanıdığımızdı. Misafirperver, canayakın, yardımsever…İki gün boyunca bizi misafir eden Yusuf’a buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Kulaklarımdan hiç gitmeyen birkaç cümleyi sizlerle de paylaşmak için şimdi doğru zaman:

  • Uzaktan bize bakıp, bizleri hiç tanımadan terörist diye damgalıyorsunuz, halbuki biz bu vatanı belki sizlerden daha çok seviyoruz.
  • Nevruzu bayramımızı olarak görmemize rağmen kutlayamıyoruz, çünkü birkaç kötü niyetli insan yüzünden hepimiz zarar görüyoruz.
  • Biz kendimizi Türk, Kürt diye ayırmazken siz bizi hep ayırıyorsunuz…

Van’a bir ateş düştü, tüm Türkiye seferber oldu. Seferberliğin devam etmesi, yaraların hızla sarılması gerek. Unutmayın, Van hala yardım bekliyor! Maddi, manevi… elinizden ne gelirse…

6 YORUMLAR

  1. Sevgili arkadaşım, Van’ı senin gibi bir kaç kişi daha böyle anlatsa müthiş olur. Yazı çok akıcı ve bir çırpıda okudum. Çok beğendim. Emeğine sağlık. Van’a yeniden beklerim. Umarım vaktin olur ve bir akdamar yaparız. ):

    • Yusuf çok teşekkür ederim güzel yorumların için. Türkiye’yi gezdikçe hayran olmamak mümkün değil. Umarım Van’a da tekrar gelirim, gitmeme izin vermediğin kaleye gideriz 😉

  2. Van iline ben de önyargı ile geldim. Acaba sokakta yürüyebilecek miyim, sokakta bana insanlar dik dik bakar mı düşüncem vardı. ancak geldiğim ilk anda bu ön yargımın çok yersiz olduğunu farkettim. Sokakta insanlar çok rahat bir şekilde yürüyor. Kızlar dışarıda açık şekilde rahatça dolaşıyor. Vandaki insanlar da normal insanlar kısacası. Herhangi bir anadolu şehri nasıl ise, Vandaki yaşam da aynı şekilde. Korkularımız sadece bizlerden kaynaklı.

  3. ben sinopluyum istanbulda oturuyorum. dogu insanini ozellikle van li hemserilerim 3, defa van a gezmeye gittim insanlari cana yakin icten misafirperverler sehri cok guzel turkiyenin tum vatandaslarini buraya gitmesini isterim o sicakligi hissedin tum van li hemserilerime tesekkur ediyorum

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here