Van gezilecek yerler yazımı ilk kez 2011’de Van’a gittiğimde yazmıştım. 2019’da Van’a yaptığım ikinci ziyaretim sonrasında biraz daha genişleterek güncellemek istedim. Van gezilecek yerler ile ilgili pek çok bilgiyi bulabileceğiniz Van gezi rehberi niteliğindeki yazım sizi bekliyor!

Van'da Gezilecek Yerler
Van’da Gezilecek Yerler

Hatay ile başlayan Türkiye’nin güzelliklerini görme hevesimle Van’ı, meşhur Van Gölü’nü ve Van kedisini görmek için yola çıktım. Gidince anladım ki, Van’ı meşhur edenler dışında Van’da görmem gereken çok şey, tanımam ve anlamam gereken insanlar varmış.

Gelelim Van’da gezilecek, görülecek yerler ve yapılması gerekenlere…

Van’da Gezilecek Yerler

Urartulara başkentlik yapmış, Doğu’nun en büyük illerinden biri olan Van’da gezilecek yerler listesinde nereler var, gelin birlikte bakalım!

Öncelikle Van, tahmin ettiğinizden çok daha düzgün, düzenli, gelişmiş bir şehir. Büyükşehir statüsünde olan Van, İç ve Güney Doğu Anadolu’daki pek çok ilimizden çok daha güzel.

Van Gölü

Van Gölü
Van Gölü

Van deyince akla Van Gölü geliyor demiştim ya başta. Vanlılar ona deniz diyor, öyle büyük öyle ihtişamlı olunca… Uçak ile Van’a gelirken pilotumuz Van Gölü çevresinde nereler olduğu anlatırken büyüsüne kapılıverdim Van Gölü’nün… Acaba Van Gölü Canavarı var mıydı gerçekten? Dünyanın en büyük sodalı, Türkiye’nin ise en büyük gölü,  çevresini sarmış dağların karlı zirvelerinin arasında pırıl pırıldı Van Gölü…

Van Gölü’nün bir yanında Süphan, bir yanında Artos Dağı gölün bekçileri gibi başında bekliyorlar.

Gölün kıyısına yürüyüş alanları yapılmış,  karşı kıyıya Tatvan’a giden arabalı vapurlar da buradaki iskeleden kalkıyor. Akşam yürüyüşü yapmak için keyifli bir nokta Van Gölü kıyısı.

Van Kalesi

Van Kalesi
Van Kalesi

Van merkezden minibüslerle ulaşabilecek mesafede (yaklaşık 5 km) Van Kalesi mutlaka görülmesi gerekenler listesinde başka bir önemli madde. Merdivenlerle tırmanabileceğiniz tepenin üstüne inşa edilmiş kale Urartular’a başkentlik yapmış. İnce uzun bir krater tepesinin üzerine kurulu kaleden gün batımını izlemek paha biçilmez. Ayrıca tüm Van ayaklarınızın altında.

Kalenin girişine eski Van evi örneği yapmışlar birkaç tane, hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar da var.

Van Kedi Evi

Van Kedi Evi
Van Kedi Evi

Van kedilerinin soyu tükenmekte olduğundan koruma altındalar. Bu nedenle de sadece Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki Kedi Evi’nde gerçek Van kedisi görebilirsiniz. Ancak ne yazık ki hafta sonları kapalı.

Van’a kadar gidip Van kedisi görmeden dönmek çok kötü olurdu. Tam ümitsizce kedi evi kapalıymış diye Twitter’e yazdığım mesaja bir cevap geldi. Urartu Halı’nın bahçesinde kedi evi var, oraya gidin diye. Bu fırsatı kaçıramazdım, koşa koşa Urartu Halı’ya gittik. Bir kümeste kaçak olarak beslenen kedileri görme fırsatını da yakalamış olduk böylece.

Van Müzesi

Van Müzesi de ziyaret edilecek yerler arasında. Urartulardan kalma pek çok değerli parça burada sergileniyor.

Van Çarşısı

Müzeden aşağıya doğru şehir merkezi ve Van çarşısına doğru Van merkezdeki geziye devam edilebilir. Restaurantlar, kahvaltı salonları, oteller bu bölgede.

Cumhuriyet Caddesi şehrin en merkezi caddesi, sabah akşam kalabalık ve hareketli. Cadde üzerinde aradığınız herşeyi bulmanız mümkün.

Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi

Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi
Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi

Adını Ah Tamara Efsanesi’nden alan Akdamar adası Gevaş ilçesine 10 km. mesafede. İlçeden minibüslerle ya da taksiyle iskeleye gelip, iskeleden de adaya teknelerle geçebilirsiniz.

Van iskeleden yaz aylarında direkt Akdamar Adası’na feribot kalkıyor ama kış aylarında Gevaş’daki motor iskelesine gelmeniz gerekiyor. Motorlar 10 kişiye ulaşınca kalkıyor. Kış aylarında gelen sayısı az olduğu için en yoğun saatler olan 12:00-14:00 arası motor iskelesinde olmaya çalışın aksi halde 10 kişinin tamamlanması için çok uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Kış döneminde 10 kişiyi tamamladığımız bizden motor için kişi başı 20 TL aldılar. Kalabalık olunca daha ucuz olur mu bilmiyorum. Bu ücret gidiş ve dönüş için geçerli, adaya varınca motor kaptanı dönüş saatini size haber veriyor.

Öyle güzel ki manzara. Van Gölünü çevreleyen karlı zirveleri seyrederek adaya doğru gölün üstünde sakin sakin ilerliyoruz. Göl de öyle sakin, öyle durgun ki…  Adadaki kilise 2010 yılında ibadete açıldıktan sonra epey turist çekmeye başlamış, fena olmayan restorasyonu beni mutlu etti. Umarım daha çok ziyaretçisi olur. Çay bahçesinde oturup kahvemizi yudumlarken yine zirvelere dalıp gidiyoruz….

Van’a gelmişken mutlaka görülmesi gereken Akdamar Adası hakkında tüm detaylar için; Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi yazma beklerim.

Akdamar Adası’na giriş ücreti 15 TL. Eğer Müze Kartınız varsa ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Adada küçük bir hediyelik eşya dükkanı var, aynı zamanda büfe gibi hizmet veriyor. Çay kahve, meşrubat isterseniz alabilirsiniz.

Adayı bu kadar özel yapan yer Akdamar Kilisesi. Bir Ermeni Kilisesi olan Akdamar’da her yıl Eylül ayında Kutsal Haç Yortusu Ayin’i düzenleniyor, ancak zaman zaman güvenlik gerekçesi ile ayin iptal oluyor.

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi

Van’a 90 km mesafede Muradiye Şelalesi de görülmeye değer yerlerden. Ulaşım biraz sorunlu, Van merkezden minibüsler kalkıyor ama yola çıkarken dönüş olup olmadığını muhakkak sorun. Karlar arasından akan şelale baharda çiçekler açtığında eminim daha da güzel olur.

Hoşap Kalesi

Van’a yaklaşık 60 km uzaklıkta olan Hoşap Kalesi’nin geçmişi Urartulara dayanıyor. Van-Hakkari yolu üzerindeki kale, bölgedeki uyuşturucu trafiğinin aktığı yer olarak biliniyor. Güvenlik konusunda endişe duyduğumuz için biz Hoşap Kalesi’ne gitmedik. Gidip deneyimleyenler varsa, deneyimlerini yorum olarak eklerlerse çok sevinirim.

Van’ın Güzel İnsanları

Oradaki doğal ve tarihi güzelliklerin yanısıra, insanlarının da güzelliklerine sahit oldum.

Van’a gittiğimde gördüğüm ve beni dehşete düşüren en önemli konu, oradaki insanları uzaktaki sırça köşklerimizden nasıl da yanlış tanıdığımızdı. Misafirperver, cana yakın, yardımsever…İki gün boyunca bizi misafir eden Yusuf’a buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Kulaklarımdan hiç gitmeyen birkaç cümleyi sizlerle de paylaşmak için şimdi doğru zaman:

Uzaktan bize bakıp, bizleri hiç tanımadan terörist diye damgalıyorsunuz, halbuki biz bu vatanı belki sizlerden daha çok seviyoruz. Nevruzu bayramımız olarak görmemize rağmen kutlayamıyoruz, çünkü birkaç kötü niyetli insan yüzünden hepimiz zarar görüyoruz. Biz kendimizi Türk, Kürt diye ayırmazken siz bizi hep ayırıyorsunuz…

Tüm Van Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

 1. Sevgili arkadaşım, Van’ı senin gibi bir kaç kişi daha böyle anlatsa müthiş olur. Yazı çok akıcı ve bir çırpıda okudum. Çok beğendim. Emeğine sağlık. Van’a yeniden beklerim. Umarım vaktin olur ve bir akdamar yaparız. ):

  • Sevil Mert Cevapla

   Yusuf çok teşekkür ederim güzel yorumların için. Türkiye’yi gezdikçe hayran olmamak mümkün değil. Umarım Van’a da tekrar gelirim, gitmeme izin vermediğin kaleye gideriz 😉

 2. Van iline ben de önyargı ile geldim. Acaba sokakta yürüyebilecek miyim, sokakta bana insanlar dik dik bakar mı düşüncem vardı. ancak geldiğim ilk anda bu ön yargımın çok yersiz olduğunu farkettim. Sokakta insanlar çok rahat bir şekilde yürüyor. Kızlar dışarıda açık şekilde rahatça dolaşıyor. Vandaki insanlar da normal insanlar kısacası. Herhangi bir anadolu şehri nasıl ise, Vandaki yaşam da aynı şekilde. Korkularımız sadece bizlerden kaynaklı.

 3. ben sinopluyum istanbulda oturuyorum. dogu insanini ozellikle van li hemserilerim 3, defa van a gezmeye gittim insanlari cana yakin icten misafirperverler sehri cok guzel turkiyenin tum vatandaslarini buraya gitmesini isterim o sicakligi hissedin tum van li hemserilerime tesekkur ediyorum

 4. Beritan Yayan Cevapla

  bana çok yardımcı oldu çok iyi ve çok güzeldi çok teşekkür ederim sevil mert

Yorumunuzu Yazın