İtalya içinde yolculuk yapmayı planlıyorsanız trenleri tercih etmenizi öneririm. Trenle yolculuk yapmanın en güzel yanı, uğramayı düşünmediğiniz yeni yerleri de görme imkanı sunmasıdır.

İtalya'da tren
İtalya’da tren

İtalya’da Tren Alternatifleri

İtalya’da etrafı trenden seyretmek için alternatifleriniz var. Yerel trenler daha yavaş, bizim eski banliyo trenleri gibi olanlar. Ekspress trenler ise hızlı trenler.

İtalya’da Yerel Trenler

İtalya’da yerel trenler: Locale ya da Regionali diye geçiyor. Yavaş ve her istasyonda duran trenler. Aceleniz varsa tavsiye etmem. Tıngır mıngır seyahat etmeyi sevenler için bir seçenek olabilir. Tabii diğer trenlere göre çok daha ekonomik seçenekler bunlar.

İtalya’da Ekspress Trenler

İtalya’da tren ile seyahat etmek için diğer seçenek ise büyük şehirleri bağlayan express trenler: Intercity ve Eurostar ağırlıklı olarak ülke içinde hizmet veren daha hızlı trenlerdir. Özellikle Eurostarda 1.sınıf yolculuk lüks bir seyahat sağlayacaktır. Bu trenler çok hızlı olmakla birlikte oldukça pahalı trenler. Yerel trenler ile 10 euroya gideceğiniz yere express trenler ile 60 euro’ya gidebilirsiniz. Yerel trenler aynı mesafeyi 6 saatte giderken express trenler 1-2 saatte gidebiliyor.

İtalya’da Uluslararası Trenler

İtalya’da uluslararası trenler: İsviçre, Fransa, Avusturya, Almanya gibi komşu ülkelere sefer yapan trenler. Euroctiy ya da EuroNight örnekler.  Tren biletleri ile ilgili detaylı bilgi, rotalar ve zaman planları için Trenitalia sitesini incelemenizi öneririm.

İtalya’da şehirlerarası ulaşım için diğer seçenekleriniz ise otobüs veya araç kiralama.

Avrupa’da çok uygun fiyata araç kiralama seçenekleri bulabilirsiniz. Benzin fiyatları ve otoyol geçişleri maliyeti artıran etkenler. 3-4 kişi seyahat ediyorsanız araba kiralamak iyi bir alternatif olacaktır. Ancak tek başınıza iseniz pahalıya gelebilir.

İtalya’da araba kiralama seçenekleri için Rentalcars.com sitesini ziyaret edin.

Yukarıdaki bağlantıdan araç kiralayarak bana finansal olarak destek olmuş olacaksınız. Zaten araç kiralamayı düşünüyorsanız bu linki kullanarak kiralamanızı yaparsanız çok sevinirim.

İtalya’da tren ile yolculuk etmek veya diğer ulaşım seçenekleri konusunda başka sorularınız varsa bu yazıya yorum olarak yazarsanız seve seve cevaplarım.

Yolda Kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

 1. Italyada yer alan tren sırketlerının ındırımlı ve ıkı aylık lımıtlı kullanımları var fakat Turk turıstlere bu olanak yok.
  Bu konu hakkında bılgınız varmı?

 2. öncelikle sitenizin 1. yılını tebrik etmek isterim. tüm sorulara cevap vereni bilgi dolu ve bir o kadarda göze hitap eden çok güzel bir site olmuş. bende sizin gibi bir roma aşığıyım ve ilk yurtdışı seyahatime Romadan başlamak istiyorum. Ancak bu ilk yurtdışı seyahatim olacağı için ve gideceğim yerde Roma olduğu için rehperlik hizmeti olan bir tur ile gitmeyi düşünüyorum. Ama tur firmaları hakkında okuduğum şikayet yazıları beni baya düşündürdü. bu konuda bana fikir verebilirseniz çok memnun olurum. ilk seyahatim ve roma gezimin zehir olmasını istemiyorum.

  şimdiden teşekkürler,

  • Merhaba, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim 🙂
   Ben de ilk yurtdışı seyahatimi İtalya’ya ve bir tur şirketi ile yapmıştım. İlk çıkış için faydalı olabilir. Hazır uçak, otel vb. işler sizin için organize edilmiş oluyor. Size tavsiyem gitmeden önce detaylı bir araştırma yapıp tura bağımlı kalmamanız olur. Çünkü rehberle dolaşmak gezmekten, görmekten çok turu kaybetmemek rehberin hızına yetişmek gibi konularla uğraşmanıza sebep oluyor. Ve inanın kendi araştırmalarınız rehberin anlatacağından çok daha fazla keyif verecektir size. Bir hatırlatma da turlar konusunda şu olsun, kalacağınız otelin şehir merkezinde olduğundan emin olun. Yada en azından toplu taşımaya yakın olduğundan. Öğrenebiliyorsanız parayı ödemeden otelin hangisi olduğunu öğrenmeye çalışın derim.

   Son olarak gezinin nasıl geçeceği tamamen size bağlıdır, ne rehber ne yol arkadaşı eğer siz bu işten keyif almayı kafanıza koyduysanız size engel olamazlar.

   Roma’nın tadını çıkarmanız dileğiyle,
   E-lmayra 🙂

Yorumunuzu Yazın