İtalya’da Tren ile Gezmek

İtalya içinde yolculuk yapmayı planlıyorsanız trenleri tercih etmenizi öneririm. Trenle yolculuk yapmanın en güzel yanı, uğramayı düşünmediğiniz yeni yerleri de görme imkanı sunmasıdır.

İtalya'da tren
İtalya’da tren

İtalya’da Tren Alternatifleri

İtalya’da etrafı trenden seyretmek için alternatifleriniz var:

 • Yerel trenler: Locale ya da Regionali diye geçiyor. Yavaş ve her istasyonda duran trenler. Aceleniz varsa tavsiye etmem.
 • Büyük şehirleri bağlayan express trenler: Intercity, Eurostar ağırlıklı olarak ülke içinde hizmet veren daha hızlı trenlerdir. Özellikle Eurostarda 1.sınıf yolculuk lüks bir seyahat sağlayacaktır.
 • Uluslararası trenler: İsviçre, Fransa, Avusturya, Almanya gibi komşu ülkelere sefer yapan trenler. Euroctiy ya da EuroNight örnekler.  Tren yolu ağlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Tren biletleri ile ilgili detaylı bilgi, rotalar ve timetablelar için Trenitalia sitesini incelemenizi öneririm.
İtalya tren yolu haritası
İtalya tren yolu haritası

4 YORUMLAR

 1. öncelikle sitenizin 1. yılını tebrik etmek isterim. tüm sorulara cevap vereni bilgi dolu ve bir o kadarda göze hitap eden çok güzel bir site olmuş. bende sizin gibi bir roma aşığıyım ve ilk yurtdışı seyahatime Romadan başlamak istiyorum. Ancak bu ilk yurtdışı seyahatim olacağı için ve gideceğim yerde Roma olduğu için rehperlik hizmeti olan bir tur ile gitmeyi düşünüyorum. Ama tur firmaları hakkında okuduğum şikayet yazıları beni baya düşündürdü. bu konuda bana fikir verebilirseniz çok memnun olurum. ilk seyahatim ve roma gezimin zehir olmasını istemiyorum.

  şimdiden teşekkürler,

  • Merhaba, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim 🙂
   Ben de ilk yurtdışı seyahatimi İtalya’ya ve bir tur şirketi ile yapmıştım. İlk çıkış için faydalı olabilir. Hazır uçak, otel vb. işler sizin için organize edilmiş oluyor. Size tavsiyem gitmeden önce detaylı bir araştırma yapıp tura bağımlı kalmamanız olur. Çünkü rehberle dolaşmak gezmekten, görmekten çok turu kaybetmemek rehberin hızına yetişmek gibi konularla uğraşmanıza sebep oluyor. Ve inanın kendi araştırmalarınız rehberin anlatacağından çok daha fazla keyif verecektir size. Bir hatırlatma da turlar konusunda şu olsun, kalacağınız otelin şehir merkezinde olduğundan emin olun. Yada en azından toplu taşımaya yakın olduğundan. Öğrenebiliyorsanız parayı ödemeden otelin hangisi olduğunu öğrenmeye çalışın derim.

   Son olarak gezinin nasıl geçeceği tamamen size bağlıdır, ne rehber ne yol arkadaşı eğer siz bu işten keyif almayı kafanıza koyduysanız size engel olamazlar.

   Roma’nın tadını çıkarmanız dileğiyle,
   E-lmayra 🙂

 2. Italyada yer alan tren sırketlerının ındırımlı ve ıkı aylık lımıtlı kullanımları var fakat Turk turıstlere bu olanak yok.
  Bu konu hakkında bılgınız varmı?

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here