Çocukluğumun Tatil Beldesi Salda Gölü

Çocukluğum Burdur’un Karamanlı ilçesinde geçti. Hemen hemen her yaz da 10-15 günüm de Göller Yöresi’nin en derin ve en temiz gölü Salda Gölü kıyısında…

O zamanlar Orman İşletmesinin işlettiği kamp alanı şimdilerde özelleştirilmiş ve korkunç bir hale gelmiş. Öyle bile olsa, beyaz kumsalı, sodalı suyu, çam ormanlarının sahile kadar inişi, tertemiz havası ile Göller Yöresinin hala en güzel gölü benim çocukluğumun tatil beldesi…

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü coğrafi yapısı ile Türkiye’deki en ilginç yerlerden bir tanesi. Dünyada Bolivya’daki Uyuni Gölü ile birlikte Mars’a en fazla benzerlik gösteren 2 yerden bir tanesi Salda Gölü. Gölün sodalı suları nedeniyle göllerde görmeye alışık olmadığınız bembeyaz kumsalları ise cabası.

Salda Gölü Türkiye’nin en temiz gölü olma özelliğini de hala koruyor. Aynı zamanda yüzülebilir bir göl olması nedeniyle de tatil yeri olarak da tercih ediliyor.

Salda Gölü Plajları

Salda Gölü’ne geliyorsanız ve suya girmek istiyorsanız birkaç noktadan güvenli şekilde girebilirsiniz;

Yeşilova Belediye Halk Plajı

Belediyenin işletmesi olan Yeşilova merkezine en yakın olan tesis burası. Çadır kamp alanı, bungalov ve restoran var burada. Ben plaj kısmını çok sevmiyorum buranın. Ağaçlar da yeni dikildiği için gölge az. Giriş ücretsiz.

Yeşilova’dan Denizli yönüne giden minibüslere binip bu tesisin önünde inebilirsiniz, yani toplu taşıma ile ulaşım var.

Kayadibi Plajı

Belediye Plajı’nın az ilerisinde yer alan Kayadibi plajı, çam ağaçları içinde. Bungalov tarzı evlerde konaklayabilir veya çadır kurabilirsiniz burada.

Belediye plajına ulaşım gibi buraya da minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Orman İşletmesi Tabiat Parkı Plajı

Salda Gölü Tabiat Parkı olarak tabelasını göreceğiniz plaj benim çocukluğumun geçtiği yer. Su kıyısına kadar inen çam ormanları, restoran tesisleri ile en güzel plaj burası. Eskiden burada çadır kurulabiliyordu artık izin verilmiyormuş. Giriş için ücret ödemeniz gerekiyor.

Buraya direkt toplu taşıma yok. Denizli yönüne giden minibüslere bindiğinizde “Salda Gölü Tabiat Parkı” tabelasının önünde inip yaklaşık 1 kilometre tesislerin bulunduğu yere yürümeniz lazım.

Yüzen Adalar – Saldivler Plajı

Türkiye’nin Maldivleri olarak meşhur olan yer burası. Son yıllarda popüler olana kadar buraya kimse gitmezdi. Burada bir tesis var, en son gittiğimde prefabrik derme çatma binaları yıkıyorlardı. Bu bölgede de kamp yapmak yasak. Giriş ücretsiz.

Buraya toplu taşıma ile ulaşım yok. Kendi aracınız veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Doğanbaba Plajı:

Yüzen adalardan bir miktar daha ileride bulunan plajda çadır kurabilirsiniz. Burada yemek yiyebileceğiniz sadece bir pideci var. Giriş ücretsiz.

Buraya köy minibüsleri ile ulaşım olsa da Yeşilova otogarından saatlerini sormakta fayda var, çok sık olmayabilir.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde, Burdur-Denizli yolu üzerinde. Uçak ya da karayolu ile Burdur ve/veya Denizli’ye gelip oradan Yeşilova otobüslerine binerek göle ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü’ne Uçak ile Ulaşım

Burdur merkeze 70 kilometre mesafede olan Salda Gölü, Denizli-Çardak Havaalanı’na 30 kilometre mesafede. Uçakla gelmeyi düşünürseniz Denizli Havaalanını tercih etmenizi öneririm.

Denizli Havaalanı’ndan şimdilik Salda Gölü’ne servis yok, umarım en kısa zamanda koyarlar. Havaalanından araç kiralayarak Salda’ya yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü’ne Toplu Taşıma ile Ulaşım

Bana sık sık Salda Gölü’ne toplu taşıma ile nasıl gideriz diye soruluyor. Birkaç seçenek var.

  • Burdur’a şehirlerarası otobüsler ile gelip Burdur otogarından Yeşilova otobüslerine binebilirsiniz. Burdur-Yeşilova arası yaklaşık 1 saat sürüyor. Yeşilova’dan taksi ile Salda Gölü’ne de gidebilirsiniz çünkü göl şehir merkezine sadece 4 kilometre mesafede.
  • Denizli’ye şehirlerarası otobüsler ile ulaşıp oradan Fethiye – Yeşilova yönüne giden otobüs veya minibüslere binebilirsiniz. Belediye plajının önünde bu otobüslerden inebilirsiniz.

Salda Gölü’nün haritadaki yerine ve plajların işaretlenmiş yerlerine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü’nde Ne Yenir, Nerede Yenir?

Salda Gölü çevresinde çok fazla restoran, yemek yemek için tesis bulunmuyor. Bu konuda zengin seçenekler beklemeyin. Özellikle yöresel yemekleri bulabileceğiniz yerler çok kısıtlı. Salda ve Yeşilova’nın en popüler yemeği olan kıymalı tostu Salda Gölü kıyısında değil, Yeşilova ilçe merkezinde bulabilirsiniz.

Salda Gölü sodalı suyu nedeniyle içinde fazla balık yaşayan bir göl değil. Bu nedenle Salda Gölü çevresinde göl balığı yerine çevredeki akarsularda yaşayan alabalıkların tadına bakabileceğiniz yerler bulunuyor. Alabalık yemek için en meşhur yer, ben bildim bileli orada olan Sultan Pınarı restoran. Yeşilova-Denizli yolu üzerinde bulunan restoran Salfa Gölü’ne yukarıdan bakıyor, çok güzel bir manzarası var. Tesiste adı üstünde bir tatlı su kaynağı, pınar var. Bu pınardan su içmek için de durabilirsiniz. Sultan Pınarı restoranda alabalık, bu bölgede çok yapılan çoban kavurma, kahvaltı gibi yiyecekler bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığım plajların hepsinde yemek yiyebileceğiniz tesis var. Ancak oralarda geleneksel yemekler yerine kebap, pide gibi Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz yemekleri bulabilirsiniz. Burdur’un meşhur Burdur Şiş’ini dahi bu tesislerde bulma ihtimaliniz düşük. Yeşilova ilçe merkezinde yiyebilirsiniz.

Salda Gölü Tüyoları

  • Salda Gölü 1000 metre üzerindeki yüksekliği ile yayla havasına sahiptir. Bu nedenle havası genelde serindir, yaz aylarında dahi akşamları serin geçer. Güneşe aldanıp ince giyinirseniz fena üşütür.
  • Salda Gölü’nün suyu sodalıdır. Göle girip çıktığınızda cildinizi bir tabaka gibi kaplar. Bırakın bir süre cildinizde kalsın, cildinize iyi gelecektir.
  • Salda Gölü plajlarında bulunan beyaz kumlar yansıma etkisi yaptığında hava serin olmasına rağmen güneşi yakıcıdır. Yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanmayı ihmal etmeyin, tatlı tatlı esen melteme aldanmayın.
  • Salda Gölü son yıllardaki popüleritesi nedeniyle yaz aylarında özellikle hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Eğer vaktiniz uygunsa hafta içi gitmeye çalışın. Hatta okullar açıldıktan sonra Eylül gibi giderseniz biraz daha serin olur ama çok daha tenha olacaktır.

Burdur Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

7 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here