Çocukluğumun Tatil Beldesi Salda Gölü

Çocukluğum Burdur’un Karamanlı ilçesinde geçti. Hemen hemen her yaz da 10-15 günüm de Göller Yöresi’nin en derin ve en temiz gölü Salda Gölü kıyısında…

O zamanlar Orman İşletmesinin işlettiği kamp alanı şimdilerde özelleştirilmiş ve korkunç bir hale gelmiş. Öyle bile olsa, beyaz kumsalı, sodalı suyu, çam ormanlarının sahile kadar inişi, tertemiz havası ile Göller Yöresinin hala en güzel gölü benim çocukluğumun tatil beldesi…

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü coğrafi yapısı ile Türkiye’deki en ilginç yerlerden bir tanesi. Dünyada Bolivya’daki Uyuni Gölü ile birlikte Mars’a en fazla benzerlik gösteren 2 yerden bir tanesi Salda Gölü. Gölün sodalı suları nedeniyle göllerde görmeye alışık olmadığınız bembeyaz kumsalları ise cabası.

Salda Gölü Türkiye’nin en temiz gölü olma özelliğini de hala koruyor. Aynı zamanda yüzülebilir bir göl olması nedeniyle de tatil yeri olarak da tercih ediliyor.

Salda Gölü Plajları

Salda Gölü’ne geliyorsanız ve suya girmek istiyorsanız birkaç noktadan güvenli şekilde girebilirsiniz;

  • Yeşilova Belediye Plajı: Belediyenin işletmesi olan Yeşilova merkezine en yakın olan tesis burası. Çadır kamp alanı, bungalov ve restoran var burada. Ben plaj kısmını çok sevmiyorum buranın. Ağaçlar da yeni dikildiği için gölge de az.
  • Orman İşletmesinin Plajı: Salda Gölü Tabiat Parkı olarak tabelasını göreceğiniz plaj benim çocukluğumun geçtiği yer. Su kıyısına kadar inen çam ormanları, restoran tesisleri ile en güzel plaj burası. Eskiden burada çadır kurulabiliyordu artık izin verilmiyormuş.
  • Yüzen Adalar: Türkiye’nin Maldivleri olarak meşhur olan yer burası. Son yıllarda popüler olana kadar buraya kimse gitmezdi. Burada bir tesis var, en son gittiğimde prefabrik derme çatma binaları yıkıyorlardı. Bu bölgede de kamp yapmak yasak.
  • Doğanbaba Plajı: Yüzen adalardan bir miktar daha ileride bulunan plajda çadır kurabilirsiniz.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde, Burdur-Denizli yolu üzerinde. Uçak ya da karayolu ile Burdur ve/veya Denizli’ye gelip oradan Yeşilova otobüslerine binerek göle ulaşabilirsiniz.

Burdur merkeze 70 kilometre mesafede olan Salda Gölü, Denizli-Çardak Havaalanı’na 30 kilometre mesafede. Uçakla gelmeyi düşünürseniz Denizli Havaalanını tercih etmenizi öneririm.

Salda Gölü’nün haritadaki yerine ve plajların işaretlenmiş yerlerine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.

Burdur Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

5 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here