Çocukluğumun Tatil Beldesi Salda Gölü

5
5321

Çocukluğum Burdur’un Karamanlı ilçesinde geçti. Hemen hemen her yaz da 10-15 günüm de Göller Yöresinin en derin ve en temiz gölü Salda Gölü kıyısında…

O zamanlar Orman İşletmesinin işlettiği kamp alanı şimdilerde özelleştirilmiş ve korkunç bir hale gelmiş. Öyle bile olsa, beyaz kumsalı, sodalı suyu, çam ormanlarının sahile kadar inişi, tertemiz havası ile Göller Yöresinin hala en güzel gölü benim çocukluğumun tatil beldesi…

salda-golu

Salda Gölü coğrafi yapısı ile Türkiye’deki en ilginç yerlerden bir tanesi. Dünyada Bolivya’daki Uyuni Gölü ile birlikte Mars’a en fazla benzerlik gösteren 2 yerden bir tanesi Salda Gölü. Gölün sodalı suları nedeniyle göllerde görmeye alışık olmadığınız bembeyaz kumsalları ise cabası.

Salda Gölü Türkiye’nin en temiz gölü olma özelliğini de hala koruyor. Aynı zamanda yüzülebilir bir göl olması nedeniyle de tatil yeri olarak da tercih ediliyor.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde, Burdur-Denizli yolu üzerinde. Uçak ya da karayolu ile Burdur ve/veya Denizli’ye gelip oradan Yeşilova otobüslerine binerek göle ulaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here