Burdur, Akdeniz Bölgesi’nde olmasına rağmen Toros Dağları’nın arkasında kaldığı için karasal iklim yaşayan, yakın zamana kadar haritadaki yeri bilinmeyen küçük illerimizden biri idi. Burdur gezilecek yerler, Burdur’da ne yenir, Burdur’da nerede kalınır, Salda Gölü, Sagalassos Antik Kenti gibi adını duyduğunuz yerler, ve Kibyra Antik Kenti gibi adını duymadıklarınız Burdur gezi rehberi niteliğindeki bu yazımda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Burdur gezilecek yerler - Burdur Gölü
Burdur gezilecek yerler – Burdur Gölü

Çocukluğum Burdur’un 6 bin nüfuslu ilçesi Karamanlı’da geçti. Ortaokul ve liseyi ise Burdur merkezde Anadolu Lisesi’nde okudum. Üniversite için İstanbul’a gelip burada kaldım. Ancak ne zaman ki İstanbul’a geldim, farkettim ki Burdur Türkiye’de haritada yeri en az bilinen şehirlerin başında. Ayrıca Antalya ve Denizli’ye yakın olduğundan sadece oralara göç vermiş ve İstanbul’da çok az Burdurluya rastlanıyor. Kiminle tanışsam ve memleket muhabbeti olsa “Hayatımda tanıdığım ilk Burdurlu sensin” lafını duymaya başladım.

Burdur küçük bir yerdir, yakın zamana kadar “meşhur” hiçbir şeyi olmadığı için kimsenin yerini dahi bilmediği bir şehir idi. Ben de uzun zamandır aklımda olan Burdur gezilecek yerler yazımı yazıp, memleketime olan vefa borcumu ödeyeyim istedim 🙂 Belki Burdur’un tanınmasında benim de çorbada tuzum bulunur.

Burdur gezilecek yerler - Salda Gölü
Burdur gezilecek yerler – Salda Gölü

Burdur Nerede Bulunur?

Burdur komşuları açısından çok zengin bir şehirdir. Türkiye haritasında Burdur’un yerine bakacak olursak; Akdeniz Bölgesinde yer alan Burdur’un kuzeyinde Afyon, doğusunda Isparta, güneyinde Antalya, güneybatısında Muğla ve batısında Denizli ile komşudur. Ve Burdur, bu iller arasında en az tanınanıdır 🙂

Burdur’un nerede olduğunu Google haritası üzerinde görmek ve rota çizmek için tıklayın.

Burdur Nerede Bulunur?
Burdur Nerede Bulunur?

Göller Bölgesi’nde olması nedeniyle il sınırları içinde irili ufaklı pek çok göl bulunur. En meşhuru Salda Gölü olsa da Burdur şehir merkezi Burdur Gölü kıyısına kurulmuştur. İl sınırları içinde başka pek çok göl bulunur.

Burdur’a Nasıl Gidilir?

Burdur’a gitmek için farklı seçenekleriniz var;

 • Özel araç ile: Kendi aracınız veya kiralayacağınız araç ile Burdur’a Antalya veya Fethiye rotasını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Otobüs ile: Antalya ve Fethiye’ye giden otobüs firmalarının neredeyse tamamı Burdur otogarına uğruyor. Ayrıca yakın iller ve kendi ilçeleri arasında minibüs seferleri düzenleniyor.
 • Uçak ile: Burdur’un kendi havalimanı yok ancak Isparta Havalimanı Burdur Gölü’nün kıyısında yer alıyor. Burdur merkeze sadece yarım saat mesafede. Salda Gölü’ne gitmek için ise Denizli Havalimanı çok daha uygun bir seçenek. Denizli Havalimanı’ndan 1 saatlik bir yolculuk ile Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Ancak servis yok, araç kiralamanız gerekli.
 • Tren ile: Burdur’dan daha önce İstanbul’a kadar tren ile gitmek mümkündü. Denizli’den kalkan Pamukkale Ekspress’ine bağlanan bir vagon Burdur şehir merkezindeki tren istasyonundan kalkıyordu. Ancak bildiğim kadarıyla şu an bu seferler yapılmıyor. İzmir-Isparta arasında çalışan Göller Ekspresi ile Burdur’dan İzmir’e gitme imkanı var. Göller Ekspresi’ni kullanacak olan Burdur yolcuları, Gümüşgün durağı ile Burdur arasını otobüs ile gelip, Gümüşgün’de trene aktarma yapmaları gerekiyor. Burdur’dan direkt İzmir otobüsleri ile gitmek çok daha mantıklı bir alternatif.
Burdur'a tren ile nasıl gidilir?
Burdur’a tren ile nasıl gidilir?

Burdur Hakkında

Burdur gezisi yapmadan önce, biraz Burdur hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi arasında kalan, Burdur Gölü Havzası ve Dalaman Çayı havzasını kapsayan alan Teke Yöresi olarak geçmektedir. Adını da Türkmen Yörüklerinden olan Teke Beyliğinden alır. Burdur, Teke Yöresinin başkenti olarak kabul edilir.

Burdur’un az bilinen özellikleri; ülkemizde yıl boyu güneş alma oranı en yüksek illerden biri olmasının yanında oksijen miktarı en yüksek illerden biri olmasıdır. Yani güneş, oksiyen, ne ararsanız var.

Burdur aslında tam bir memur şehridir. Küçük bir şehir merkezi, üniversitenin gelmesi ile hareketlenen bir sosyal hayatı vardır. İl genelinde hayvancılık ve tarım ana geçim kaynaklarıdır, süt kalitesi olarak Türkiye’de ilk sıralardadır.

Yakın zamana kadar Burdur ili, sadece bedelli askerlik yapanlar nedeniyle bilinen bir yer iken, Salda Gölü ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in çabaları ile popüleritesinin her geçen gün artması mutluluk verici.

Burdur’un İsmi Hakkındaki Efsaneler

Burdur’un ismine dair birkaç rivayet var ancak hepsinin temeli “Burada Dur” veya “Burasıdır” sözünden şehrin isminin geldiği yönünde. Burdur Valiliği’nin paylaştığı rivayetlerden ikisine bakalım:

 1. Burdur şehrini kuran Türkmen boylarından Kınalı aşireti burayı bulduğunda, bölgenin güzelliği karşısında “Cennet buradadır. Burda dur!” demişler ve “Burda dur!” sözü zamanla halk arasında “Burdur” haline dönüşmüştür. Bu en bilinen ve yaygın olarak anlatılan efsanedir. Kimse sorsanız anlatır. Bu arada Kınalı aşireti nedeniyle Burdur merkezde yaşanlara “Kınalı Burdurlular” denir. Meşhur türkücümüz Sümer Ezgü de o kınalı Burdurlulardan biridir.
 2. Daha eskiye gidicek olursak; Eski Yunan Mitolojisindeki kahramanlardan Aşil, tanrıların gazabına uğrar ve Yunanistan’dan kovulur. Yolu Antalya yakınlarına düşer. Geceleri kutup yıldızına bakarak, kuzeye doğru ilerler, Torosları aşar, karşısına muhteşem güzellikte bir göl çıkar, o göl bugünün yok olmaya yüz tutmuş Burdur Gölü’dür. O sırada gaibten bir ses ona Latince “Ezostas! (Burada dur!)” diye seslenir. Aşil burada durur ve yerleşir. Selçuklular Anadolu fetihleri sırasında Burdur’u feth ederler. O zamanlar küçük bir yerleşim olan köyün ismini “Ezostas” olarak öğrenirler. Anlamını sorduklarında “Burada dur” anlamına geldiğini öğrenirler. Buraya yerleşen Türkmen aşiretleri “Burada dur” kelimesini zamanla “Burdur” olarak telaffuz etmeye başlarlar ve bu kelime şehrin yeni ismi Burdur olur.

Bu hikayeler şehirlerin kültür varlıkları, unutmamak, unutturmamak gerek. Bu nedenle ben de blogumda yer vermek istedim. Burdur’a gitmeyi düşünenlere ilham versin. Aşil’in yerleşmek isteyeceği güzellikleki gölü görünce “o göl bu gölmüş” desinler…

Burdur’da Gezilecek Yerler

Burdur son zamanlarda birkaç önemli yeri ile gündeme gelmeye başladı. Biri Türkiye’nin Maldivleri diye anılan Salda Gölü, diğeri ise önemli bir restorasyon sonrası akar durumdaki devasa antik çeşmesi ile Sagalasos Antik Kenti.

Çok Okuyan Çok Gezen takipçileri ile birlikte oluşturduğumuz Türkiye’de gezilecek yerler listesinde Burdur için de bir liste hazırladık. Aşağıdaki görseli telefon veya bilgisayarınıza kaydederek Burdur’a gittiğinizde listenizi kolayca takip edebilirsiniz veya aşağıdaki linkten pdf olarak indirebilirsiniz.

Burdur’da gezilecek yerler listesi dosyasını indirmek için tıklayın.

Burdur Gezilecek Yerler Haritası

Burdur gezilecek yerler listesinde yer alan tüm noktaları Google haritalar üzerinde işaretledim. Aşağıdaki “Burdur Gezilecek Yerler Haritası” görseline tıklayarak çevrimiçi versiyonununa da kolayca ulaşabilirsiniz.

Burdur Gezilecek Yerler Haritası
Burdur Gezilecek Yerler Haritası

Burdur gezi rehberi yazımda yukarıda saydığımız yerlerin çoğunu anlatacağım elbette, sırayla gidelim;

Burdur Şehir Merkezinde Gezilecek Yerler

Burdur şehir merkezi ben orada yaşarken pek gezilecek görülecek yerlere sahip değildi. Burdur gezi rehberi de o yüzden bu kadar gecikti. Son belediye seçimlerinde başkan seçilen Ali Orkun Ercengiz’in çabaları ile Burdur’un çehresi her geçen gün güzelleşiyor.

 • Burdur Gölü kıyısı düzenlendi ve güzel bir yürüyüş alanına sahip oldu. Ayrıca gölde su sporları da yapabilirsiniz. Bimtaş tesisleri, Halk plajı, Kuş Gözlem evi Burdur Gölü kıyısında güzel vakit geçirebileceğiniz yerler.
 • Burdur’da Osmanlı konakları restore edildi ve ziyarete açıldı, bir çay kahve içmeye uğrayabilirsiniz. Taş Oda Etnoğrafya Müzesi bu konakların en güzeli, içinde bir kafesi de var.
Burdur gezilecek yerler - Taş Oda Etnoğrafya Müzesi bahçesinde kahve keyfi
Burdur gezilecek yerler – Taş Oda Etnoğrafya Müzesi bahçesinde kahve keyfi
 • Burdur tek bir cadde üzerine kurulu bir şehir, caddenin üst kısmı yukarı pazar, alt kısmı ise aşağı pazar. Yukarı Pazar da çehresi değişen yerlerden, Burdur halkı ne yapıyor görmek için sokaklarda dolaşın. Bir de dondurmacı var orada Kayımoğlu, uğramadan gelmeyin 🙂
 • Burdur Müzesi, çok önemli eserlere ev sahipliği yapıyor, mutlaka yolunuzu düşürüp ziyaret edin derim. Hacılar Höyüğü’nden çıkan pek çok eser, Sagalassos Antik Kenti’nden çıkarılan muhteşem heykeller ve çok daha fazlası müzede sergileniyor. Müze, Bulguroğlu (Pirkulzade) Medresesi’nin kalan son binası kullanılarak yapılmış ve daha sonra genişletilmiş. Burdur Müzesi giriş ücreti 10 TL, Müzekart geçerli.
Burdur gezilecek yerler - Arkeoloji Müzesi
Burdur gezilecek yerler – Arkeoloji Müzesi
 • Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Burdur merkezinde yer alıyor. Burdur Belediyesini kendinize referans noktası alırsanız yürüyerek en fazla 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Müzenin bulunduğu bina eski bir kilise, Kavaklı Rum Kilisesi. Uzun zaman terk edilmiş halde kaldıktan sonra restore edilerek 2016 yılında Doğa Tarihi Müzesi olarak kapılarını ziyarete açtı. Müzede Anadolu Mamutlarının iskeletini görebilirsiniz. Burdur, mamutların Anadolu coğrafyasında yaşadıklarının kanıtlanması nedeniyle Anadolu tarihinde önemli bir rol oynuyor. Doğa Tarihi Müzesi giriş ücreti 10 TL, Müzekart geçerli.
Burdur gezilecek yerler - Doğa Tarihi Müzesi
Burdur gezilecek yerler – Doğa Tarihi Müzesi
 • Gençliğimin geçtiği İstasyon Caddesi şimdi trafiğe kapandı ve kafeler açıldı, dinlenmek için uğrayabilirsiniz. Tren istasyonuna kadar inerseniz, güzel bir restoran da bulabilirsiniz.
 • İlk gençlik yıllarımın geçtiği bir başka yer ise Öğretmen Evi, bahçesinde kocaman çam ağaçları ile Burdur’un ana sosyalleşme yeri idi o zamanlar. Yine bir çay içmeye uğrayabilirsiniz.
 • Salı günleri aşağı pazarda kurulan Salı Pazarı, Burdur’un çevre köylerinden gelen taze meyve sebze, süt ürünleri ile görülmeye değer. Günü tutturabilirseniz çok taze ve lezzetli meyve, sebzeler alabilirsiniz.
 • Ulu Camii, Hamitoğulları zamanında yapılmış olan caminin 1914 depreminde yıkılan minaresindeki kitabenin tarihi 1300’ü işaret etmektedir.
 • Saat Kulesi, Ulu Camii’nin hemen aşağısında yer alan kule 1936’da yapılmış.
 • Kuş Gözlem Evi, Burdur gölü kuş göç yolları üzerinde yer aldığından göl kenarında gözlem evi yer alıyor. Aynı zaman çay, kahve de içebileceğiniz güzel bir bahçesi var.
Burdur gezilecek yerler - Doğa Tarihi Müzesi
Burdur gezilecek yerler – Doğa Tarihi Müzesi
 • Burdur merkez gezilecek yerler arasında son olarak, Burdur manzarasını tepeden görmek için Susamlık Tepesi, Yeşil Tepe (Şehitler Abidesi) ve Serenler tepesinde kahve keyfi yapabilir veya yemek yiyebilirsiniz.
Burdur gezilecek yerler - Serenler Tepesi'nden manzara
Burdur gezilecek yerler – Serenler Tepesi’nden manzara

Hacılar Höyüğü – Hacılar Köyü

Aslında hepimizin ilkokulda tarih derslerinde adını duyduğumu bir yer Hacılar Höyüğü. M.Ö. 8000’e dayanan tarihi ile Hacılar Höyüğü, Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Dünya arkeolojisi için de önemli yer taşıyan Hacılar Höyüğü Burdur merkeze 24 km mesafede yer alıyor.

Hacılar’da aynı zamanda harika üzüm olur. Yazın üzüm zamanına denk gelirseniz mutlaka tadına bakın. Siyah üzüm benim favorimdir. Burdur’un kurak ve kireçli toprağının üzümlere bu lezzeti verdiği söylenir. Burdur’da üzüm yetiştiriciliği Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlamıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra her bölgede yetiştirmeye uygun tarım ürünleri tespit edilmiş ve üretime geçilmiştir. Karadeniz’de fındık, çay yetiştirilmesi de buna örnektir.

Sagalasos Antik Kenti – Ağlasun İlçesi

Sagalasos Antik Kenti - Ağlasun İlçesi
Sagalasos Antik Kenti – Ağlasun İlçesi

Sagalasos’a ilk gittiğimde sanırım 5-6 yaşlarında idim. Belki de antik kentlere olan sevgim o zamanlar bu muhteşem antik kent sayesinde başlamıştı. Bir dağın zirvesine yakın, kocaman taş parçaları, tiyatrosu ile ne kadar etkilendiğimi dün gibi hatırlıyorum.

Son 10 yılda ise kazılar sayesinde bu muhteşem antik kentte belki de dünyanın en sağlam antik çeşmesi olan Antoninler Çeşmesi açığa çıktı. Sagalassos Antik Kenti, kurulduğu tepenin özellikleri, Büyük İskender’e yenik düşmesi ve muhteşem mermer işçiliği ile mutlaka Burdur rotanızda olması gereken yerlerden biri.

Sagalassos Antik Kenti yazımda tüm detayları bulabilirsiniz.

Salda Gölü – Yeşilova İlçesi

Burdur gezilecek yerler - Salda Gölü
Burdur gezilecek yerler – Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri olarak son yıllarda birden popülerite kazanan, benim ise çocukluğumun yazlarının geçtiği yer Salda Gölü.

Sodalı suyu, su kenarına kadar inen çam ağaçları, beyaz kumları ile Maldivler’i aratmasa da yayla havası ile oraya fark atar bence 🙂 Salda sadece yaz turizmi değil kışın kayak turizmine de açık.

Salda Gölü hakkındaki detaylı yazım için tıklayın.

Lisinia Doğa

Lisinia Doğa
Lisinia Doğa

Öztürk Sarıca tarafından Burdur Gölü kıyısında kurulan bir vaha desem yeri var Lisina için. Burdur Gölü kıyısındaki bu bölgenin eski çağlardaki adı olan Pisidya’nın en önemli şehirlerinden biri Lisinia’dır, vaha da adını buradan alıyor (Lisinia: Doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına gelir). Ülkemizin ilk yaban hayat merkezi diyebiliriz Lisinia için.

Özellikle kansere karşı farkındalık yaratma amacı ile kurulmuş olan Lisina’da, Burdur’a has ürünler doğal yöntemlerle üretilip yağı, suyu çıkarılarak Lisinia’nın masrafları için kullanılıyor.

Burası aynı zamanda bir gönüllü çalışma kampı, dilerseniz gelip burada üretime katkıda bulanabilirsiniz.

Akçaköy Lavanta Deresi – Yeşilova İlçesi

Fotoğraf Lisinia Doğa'da Çekilmiştir.
Fotoğraf Lisinia Doğa’da Çekilmiştir.

Lisinia Doğa’nın kurucusu Öztürk Sarıca önderliğinde Yeşilova İlçesi Akçaköy Köyü’nde bir lavanta vadisi yapıldı. Haziran ortasından Temmuz ortasına kadar lavantaların açtığı dönemde buraya uğramayı ve muhteşem güzellikteki manzaraları görmeyi unutmayın.

Kybra Antik Kenti – Gölhisar İlçesi

Burdur gezilecek yerler - Kibyra Antik Kenti
Burdur gezilecek yerler – Kibyra Antik Kenti

Anadolu’daki en sağlam yer mozaiklerinden birine ev sahipliği yapan Kybra Antik Kenti, yeni keşfedilen kültür varlıklarımızdan bir tanesi. Kazıların hala devam ettiği Kibyra Antik Kenti hakkında detaylı bilgi almak için tık tık. Burdur merkeze biraz uzak, ancak Fethiye planınız varsa yol üstünde uğrayabileceğiniz bir durak. Az bilinen, ancak potansiyeli çok yüksek yerlerden biri.

İnsuyu Mağarası

Burdur gezilecek yerler - İnsuyu Mağarası
Burdur gezilecek yerler – İnsuyu Mağarası

Ülkemizin turizme açılan ilk mağarası olma ünvanı taşıyan İnsuyu Mağarası, 597 metre uzunluğu ve derin dehlizleri ile görmeye değer bir mağara. Karbonatlı maden suyularından oluşan sarkık ve dikitler son derece güzel manzaralar oluşturuyor.

Mağara uzun süre kapalı kaldıktan sonra yeniden ziyarete açıldı, ancak içeride epeyce inşaat yapılmış ve eski doğal görüntüsünden oldukça uzaklaşmış.

Mağara içindeki göller ne yazık ki tamamen kurumuş. Çocukluğumdan aklımda kalan göllerden geriye derin çukurlar kalmış. Küresel ısınma, Burdur çevresindeki yanlış sulama, hunharca yapılan barajlar, tektonik hareketler, kötü restorasyon derken mağara eski ihtişamını kaybetmiş.

Burdur’a sadece 13 km mesafedeki mağara yaz aylarında dahi oldukça serin oluyor, içeri girerken ona göre tedarikli olmanızı öneririm.

Burdur Gezilecek Diğer Yerler

Burdur'da gezilecek yerler - Susuz Han
Burdur’da gezilecek yerler – Susuz Han
 • Dirmil’de doğa ile iç içe olabileceğiniz bir kanyonumuz var, adı Karanlık Kanyon. Orta zorluk derecesindeki kanyonda yürüyüş yapmayı düşünürseniz Burdur’daki dağcılık kulübünden destek isteyebilirsiniz.
 • Bucak’ta Kremna Antik Kenti (ne yazık ki şu an ziyarete kapalı), Kremna’dan çıkan eserleri Burdur Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz.
 • Yine Bucak’ta Susuz Han Kervansarayı ve İncirli Han’ı görebilirsiniz. Susuz Han restore edilmiş olsa da ben gittiğimde kilitli idi, kilidi muhtardaymış.

Burdur’da Ne Yenir?

Burdur yemek çeşitliliği bakımından bir Ege mutfağı, bir Doğu Anadolu mutfağı vaat etmese de doğal malzemelerden üretilmiş, yöreye özgü yemekleri bulabilirsiniz.

Burdur'da ne yenir? - Burdur Şiş
Burdur’da ne yenir? – Burdur Şiş

En popüler yemekler Burdur Şiş ve tatlı olarak da ceviz ezmesi meşhurdur. İlçelerin kendilerine özgü popüler yemekleri vardır.

Burdur’da ne yenir, nerede yenir yazımda detayları ile yemekler ve nerede yenebileceklerini bulabilirsiniz.

Burdur’da Nerede Kalınır?

Burdur henüz yeni yeni turizme açıldığı için konaklama seçenekleri çok fazla değil. Burdur merkez, Salda Gölü ve Sagalassos çevresinde konaklayabileceğiniz otelleri aşağıda paylaşıyorum.

Burdur Merkezde Güvenebileceğiniz Oteller

Burdur merkez çok turistik olmadığından konaklama için de çok farklı seçenekler bulamayabilirsiniz.

 • Serenler Oteli
 • Hotel Özeren

Salda Gölü Kıyısında Konaklayabileceğiniz Oteller

Salda Gölü birden popülerleşirken belli standartlarda konaklayabileceğiniz otel seçenekleri ne yazık ki artmadı. Bu nedenle önerebileceğim tek bir yer var:

 • Lago di Salda

Sagalasos Yakınında Konaklayabileceğiniz Oteller

Belki de Burdur’da standardı en yüksek otel Sagalasos’ta bulunuyor:

 • Sagalassos Lodge & Spa

Burdur’da Müzik

Burdur, Teke Yöresi kültürünün bütün özelliklerini taşıyor demiştim. Kabak kemane, sipsi, cura çalgı olarak yöresel müzik aletleridir.

Teke Yöresi müzik kültürünün bir özelliği de dünyada sadece Moğolistan ve Teke Yöresinde söylenen gırtlak müziği.

Serenler Zeybeği, Teke Zortlatması gibi yöreye özgü halk oyunlarının izlemesine ise doyum olmaz. Bir ara Teke Zortlatması ile Guinness Rekorlar Kitabı için başvurulmuştu ama rekor kazanılamadı. Olsun, biz oynamayı seviyoruz 🙂

Memleketim diye uzun uzun yazdım. Umarım memleketim Burdur’un haritadaki yeri daha fazla kişi tarafından bilinir ve ziyaret edilir.

Burdur Gezi Yazıları

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. Askerlik yerim 🙂 Son zamanlarda Salda gölü oldukça ilgi çekiyor ancak kış sezonu dikkat ciddi bir soğuk var Burdur ve çevresinde.

Yorumunuzu Yazın