Az Bilinen Şehir Burdur Gezilecek Yerler

2
8013

Çocukluğum Burdur’un 6 bin nüfuslu ilçesi Karamanlı’da geçti. Ortaokul ve liseyi ise Burdur merkezde Anadolu Lisesinde okudum. Üniversite için İstanbul’a gelip burada kaldım. Ancak ne zaman ki İstanbul’a geldim, farkettim ki Burdur Türkiye’de haritada yeri en az bilinen şehirlerin başında. Ayrıca Antalya ve Denizli yakın olduğundan sadece oralara göç vermiş ve İstanbul’da çok az Burdurluya rastlanıyor. Kiminle tanışsam ve memleket muhabbeti olsa “Hayatımda tanıdığım ilk Burdurlu sensin” lafını duymaya başladım. Burdur küçük bir yerdir ama aynı zamanda yakın zamana kadar “meşhur” hiçbir şeyi olmadığı için kimsenin yerini dahi bilmediği bir şehir idi. Ben de uzun zamandır aklımda olan Burdur gezilecek yerler yazımı yazıp, memleketime olan vefa borcumu ödeyeyim istedim 🙂 Belki Burdur’un tanınmasında benim de çorbada tuzum bulunur.

Kısaca Burdur

Burdur komşular açısından çok zengin bir şehir. Kuzeyinde Afyon, doğusunda Isparta, güneyinde Antalya, günaybatısında Muğla ve batısında Denizli ile komşu olan Burdur, bu iller arasında en az tanınanıdır 🙂 Göller Bölgesi’nde olması nedeniyle il sınırları içinde irili ufaklı pek çok göl bulunur. En meşhuru Salda Gölü olsa da Burdur şehir merkezi de Burdur Gölü kıyısına kurulmuştur. Ayrıca Teke Yöresi’nin tipik özelliklerini taşır. Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi arasında kalan, Burdur Gölü Havzası ve Dalaman Çayı havzasını kapsayan alan Teke Yöresi olarak geçmektedir. Adını da Türkmen Yörüklerinden olan Teke Beyliğinden alır.

Burdur’un az bilinen özellikleri ise ülkemizde yıl boyu güneş alma oranı en yüksek illerden biri olmasının yanında oksijen miktarı en yüksek illerden biri olmasıdır.

Burdur aslında tam bir memur şehridir. Küçük bir şehir merkezi, üniversitenin gelmesi ile hareketlenen bir sosyal hayatı vardır. İl genelinde hayvancılık ve tarım ana geçim kaynaklarıdır, süt kalitesi olarak Türkiye’de ilk sıralardadır.

Yakın zamana kadar Burdur ili, sadece bedelli askerlik yapanlar nedeniyle bilinen bir yer iken popüleritesinin her geçen gün artması mutluluk verici.

Burdur’da Gezilecek Yerler

Burdur son zamanlarda birkaç önemli yeri ile gündeme gelmeye başladı. Biri Türkiye’nin Maldivleri diye anılan Salda Gölü, diğeri ise önemli bir restorasyon sonrası akar durumdaki devasa antik çeşmesi ile Sagalasos Antik Kenti. Burdur gezi rehberi yazımda onları da anlatacağım elbette, sırayla gidelim;

Burdur Merkezde Gezilecek Yerler

Burdur şehir merkezi ben orada yaşarken pek gezilecek görülecek yerlere sahip değildi. Burdur gezi rehberi de o yüzden bu kadar gecikti 🙂 Son belediye seçimlerinde başkan seçilen Ali Orkun Cengiz’in çabaları ile Burdur’un çehresi her geçen gün güzelleşiyor.

 • Burdur Gölü kıyısı düzenlendi ve güzel bir yürüyüş alanına sahip oldu. Ayrıca gölde su sporları da yapabilirsiniz. Bimtaş tesisleri, Halk plajı, Kuş Gözlem evi Burdur Gölü kıyısında güzel vakit geçirebileceğiniz yerler.
 • Burdur’da Osmanlı konakları restore edildi ve ziyarete açıldı, bir çay kahve içmeye uğrayabilirsiniz. Taş Oda Etnoğrafya Müzesi bu konakların en güzeli, içinde bir kafesi de var.
 • Burdur tek bir cadde üzerine kurulu bir şehir, caddenin üst kısmı yukarı pazar, alt kısmı ise aşağı pazar. Yukarı Pazar da çehresi değişen yerlerden, Burdur halkı napıyor görmek için sokaklarda dolaşın. Bir de dondurmacı var orada Kayımoğlu, uğramadan gelmeyin 🙂 Ulu Camii ve Saat Kulesi de görülecek yerler arasında.
 • Burdur Arkeoloji Müzesi, çok önemli eserlere ev sahipliği yapıyor, mutlaka yolunuzu düşürüp ziyaret edin derim. Hacılar Höyüğü’nden çıkan pek çok eser de müzede.
 • Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Anadolu Mamutlarını iskeletini görebilirsiniz.
 • Gençliğimin geçtiği İstasyon Caddesi şimdi trafiğe kapandı ve cafeler açıldı, dinlenmek için uğrayabilirsiniz.
 • İlk gençlik yıllarımın geçtiği bir başka yer ise Öğretmen Evi, bahçesinde kocaman çam ağaçları ile Burdur’un ana sosyalleşme yeri idi o zamanlar. Yine bir çay içmeye uğrayabilirsiniz.
 • Salı günleri aşağı pazarda kurulan Salı Pazarı, Burdur’un çevre köylerinden gelen taze meyve sebze, süt ürünleri ile görülmeye değer.
 • Burdur manzarasını tepeden görmek için Susamlık Tepesi, Yeşil Tepe (Şehitler Abidesi) ve Serenler tepesinde kahve keyfi yapabilir veya yemek yiyebilirsiniz.

Hacılar Höyüğü – Hacılar

Aslında hepimizin ilkokulda tarih derslerinde adını duyduğumu bir yer Hacılar Höyüğü. Burası Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri. Dünya arkeolojisi için de önemli yer taşıyan Hacılar Höyüğü Burdur merkeze 24 km mesafede yer alıyor.

Hacılar’da aynı zamanda harika üzüm olur. Yazın üzüm zamanına denk gelirseniz mutlaka tadına bakın. Siyah üzüm benim favorimdir.

Sagalasos Antik Kenti – Ağlasun

Sagalasos’a ilk gittiğimde sanırım 3-4 yaşlarında idim. Belki de antik kentlere olan sevgim o zamanlar bu muhteşem antik kent sayesinde başlamıştı. Bir dağın zirvesine yakın, kocaman taş parçaları, tiyatrosu ile ne kadar etkilendiğimi dün gibi hatırlıyorum. Son 10 yılda ise kazılar sayesinde bu muhteşem antik kentte belki de dünyanın en sağlam antik çeşmesi olan Antoninler Çeşmesi açığa çıktı. Sagalasos’u tekrar görmek için sabırsızlanıyorum.

Salda Gölü – Yeşilova

Türkiye’nin Maldivleri olarak son yıllarda birden popülerite kazanan, benim ise çocukluğumun yazlarının geçtiği yer Salda Gölü. Sodalı suyu, su kenarına kadar inen çam ağaçları, beyaz kumları ile Maldivler’i aratmasa da yayla havası ile oraya fark atar bence 🙂 Salda sadece yaz turizmi değil kışın kayak turizmine de açık.

Salda Gölü hakkındaki detaylı yazım için tıklayın.

Lisinia Doğa

Öztürk Sarıca tarafından Burdur Gölü kıyısında kurulan bir vaha desem yeri var Lisina için. Burdur Gölü kıyısındaki bu bölgenin eski çağlardaki adı olan Psidya’nın en önemli şehirlerinden biri Lisinia’dır, vaha da adını buradan alıyor (Lisinia: Doğan ve batan güneşin,ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına gelir). Ülkemizin ilk yaban hayat merkezi diyebiliriz Lisinia için.

Kybra Antik Kenti – Gölhisar

Anadolu’daki en sağlam yer mozaiklerinden birine ev sahipliği yapan Kybra Antik Kenti, yeni keşfedilen kültür varlıklarımızdan bir tanesi. Kazıların hala devam ettiği Kibyra Antik Kenti hakkında detaylı bilgi almak için tık tık. 

İnsuyu Mağarası

Ülkemizin turizme açılan ilk mağarası olma ünvanı taşıyan İnsuyu Mağarası, 597 metre uzunluğu ve derin dehlizleri ile görmeye değer bir mağaradır. Karbonatlı maden suyularından oluşan sarkık ve dikitler son derece güzel manzaralar oluşturuyor. Burdur’a sadece 13 km mesafedeki mağara yaz aylarında dahi oldukça serin oluyor, içeri girerken ona göre tedarikli olmanızı öneririm.

Bunlar en popüler ve bilinen yerler, bunlar;

 • Dirmil’de doğa ile içiçe olabileceğiniz bir kanyonumuz var.
 • Bucak’ta Kremna Antik Kenti (ne yazık ki şu an ziyarete kapalı)
 • Yine Bucak’ta Susuz Han Kervansarayı ve İncirli Han

Burdur Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıdaki haritada yukarıda anlattığım yerlerin harita üzerinde işaretlenmiş halini görebilirsiniz:

Burdur’da Ne Yenir?

Burdur Şiş

Burdur Şiş

Burdur’un sadece Burdur’da meşhur olan yemeklerinden biri Burdur Şiş’tir. Baharatsız sossuz kıymalar 10 santimlik köfteler halinde şişe geçirilerek yapılır. Sadece et yersiniz ve etin tadını alırsınız.

Ceviz Ezmesi

Burdur iklim olarak ceviz yetiştirmeye uygun bir yer, cevizden de badem ezmesine benzer şekilde ceviz ezmesi yapılır. Yine sadece Burdur’da meşhurdur ama çok güzel ve sağlıklıdır. Taze yapılmışını bulursanız kaçırmayın alın.

Dondurmacı Kayımoğlu

Burdur Türkiye’de en kaliteli süt ve süt ürünlerinin üretildiği yerlerden biri. Dolayısıyla sütten yapılan herşey de çok güzel oluyor. Burdur merkezde bir ana mecburiyet caddesi vardır, o caddenin alt tarafı aşağı pazar, üst tarafı da yukarı pazardır. Şehrin ticareti burada döner 🙂 Yukarı pazarda harika dondurma yapan benim çocukluğumda bile uzun zamandır hizmet veren Kayımoğlu dondurmacısı vardı, hala açık. Şehir merkezinde vaktiniz olursa mutlaka bir dondurmasını yiyin.

Burdur Tostu

Kimseler bilmez ama çocukluğumda yediğim o tostların tadı hala damağımdadır. Salçalı, maydanozlu yapılırdı tostlar. Köpübaşında Bizim Tostçu’da Burdur tostunun tadına bir bakmalısınız.

Yukarıdakiler dışından alaca çorba, kömbe gibi yerel yemeklerimiz de vardır ancak dışarıda yeme şansınız yok, birinin evine misafir olmanız gerek. Ayrıca Bucak’a giderseniz Kestel’de alabalık yiyebilirsiniz.

Burdur’da Nerede Kalınır?

Burdur Merkezde Güvenebileceğiniz Oteller

Burdur merkez çok turistik olmadığından konaklama için de çok farklı seçenekler bulamayabilirsiniz.

 • Serenler Oteli
 • Hotel Özeren

Salda Gölü Kıyısında Konaklayabileceğiniz Oteller

Salda Gölü birden popülerleşirken belli standartlarda konaklayabileceğiniz otel seçenekleri ne yazık ki artmadı. Bu nedenle önerebileceğim tek bir yer var:

 • Lago di Salda

Sagalasos Yakınında Konaklayabileceğiniz Oteller

Belki de Burdur’da standardı en yüksek otel Sagalasos’ta bulunuyor:

 • Sagalassos Lodge & Spa

Memleketim diye uzun uzun yazdım. Umarım memleketim Burdur’un haritadaki yeri daha fazla kişi tarafından bilinir ve ziyaret edilir.

Yolda kalın!

 

2 YORUMLAR

 1. Askerlik yerim 🙂 Son zamanlarda Salda gölü oldukça ilgi çekiyor ancak kış sezonu dikkat ciddi bir soğuk var Burdur ve çevresinde.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here