Burdur yemek çeşitliliği bakımından bir Ege mutfağı, bir Doğu Anadolu mutfağı vaat etmese de doğal malzemelerden üretilmiş, yöreye özgü başka yerde yiyemeyeceğiniz yemekleri Burdur’da bulabilirsiniz. Burdur’da ne yenir, nerede yenir? En güzel Burdur Şiş nerede yenir, en iyi ceviz ezmesi nereden alınır, gelin birlikte bakalım!

Burdur'da Ne Yenir, Nerede Yenir?
Burdur’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Burdur’da Ne Yenir?

Burdur, siyasi olarak Akdeniz Bölgesi’nde yer alsa da Akdeniz ile arasında yüksek bir sınır çizen Toros Dağları nedeniyle karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yer. Hal böyle olunca üretilen tarım ürünleri çoğunlukla tahıl ve bakliyat. Nohut, fasülye gibi ürünler sofraların ana yemekleri, sebze yemekleri pek yapılmaz, hayvancılık, süt ve süt ürünleri konusunda ise iddialıdır. Türkiye’nin en kaliteli süt ürünleri Burdur’da üretilir.

Burdur Şiş

Burdur’un sadece Burdur’da meşhur olan yemeklerinden biri Burdur Şiş’tir. Baharatsız sossuz kıymalar 10 santimlik köfteler halinde şişe geçirilerek yapılır. Sadece et yersiniz ve etin tadını alırsınız.

Burdur Şiş
Burdur Şiş

Burdur’da Burdur Şiş’i aslında nerede olsa güzel yaparlar, yine de birkaç öneri;

  • Şişci Hasan: Burdur Sanayi’nin içinde salaş bir mekandır ama müdavimleri buraya gelir. Yeri: https://goo.gl/maps/L97PqLADJhQXJu4D7
  • Mudul Bey Restoran: Kaliteli, temiz, şık bir yer olsun derseniz Mudulbey’i tercih edebilirsiniz. Buradan ceviz ezmesi de alabilirsiniz. Şehrin dışında araçla ulaşılacak bir mesafede. Yeri: https://goo.gl/maps/3RjJsTfHWzLRcJjp9
  • Altay Pide: Tam şehir merkezinde hem Burdur Şiş, hem de pidelerini afiyetle yiyebileceğiniz bir yer. Cumhuriyet Meydanı’na 2-3 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Yeri: https://goo.gl/maps/t59YipuXvp3YkydV9
  • Muhtarın Yeri: Burdur’un en meşhur kahvaltıcısı Muhtar’ın Yeri’dir. Burası Burdur’un Fethiye çıkışında, bahçe içinde bir mekandır. Garip plastik sandalyelerine rağmen çok rağbet görür. Burdur Şiş ve tüm et yemeklerini burada deneyebilirsiniz. Yeri: https://goo.gl/maps/oPeLDWJ8bnJrN6PG9
  • Bizim Şişçi – Burdurluların Köprübaşı dediği yerde bulunan Bizim Şişçi, yıllardır kalitesinden ödün vermeden hizmet vermeye devam ediyor. Burdurluların gittiği, iyi Burdur Şiş yiyebileceğiniz yerlerden biri burası. Yeri: https://goo.gl/maps/H884i8gxUyKot2ESA

Burdur’da göl manzarasına karşı yemek yemek isterseniz Belediye Halk Plajı’na gideceksiniz, orada belediyenin yeri de var, hemen yanında bir kaç restoran da var. Alkollü müessemiz mevcut.

Ceviz Ezmesi

Burdur iklim olarak ceviz yetiştirmeye uygun bir yer, cevizden de badem ezmesine benzer şekilde ceviz ezmesi yapılır. Şeker ve ceviz ana maddesinden yapılan ezme oldukça katı formdadır. Ceviz ezmesi malesef sadece Burdur’da meşhurdur ama çok güzel ve sağlıklıdır. Taze yapılmışını bulursanız kaçırmayın alın.

Ceviz Ezmesi
Ceviz Ezmesi

Burdur’da ceviz ezmesi nerede yenir derseniz, en iyi adreslerden biri Ensar Kuruyemiş’tir. Burdur merkezde birkaç şubesi var Ensar’ın. Burdur Müzesi’nin tam karşısında bir tane var, bulmanız kolay olur.

Ceviz Ezmesi - Ensar Kuruyemiş
Ceviz Ezmesi – Ensar Kuruyemiş

Mudul Bey restoran’da mola verdiyseniz, oradan da ceviz ezmesi alabilirsiniz. Kayımoğlu dondurmacısına çıkarsanız orada da ceviz ezmesi bulabilirsiniz. Bu üç seçenek de ceviz ezmesi yemek ve almak için doğru adresler.

Dondurmacı Kayımoğlu

Burdur Türkiye’de en kaliteli süt ve süt ürünlerinin üretildiği yerlerden biri. Dolayısıyla sütten yapılan herşey de çok güzel oluyor. Burdur merkezde bir ana mecburiyet caddesi vardır, o caddenin alt tarafı aşağı pazar, üst tarafı da yukarı pazardır. Şehrin ticareti burada döner 🙂 Yukarı pazarda harika dondurma yapan benim çocukluğumda bile uzun zamandır hizmet veren Kayımoğlu dondurmacısı vardı, hala açık. Şehir merkezinde vaktiniz olursa mutlaka bir dondurmasını yiyin.

Buradan ceviz ezmesi de alabilirsiniz.

Burdur Tostu

Kimseler bilmez ama çocukluğumda yediğim o tostların tadı hala damağımdadır. Salçalı, maydanozlu yapılırdı tostlar. Köpübaşında Bizim Tostçu’da Burdur tostunun tadına bir bakmalısınız.

Dirmil Kebabı | Şiş Sırık Kebabı

Dirmil, yeni adıyla Altınyayla ilçesinin kebabı meşhurdur. Altı aylık kuzu veya oğlak etinin odun kömürü közünde en az üç saatlik çevrilmesiyle pişirilir. Afiyetle yenir 🙂

Bucak Salebi

Burdur’un en büyük ilçesi olan Bucak salebi ile meşhur. Toros dağlarının yükseklerinde yetişen bir çeşit orkide olan salep bitkisinden elde edilen salep Türkiye genelinde meşhur olma yolunda ilerliyor.

Kömbe

Türkiye’nin pek çok yerinde kömbe adını taşıyan çörek ve tatlılar var. Burdur’da yapılan haşhaş ve pekmez ile yapılan bir çeşit hamurlu çörek. Puf puf kabaran, sıcakken ayrı, soğukken ayrı güzel, çayın yanında yemek için nefis bir çörektir.

Keşkek

Keşkek de Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan yemeklerden bir tanesi. Burdur’da keşkek düğün yemeği olarak yapılır. Haşlanmış buğday yatağında haşlama et olarak servis edilir.

Burdur Düğün Yemekleri
Burdur Düğün Yemekleri

Yukarıdakiler dışından alaca çorba gibi yerel yemeklerimiz de vardır ancak dışarıda yeme şansınız yok, birinin evine misafir olmanız gerek. Ayrıca Bucak’a giderseniz Kestel’de alabalık yiyebilirsiniz.

Burdur Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın