Meksika, Türk Vatandaşlarından vize isteyen ülkeler arasında yer alıyor. Meksika vizesi nasıl alınır, Meksika vize ücreti, Meksika vizesi almaya gerek olmayan durumlar ve Meksika vizesi ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bu yazıda bulacaksınız!

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

2019 yılı Mart ayının sonunda eşimle birlikte Meksika’ya gideceğiz. Yolculuk hazırlıkları, Meksika gezi rotası filan derken iş geldi vize başvurusu yapmaya. Meksika vizesi ile ilgili deneyimlerimi bu yazıda paylaşmak istedim.

Meksika Vizesi Başvurusu

Eğer Meksika’ya; turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle gidiyorsanız, havayoluyla seyahat etmek şartıyla 30 gün geçerli tek girişli vize alabiliyorsunuz. Meksika vize başvurusu için Meksika vizesi bilgi formunu doldurarak işlem yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra size gelecek olan vize e-vize olacak. Onaylanmış olan formunuzun çıktısını yanınıza almanız yeterli, Sri Lanka vizesinde olduğu gibi online bir onay yazısı oluyor elinizde..

Eğer pasaportunuzda geçerli çoklu girişli Şengen vizesi ve/veya Amerika vizesi varsa, Meksika vizesi için başvuru yapmanıza gerek yok! Geçerli Amerika vizenizin olduğu pasaportunuzu yanınıza alarak Meksika’ya girebiliyorsunuz.

Meksika elektronik vize sistemi sadece Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri içindir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti hususi (yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahibi iseniz, ilgili vize için en yakın Meksika Konsolosluğuna başvurmalısınız.

Meksika e-vize başvuru linki

Yukarıdaki linki ben açamadım ama eşim açabildi, her zaman çalışmıyor olabilir.

Elektronik vize (SAE), sadece havayoluyla, SAE’ye dahil olan bir havayolu şirketi ile seyahat ederseniz geçerlidir. Eğer kara ya da deniz yoluyla Meksika’ya giriş yapmak isterseniz, ilgili vize için en yakın Meksika Konsolosluğuna başvurmanız gerekir.

Meksika Vize Ücreti

Meksika vizesi almanın en güzel yanı, turistik olarak ülkeyi ziyaret ediyorsanız, Meksika vize ücreti olmaması 🙂 En sevdiğimiz ülke tipi, Türk Vatandaşlarından vize istemeyen veya vize ücreti almayan ülkeleri ekstra seviyorum.

Meksika Vize Süresi

Meksika elektronik vizesi (SAE) ülkeye tek giriş hakkı verir. Meksika vizesi başvurunuzu yaptıktan sonra 30 gün içinde ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Kalış süresi olarak da 180 gün veriyorlar.

Meksika Vizesi için Gerekli Evraklar

Geçerli Amerika vizeniz yoksa aşağıdaki evrakları hazır bulundurmanız gerekiyor.

 • Meksika vizesi başvuru formu (e-vize olarak onaylanmış form),
 • Pasaportunuzun kimlik bilgileri ve fotoğrafın olduğu sayfanın fotokopisi,
 • 1 adet vesikalık fotoğraf

Geçerli Amerika vizeniz varsa; uçakta size verilen bir gümrük formu olacak, onu doldurmanız pasaport kontrolünde pasaport polisine bu formu göstermeniz yeterli olacak. Seyahatiniz boyunca bu formu yanınızda bulundurmanız ve dönüşte beyan etmeniz gerek. Aksi halde 40 Usd para cezası var.

Mexico City Havaalanı pasaport sırası
Mexico City Havaalanı pasaport sırası

Ayrıca ülke girişinde pasaport polisi otel rezervasyonlarınızın çıktılarını, uçak bileti bilgilerinizi ve seyahatiniz tur ile gerçekleşiyor ise tur detaylarını talep edebilir, bu belgelerinizin çıktısının yanınızda olmasında fayda var.

Meksika Vizesi Almaya Gerek Olmayan Durumlar

Meksika Milli Göçmen Enstitüsü, 1 Mayıs 2010 tarihinde yayınladığı bildiri ile pasaportlarında geçerli Amerika Birleşik Devletleri vizesine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin; Meksika’ya turistik, iş amaçlı ya da transit olarak gitmeleri durumunda Meksika vizesinden muaf tutulacaklarını duyurmuştur. Yani, pasaportunuzda geçerli bir Amerika vizeniz varsa Meksika’ya turistik, ticari ya da transit geçiş amacıyla vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaport sahipleri Meksika vizesinden muaftır.

Yeşil Pasaportlular için Meksika Vizesi

Meksika konsolosluğu sitesinde yer alan bilgiye göre; Elektronik vize sistemi sadece Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri içindir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti hususi (yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahibi iseniz, ilgili vize için en yakın Meksika Konsolosluğuna başvurmalısınız.
Hususi (yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahipleri elektronik vize ile Meksika’ya giremez.

Türkiye’deki Meksika Elçiliğinin İletişim Bilgileri

 • e-posta: [email protected]
 • telefon: 0312 442 30 33 – 1121
 • web sitesi: https://embamex.sre.gob.mx/turquia/index.php/consular-services/electronic-visa

Meksika beni çok heyecanlandıran ülkelerden bir tanesi, vize süreci kolay, ücretsiz, ülkeye girişte her türlü kolaylığı sağlıyor, umarım seyahatimiz de bu kadar güzel geçer!

Meksika Gezi Yazıları

Yazdığım tüm Meksika gezi yazıları aşağıdaki listede yer alıyor. İlgilendiğiniz yazının bağlantısına tıklayarak ulaşabilir, cevabını göremediğiniz sorularınız varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

 • Meksika’ya gitmeden vize almamız gerekiyor mu, vize ücretli mi, kapı vizesi var mı gibi soruların cevapları için; Meksika vizesi
 • Meksika’ya sadece bir haftalığına gidilir mi, gidilirse gezi rotası ne olmalı derseniz: 1 haftalık Meksika gezi planı
 • Meksika ucuz bir ülke mi, yeme-içme, ulaşım, konaklama maliyetleri ne oldu merak ediyorsanız: Meksika gezisi maliyeti
 • Meksika’da araç kiralama güvenli mi, kaça mal oluyor sorularının cevapları: Meksika’da araç kiralama

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Öncelikle bilgilendirici blog için teşekkürler.

  Paylaştığınız elektronik vize linki maalesef çalışmıyor 🙁 Mexico konsolosluğu sitesindeki link de aynı şekilde çalışmadı.
  Eğer mümkünse tekrar kontrol edip paylaşabilir misiniz? Ben alternatif olarak yalnızca aracı kurum firması bulabildim, onlar da kişi başı 150tl ücret talep ediliyor.

 2. mexico dan evlilik yapacağım türkiyede yaşıyorum ancak evlilik için mexico gitmek istiyorum orada kalacağım neler gerekiyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 3. Sevil Hanım. Öncelikle iyi günler dilerim. Türk Havayollarının SAE sistemine kayıtlı olup olmadığı konusunda bir bilgi sahibi misiniz? Çok yakında uçuşum var. Havayolu şirketinden net bir cevap alamadım.

  Çok teşekkürler, bol keyifli seyehatler

Yorumunuzu Yazın