Çok gezenler için basit bir iş olsa da ilk kez Avrupa’ya gidecek olanlar için Schengen vizesi başvurusu son derece meşakkatli, uğraştırıcı bir süreçtir. İlk kez gidecekleri boşverin, her seferinde her vize alışında uğraştırıcı ve masraflıdır şengen vizesi. Ama ne yazık ki Avrupa’ya gidip görmek için de -eğer yeşil pasaport sahibi değilseniz- zorunludur.

Ben sırf schengen vizesi almamak için bu yıla kadar yaklaşık dört yıl Avrupa’ya gitmemiştim mesela. Ama ucuz Norveç bileti bulunca, schengen vizesine razı olmuştum.

Schengen Vizesi Başvurusu Yapacaklara Öneriler
Schengen Vizesi Başvurusu Yapacaklara Öneriler

Schengen Vizesi Nedir?

Peki nedir bu schengen vizesi önce kısaca ondan bahsedelim. 1995 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında sınırların kontrolünün kaldırılmasına dair bir sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşmenin adıdır aslında Schengen ve adını sözleşmenin imzalandığın Lüksemburg’un bir köyünden alır.

Schengen’e Üye Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen’e üye olan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir.

Ayrıca, Avrupa Birliğine üye olmamalarına rağmen İsviçre, İzlanda ve Norveç Avrupa Birliği ile özel bir anlaşma imzalayarak, Schengen anlaşmasına dahil olmuş ve aynı uygulamalara tabi olmuşlardır.

Bulgaristan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ise Schengen’e girmek için sıra bekleyen ülkelerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için Schengen Vizesi Uygulaması

 Schengen Vizesi
Schengen Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları olarak Schengen’e dahil ülkelere gidebilmek için mutlaka Schengen sözleşmesine dahil ülkelerden birinden vize almak zorundadır. İşte bu vizeye de schengen vizesi diyoruz.

Schengen Vizesi Süreleri

Schengen vizesi turistik olarak alınıyorsa -ki yazımızın konusu turistik vizedir- vize verilen süre içinde ve son 6 ay içinde en fazla 90 güne kadar schengen ülkelerinde kalma hakkı sağlar.

Schengen vizesi, başvurunun yapıldığı konsolosluk tarafından tek girişli, çift girişli veya çoklu (multi) girişli şeklinde verilebilir. Tek girişli ise, schengen ülkelerine o vize ile sadece bir kez giriş-çıkış hakkı, çift girişli ise iki kez giriş giriş-çıkış hakkı, çoklu girişli ise vize süresi boyunca sınırsız giriş-çıkış hakkı sağlar. Vize başvurusu yaparken başvuru formunda çoklu (multi) işaretlemenizi öneririm. Böylece aynı vize ile birden fazla kez Avrupa’ya gitme şansınız olur, tabii konsolosluk uygun görürse.

Vize başvurusunu tercihen gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna yaptıktan sonra 4 ila 10 gün arasında vize başvurusu sonuçları belli olur. Zamanlama gideceğiniz ülkeye, başvuruların yoğunluğuna göre değişebilir. Bu nedenle eğer tatil dönemleri öncesi (yılbaşı, sömestr, yaz tatili gibi..) ise mutlaka 1 ay öncesinden başvurunuzu yapmanızı öneririm.

Schengen vizesi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus ise pasaportunuzun kullanım süresinin bitmesine en az 6 ay olması gerektiğidir. Eğer pasaportunuzun süresi dolmak üzere ise, vize başvurusu yapmadan önce pasaportunuzu yenilemeniz gerekir. Pasaport başvurusu hakkındaki yazıma da göz atabilirsiniz.

Schengen Vizesi Başvurusunu Hangi Ülkeden Yapmalı?

Schengen vizesi almak için teorik olarak herhangi bir schengen ülkesinin konsolosluğuna başvuru yaparak vize almak yeterli. Ancak ilgili ülkenin ya da pasaport kontrol memurunun sizi ülkeye almama yetkisi var. Bu nedenle önerilen, vize başvurusunu gitmeyi planladığınız ülkeden yapmanız. Bir de vizeyi aldığınız ülkeye vize süresince mutlaka giriş yapmaya özen gösterin.

Bir de farklı şehir efsaneleri var: Almanya Türklere vize vermiyormuş, İtalya çok kısa vize veriyormuş, Fransa her başvurana 6 ay vize veriyormuş gibi… Benim tecrübelerim, herkeste durumun farklılaştığı yönünde. Bir de başvuruyu yaptığınız dönemdeki siyasi durumlar sonuçları ciddi şekilde etkiliyor.

İtalya’ya 3-4 kez gittim, 2 kez vize aldım. İki vizede de 10 gün verdiler, diğer yandan ilk kez schengen alan bir arkadaşım İtalya’dan ilk başvurusunda 3 ay vize aldı. Fransa’dan arka arkaya 2 ya da 3 kez 6 aylık vize aldım, başka bir arkadaşımın başvurusu ciddi bir neden olmamasına rağmen reddedildi. Sadece şunu söyleyebilirim, eğer arka arkaya aynı ülkeden schengen vizesi alıyor ve o ülkeye vize döneminde giriş yapıyorsanız bunun pozitif bir etkisi oluyor.

En son schengen vizemi Yunanistan’dan aldım ve Yunanistan “duyduğuma göre” herkese en az 6 ay vize veriyordu. Üstelik Yunanistan Turizm Ofisi tarafından gezi bloggeri olarak davet edilmiştim ve bu davet mektubuyla yaptığım başvuru sonucunda 3 ay vize verdi. Ben beklentimi artırınca hayal kırıklığına uğradım tabi 🙁

Siz belgelerinizi eksiksiz hazırlayın, vizeyi uzun istediğinizi mümkünse bir dilekçe olarak ekstradan ekleyin ondan sonrası konsolosluğa kalsın.

Schengen Vizesine Nereden Başvurmalı?

Başvuruyu yapacağınız ülkeyi seçtikten sonra Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden vize uygulamalarını mutlaka kontrol edin. Böylece son dakika golü yememiş olursunuz.

Her ülkenin başvuru yeri ve şekli birbirinden farklı olabilir. Artık pek çok ülke konsolosluğu aracı kurumlar ile çalışıyor yani gidip konsolosluğa ben geldim, vize istiyorum diyemiyorsunuz. Bu nedenle başvuruyu yapacağınız ülkeye özel uygulamaları mutlaka okuyun. Ayrıca o ülkenin konsolosluğundan (internet sitesi ya da telefonla) başvuru yeri ve yöntemi konusunda bilgi alın.

Mesela Yunanistan’dan schengen alacaksanız, Yunanistan konsolosluğunun internet sitesinden başvuru şartlarına bakın. Yunanistan İstanbul ve Ankara’da farklı aracı kurumlar ile çalışıyor. Aracı kurumlardan randevu alınması gibi süreçler de her ülke ya da aracı kurum için farklılaşabiliyor, dikkat etmenizde fayda var.

Dilerseniz kendiniz bu süreçle uğraşabilir ya da vize aracılığı yapan firmalardan birinden ücreti karşılığında hizmet alabilirsiniz. Benim zaman zaman çalıştığım firma gelip benden evrakları alıp aracı kuruma ya da konsolosluğa iletip vize sonucunda da bana ulaştırıyor, eğer benim gibi yoğun çalışıyorsanız hayat kurtarıcı oluyor.

Turistik Schengen Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu: Her ülkenin kendine özel bir vize başvuru formu bulunmaktadır. Bu form konsoloslukların web sitelerinde ya da aracı kurumlarda bulunur. Formun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması çok kritiktir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olan, en az iki adet boş vize yaprağı olan ve talep edilen vize bitim tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresi olan geçerli bir pasaport. Eğer daha önce de pasaportlarınız varsa, başvurunuza bu pasaportlarınızı da ekleyebilirsiniz.
 • Pasaport fotokopisi: Geçerli eski tip ( lacivert ) pasaportların 1,2,3,4,5,6,7 ve sonuncu sayfalarının fotokopileri. Yeni tip pasaportlar için ise sadece kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın  fotokopisi gereklidir. Daha önce Shengen vizesi aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisini de başvurunuza ekleyin.
 • Fotoğraf: 2 adet yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Seyahat Sigortası: 30.000 Euro veya $50.000 tutatında, Schengen bölgesindeki tüm seyahat sürenizi kapsayacak şekilde geçerli olan seyahat sağlık sigortasını başvurunuza eklemeniz gerekli. Çok girişli vizeye sahip iseniz, minimum olarak ilk gidiş sürenizi kapsayacak şekilde bir seyahat sigortasına sahip olmanız gerekmektedir. Ben seyahat sigortasını yıllık olarak yaptırıp her defasında tekrar sigorta işi ile uğraşmıyorum.
 • Nufüs cüzdanı fotokopisi

Çalışan İseniz;

 • İşveren mektubu: Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu  süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden mektup;
 • Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi;
 • Vergi levhası;
 • İmza sirküleri;
 • Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi );
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”;
 • Son 3 aya ait maaş bordroları. Eğer yeni bir işe başladıysanız daha önceki iş yerinize ait  bilgileri ve maaş bordrolarını sunabilirsiniz.
 • Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır;
 • Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarınız (tapu fotokopileri).

Uçak ile Seyahat Edecekseniz;

 • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu (orijinal bilet talep edilebilir);
 • Turla seyahat edilecekse tur programı.

Otel

 • Konaklama rezervasyonları (Otel rezervasyonu gösteren belge)

Kendi aracınız ile gidilecekse;

 • Ehliyet (Ehliyet uluslararası olmalıdır);
 • Araç ruhsatı;
 • Yeşil sigorta (zorunlu)
 • Planlanan seyahat ile ilgili yazı;

Araç 3. bir şahsa ait ise ( aile, arkadaş veya şirket vb.) yukarıdaki evraklara araç sahibinden yetki yazısı eklenir.

Tekrar belirtmekte fayda var, evraklarınız eksikse başınız büyük belada demektir.

Schengen Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olduğundan emin olun.
 • Yola çıkmadan 1 ay önce başvurunuzu yapın ki, son dakika stresi yaşamayın.
 • Pasaportunuzun yırtık ya da yıpranmamış olmasına dikkat edin. Vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilebilirsiniz, gerek yok risk almaya.
 • Başvuru için gerekli bütün evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun başvurunuzu yaparken.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

111 Yorumlar

 1. Sevilcim ,detaylı ve yol gösterici bilgilerin için çok teşekkür ederim. Süper oldu benim için

 2. 1 yıl süreli vize istedim 3 ay süreli verdiler hayal kırıklığı içindeyim şuan 🙂

 3. Merhaba Geçen Sene Yunanistana Başvurumda Red Verdiler Şimdi Hangi Ülkeye Başvuru Yapsam Red Vermez.

  • Sevil Mert Cevapla

   Murat,
   Böyle genel geçer bir kabul yok.
   Gitmek istediğin bir ülke varsa onu seçip oradan tekrar başvurabilirsin.

 4. Fransa ve Yunanistan vizesine başvuranların mutlaka dikkat etmesi gereken bir konu var ; Eğer başvurduğunuz mevcut pasaportunuzda KKTC’deki herhangi bir gümrüklü limandan (ağırlıklı Ercan havaalanı olabilir) giriş damgası var ise (bu arada KKTC’den alınmış pasaportu hiç saymıyorum bile) kesinlikle red cevabı alırsınız. Eğer pasaportunuz bu şekildeyse size tavsiyem Emniyet Genel Müdürlüğünün çıkarttığı yeni uygulamaya istinaden ikinci geçerli pasaportu çıkartmak olacaktır.

 5. Merhaba, ben 8-9 günlük bir program dahilinde önce Paris’e, oradan Belçika’ya, oradan da Amsterdam’a geçmeyi planlıyorum. Bu durumda en az “çoklu girişli” Schengen mi almalıyım? Giriş Fransa’dan dönüş Amsterdam’dan uçak biletim varken ve otel rezervasyonlarım vs tamamken kalkıp da tek giriş hakkı verilmesi gibi saçma bir şey olma ihtimali var mı sizce? Teşekkürler.

  • Hiç gerek yok tek girişli vizede önemli olan vizeyi aldınız ulkeye giriş yapmak sonra istediğiniz avurapa birliği üyesi ülkeleri dolaşabilirsiniz istediğiniz ülkeden çıkabilirsiniz

 6. İyi günler, 12 Temmuzda bir gezi planım var aklıma takılan birkaç konuda yardıma ihtiyacım var.
  Seyahatim boyunca 3 gün Hollanda, 3 gün Almanya ve 4 gün çek cumhuriyetinde kalacağım vize başvurusunu ilk gireceğim ülke olan hollandadan yapmayı düşünüyorum fakat okuduğum bazı yazılarda en çok kalınan ülkeden alınması gerektiği yazıyor bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Sevil Mert Cevapla

   İlk giriş yapacağınız ülke olursa daha rahat edersiniz, ancak başvuruyu yaparken (özellikle ilk schengeniniz ise) diğer ülkelere geçiş planınız olduğunu muylaka belirtin.

 7. Büşra Çınar Cevapla

  Öğrenciyim ve Almanya’ya vize başvurusunda bulunacağım.Gidiş tarihime bir ay beş gün var.İdata dışındaki danışman kurumla mı başvuru yapmalıyım yoksa kendim İdataya başvursam süreç daha mı hızlı olur? Şimdiden teşekkürler????

  • Sevil Mert Cevapla

   Sorunun cevabını bilmiyorum, hiç Almanya’dan vize almadım.
   Kolay gelsin.

 8. Merhaba,
  Avrupaya gittim iki hafta kaldim Turkiye’ye is icin geri dondum. ama Hala 2 aylik turistik Multi Schengen vizem var. Pasaportumda bu vize varken, baska bir schengen ulkesinden 1-2 yillik turistik schengen vizesi icin basvuru yapmayi dusunuyorum. Boyle bir sey mumkunmu ? tesk. ederim.

 9. Merhaba benim bir sorum olacak ben dil eğitimi için maltaya gideceğim vizem bugün geldi . Ama vizeyi pasaporta basmışlar seyehat başlama bitiş tarihide var .lakin Consulate of malta diye yuvarlak bir damga ve imza var bu ne demek oluyor ? Vizem redmi edildi yoksa kabulmü? Teşşekür ederim.

 10. Merhaba sevil hanım. Ben bir soru soracağım. Ben malta schengen vizesi aldım dil eğitimi için . Vizemde vizemin başladığı ve bittiği tarihler ve kalacağım süre 23 gün olarak yazıyor . Vize tipi C tipi bir vize . Lakin aynı zamanda vizemin sağ alt kosmında küçük bir yuvarlak kale ve bir imza var . Bu vize reddi mi yoksa onayı mı anlayamadım .beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum . İyi günler dilerim

  • Kusura bakmayın sevil hanım ben daha önceden sorduğumu bilmiyordum . Peki sizin yukarıdaki yunanistan vizenizde de aynısının olduğunu gördüm . Bu size bir sorun yaratmış mıydı yunanistan a girişte

 11. Merhabalar herkese daha önce biri 28 gün (ispanya) biri 6 ay (hollanda) vizesi aldım ikisininde amacı interraildı. Fakat bu eylül’de ucuz olmasından ve bi arkadaşımın erasmusa gidiyor olmasından mütevellit yaklaşık bir dönem Polonya’da kalmayı planlıyorum okula devam zorunluluğum yok. Uçak biletimi isveçten aldım çok ucuzdu şimdi kara kara düşünüyorum nasıl bir strateji izlemeliyim de bu adamlar bana uzun süreli vize versin. Sanıyorum seçeneklerim şunlardan ibaret;
  1) sallamasyon bir rota oluşturup bi ay kadar falan Avrupa otobüsle gezmek istediğimi söylemek.
  2) oradan bi tanıdıktan davetiye istemek sanki iki ay kalıcakmışım gibi
  3) isveçi sadece ucuz olduğu için tercih ettiğimi ima ederek benim işimin Polonya ile olacağını gösterecek dil kursu rezervasyonları vesaire,
  İlk defa dönüş bileti almadım oda aklımı kurcalıyor biraz.
  Biri yardımcı olabilirse çok süper olur şimdiden teşekkürler arkadaşlar ????????

 12. Selm ben ilhan yunanistanda her yil biryil vize almama ragmen bu sene ret verdi bu nasil zihniyet anlamadim kendileri acindan oluyor bizi seyahat ozgurlumuze dokunuyorlar umarim hic cikmayin kirizden tekrar basvursam olurmu vizeye

  • Sevil Mert Cevapla

   Bu işin matematiğini çözebilmiş değilim. Red sebeplerinizi düzeltip/iyileştirip tekrar başvurmak bir alternatif olabilir.

 13. Selam ben kendim afganistan uyrukluyum ama eşim çocuğum türk vatandaşı yunanistan atina ya gezmek için gidcez vizesi zor mu alınır benim iş yerim var ve evraklar tamamdir ilk vize için görüşme yapıyorlar mi acaba ve ?

 14. Merhaba Sevil hanım
  06.05 te annem kardeşim ben Avusturya’ya gitmek için başvuru yaptık. Otel rezervasyonunu 3 kişilik oda olarak rezerve ettik. Fakat annem 16 gün kalacak. Biz kardeşimle 7 gün. Otel rezervi 16 gün üzerinden.ayrı bir dilekçede yazmıştım. Otel rezervasyonum annem 9 gün daha fazla kalacagı için bu şekilde olduğunu açıklamama rağmen Şimdi konsolosluktan neden uçak bileti ve otel rezervasyonu uyumsuz diye belge istendi.
  Not: akraba ziyareti olacak aslında ama o taraf istekle uğraşmasın diye bu şekilde başvuru yaptık. Ne gibi açıklama önerirsiniz?

  • vizeislemler.com Cevapla

   Akrabanız oldugu için davet almalıydıniz Avusturya ???????? konsolosluğu her zaman vize konusunda problem yaratan bir ülkedir.Vize basvurunuzu buyuk bir ihtimal olumsuz yanıylayacakyır.

 15. mustafa kemal Cevapla

  Merhaba
  ben 2 gece atina, 4 gece italya şehirleri, 3 gece portekiz olan bir seyahat planladım tüm rezervasyonlarımı yaptırdım. ilk gireceğim ülke olan yunanistandan vize almaya gittim, ancak 4 gece italyada kalacağımdan dolayı italyadan almam gerektiğini belirttiler. fakat sorum şu yunanistandan ilk girişi yapacağımdan sorun yaşarmıyım? kesinlikle öyle birşey olmayacağını belirtseler de açıkçası tırstım

  • Sevil Mert Cevapla

   Yunanistan’a girerken sorarlarsa -muhtemelen sormazlar- yanınızda İtalya otel rezervasyonlarınız vs olsun. İtalya’ya geçtiğinizi kanıtlayabilirsiniz böylece.

  • scghen nin kuralı, en çok hangi ülkede konaklıyacaksanız vize başvurunuzu o ülkeden yapmanız gerekiyor.
   yunanistan a girerken durumunuzu izah etmeniz ve italya daki otel rezervasyonunuzu göstermeniz yeterli olacaktır.

 16. Merhaba benim bir arkadaşım benim vizem üzerinden başvuru yapmak istiyor. Böyle birşey mümkün mü? Olabiliyorsa bu beni etkiler mi?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba Pınar,

   Senin vizen üzerinden başvuru gibi birşeyi ilk kez duyuyorum, bildiğim kadarıyla böyle bir uygulama yok.

 17. Merhaba ben Hollanda’ya gitmek istiyorum şirket çalışanıyım ilk defa yurtdışına çıkıcam vize almak zor olur mu sizce vize verirler mi ?

  • Sevil Mert Cevapla

   belgelerinizi eksiksiz hazırladığınız sürece büyük ihtimal sorun olmaz.

 18. Merhaba sevil Hanım,
  Ben bir ay once herhangi bir kurumdan vize yardimi almadan VFS Global araciligiyla gerceklestirdigim vize basvurum reddedildi. Ben ogrenciyim ve halam bana davetiye gondermisti. Simdi Ekim ayında tekrat basvuru yapmak istiyorum. Ama seyahatim Ocak ayinda olacak. Sizce erken bir sure mi? Ve seyehat nedeni olarak Ocak ayinda kuzenimin nisanina katilma olarak gosterecegim. Haziran’da ise Almanya’da dugünü var. Fransiz konsoloslugundan ogrenci olarak ocak ayinda gidip gelip tekrar haziran ayinda Almanya’ya dügüne gidebilmem için 6 ay vize alma sansim var mi?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba Ozan,
   İlk şengen vizen ise 6 ay biraz zor. Ama bu vize işleri çok belli olmuyor. Çoğunlukla şans. 🙂

 19. Merhaba,
  Önümüzdeki yaz okulumuz Avrupa turu düzenleyecek ve vize Fransa üzerinden alınacak ama İsveç’de ki akrabalarım beni İsveç’e davet ettiler turdan önce İsveç’e gitmem gerekiyor. Ben her ikisini de yapmak istiyorum. Bu Fransa tur vizesi ile İsveç’e gidebilirmiyim ya da vizeyi İsveç’ten alıp tura katılabilirmiyim yoksa ikisi içinde ayrı ayrı vize mi almam gerek.
  Teşekkürler.

  • Sevil Mert Cevapla

   İsveç bu konularda oldukça rahat. Bu arada eğer uçuşu Basel’e yaparsan Basel havaalanında 3 kapı var biri de Fransa, Fransa kapısından çıkıp damga bastırabilirsin.

 20. Vfs global aracigiyla vize basvurusu gerceklestirdim fakat vizem reddedildi. Ben ogrenciyim ve davetiyeyi halam gondermisti. Simdi tekrar basvuru yapmak istiyorum. Seyehat planim su sekilde olacak. Ocak ayinda Fransa’ya halamin kizinin nisanina gitmek istiyorum bir ay kalip tekrar okulima geri donecegim Haziran ayinda ise Almanya’da dugunu olacak ve ona da katilmak istiyorum. Simdi size sorum sunlar olacak: Ben ekim ayinda basvuru yapip ocak ayinda gidebilir miyim? Sizce bu surec erken mi? Digeri ise bana 6aylik vize verirler mi? Ben ocak ayinda nisana gidip donup tekrar haziran ayinda almanyaya dugune gjtmek istiyorum.bunu belirtirsem sizce 6aylik vize alir miyim

 21. Slm sevil hanım iki kere aile ziyaretine davetiyeyle isvicreye gittim 45 gün birinde 88 günde diğerinde kaldım şimdi ise ankara beş global den yunanistana turistik vize başvurusunda bulunacağım size sorum ise 5 eylülde başvurumu yapacağım uçak ve otel rezervasyonlarım ise 12.09.2017 de başlıyor sizce sorun çıkartırlar mi vize cikmaihtimali var mi (hesabim yeterince var 80 bin kadar öğrenciyim yüksek lisan öğrencisi son dönemim ve danışmanımdan aldığım ıyi niyet mektubu var benim yazdigim mektup su sekilde okudugun okulun sonu tez yazmam gerekli hem tatile ihtiyacim var hemde tezimin bitmesi lazim sesiz sakin bir ortamda yazmak istiyorum diye boyle seyler yazdim sizce nasil bir yol izleyebilirim ve ne yapabilirim bana tafsiye verebilirmisiniz ve ret yemeden 88 günlük bir vize çıkması için tavsiye )cevap verirseniz sevinirim. Email atabilirsiniz saygilar

  • Sevil Mert Cevapla

   Vize süresinin herhangi bir garantisi yok, o yüzden bir tavsiyem de yok.

 22. Bilgi için teşekkürler:)
  İtalya turistik vize başvurusu için konsolosluğa mı başvurmalıyım yoksa aracı kuruluşları mı kullanmalıyım,hangisini önerirsiniz?
  Daha önce aracı kuruluş kullanarak Macaristan’dan aldığım schengenim var

  • Sevil Mert Cevapla

   Daha önce şengen aldıysanız aracı kurumdan başvurabilirsiniz.

 23. Benım sorum şu Schengen vizesini aldım başlangıç ve bitiş tarihi olmak üzere şuan bir sorun yok Fransa ya giriş yapmam da fakat benım aklıma takılan herhangi başka evraklar gerekiyor mu göstermek amaçlı kontrollerde giriş yaparken
  Şimdiden tşklr

  • Sevil Mert Cevapla

   Giriş yaparken, ne amaçlı geldiğinizi nerede kalacağınızı ve dönüşünüzün ne zaman olduğunu sorabilirler. Elinizde otel rezervasyonu uçak bileti gibi çıktılarınız olursa kolayca geçersiniz. Bazen hiç sormayabiliyorlar, şansa 🙂

 24. norveç için başvurdum red geldi sebebte onların şüpheleri varmış türkiyeye geri dönmeyebilirmişim ne saçma bir mantık kız arkadasım tüm garantileri onlara evrakta sundu ve red geldi kız arkadasım tekrar mektup yazıp ankara norvec konsolosluguna gönderecegım bırde türkiyede üzerimde birsey olmadıgı ıçın red vermısler yol gösterebilirmisiniz teşekkürler

  • Sevil Mert Cevapla

   Şu dönem bazı şengen ülkelerinin Türkiye’ye vizeleri askıya aldığına dair haberler okuyorum Nedeni genel olarak ülkemizin durumu ne yazık ki.

 25. Merhaba ben 2 gunlugune tur ile maltaya gidecegim . Malta vizesi 15 is gununde ciktigindan ve bir belgemin eksik olmasindan dolayi Fransa ya vize alip malta ya gitmemi onerdi araci kurum . Sizce sorun yasar miyim ? Ulkeye almamalari gibi bir durum olur mu ? Bunu nasil atlaririm ? Vize mi 5 gune cikarsam ve fransa dan otel rezervasyonu yaptirsam 3 gunluk ? Malta gecisine izin verirler mi ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Bu ara Türkiye’ye karşı bir tavır değişikliği olduğundan yorum yapmak zor. Normal şartlarda sorun olmaz Fransa vizesi ile herhangi bir şengen ülkesine girebilirsiniz.

 26. Merhaba sevil hanım
  Ben almanyaya shengen başvurusunda bulundum vize onaylandı bir ay sonra gideceğim inşallah. Ama bu süre içerisinde şuanki çalıştığım iş yerinden çıkıp başka bi işe başlama durumum var bu konuda herhangi bir problem olur mu?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,

   İş değişikliğini takip etmiyorlar, vizeniz elinizde olduğu sürece sorun olmaz.

 27. Merhaba,
  Ben daha önce is icin gittigim almanya uzerinden 3 kere shengen vizesi aldim son aldigim 1 yillikti fskat sirket yurtdisi ile calismadigi icin ben vize alaiyorum. Simdi kendim vize almayi deneyecegim sizce davetiyemi yollattirim akrabalara almanyadan yoksa kendim seyahat vizesinemi basvurayim direk ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Davetiye ile hiç vize almadım, o yüzden sizi yanlış yönlendirmek istemem.
   Turistik vize ile başvurabilirsiniz, sorun olacağını sanmam.
   Kolay gelsin.

 28. Merhaba ben davetiye ile bir aylığına isveç vizesi aldım . Oradayken 4 4 5 günlüğüne araçla almanyaya geçmek istesek geçebilir miyim

  • Sevil Mert Cevapla

   Eğer vizeniz çoklu girişli ise rahatça geçebilirsiniz. Ama tek girişli ise geçemezsiniz, onu bir kontrol etmeniz lazım

 29. Merhabalar benim sorunum şu, ben Yunan vizesine başvuru yaptım. Yunan vizem 4.cü alışım olacak bu arada. Schengen vizesi aldığın ülkeye ilk giriş çıkış yapman gerekiyor. Vizem geldiğinde Atina ya gitmek istiyorum. Atina dan da Almanya ya geçmek istiyorum. Gümrükte sorun yaşarmıyım, vize aldığın ülkeye giriş yapmışsın ama Türkiye ye çıkış yapmadan Almanya ya gelmişsin vb sorun. Not: her Yunan vizesi aldığımda Almanya ya gitmek için giriş çıkış yaptım öyle girdim. Bu defa Atina dan direk gitsem sorun olurmu. Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz Bilgiler için.

  • Sevil Mert Cevapla

   Türkiye’ye giriş yapmadan başka bir şengen ülkesine giriş yapabilirsiniz sorun olmaz.

 30. Merhaba ben Fransa için vize randevusu aldım son sınıf üni öğrencisiyim Fransa’da dayımın yanına gideceğim için davetiye çıkarttırdık sorum şu vize başvuru formuna seyahat amacı kısmına iki işaretleme yapabiliyor muyuz mesela hem aile ziyareti hemde turistik amaçlı diye

 31. Merhaba ben emekliyim eşimle,gecen sene hollanda ve fransa vizelerine basvurdum.fakat vize alamadim(evraklarim tamdi diye dusunuyorum)..uzerinden 1 sene gecti bu sefer bir arkadasim davetiye gondercek ve bizi misafir edecegini belirtecek,sizce bu yontemle vize alabilir miyim? Ne tavsiye ederesiniz

  • Sevil Mert Cevapla

   reddedilen başvurularınız için bir sebep belirtilmiş olması lazım, ona göre yeni başvurunuzu yapmanızda fayda var.

 32. merhaba sevil hanım
  Biz eşim ve iki çocuğum için fransa vizesi başvuru yaptık. fakat 8. ve 9. maddeden red cevabı aldık.
  özellikle 9. madde için ne yapmamız gerekiyor. Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 33. Merhaba,
  sağlık sigortasını seyahat tarihlerinden 1 gün önce ve 1 gün sonra olmasına gerek varmidir

 34. merhabalar ben uçak biletimi gidiş ve dönüş olarak isveçten aldım fakat seyahat planımda isveç hiç yok isveçe girip hemen norveçe geçip interrail bileti ile norveçte 11 gün dolaşacağım sadece uçak bileti ucuz olduğu için stockhlomden aldım. ben şimdi nerden hangi ülkeden vize için başvuruda bulunmalıyım ? vfs globale göre norveçten başvurmalıyım başka şirketlere göre isveçten. kimine göre isveç kimine göre norveç. aklım karıştı nu konuda

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,

   Uçak biletiniz İsveç ise önerim İsveç’ten başvurmanız olur ama İsveç şengen’e dahil mi kontrol etmenizde fayda var. Vize başvurusu için İsveç’te geçici bir otel rezervasyonu yapmanız yeterli olur. Şimdiden iyi yolculuklar.

 35. merhabalar schhengen vize başvurusunda belli bir limit var mı mesela kaç kere vizeden red alırsak kara listeye gireriz veya böğle kara liste diye bir şey var mı teşekkürler.

  • Sevil Mert Cevapla

   Daha önce hiç red yemediğim için bu konuda bir tecrübem yok. Vize hizmeti veren firmalardan birine sormanız daha doğru olabilir.

 36. Merhabalar,
  Temmuz ayında balayı için önce 3 günlük Amstersdam 5 günlükte İtalya seyahati planlıyoruz. İlk vizemiz olacak ve herhangi bir sorun yaşamak istemiyoruz. Vizeyi hangi ülke için almamızı önerirsiniz?
  Teşekkürler..

  • Sevil Mert Cevapla

   Zor bir soru, ne yazık ki sorunuzun net bir cevabı yok. Tercihen ilk gireceğiniz ülkeden vize almanız daha iyi olur.

 37. merhabalar ben 2012 yılındı akrabalarımm sayesınde davetıye yoluylka almanya vizesi almıstım 30 günlük gittim geldım sımdı yenıde schengen vizesi için basvursam vize verme şansı daha da artarmı acaba ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,

   Üstünden oldukça uzun zaman geçmiş, eski vizenizin çok etkili olacağını düşünmüyorum.

 38. merhaba daha önce 2016 da almanya dan schengen alıp almanyaya gidip geldik. bu yıl da schengeni yunanistandan aldık. fakat planımızda değişiklik oldu. ve almanyaya gitmek istiyoruz. vize başlangıç tarihimizde yunanistana karayolu ile giriş çıkış yapıp sonra istanbula dönüp uçakla almanyaya gidersek bize problem yaratırlarmı kapıda?bununla ilgili çok yazı var google da korktuk. eğer yaratırlar diyorsanızda hali hazırda şuan pasaportumuzda geçerli bir yunanistan schengeni var iken almanyayada schengen için başvuru yapabilirmiyiz?

  • Sevil Mert Cevapla

   Ben farklı ülkelerden aldığım schengen vizeleri ile farklı ülkelere giriş yapıyorum, herhangi bir sorun olmuyor.

 39. Oncelikle merhabalar, biz benelux paris turuna gitmeyi planlıyoruz fakat gidis donus dusseldorf tan olacak. Tur programında yogunluk Pariste geciyor. Tur sirketleri Fransadan coklu giris il schengen almamızı söylüyor. Sizce hangisi olmalı ilk girecegimiz ülkeden mi yoksa daha fazla konaklayacagımız ulkeden mi? Simdiden tesekkurler

  • Sevil Mert Cevapla

   Uzun konaklayacağınız ülkeden alabilirsiniz, ayrıca Fransa vize konusunda Türk Vatandaşlarına daha bonkör davranıyor 🙂

 40. Merhaba Sevil Hanım,
  Biz Budapeşte (2 gün), Viyana (3 gün), Prag (3 gün) olacak şekilde bireysel bir tur planlıyorum. Vizeyi ilk giriş yaptığım yer olan Macaristan’dan mı almalıyım? Yoksa bir gün fazla kaldığım Avusturya veya Çekya’dan mı almalıyım? Konaklama belgelerini 3-3-2 şeklinde ayarlasam ama 2-3-3 yapsam bir sıkıntı olur mu?

  • Sevil Mert Cevapla

   Daha uzun kalacağınız yerden yapabilirsiniz başvurunuzu. Girişte sorarlarsa açıklarsınız durumu. Büyük ihtimalle sormazlar.

 41. Merhabalar 🙂 ben kafama takılan bir şeyi sormak istiyorum. Biz italyadan tek girişli 10 günlük schengen aldık. Bu gezinin 7. Günü italyadan atina ya uçuşumuz var. Ordan da Atina Izmir arasi ucus var. Biz bu sürede tek girişli schengen vizemizle Atinaya da giriş yapabilir miyiz? Schengen ülkelerinden çıkmamış oluyoruz ama italyada uçakla çıktıgımız için problem olur mu diye korkuyorum.

  • Sevil Mert Cevapla

   Bu sorunun cevabını net olarak bilmiyorum, teorik olarak sorun olmaması lazım ama havaalanında pasaport kontrolünden geçmeniz gerekirse sorun olabilir.

  • Merhaba Gökçe Zeynep Hanım;
   Çok benzeri bir durum benim başımda da mevcut şu anda. Ben de tek girişli Schengen aldım. Kos adası üzerinden direk Almanya’ya uçmak istiyorum ancak kontrolde bir sıkıntı çıkmasından korkuyorum. Yunan ve Alman makamları da net bir bilgi vermediler. Siz durumu çözdünüz mü acaba? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Umarım sorun yaşamamışsınızdır. İyi tatiller.

 42. merhabalar aralık 2018 e kadar geçerli çok girişli fransa schengen vizem var. gelecek ay fransaya gidip döneceğim.ekim ayında ise bu mevcut vizem ile çek cumhuriyeti giriş olacak şekilde viyana ardından da budapeşte den geri dönmeyi planlıyorum. Çek cumhuriyetine girişte fransa vizesi ile problem yaşar mıyım sizce ?

 43. Merhabalar, 26 eylülde romanyaya erasmusa gideceğim. Schengen ülkelerini de gezmek istiyorum. Schengen vizesine Türkiyeden mi başvurmalıyım yetişir mi yoksa Romanyadan başvursam da oluyor mu?

 44. Merhabalar benım ben 2012 yılında 3 ay schengen vızesı almıştım şimdi yıne gikmek istiyorum davetiyem. De var yanlız benım hoc bir şekilde bankalarla işim olmadı ne yapmalıyım vizede sorun olurmu?

 45. merhaba, yunanistan turistik vizemin bitiş tarihi şubat 2019 ,ben de ocak 2019 da almanyaya iş fuarına gideceğim bunun için ticari vize alsam sorun olur mu?

 46. iyi günler, işverenim fransaya iş fuarına gideceğim 5 aylık bağkur dokumum var en az kaç aylık olmalı?

 47. Mrb Sevil hanım Almanya’ya gitmek istiyorum ama vize vermede sıkıntılı olarak okudum bir iki yerde bende Yunanistan schengen vizesi alıp aynı gün giris çıkış yapsam sonda Türkiye’den Almanya’ya gitsem sınırlarda sıkıntı olurmu Nasıl bi yol izlemeliyim

  • Sevil Mert Cevapla

   Başka bir ülkeden şengen vizesi alıp, o ülkeye giriş çıkış yaptıktan sonra hiç sorun olmaz. Yapabilirsiniz.

 48. Merhaba

  Slovenya ya gezi için gideceğim fakat benden davet mektubu istediler. Bunun nedeni nedir.

 49. Merhabalar Sevil hanım
  Ben 15 tatil için iki kızımla birlikte Yunanistan vizesi için başvuru yapmayı planlıyorum kızlarım lise ve ortaöğretim öğrencisi ilk vizemiz olacak yada en kolay hangi Avrupa ülkesinden vize almamız kolay olur. şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sevil Mert Cevapla

   Bu sorunun cevabını bulursanız bana da söyleyin 🙂
   Fransa, Hollanda ve Yunanistan vize konusunda ne bonkör olanlar.

 50. slovenya vizesi ile ilk slovenya ya girdim 5 gün kaldım sloven vizesi ile 1 ay sonra yunan sakız adasına günü birlik gittim 1 ay sonra daha sakıza tekrar gittim 3 gün kaldım. tekrar slovenya dan mı yoksa yunandan mı tekrar vize almalıyım. 2 yıl önce de yunan vizesi almıştım onuda 2 kere 5 er gün olmak kaydıyla slovenya da harcadım. o yüzden geçen yıl slovenya dan aldım. yunan vermez diye tekrar bu yılda 2 kere sakıza gittim.

  • Sevil Mert Cevapla

   Slovenya vizesi ile Slovenya’ya gittiyseniz sorun yok, sonrasında hangi ülkelere gittiğinizin önemi yok. Şu durumda iki ülkeden de başvurabilirsiniz.

 51. Merhaba Sevil hanim,ben daha önce danimarkaya düğün davetisiyle gidip geldim bikac hafta önce gene danimarkaya aile ziyareti amacıyla başvuru yaptım bu arada beni her 2 defa isteyen ablamdi.ancak bu defa vizem red geldi,eşim isvecte ikamet ediyor beni turist olarak götürmeyi düşünüyor aldığımız red isvec turist vizesine engel teşkil eder mi??Yani hemen basvur u yapsak bir sorun olur mu?

  • Sevil Mert Cevapla

   Pasaportunuzda red görünüyorsa red sebebi de belirtilmiş olmalı.
   Red almanız bir olumsuzluk yaratır, ancak sebebi belirtilmiş ise turistik başvuru yaparken bu sebebi bertaraf etmenin yolunu bulmanız lazım.

 52. Merhaba Kuzenimin Düğün sebebi ile 6 aylık 90 gün kalmalı MULTİ shengen vizesini ilk defa basvurdum Almanya aile ziyaret davetiyesi ile kabul etti Mart 27 Almanyada olacagım Türkiyeye döndükten sonra Almanya değilde başka bir shengen ulkesine direkt olarak uçak ile giriş yapılabilirmi diğer ulkeler sorun yaparlarmı.

  • Sevil Mert Cevapla

   Vizeniz tek giriş mi, çoklu girişli mi, siz 6 aylık başvurdunuz ama ne kadar süreli vize çıkacak bilgileri kritik. Eğer Multi (çoklu girişli) vize çıkarsa ve kalış süresi de uzun olursa başka bir şengen ülkesine rahatlıkla gidebilirsiniz.

 53. Tek girişli vize ile shengen bölgesinden çıkmadan vize süresi boyunca farklı ülkelere gidebilirsiniz. Bir kaç farklı ülkeye gidecekseniz en çok kalacağınız ülkeden vizenizi almanız gerekli eğer shengen bölgesinden çıkıp başka bir shengen ülkesine gidecekseniz o zaman ya çoklu yada iki girişli vize almalısınız

 54. merhaba sevil hanim ben holanda vizesi aldim 45 gunluk bana taninan sure icinde gidemedim bazi ailesel durumlardan solayi vizemi araci bir acenta hazirladi ben evrak duzenlemedim simdi kendim basvuruda bulunmak istiyorum tekrar ayni ucretleri odemek istemiyom nasil bir yol onerirsiniz ilk vizemdi kulanamadim sorun olur mu

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba,
   Vize başvuru ücretini her halükarda ödeyeceksiniz, bazı ülkeler aracı firma ile başvurmayı da zorunlu tutuyor. Eğer başvuracağınız ülke doğrudan başvurmayı kabul ediyor ise o zaman aradaki acente komisyonundan kurtularak kendiniz direkt başvurabilirsiniz. Gerekli evraklar bu yazıda yer alıyor zaten.

Yorumunuzu Yazın