Ağlamak istiyorum sayın seyirciler! Pandemi bırakın seyahat etmeyi bizi evlerimize hapsetmişken tünelin ucunda bir ışık göründü, aşılamalar başladı. Tırmanış trendindeki vaka sayıları inişe geçmeye başladı. Bu gelişmeler biz seyahat severlerin bir nebze olsun yüzünü güldürmeye yetti. Mart ayının gelişi ile birlikte biz de kış uykusundan çıkıp yavaş yavaş seyahat planları yapmaya başladık. Akıllardaki en kritik soru ise 2021’de nasıl seyahat edeceğiz? Açık söylemek gerekirse ben de uzun zamandır bu soruyu kendime soruyordum, hem biraz dersime çalıştım hem de ben nasıl seyahat edeceğim diye kendime sordum ve sonunda bu yazı ortaya çıktı. Pek çok ulusal ve uluslararası yayında 2021 seyahat trendleri adı altında benzer konulara parmak basmış, ben hepsini toparlamış oldum.

Yurt İçi Tatili Yapmak

yurt içi tatili
Yurt içi tatili – Kaş

Lafı hiç uzatmayacağım, görünen o ki 2021 yılında seyahatlerimiz için yurt dışı değil yurt içi tatilleri tercih edeceğiz. Doğa ile iç içe tatiller, izole tatiller 2021’de de gündemde kalmaya devam edecek. Yazlıklar popülaritesini arttırarak sürdürecek. Bahar aylarından itibaren önce Akdeniz, sonra Ege kıyıları tatilci akınına uğrayacak. Yurt içi tatilinizde doğa yürüyüşleri, açık hava müzeleri, milli parklar gibi açık alanda gezebileceğiniz yerleri tercih ederseniz mesafenizi koruyarak son derece güvenli bir tatil yapmanız mümkün.

Yurt dışına seyahat edebilmek için dünyada aşının yaygınlaşması ve vaka sayılarının azalmasının yanı sıra, sınırların açılması gibi konuları beklememiz gerekiyor. Özellikle Avrupa’ya tatil amaçlı gitmeyi düşünüyorsanız bu sene pek ümitlenmemenizi öneririm. Avrupa Birliği aşı karnesi uygulamasına geçmeyi ve Avrupa Birliği tarafından onaylanmış bir aşısı olmayan kişileri içeri almayı düşünmüyor. Ben yine de yurt dışına gideceğim derseniz, yönününüzü bize sınırlarını pandemi boyunca açık tutan Maldivler, Mısır gibi ülkelere dönebilirsiniz.

Korona Döneminde Uygulanan Seyahat Kısıtlamaları Nereden Takip Edilir?

Yaşadığınız Yere Yakın Yerlere Seyahat Etmek

Yakın yerler - Şile
Yakın yerler – Şile

Korona korkusu uzun süreli seyahatler konusunda tereddüt yaratmaya devam edecek ne yazık ki. Bu nedenle kendi ekosistemimizden fazla uzaklaşmadan birkaç saatlik araba yolculukları ile gidebileceğimiz yerler özellikle daha dikkatli tatilciler için en fazla tercih edilen seçenekler olacak. Özellikle kısa süreli, hafta sonu kaçamakları için uçak ile gidilecek yerler yerine araç ile gidilebilecek yakın yerler tercih edilecek.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

Araba ile Çıkılan Uzun Yolculuklar – Road Trip

Araç ile yolculuk
Araç ile yolculuk

Bir haftalık yıllık izinlerini nasıl kullanacağına hala karar verememiş olanlar için en iyi seçeneklerden biri kendi araçları veya kiralayacakları bir araç ile çıkacakları uzun yolculuklar olacak. Tenhadan tenhadan fazla kalabalıklara girmeden, doğa ile iç içe yerleri ziyaret ederek, bungalov evler gibi doğanın içinde ve kalabalıklardan uzakta konaklayarak, antik kentleri, ıssız koyları ziyaret edilerek yapılacak bir tatil kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Bu tarz yolculuk planı yapmayı düşünenler rotaları nasıl planlayacağız derlerse Google Maps tam bir rehber bu konuda. Rotanız üzerinde gezilecek görülecek yerleri kolayca bulabilirsiniz.

Korona Döneminde İlk Seyahat: Kütahya, Uşak, Burdur Gezi Rotası

Hele bir de yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi araç üstü çadırınız da varsa, konaklama işini de kökten halletmiş olursunuz. Biz İzlanda seyahatimiz sırasında kiraladığımız aracı bu şekilde seçmiş ve çok rahat etmiştik.

İzlanda’da Araç Kiralama

Doğa ile İç İçe Çadır Kampı Yapmak

Doğa ile İç İçe Çadır Kampı Yapmak
Doğa ile İç İçe Çadır Kampı Yapmak

Birkaç yıl öncesine kadar pek çok insan için çadırda tatil yapmak marjinal bir seçenek idi. Önce, sosyal medyanın etkisi ile doğa tatilinin popüler olması sonra da pandemi sayesinde, biraz da mecburiyetten çadır kampı tercih edilen ben konaklama şekli haline geldi. Bundan 10-15 sene önce kamp malzemeleri pahalı ve az bulunuyordu ancak şimdi Decathlon, Nurgaz gibi markalar sayesinde daha uygun fiyatlara malzemelerinizi temin ederek ekonomik bir tatil yapabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Listesi

Çadır kampı yaparken hazır kamp alanlarını veya ıssız yerleri tercih edebilirsiniz, özellikle doğada ıssız bir yerlerde kamp yapacaksanız gittiğinizde yeri temiz tutmaya özen gösterin. Bulduğunuz gibi bırakın demiyorum çünkü maalesef ülkemizde pek çok yer çöp içinde, bu nedenle gittiğinizde bir ön temizlik, dönerken de bir son temizlik yapmanız en iyisi olacaktır. Yine sabit kamp yerlerine gitmiyorsanız, ateş yakarsanız çok iyi bir şekilde söndürdüğünüzden emin olun.

Türkiye’deki kamp alanları için hazırlanmış kollektif bir harita var, aşağıdaki haritaya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Herkesin Hayali Karavan Tatili

Herkesin Hayali Karavan Tatili
Herkesin Hayali Karavan Tatili

Pandemi ile hızla yükselen seyahat trendlerinin başında karavan tatili geliyor. 2020’nin başından itibaren pek çok kişi karavan aldı, aldığı aracı karavana çevirdi veya karavan kiralayarak bu deneyimi yaşamayı tercih etti. 2021’de karavancılığın artarak devam edeceğini öngörüyorum. Bir yere bağlı kalmamak, istediğiniz yerde yemeğinizi pişirip istediğiniz yerde uyumak özgür ruhlar için bulunmaz bir fırsat. Ülkemizde karavancılık henüz çok yeni yeni gelişmeye başladığından karavan kampı sayısı çok fazla değil, karavan seyahati yapmak isterseniz karavan kabul eden kamp yerlerini önceden araştırmanızda fayda var.

Karavan ile Dünyayı Gezen Türkler

Henüz kısıtlı da olsa karavan kamp alanları için bir arkadaşımın hazırladığı listeye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Küçük Evler ile Seyahat Etmek veya Konaklamak – Tiny House

Küçük Evler ile Seyahat Etmek - Tiny House
Küçük Evler ile Seyahat Etmek – Tiny House

Amerika’daki mortgage (uzun dönem ev kredisi) krizinden sonra büyük evlerini satmak zorunda kalan Amerikalıların başlattığı bir yaşam şekli küçük evler, popüler adı ile Tiny House. Tekerlekli, bir yerden bir yere taşınabilen neredeyse bir ev konforunu 15-25 gibi metrekareler içinde yaşayabileceğiniz yerler bunlar. İsterseniz aşağıdaki fotoğraftaki gibi kendi araziniz içine yerleştirebilir, isterseniz yukarıdaki fotoğraftaki gibi aracınızın arkasında taşıyabilirsiniz bu evleri.

Küçük Evler ile Seyahat Etmek - Tiny House
Küçük Evler ile Seyahat Etmek – Tiny House

Hem kalabalıktan uzakta kalmak hem doğada olmak hem de ev konforundan uzaklaşmak istemeyenler için harika bir çözüm. Biz de eşimle sık sık bir Tiny House yapma hayali kuruyoruz. Bu evlere illaki sahip olmanız gerekmiyor, küçük evleri kiralayabileceğiniz yerlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bungalov Evlerde Konaklamak

Bungalov Evlerde Konaklamak
Bungalov Evlerde Konaklamak

Madem 2021 seyahat trendleri altında konaklama kısmına geldik yine son yıllarda gittikçe popülerliğini artıran bungalov evlerden bahsetmemek olmaz. Küçüğü büyüğü, ağaçtan yapılanı metalden yapılanı, üçgeni karesi ile bungalov ev tipi konaklama seçeneklerinin sayısı her geçen gün artıyor. Pandemi ile birlikte birkaç kişi veya ailesi ile birlikte seyahat etmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Çoğunlukla kendi mutfağı, banyosu, yatağı olan bu evler tam anlamı ile izole tatil imkanı sunuyor. Bolu’dan Ordu’ya Kaş’tan Urla’ya Kazdağları’na kadar pek çok yerde bulabileceğiniz bungalov evlerde özellikle kalabalık gruplar ile kalmak çok eğlenceli olacaktır.

Türkiye’nin Dört Bir Yanından En Güzel Bungalov Otel Önerileri

Glamping ile Kamp Yapmak

Glamping
Glamping

Glamping yine son yıllarda popüler olmaya başlayan bir konaklama şekli. Glamourous yani büyüleyici ve camping yani kampçılık kelimeleri bir araya getirilmiş ve glamping kavramı ortaya çıkmış. Çadır kampı yapmak istiyor ama lükslerinizden vazgeçemiyorsanız glamping izin aradığınız konaklama deneyimi olabilir. Beş yıldızlı otel konforu, lüks ve geniş çadırlarda king size (en büyük boy) yataklarda ancak doğa ile iç içe kalıyorsunuz. Doğa aktiviteleri gibi imkanların sağlanması da ekstrası oluyor. Yine kalabalıktan uzak, doğada hem de lüks bir konaklama imkanı, neden olmasın!

Tatilde Ev Kiralama – Airbnb Vb

Tatilde ev kiralama - Airbnb konaklama
Tatilde ev kiralama – Airbnb konaklama

Kalabalık otellerde kalmak bir süre daha mümkün görünmüyor. Güvenli turizm sertifikaları, sürekli dezenfekte edilmeler filan da olsa ben 1000 kişi ile aynı otelde kalamam diyorsanız, ki bence de haklısınız, gideceğiniz yerde ev kiralamak en iyi seçeneklerden biri. İsterseniz kendi nevresiminizi çarşafınızı havlunuzu, dezenfektanınızı götürüp gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz.

Güvenli Turizm Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

Eğer daha önce ev kiralamadıysanız dünya çapında çalışan Airbnb adlı siteden işlem yapabilirsiniz. Size verdiğim aşağıdaki bağlantı üzerinden kayıt olarak yapacağınız ilk rezervasyonda 61 USD’ye kadar indirimden faydalanabilirsiniz.

Airbnb’ye kayıt ol, rezervasyon yap

Tekne Kiralama – Mavi Tur ile Yolculuk Yapmak

Tekne Kiralama - Mavi Tur ile Yolculuk Yapmak
Tekne Kiralama – Mavi Tur ile Yolculuk Yapmak

Deniz tatilini çok seviyorum ama kalabalık plajlara gitmek istemiyorum diyenlerdenseniz, ki haklısınız, kendi organize edeceğiniz bir grup ile tekne kiralama çok iyi bir seçenek. 3-4 gün, bir hafta veya daha uzun süre, seçim size kalmış, istediğiniz rotada denizde olmak, sevdiğiniz arkadaşlarınız ile böyle bir tatil tahmin ettiğinizden çok daha keyifli olacaktır. Tekne mürettebatının sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra güvenle seyahat edebilirsiniz.

Yelkenli Tekne Turu için Çanta Hazırlama

Deepseasailing ile Göcek Yelkenli Tekne Turu

Yaşasın Yazlıkçılık

Yaşasın yazlıkçılık
Yaşasın yazlıkçılık

2020’de olduğu gibi yazlığı olanlar yine yazlıklara akın edecek, hatta eş dost akraba da yazlığa çökecek. Yazlık yoksa memlekette bir köy evi olanlar varsa oralara gidilecek, hem köy hayatı tecrübe edilecek hem de herkesten uzakta ve doğaya olmanın tadı çıkarılacak. Hiçbiri yoksa yukarıda saydığım alternatifler hala geçerli, onlardan biri veya bir kaçını denemeyi düşünebilirsiniz.

2021 yılında seyahatlerimiz eski yıllardaki gibi olmayacak, artık hepimiz bunu kabul ettik sanırım. Kamp, karavan tatili hiç olmadığı kadar popüler olacak diye tahmin ediyorum. Bakalım zaman bize neler gösterecek. Sizin beklentileriniz, tahminleriniz, öngörüleriniz varsa yorumlara bekliyorum!

Sağlıkla kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

9 Yorumlar

  1. Ayağınıza ve kaleminize sağlık! Şu kasvetli günlerde yine başka dünyalara götürdünüz bizi. Aşı ve normalleşme ile biraz umut doğdu gibi artık. Bu yaz için bavulları toplasak mı ve nereye gitsek bilemiyorum. Siz bize yol gösterirsiniz. Teşekkürler!

  2. Selamlar,

    Benım fethiye kayakoy kecıler mahallesinde “misafir evi” kucuk bır otelim var. 9 oda bırınde kendım kalıyorum 8 oda gecen sene sadece tekrar mısafırlerım ıcın actım koronadan fobi duzeyınde korkan ama cok bunaldıgı ıcın tatıl yapmak isteyen mudavimlerimiz arabalarına bındıler tuvalet ıcın bıle durmadan 2.evlerine geldiler bahcemız buyuk herkes kendıne ayrılan masada yemegını yedı kendılerıne ayrılan kosede havuza gırdı. Normal zamanda bıle temızlık ve hıjyene onem veren ben ve ekıbım bu donemde ısı dahada abarttık. Hep bırlıkte son derece guvenlı tatıl yaptık. Sabahları hep bırlıkte oglen ve aksam ne yıyecegımıZe karar verdık. Buyuk cogunlugu organık urunlerden odun atesınde geleneksel yemeklerı afıyetle hep birlikte yedık mıne kırıkkanat 2 ay boyunca 65 yas ustu kısıtlamalarını kafasına takmadan bızımle yasadı. guzel sohbetleeı ıle bızı bır sureliğine ıcınde bulundugumuz sıkıntılardan uzaklastırdı.
    Tum dunya sıkıntılı bır donemden geciyor. Ama sonunu bılmedıgımız bır hayatımız var gunumuzu guzel gecırmeliyiz. Hayatta hep guzel alternatıfler var

  3. Ben tekne tatilinin en çok tercih edilecek yöntemlerden biri olduğunu düşünüyorum 🙂 Benim tercihim yaşadığım yere yakın günübirlik geziler, hem güvenli hemde ekonomik. Rehber olarak alacağım harika bir yazı, sağolun 🙂

Yorumunuzu Yazın