Bu yazımda İzlanda’da araç kiralama seçenekleri ve İzlanda’da araç kiralama sırasında dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım. Üstelik İzlanda’da araç kiralama indirimi yazı içinde saklı!

İzlanda zorlu iklim ve yol şartları nedeniyle araç kiralama sırasında ve aracı kullanırken dikkatli olmanız gereken yerlerden bir tanesi. Bu yazı sayesinde hem cebiniz rahat edecek hem de İzlanda seyahatiniz daha rahat geçecek 🙂

İzlanda’da Araç Kiralama
İzlanda’da Araç Kiralama

İzlanda’da Araç Kiralama Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

İzlanda son yıllarda turizm alanında hızlı bir sıçrama yaptı. İzlanda’da görülecek yerlerin dağınık olması, turistik rotanın bir araç yolculuk rotası olmasından dolayı araç kiralama ülkeye gelen yabancıların en fazla tercih ettiği ulaşım şekli. Ülkenin giriş kapısı niteliğinde olan Keflavik havaalanında kocaman bir araç kiralama bölümü var. Araç kiralama için ise pek çok seçenek var. Seçeneklerin çok olmasının nedeni hem uzun yol yapılması ihtiyacı, hem ülkede görülecek neredeyse heryerin doğal güzellikler olması ve yolların zorlu olması, hem de konaklamanın pahalı olması nedeniyle araç kiralama ve konaklamanın bir arada halledilmeye çalışılması.

İzlanda’da araç kiralamadan önce karar vermeniz gereken bazı konular var, öncelikle onlara bir bakalım;

Yol Durumu, Yol Seçimi

İzlanda’da yapacağınız yolculukla bizim tali yol dediğimiz, İzlandalıların ise F Road dedikleri yollara girecek misiniz? Tali yollara binek araçların girmesi yasak, bu yollara ancak 4×4 araçlar ile girebilirsiniz. Dolayısıyla, eğer tali yollara girecekseniz 4×4 araç kiralamanız gerekiyor. Tali yollara girip girmeyeceğinize nasıl karar vereceksiniz, veya gitmek istediğiniz yerlerin yollarına nasıl karar vereceksiniz, işte burada İzlanda’nın resmi pek çok internet sitesi devreye giriyor. Road.is bunlardan biri, yol durumlarını bu siteden kontrol edebilirsiniz.

İzlanda Araç Kiralama - Yol Durumu - Lotus Car Rental
İzlanda Araç Kiralama – Yol Durumu – Lotus Car Rental

Konaklama

İkinci çözmeniz gereken konu ise İzlanda’da nasıl konaklayacağınız. İzlanda konaklama seçenekleri açısından zengin ancak fiyatları el yakıyor. Otel/hostel/guesthouse gibi yerlerde en ucuz kişi başı 30-40 eurodan başlayan fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise kamp yapmak. İzlanda’da neredeyse her şehirde bir veya birden fazla kamp alanı var. Ancak bizim gibi Eylül ayında gidiyorsanız, çadır kampı yağmur, rüzgar ve soğuk nedeniyle oldukça zorlayıcı olabilir. En.vedur.is adresinden gideceğiniz dönem için hava durumunu kontrol edebilirsiniz. Kamp yapmanın diğer yolları ise, araç üstü çadırı olan bir araç kiralamak (biz öyle yaptık), Camper tarzı araçlarda aracın arkasını konaklama için kullanmak (İzlanda’da çok yaygın bir seçenek). Normal araç kiraladığınızda kendi çadırınızı kurabilir veya otel/hostel/guesthouse seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

İzlanda Araç Kiralama - Konaklama - Lotıs Car Rental
İzlanda Araç Kiralama – Konaklama – Lotıs Car Rental

Yakıt Tipi

İzlanda’da benzin pahalı olduğundan kiralayacağınız aracın dizel olması cebinizi bir miktar daha rahatlatacaktır. İzlanda’da 2 tip yakıt var: 95 oktan benzin veya dizel. 95 Oktan benzin fiyatı 233 ISK (13,3TL) iken, dizel fiyatı 226 ISK (12,9 TL) yani aralarında büyük bir uçurum yok. Yine de kar, kardır.

Araçta İnternet

Kiralayacağınız araçta wifi olması İzlanda koşullarında çok işe yarıyor. Özellikle araçta birden fazla kişiyseniz internet paylaşımı çok pratik, kolay oluyor. Kendinize yerel hat alabilirsiniz ama bu seçeneği de değerlendirin mutlaka.

Sigorta

İzlanda’da araç kiralarken önünüze bir sürü sigorta seçeneği koyacaklar. Basit paket, bronz paket, altın paket vs. İzlanda’daki ana sorun hava ve yol koşulları. Güçlü rüzgar nedeniyle araç kapılarının kırılması çok sık rastlanan bir durum, tali yollarda taş sıçraması ile aracın çizilmesi veya cam kırılması/çatlaması da öyle. Biz platin pakete kadar çıkmadık ama altın paketi tercih ettik. Paket içerikleri kiralama şirketine göre değiştiğinden siz kiralayacağınız yerdeki sigorta seçeneklerine mutlaka göz atın.

Vites Tipi

İzlanda’da bizim gibi bir haftada çok yer görmek istiyorsanız aracınızın size yardımcı olması lazım. İki sürücüyle kullanabilmek ve sürüşte rahat etmek için biz otomatik aracı tercih ettik (çünkü ben manuel araç kullanamıyorum, eşimin yorulduğu yerde direksiyona ben geçtim).

İzlanda’da Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İzlanda’da araçlar için hız sınırı maksimum 90 km. Hız sınırlarına uymak çok kritik, radara yakalanırsanız hiç affetmiyorlar. Aynı şekilde emniyet kemeriniz de mutlaka takılı olmalı. Her iki konuda da yakalanırsanız cezayı yersiniz. F roadlara binek araçla girmek de aynı şekilde cezaya tabii. Aracı kiralarken sıkı sıkı tembihlendik bu konularda 🙂

İzlanda’da araç kiraladığınızda, kiralama firmaları size belli benzin istasyonlarında indirim sağlayacak bir kart verebiliyorlar. Lotus Car Rental’dan kiraladığımız araç için bizim indirimimiz N1 adlı benzin istasyonunda idi. İzlanda’nın her yerinde istasyon bulabildik. Benzin istasyonları çok sık değil, bu nedenle benzinci bulunca hemen depoyu doldurduk, aklınızda olsun.

Yukarıdaki maddelere karar verdiysek artık aracı seçmek çok daha kolay olacak.

İzlanda’da Araç Kiralama Seçenekleri

İzlanda’da gideceğiniz yollar ve konaklama tipinize karar verdiyseniz aşağıdaki seçeneklerden birini kiralayabilirsiniz.

Binek Araç Kiralama

İzlanda’da eğer ana yollarda yol yapacaksanız ve otel/hostel/guesthouse veya kendi çadırınızda konaklayacaksanız en ekonomik yöntem normal araç kiralama. Araç küçük olduğundan yakıt tüketimi de daha ekonomik olacak, küçük araçların günlük kiralama fiyatları da düşük. Normal araç kiralama İzlanda’da en ucuz kiralama yöntemi.

4×4 Araç Kiralama

Eğer bizim gibi F-Roadlara (tali yollara) girme hevesiniz varsa 4×4 kiralamaktan başka seçeneğiniz yok. Zaten İzlanda 4×4 araç modellerinin çeşitliliği açısından gördüğüm en zengin ülke olabilir. 4×4 araçlar binek araçlara göre yakıt tüketimi daha yüksek araçlar. Ayrıca günlük kiralama ücretleri de binek araçlara göre pahalı. Ancak F-Roadlar için başka seçeneğiniz yok. Bu araçların üzerine araç çadırı da eklenebiliyor, bizim aracımız öyle idi. Böylece konaklama için kendi çadırınızı taşımanız veya kur/kaldır uğraşmanız gerekmiyor, oldukça pratik bir şekilde açılıp kapanabiliyor.

İzlanda Araç Kiralama - 4x4 Araç - Lotus Car Rental
İzlanda Araç Kiralama – 4×4 Araç – Lotus Car Rental

Camper Kiralama

Arkası yataklı camper araçlar yaygın kullanılan ulaşım ve konaklama seçeneklerinden biri. İki kişiyseniz ve konaklama için aracınızı kullanmak istiyorsanız oldukça uygun bir yöntem. Önde şoför ve yan koltuğunda iki kişi yolculuk edebilirken arkası tamamen üst kısmı yatak altı kısmı depolama alanı olarak tasarlanmış araçlar bunlar. Yolda karşılaştığım markalardan bir kaçı; Kuku Campers (gülmeyin yahu), Camp.is,  GoCamper, Easy Camper, Rent.is, Happy Campers.

Karavan Kiralama

Yine konaklamayı araçta yapmak için tercih edilen yaygın yöntemlerden biri de karavan kiralama. Karavanların çok fazla çeşit/modeli var. Kaç kişi yolculuk yapacağınıza göre kiralayacağınız karavanı seçebilirsiniz. Ancak yukarıdaki alternatiflerle kıyaslayınca hem yakıt hem de günlük kiralama ücreti açısından en maliyetli yöntem bu. Biraz daha rahat edelim diyenler için bir seçenek olabilir. Ancak İzlanda’da yol yaptığımız 7 gün boyunca sadece 1 kazaya denk gelmemize rağmen 2-3 tane devrilmiş karavana denk geldik. Ülkedeki güçlü rüzgarlar karavanların devrilmesine neden oluyor olabilir.

Benim önerim, F-Roadlar ile gidilecek yerler konusunda hevesiniz yoksa ve yaz aylarında gidiyorsanız, binek araç kiralayıp kendi çadırınızda konaklamanız olur. Eğer bizim gibi sonbaharda gittiyseniz ve F-Roadlara girecekseniz 4×4 veya Camperlar güzel alternatifler. Seyahat tarihiniz belli olunca araç kiralama işleminizi de hızlıca halletmenizi tavsiye ederim, İzlanda’da mevcut turizm altyapısı gelen talebi karşılamakta zorlanıyor, araç kiralama işinizi son dakikaya bırakırsanız hem istediğiniz gibi bir araç bulma ihtimaliniz düşük olabilir, hem de gereğinden fazla fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Biz uçak biletimizi aldıktan sonra hemen araç kiralama işimizi de halletmiştik, ki seyahatimizden 7-8 ay öncesine denk geliyor 🙂

Lotus Car Rental Hakkında

Biz İzlanda’daki araç kiralamamızı istediğimiz özellikleri sağlayan araçlara sahip olduğu ve fiyatları da ekonomik olduğu için Lotus Car Rental üzerinden yaptık. Çalışanları son derece ilgili ve yardımsever, kiraladığımız araç ise beklentimizin üstünde iyi çıktı. Siz de İzlanda’da araç kiralamak için Lotus Car Rental’ı tercih edebilirsiniz. Lotus Car Rental instagram hesabında da güzel İzlanda fotoğrafları var, onlara da göz atabilirsiniz.

İzlanda Araç Kiralama - Lotus Car Rental
İzlanda Araç Kiralama – Lotus Car Rental

İzlanda araçla yol yapmanın inanılmaz keyifli olduğu bir ülke. Yol boyunca manzaralar sürekli değişiyor ve değişen manzaraların hepsi birbirinden güzel. Kiralayacağınız araç ne olursa olsun, yolculuğunuzdan çok keyif alacağınızdan eminim.

İzlanda Araç Kiralama İndirimi

LOTUS CAR RENTAL Çok Okuyan Çok Gezen takipçilerine özel %7 İNDİRİM veriyor!

İndirim kodunu almak için yorum yazabilir veya bana mesaj atabilirsiniz.

İzlanda Gezi Yazılarım

İzlanda’da ulaşım, İzlanda’da konaklama, İzlanda’da araç kiralama gibi İzlanda ile ilgili seyahat tüyolarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Yolda kalın.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

44 Yorumlar

  1. merhaba ,İzlanda’da araba kiralama ile ilgili yazınız çok faydalı oldu bizim için, firma konusunda tereddütteydim. sayenizde bu firmadan kiralayabileceğim. emekleriniz için teşekkür ederim.
    mümkünse indirim kodu alabilir miyim?

Yorumunuzu Yazın