Viyana ile Bratislava… 1 saat mesafede iki ayrı başkent. Biri Avusturya’nın diğeri ise Slovakya’nın başkenti. Viyana’ya gitmek için Bratislava havaalanını kullanabilirsiniz. Tersi de geçerli. Bratislava havaalanı ucuz havayolu şirketlerinin daha çok tercih ettiği bir nokta olduğu için buraya daha uygun fiyatlara bilet bulma imkanınız var. İki şehir arasında ulaşım ağı da çok yaygın. Bu iki yakın başkenti birbirine bağlayan Viyana – Bratislava arası ulaşım seçenekleri bu yazımın konusu. Keyifli okumalar!

Viyana - Bratislava Arası Ulaşım Seçenekleri
Viyana – Bratislava Arası Ulaşım Seçenekleri

Viyana – Bratislava Arası Ulaşım Seçenekleri

Viyana Bratislava arası ulaşım seçenekleri; Tren, otobüs, Tuna üzerinde bot olarak saymak mümkün. Seçtiğiniz ulaşım aracına ve ödeyeceğiniz paraya göre 1- 2 saat arasında transfer yapabilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

Viyana’daki Uluslararası Havaalanı’ndan, birkaç euro karşılığında, Bratislava’nın ana otobüs istasyonuna yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz. Otobüsler yarım saatte bir ila iki saatlik aralıklarla hareket ediyor. Bazı otobüsler Viyana şehir merkezinden de geçiyor.

Bratislava Havaalanının kendi internet sitesinde de ulaşım için öneriler var. Blaguss Slovakia, Eurolines ya da Terravision otobüslerinden uçuş saatinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Tren ile Ulaşım

Seyahat etmek için çok pratik ve ucuz bir yol olan trenler, günde iki kez farklı rotalardan geçiyor (çoğu Viyana’nın Sudbahnhof durağı, bazıları Westbahnhof’tan geliyor). Ancak her iki yol da sizi Bratislava’nın tarihi merkezine yakın, toplu taşıma araçlarıyla iyi bir bağlantıya sahip olan tren istasyonuna götürüyor. Tren fiyatları genellikle 10 Euro’dan daha az.

Bot ile Ulaşım

Tuna Nehri boyunca yapılan bot hatları, Nisan başından Eylül ayına kadar, bazı hatlar Ekim ayında da devam ediyor. Bot ile ulaşım için birden fazla alternatif var. En yaygın kullanılanı Twin City Liner.

Viyana Gezi Yazılarım

Viyana’da gezilecek yerler, Viyana’ya gitmek için en iyi sezon, Viyana’da şehir içi ulaşım ve Viyana ile ilgili pek çok bilgiye aşağıdaki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

  1. yeşil pasaporta slovakya Schengen olduğuna göe vize istemiyor herhalde.Bir de 16 yaşındaki oğlum bir yaz kampı için en güvenli ve kolay olarak Viyana havaalanından Slovakya’ya nasıl geçebilir ?KKalacağı aile sadece Bratislava tren garı ya da otobüs terminalinden yapabiliyor:
    Tek başına yapabilir mi ?

  2. merhaba, ben haziranda viyana ya gideceğim schengen vizem var. oradan da bratislava ya geçmek istiyorum 1 -2 günlüğüne. ama slovakya schengen ülkesi değil… illa slovakya vizesi almalı mıyım?

    • Merhaba Slovakya 2007’den itibaren Schengen üyesi olmuştur ve serbest dolaşım hakkı vardır. Rahatlıkla Viyana’dan Bratislava’ya geçebilirsiniz. Tren bulmak henüz biraz sıkıntı olabilir ve uzun sürebiliyor. Onun yerine otobüsleri tercih etmenizi öneririm. Hem daha uygun fiyatlılar hemde daha kısa sürede gidiyorlar. Zaten birbirlerine çok yakınlar.

Yorumunuzu Yazın