Avrupa’nın En İyi 8 Noel Pazarı

0
3030

Yeni yıl geliyor, her yer kırmızıya bürünmüş. Dünya yeni yılı, yeni umutlarla dört gözle bekliyor. Her ne kadar 2012 hep kötü anılsa da… Ben her yıla büyük bir mutluluk ve heyecanla başlıyorum.

Peki tam da bu dönemde seyahat etmek için Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarına beraber bir göz atalım mı?

Avrupa’nın En İyi 8 Noel Pazarı

Noel’de Avrupa’nın büyük meydanlarına kurulan pazarlarla sıkıcı Avrupa akşamlarına büyük bir hareket ve eğlence gelir. Kendi önerilerimi ve gezi yazarlarının önerilerini birleştirince Avrupa’nın en iyi 8 Noel Pazarı, Avrupalıların tabiri ile Christmast Marketleri listesi ortaya çıktı:

  • Maksimum eğlence için Barselona, İspanya
  • Gösterişli, zevkli bir Noel pazarı için Viyana, Avusturya
  • Keyifli, şirin bir alternatif arayanlar için Nürmberg, Almanya
  • Eskiden nasıl olurdu diyenler için Dresden, Almanya
  • Bu işi hakkıyla yapan ve ciddiye alan bir şehir için Prag, Çek Cumhuriyeti
  • Modern bir kutlama için Berlin, Almanya
  • Yaratıcı bir Noel pazarı için Bruksel
  • Romantik ve sakin bir Noel için Strasburg, Fransa

Strasburg’da Noel’i ve Noel pazarlarını deneyimleme şansım oldu, Strasburg kendi başına çok romantik bir şehir. Noel’i de yanına katınca etkileyiciliği bir kat daha artıyor. Aynı dönemde Lüksemburg ve Brüksel’de de bulundum ama henüz onlar Noel’e hazırlanmaya başlamamışlardı. Lüksemburg oldukça zayıf, Brüksel ise daha hiçbir hazırlık yapmamıştı.

Yukarıda sıraladığım şehirlerin hepsinde farklı zamanlarda bulundum. En eğlencelisinin Barselona olacağına kendi adıma garanti verebilirim. Viyana’nın ihtişamına Noel’in çok yakışacağına da… Listedeki tek soru işaretim ise Prag, ciddi Çek halkı acaba Noel’i hakkıyla eğlenerek geçiriyor mudur diye kendi kendime sormadan edemiyorum.

En iyi sekiz şehirden üçünün Almanya’da olması beni şaşırtmıyor. İlk kez Almanya’ya gittiğimde ne kadar hareketli olduğunu görüp çok şaşırmıştım. Sokaklar renkli, insanlar eğlenmeyi seviyor, bira sabah saatlerinde içilmeye başlanıyor, sudan daha çok tüketiliyor. Avrupa’nın en iyi Noel marketinin ise Nürmberg olduğu söylenir. Paskalyada oradaydım, bu minik kalenin içinde çok renkli bir dünya vardı. Bir de Noel’de görmek güzel olurdu.

Noel her ne kadar bizim kültürümüzde kutlanmasa da kutlanan yerlere gidip bu eğlencenin tadına bakmaktan geri kalmamalı. Önemli olan mutluluğu paylaşmak, herhangi bir ayrım olmadan sadece insan olduğumuz için mutluluğu paylaşmak. Avrupa’nın ya da dünyanın neresinde olursanız olun, kültürünüzde yeni yıl nasıl karşılanırsa karşılansın, yeni yılı umutla ve sevgiyle karşılayın.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here