Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Yeni yıl geliyor, her yer kırmızıya bürünmüş. Dünya yeni yılı, yeni umutlarla dört gözle bekliyor. Ben her yıla büyük bir mutluluk ve heyecanla başlıyorum. Tam da bu dönemde seyahat etmek için kendimce hazırladığım Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları listesine beraber bir göz atalım mı?

Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları
Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları

Noel Nedir? Neden Noel Pazarları Kurulur?

Öncelikle ilk paragrafta yazdığım şeyler sizi yanıltmasın. Noel ve yılbaşı birbirinden farklı şeyler ve farklı tarihlerde kutlanıyor. Noel, Hristiyanların İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık tarihinde kutladığı bir bayram aslında. 24 Aralık arifesinde başlayıp 26 Aralık’a kadar devam eden kutlamalar, tüketim toplumunun gelişmesi ile karşılıklı hediyelerin verildiği, Noel Baba figürlerinin etrafta kol gezdiği, Hristiyan olmayanlar tarafında da kutlanmaya başlayan bir bayram haline gelmiş durumda.

Noel Pazarları, soğuk ve uzun kış gecelerini eğlenceli hale getirmek için kurulmaya başlanmış. İlk Noel Pazarı’nın 13. yüzyılda Viyana’da kurulduğu, sonra Almanya’da yaygınlaştığı söyleniyor. Bir süre sonra tüm Avrupa’da kış pazarları kurulmaya başlanmış. Zamanla Noel’e yakın dönemde kurulan bu pazarların adı Noel Pazarı olarak değişmiş. İlk kez Noel Pazarı olarak geçen pazar ise Almanya’nın Dresden şehrinde kurulmuş.

Noel Pazarları Ne Zaman Kurulur?

Her yıl tarihi değişmekle birlikle Noel Pazarları genellikle Kasım’ın son haftası kurulmaya başlar ve Ocak ayı başına kadar pazarlar sabit kalır. Pazarlara ilgi arttıkça süreleri de uzuyor haliyle. Aslında Aralık Pazarı olarak bilinen pazarlar Noel ile birlikte kaldırılırmış eskiden.

Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Noel’de Avrupa’nın büyük meydanlarına kurulan pazarlarla sıkıcı Avrupa akşamlarına büyük bir hareket ve eğlence gelir. Türlü türlü hediyelik eşyalar, sıcak şarap, tatlılar, atıştırmalıklar derken tüm meydan kırmızıya bürünür. Kendi önerilerimi ve gezi yazarlarının önerilerini birleştirince Avrupa’nın en iyi 8 Noel Pazarı, Avrupalıların tabiri ile Christmas Marketleri listesi ortaya çıktı:

  1. Maksimum eğlence için Barselona, İspanya
  2. Gösterişli, zevkli bir Noel pazarı için Viyana, Avusturya
  3. Keyifli, şirin bir alternatif arayanlar için Nürmberg, Almanya
  4. Eskiden nasıl olurdu diyenler için Dresden, Almanya
  5. Bu işi hakkıyla yapan ve ciddiye alan bir şehir için Prag, Çek Cumhuriyeti
  6. Modern bir kutlama için Berlin, Almanya
  7. Yaratıcı bir Noel pazarı için Brüksel, Brüksel
  8. Romantik ve sakin bir Noel için Strazburg, Fransa

Strasburg’da Noel’i ve Noel pazarlarını deneyimleme şansım oldu, Strasburg kendi başına çok romantik bir şehir. Noel’i de yanına katınca etkileyiciliği bir kat daha artıyor. Aynı dönemde Lüksemburg ve Brüksel’de de bulundum ama henüz onlar Noel’e hazırlanmaya başlamamışlardı. Lüksemburg oldukça zayıf, Brüksel ise daha hiçbir hazırlık yapmamıştı.

Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları
Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları

Yukarıda sıraladığım şehirlerin hepsinde farklı zamanlarda bulundum. En eğlencelisinin Barselona olacağına kendi adıma garanti verebilirim. Viyana’nın ihtişamına Noel’in çok yakışacağına da… Listedeki tek soru işaretim ise Prag, ciddi Çek halkı acaba Noel’i hakkıyla eğlenerek geçiriyor mudur diye kendi kendime sormadan edemiyorum.

En iyi sekiz şehirden üçünün Almanya’da olması beni şaşırtmıyor. İlk kez Almanya’ya gittiğimde ne kadar hareketli olduğunu görüp çok şaşırmıştım. Sokaklar renkli, insanlar eğlenmeyi seviyor, bira sabah saatlerinde içilmeye başlanıyor, sudan daha çok tüketiliyor. Avrupa’nın en iyi Noel marketinin ise Nürmberg olduğu söylenir. Paskalyada oradaydım, bu minik kalenin içinde çok renkli bir dünya vardı. Bir de Noel’de görmek güzel olurdu.

Noel her ne kadar bizim kültürümüzde kutlanmasa da kutlanan yerlere gidip bu eğlencenin tadına bakmaktan geri kalmamalı. Önemli olan mutluluğu paylaşmak, herhangi bir ayrım olmadan sadece insan olduğumuz için mutluluğu paylaşmak. Avrupa’nın ya da dünyanın neresinde olursanız olun, kültürünüzde yeni yıl nasıl karşılanırsa karşılansın, yeni yılı umutla ve sevgiyle karşılayın.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

2 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here