Yeni yıl geliyor, her yer kırmızıya bürünmeye başlıyor. Dünya, yeni yılı yeni umutlarla dört gözle bekliyor. Ben de her yıla büyük bir mutluluk ve heyecanla başlıyorum. Havanın soğumaya başladığı bu dönemde seyahat etmek için en güzel sebep ise Noel Pazarları. Ben de her yıl Kasım sonu Aralık başı bir Noel Pazarı’na gitmeye çalışıyorum son yıllarda. Kendimce hazırladığım ve plan yaparken dikkate aldığım Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları listesine beraber bir göz atalım mı?

Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları – Güncel 2019

Noel Nedir? Neden Noel Pazarları Kurulur?

Öncelikle ilk paragrafta yazdığım şeyler sizi yanıltmasın. Noel ve yılbaşı birbirinden farklı şeyler ve farklı tarihlerde kutlanıyor. Noel, Hristiyanların İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık tarihinde kutladığı bir bayram. 24 Aralık arifesinde başlayıp 26 Aralık’a kadar devam eden kutlamalar, tüketim toplumunun gelişmesi ile karşılıklı hediyelerin verildiği, Noel Baba figürlerinin etrafta kol gezdiği, Hristiyan olmayanlar tarafında da kutlanmaya başlayan bir bayram haline gelmiş durumda.

Noel Pazarları, soğuk ve uzun kış gecelerini eğlenceli hale getirmek için kurulmaya başlanmış. İlk Noel Pazarı’nın 13. yüzyılda Viyana’da kurulduğu, sonra Almanya’da yaygınlaştığı söyleniyor. Bir süre sonra ekonomiye hareket gelmesi için tüm Avrupa’da “kış pazarları” kurulmaya başlanmış. Zamanla Noel’e yakın dönemde kurulan bu pazarların adı Noel Pazarı olarak değişmiş. İlk kez Noel Pazarı olarak geçen pazar ise Almanya’nın Dresden şehrinde kurulmuş.

Noel Pazarları Ne Zaman Kurulur?

Her yıl tarihi değişmekle birlikle Noel Pazarları genellikle Kasım’ın son haftası kurulmaya başlar ve Ocak ayı başına kadar sabit kalır. Pazarlara ilgi arttıkça kalma süreleri de uzuyor haliyle. Aslında Aralık Pazarı olarak bilinen pazarlar Noel bayramı ile birlikte kaldırılırmış eskiden.

Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Noel’de Avrupa’nın büyük meydanlarına kurulan pazarlarla sıkıcı Avrupa akşamlarına büyük bir hareket ve eğlence gelir. Türlü türlü hediyelik eşyalar, sıcak şarap, tatlılar, atıştırmalıklar derken tüm meydanlar kırmızıya bürünür. Kendi önerilerimi ve gezi yazarlarının önerilerini birleştirince Avrupa’nın en iyi Noel Pazarları, Avrupalıların tabiri ile Christmas Marketleri listesi ortaya çıktı. Siz de gittiğiniz ve beğendiğiniz Noel Pazarlarını yazının altına yorum olarak ekleyin, listeyi uzatalım.

Maksimum eğlence için Barselona

barselona
barselona

Bu listede sıraladığım şehirlerin hepsinde farklı zamanlarda bulundum. En eğlenceli pazarın Barselona Noel Pazarı olacağına kendi adıma garanti verebilirim.

Barselona’da gezilecek yerler yazıma bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Gösterişli, zevkli bir Noel pazarı için Viyana

Viyana
Viyana

Viyana’nın ihtişamına Noel’in çok yakışacağına eminim. Viyana’ya bir Şubat ayında en soğuk zamanında gitmiştim. Meydanlarda kurulmuş buz patenleri çok hoşuma gitmişti, yıl 2015. Viyana’da herşey çok ihtişamlı ve gösterişli, eminim Noel Pazarları da öyle geçiyordur.

İhtişamın ve Müziğin Başkenti Viyana yazım da ilginizi çekebilir.

“Eskiden nasıl olurdu?” diyenler için Dresden

Dresden
Dresden

Adı Noel Pazarı olarak geçen ilk pazarın Dresden’de kurulduğunu söylemiştim, bu da şehri bu dönemde çok daha özel bir yer haline getiriyor. Dresden küçük bir şehir olmasına rağmen sanat ve tarih dolu. Noel zamanı görmek için sabırsızlanıyorum.

Bu işi hakkıyla yapan ve ciddiye alan bir şehir için Prag

Prag
Prag

Listedeki tek soru işaretim ise Prag, “ciddi Çek halkı acaba Noel’i hakkıyla eğlenerek geçiriyor mudur?” diye kendi kendime sormadan edemiyordum.

2018 yılı Kasım’ında Prag Noel Pazarları’nı görmek için oradaydık ve bu soru işaretlerime cevap aradım. Her meydana ayrı ayrı özenilmiş pazarlar ile bu dönemde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Prag.

Prag Noel Pazarları yazıma mutlaka göz atın!

Modern bir kutlama için Berlin, Almanya

En iyi sekiz şehirden üçünün Almanya’da olması beni şaşırtmıyor. İlk kez Almanya’ya gittiğimde ne kadar hareketli olduğunu görüp çok şaşırmıştım. Sokaklar renkli, insanlar eğlenmeyi seviyor, bira sabah saatlerinde içilmeye başlanıyor, sudan daha çok tüketiliyor.

Avrupa’nın en iyi Noel marketi Nürmberg

Nürmberg
Nürmberg

Avrupa’nın en iyi Noel pazarının Nürmberg olduğu söylenir. Paskalyada oradaydım, bu minik kalenin içinde çok renkli bir dünya vardı. Bir de Noel’de görmek güzel olurdu.

Yaratıcı bir Noel pazarı için Brüksel

Brüksel
Brüksel

Bir Kasım ayında Brüksel’de bulunmuştum ancak Noel Pazarları henüz yeni yeni kuruluyordu. Brüksel’in merkezindeki en ünlü meydanı olan Büyük Meydan (Grand Place) Noel Pazarı için muhteşem bir yer, Avrupa gördüğüm en güzel meydanlardan biriydi.

Romantik ve sakin bir Noel için Strazburg

Strazburg
Strazburg

Strasburg’da Noel’i ve Noel pazarlarını deneyimleme şansım oldu, Strasburg kendi başına çok romantik bir şehir. Noel’i de yanına katınca etkileyiciliği bir kat daha artıyor.

Noel her ne kadar bizim kültürümüzde kutlanmasa da kutlanan yerlere gidip bu eğlencenin tadına bakmaktan geri kalmamalı. Önemli olan mutluluğu paylaşmak, herhangi bir ayrım olmadan sadece insan olduğumuz için mutluluğu paylaşmak. Avrupa’nın ya da dünyanın neresinde olursanız olun, kültürünüzde yeni yıl nasıl karşılanırsa karşılansın, yeni yılı umutla ve sevgiyle karşılayın.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın