Viyana’ya hangi sezonda gitmeli, Viyana’ya gitmek için en iyi zaman sorularının cevapları örnekleriyle birlikte bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Viyana'ya gitmek için en iyi zaman
Viyana’ya gitmek için en iyi zaman

Wikipedia diyor ki, “Viyana’da 2 milyon insan yaşar, Avusturya’nın en yoğun şehridir”. Ben Cumartesi sabah 08:00’de Viyana’ya indiğimde hiçbirini göremedim. Sakin Avrupa şehirlerine alışmıştım ama bu kadar ıssızına ilk kez şahit oldum. Gerçekten in-cin top oynamak deyimini sonuna kadar yaşadım. Saat 10:00’a geldiğinde ise bu ıssızlık hala devam ediyordu. Kahvaltı yapmak için açık bir tek cafe bile yoktu. Yukarıdaki fotoğraf Viyana’nın merkezinde Parlamento binasının önünde bir park. Ama gördüğünüz gibi 1 insan bile yok.

Aynı günün akşamı Viyana’nın meşhur şaraplarının tadına bakabileceğiniz şarap evlerinin olduğu Grinzig bölgesine gittiğimizde ise aynı tablo yine bizi bekliyordu. İn ve cin yine başbaşa 🙂

Sonra anladık ki Viyana’ya bu mevsimde gitmemek gerekmiş. Tarihi-turistik yerlerin pek çoğu ya yarı yada tam kapalıydı. Tuna üzerinde dolaşan sightseeing botlarından lunaparklara kadar heryer kapalıydı. Açık olanlar da ıssızdı.

Viyana’ya gitmek için; Mart-Ekim arası sezonu tercih etmenizi öneririm. Viyana’nın çok güzel bahçeleri, keyifli şarap evleri, sokak kahveleri var. Ama kışın gittiğinizde bunların tadını çıkaramıyorsunuz.

Kış mevsiminde gitmenin güzel yanları yok değil, nankörlük etmeyeyim. Buz pateni yapan yüzlerce Viyanalıyı izleyebilir, hatta kendiniz de kayabilirsiniz. Üstelik 3€ gibi çok uygun fiyatlara… Belediye sarayının önünde halka açık dev bir pist hazırlanmış.

Viyana buz pateni
Viyana buz pateni

Genç yaşlı demeden Viyanalılar ailecek Pazar günlerini kayarak geçiriyorlar. Benim gibi kaymaya cesaret edemeseniz de izlemek de çok keyifli.

Her şehrin farklı mevsimlerde farklı güzellikleri var. Mart-Ekim arasında giderseniz bu güzel manzarayı görme şansınız yok. Viyana’ya hangi sezonda gitmeli? sorusu sizin ne görmek istediğinize göre değişiyor.

Seçim sizin, hangi mevsim?

Viyana Gezi Yazılarım

Viyana’da gezilecek yerler, Viyana’ya gitmek için en iyi sezon, Viyana’da şehir içi ulaşım ve Viyana ile ilgili pek çok bilgiye aşağıdaki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

8 Yorumlar

  1. ben viyanada yasiyorum bence viyana yasamak icin cok güzel bi yer kalabalik olmamasi daha iyi bence cünkü kalabalik bi sehir bereberinde bi ton sorun getirir buda viyananin güzelligi diyelim ama bence süperrrrrrrrrrrrrrrrr

Yorumunuzu Yazın