Viyana’da yaygın bir metro-tramway ağı var. Şehrin en uzak yerlerine dahi 10 dakikada bir ya bir tramway ya bir otobüs bulmanız mümkün.

Viyana şehir içi ulaşım haritası
Viyana şehir içi ulaşım haritası

Turistler için en güzel kısmı ise, bindiğiniz hiçbir ulaşım aracında bilet sorulmaması. Ne metro duraklarında bir turnike, ne otobüs duraklarında biletçi… Yerel halk bizdeki aylık paso şeklinde kartlar kullanıyormuş, nadir de olsa yapılan kontrollerde kartsız binenlere ceza kesiliyormuş. Benzer bir uygulama Amsterdam’da da var. Orada kontroller daha sık yapıldığı için bilet alan sayısı da çok. Araçlara binerken bilet kontrolü yok ama araçlarda yapılan kontrollerde biletsiz yakalanırsanız 70 euro cezası varmış.

Viyana şehir içi ulaşım
Viyana şehir içi ulaşım

Gece geç saatlerde tramwaylar bomboş gidip geliyor, ama 10 dakikada bir mutlaka kalkıyor.

İşin daha ilginç kısmı, orada yaşayanlar bunu suistimal edip biletsiz binmeye çalışmıyor. Bilet otomatlarının önünde yine sıra oluyor.

Viyana Gezi Yazılarım

Viyana’da gezilecek yerler, Viyana’ya gitmek için en iyi sezon, Viyana’da şehir içi ulaşım ve Viyana ile ilgili pek çok bilgiye aşağıdaki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

31 Yorumlar

 1. Merhaba 🙂 ya biz aslında viyanaya gideceğiz ve extra turlara katılmak yerine kendimiz gezmek istiyoruz internetten çok araştırdım ama turun götürdükleri yerlere nasıl gideceğimi bulamadım. Liechtenstein Şatosu, Seegrotte yer altı gölü, Mayerling av köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden kaplıca şehri , Schönbrunn sarayı bahçeleri turumuz buralar birbirine yakınmı bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Şehirlerarası ulaşım için otobüs ya da tren seçeneklerine bakabilirsiniz. Şu siteden faydalanabilirsiniz: Rome2rio.com
   Schönbrunn sarayı zaten şehrin içinde otobüs ya da tramvayla ulaşılabilir.

 2. Viyana’dan yeni dönmüş biri olarak önemli bir kaç tavsiye. Turistleri kazıklamayı çok seviyorlar. özellikle 7 müze denilerek satılan kartlara 34 Euro vermeyin sadece 2 tanesi güzel çünkü bazısıysa şehir dışında. shönburn sarayında en ucuz olan 11 euroluk bileti alın. halka açık ve ücretsiz girilebilen bahçe ve seyir tepesini de paralı gibi gösterip 18 euroluk bilet alıp Viyanalıların sarayın bahçesinde koşu ve spor yaptıklarını görünce kendimizi aptal yerine konmuş hissettik. ekstradan birkaç oda daha görmek için o farkı vermeye gerek yok. Allahtan elmalı tatlının yapılma gösterisinin de olduğu 30-40 euroluk biletlerden almamıştık.her iki sarayın da (belveder ve shönbrun) bahçesine biletsiz girilebiliyor zaten.
  2. apfelstrüdel denen tatlıyı demel’de yedim ve eehhh işte bir tat. yemeyen bir şey kaybetmez. pişlmiş elma kuruüzüm şeker karışımının etrafında ince bir hamur var. kendi elmalı kurabiyelerim ona 10 basar emin olun.
  3. kunt historie ve nature historie müzeleri çok güzel. özellikle karşılıklı olan iki büyük binadaki bölümler. mutlaka görülmeli
  4. Freud müzesi, kraliyet arabaları müzesi falan çok şart değil.
  5. müze giriş ücretleri en aşağı 9 eorudan başlıyor.biz ilk cehaletle bir de konbine müze bileti aldık. 2 kişi neredeyse 400 tl yakın para verdik müze girişlerine. şehir de cidden pahalı dolayısıyla iyi para götürün yanınızda.
  6.nachmark denilen yerde akşam 6 ya kadar türk restoranları ve ürünleri bulmak mümkün. yabancıların restoranlarının her yeri domuz kokuyor. dolayısıyla biz şinitseli nachmarkta ta akşam geç saatlere kadar açık bir türk restoranında yedik ve çok güzeldi. Hatta aynı restorarın yanında bir dönerci var. döner inanılmaz güzel ve ucuz. orayı da tavsiye ederim. aynı yağda hem domuz hem tavuk etini pişirmediklerini bilemeyeceğimize göre figlmüllere gitmedik. şinitseli Türk restoranında yedik ve Türklerin de bu işi gayet başarılı yaptıklarını gördük.
  .Kırmızı (U1)metronun son durağında raumenplatz’da metrodan iner inmez eis saloon diye büyük bir dondurmacı var ve muhteşem. zaten önü kuyruk…özellikle fındıklı ve çilekli dondurmaları harika ötesi. üç aktarmayla dondurma yemeye gittik sadece.
  . ulaşım konusunda biz bilet aldık ama ne zaman ki kendi vatandaşlarına ücretsiz olarak girilen bir alanı bize paralı gibi gösterip kazıkladılar bilet almayı bende bıraktım..
  7. kent restoran da güzel ve bir çok çeşit yemek bulmak mümkün. ayrıca Kent’in olduğu yerde Türkiye’ye ait her türlü ürün satılıyor. zaten şehrin merkezi inanılmaz pahalı.

  • Merhaba,

   Herkesin gezerken keyif aldığı şeyler birbirinden farklı. Bu nedenle, o müze şart değil, bu müze olmasa da olur gibi yorumlarınıza katılmıyorum. Müzelerden ya da o müzenin içeriğinden çok zevk alabilecek insanlar mutlaka vardır.

   Kazıklama konusuna kesinlikle katılmıyorum. Viyana ve pek çok Avrupa ülkesi bizim gibi üçkağıt bilmez. O yüzden dolandırıldık, kazıklandık yorumlarınız talihsiz olmuş.

   Biletler konusuna gelince, Viyanalıların biletsiz bindiğini hiç görmedim. Biletsiz yakalanırsanız 200euro cezası var.

   Avrupa bizim için elbette pahalı, euro olmuş 3TL neredeyse, onlar için 1 olan bizim için 3… Bunun da suçu Avrupa şehirleri değil, bizim ekonomi yönetimimiz.

 3. Uygar bir dış ülkede yerel idarenin, halkın dürüstlüğüne güvenip çok az denetlediği ulaşım sistemini bir Türk vatandaşının ganimet bulmuş gibi istismar edip ve ayrıca bunu bir marifetmiş gibi fotoğraflarla taçlandırması çok garibime gitti. Bu medeniyetsizliği yaparken tüm Türk insanı imajına zarar verdiğinin de bilincinde olduğundan eminim kendisinin. Böyle yurttaşlarımız oralara gitmeyi hakketmediği gibi TC vatandaşı olmayı da hakketmiyorlar.

  • Merhaba Cemal,

   Blog benim blogum, keyif benim keyfim. İstediğim herşeyi özgürce paylaşma hakkına sahibim. Bu paylaşımdaki kinayeyi göremediysen zaten blogumu da takip etme lütfen.

   Türk vatandaşlarının yurtdışında zaten son derece kötü bir imajı var ve ben bu imajı düzeltmek için yüzlerce yabancı ile konuşuyorum.

   Kimin Türk vatandaşı olup olmayacağına ya da kimin nereye gideceğine karar vermek çok şükür ki sana düşmüyor.

 4. önceden 70€ du 1 mayis 2012 den itibaren biletsiz yakalanma cezasi 100€ oldu.bir bilet aldiginiz zaman bütün toplu tasimalara bine bilirsiniz tabiki sürese bitenekadar.

 5. Kesinlikle ama kesinlikle ” nede olsa kontrol yok” diyerek bilet almamazlık yapmayın derim. Hem cezası yüksek hemde rezil olmanız ayrı bir durum. Ben kesinlikle biletsiz binmiyorum…

 6. Daha dün metroda normal yolcu kılığında olan üç kişi aniden ayağa kalkıp bilet kontrolü yapmaya başladılar ve şu an 70 euro cezam kesilmiş durumda. Ben burda ersamus öğrencisiyim, daha yeni geldim, öğrenci kartımı bile almadım onu aldıktan sonra başvrumu yapabiliyorum o yüzden bekledim gibi bir sürü dil döktüysem de gıcık avusturyalı görevlilere derdimi anlatamadım. adam gözümün yaşına bakmadan kesti 70 euro cezayı. herkesin haberi olsun istedim 🙂

 7. merhaba, ben haziranda viyana ya gideceğim schengen vizem var. oradan da bratislava ya geçmek istiyorum 1 -2 günlüğüne. ama slovakya schengen ülkesi değil… illa slovakya vizesi almalı mıyım?

  • Merhaba Slovakya 2007’den itibaren Schengen üyesi olmuştur ve serbest dolaşım hakkı vardır. Rahatlıkla Viyana’dan Bratislava’ya geçebilirsiniz. Tren bulmak henüz biraz sıkıntı olabilir ve uzun sürebiliyor. Onun yerine otobüsleri tercih etmenizi öneririm. Hem daha uygun fiyatlılar hemde daha kısa sürede gidiyorlar. Zaten birbirlerine çok yakınlar.

 8. merhaba.
  ben milano’dan viyana’ya geçicem trenle. bildiğim kadarıyla tren yolculuğu yaklaşık 11 saat sürdüğünden akşam gitmeyi planlıyorum. bu hat üzerindeki trenlerle ilgili bilgisi olan var mı? interrail bileti geçerli mi. ve önceden rezervasyon yaptırmazsam problem olur mu?
  şimdiden teşekkürler.

  • Viyana ve Bratislava arasında sürekli servisler var. Hemen uçaktan inince çıkışa yöneldiğinde görürsün zaten. Çok yakın oldukları için iyi organize olmuşlar.

 9. Aylık biletin 50€ oldugunu, ama biletsiz yakalanırsanız cezasının ise 70€ oldugunu, Türk pasaportunuzun size “turist” ten çok “ehlileşmemiş göçmen” imajını sağlayacanı ve bilet kontrolüne yakalanırsanız cezadan kurtulmaktan öte bir sonuç doğuracağını bilmenizde fayda var.

  Bütün bunların ötesinde müthiş bir toplu taşıma sistemine sahip bir şehir Viyana.

 10. slm,
  bana slowakya konsolosluğundan 1 aylık geçici wize werildi , bunu oraya gittiğimde shengen wizesine çewirceksin deildi,acaba bu wize durumu awusturya-slowakya arasında sorun yapar mı? ben önce wiyana oradan bratislavaya geçmeyi planlıyorum da …her türlü yardıma açığım =)
  bu arada para ödemeleri kredi kartlarına basladı mı cidden ?

  • Tolga Merhaba,

   Eğer Slovakya da kalacağını belgeleyebilirsen sorun olacağını sanmıyorum ama yine de Viyana konsolosluğundan net bilgi almanı tavsiye ederi

   Vize yada harç ödemelerinin kredi kartı ile ödemesi yapılması konusunu bilmiyorum, eğer sorduğun oysa:)

 11. slm
  arkadaslar fırma bılet ucretlerını gerı odemeye basladı kredı kartı hesablarınızı kontrol edın bu durum bıraz uzun surebılır.Size alternatıf olarak sunabılecegım bıldıgınız uzere ucak fıyatları cok yuksek gereklı prosudurlerı saglarsanız varan turızmın ıstanbul vıyana arası otobus seferlerı var hemde 120 euro cıvarında olması gerekıyor bıraz uzun surer ama hem ucuz hemde bırcok yer gormus olursunuz.Vıyandan bratıslavaya gecmek cok kolay.bununla bırlıkte sıze soyle pratık bı bılgı verebılırım vıyanda ıkı tane tren ıstasyonu var bunlar westbanhof ve sudbanhof dır.Bratıslava ya gıden trenler genelde sudbanhof tan hareket eder her saat bası tren seferı bulunmaktadır.Ancak vııyana bratıslava arası otobus seferlerıde bulunmaktadır.Eger daha detaylı bılgı almak ıstersenız bu sayfaya yazın ben sıze gereklı yardımı gonullu olarak yapabılırım

 12. slm,
  ben istanbuldan bratislava’ya gitmeyi planlıyorum ,fakat direkt uçuş yapan Skyeurope Airlines şirketi iflas ettiğinden direkt uçuş yok; dolayısıyla ben de Viyana üzerinden Bratislavaya geçmeyi planlıyorum. hangi hawayolu şirketi hesaplıdır bir tavsiyede bulunabilir misinizz? tskler

Yorumunuzu Yazın