Vietnam mutfağı ile dünyada ün salmış ülkelerden biri. Eğer Uzak Doğu, Güney Doğu Asya mutfakları ilginizi çekiyorsa Vietnam mutfağı da kesinlikle denemeniz gereken mutfaklardan biri. Vietnam kahvesi benim dünya üzerinde denediğim kahveler arasında en beğendiğim kahve olurken, Pho çorbasından noddle çeşitlerine, deniz mahsüllerinden spring roll çeşitlerine kadar bizim coğrafyamızda pek bulamayacağımız lezzetler sunuyor.

Vietnam mutfağının en önemli malzemesi ise pirinç. Bizde buğday neyse, Vietnam’da da pirinç o gibi düşünebilirsiniz. Her yemeğin yanına ekmek yerine haşlanmış pirinç, çorbanın içinde pirinç, tatlının içinde pirinç, ekmek niyetine pirinç patlağı, lavaş yerine pirinç kağıdı gibi pirincin farklı formlarda kullanımı var. Bizim bunlar arasında en sevdiklerimizden biri spring roll oldu.

Vietnam Mutfağı’ndan Bir Lezzet Spring Roll

Spring Roll Nedir?

Spring Roll görüntü olarak sigara böreğini andıran, bazı restoran menülerinde Çin böreği olarak da görebileceğiniz, dışı Vietnam usulünde pirinç kağıdı, içinde istediğiniz türlü sebze, mantar, tavuk ile doldurabileceğiniz, ister taze (fresh), isterseniz de kızartma olarak yiyebileceğiniz bir tür börek. Soya sosuyla beraber tadından yenmez.

Uzak Doğu ve Güney Doğu Asya’da Çin’den Tayland’a Vietnam’dan Japonya’ya pek çok ülkede bulabileceğiniz bu börek hem yapmasının basit olması hem de ekonomik olması ile çok tercih ediliyor. Eğer yeni mutfakları denemekte zorlanıyor ve Uzak Doğu’da ne yer ne içerim diye endişe ediyorsanız bu börek iyi bir seçenek olabilir.

Vietnam Usulü Spring Roll Nasıl Yapılır?

Gittiğimiz ülkelerde o ülkenin yerel mutfaklarını denemenin yanı sıra eve döndüğümüzde de sevdiğimiz lezzetleri yapmayı seviyoruz. Gittiğimiz ülkelere özgü baharatlar, yiyecekler varsa dönüşte çantamıza yerimiz olduğu sürece alıyoruz.

Vietnam dönüşünde de spring roll yapmak için pirinç kağıdı almış ve döndükten sonra yapıp çok beğenmiştik, çok güzel yapmışız. Geçenlerde Metro Market’te dolaşırken noddleların olduğu yerde pirinç kağıdı bulunca altın bulmuş gibi sevindik, evde kendi usulümüzle spring roll yaptık. Sosyal medyada paylaşınca çok soru geldiği için de bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Pirinç kağıdı böyle görünüyor
Pirinç kağıdı böyle görünüyor

Spring Roll Malzemeleri

  • 10’lu paket pirinç kağıdı
  • 1 adet kabak
  • 1 adet havuç
  • 1 adet kırmızı etli biber
  • 1 adet yeşil biber
  • 5-6 tane mantar
  • 2-3 yeşil soğanın kökü
  • yeter miktarda istediğiniz baharat karışımı (zevkinize göre)
  • Bulabilirseniz soya filizi (biz koymadık)

Spring Roll Yapılışı

Önce jülyen doğradığımız malzemeleri, zor pişenden kolay pişene doğru yüksek ateşteki vog tavada hafifçe öldürüyoruz. Malzemelerin sularını bırakmamaları iyi olur.

İç malzememizi soğumaya bırakıp pirinç kağıdına geçiyoruz. Pirinç kağıdı oldukça sert bir malzeme olduğu için her bir yaprak için ayrı ayrı olmak üzere, genişçe bir kaba su koyup pirinç kağıdını birkaç dakika suda bekletip işlemeye uygun yumuşaklığa getiriyoruz. Yumuşayan pirinç kağıdını bir havlunun üzerine alıyoruz, böylece fazla suyunu da almış oluyoruz.

Havlunun üzerindeki pirinç kağıdını sigara böreği sarar gibi, iç malzemesi ortaya gelecek şekilde sertleşmeden sarıyoruz. Sardığınız şey artık bir spring roll, bunu dilerseniz pişirmeden soya sosu ile tüketebilirsiniz. Pişmemiz hali taze (fresh) spring roll olarak Vietnam’da yeniyor. Kızgın yağda pişirseniz de fried (kızarmış) spring roll adıyla biliniyor. Biz ikisinin arasında Türk usulü az yağlı tavada hafifçe pişirdik, bizim ki de oldukça güzel oldu.

Tavada spring roll
Tavada spring roll

Hem pratik hem hafif hem de lezzetli bir börek yaptık, afiyetle yiyebilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın