Vietnam, muhteşem körfezlerinden sokak yemeklerine, pirinç tarlalarından savaşın izlerine kadar gezginler için çok geniş bir yelpazede seçenekler sunan, ekonomik bir seyahat rotası. Güneydoğu Asya’nın değil, dünyanın en güzel yerleri arasında sayılan Halong Körfezi, kalabalık ve hareketin hiç durmadığı Ho Chi Minh, yemek başkenti Hanoi, doğa yürüyüşü ve yerel halkla iç içe olmayı sevenlerin tercihi Sapa ve yeşilin her tonu, sayısız milli parkı, kalabalık şehirleri ile pek çok gezilecek görülecek yer Vietnam’da sizi bekliyor. 

Vietnam’da Görmeniz Gereken 9 Muhteşem Yer
Vietnam’da Görmeniz Gereken 9 Muhteşem Yer

Vietnam vizesi nasıl alınır? ve 9 günlük Vietnam gezi rotası yazılarım ilginizi çekecekir, mutlaka göz atın.

Kısa Kısa Vietnam 

Vietnam, tam adı Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, kuzeyde Çin, batısında Kamboçya ve Laos, güneyinde ve doğusunda ise Güney Çin Denizi ile çevrili bir ülke. Çoğunlukla dağlık bir coğrafi yapısı olan Vietnam, Mekong Deltası ve Song-Koi Deltası çevresinde tarım yapılabilir alçak düzlüklere sahiptir. Ülkede pirinç ve kahve ana tarım ürünlerinin mısır, çay gibi ürünler de yetiştirilir. Vietnam, Robusta kahve çekirdeğinin dünyadaki en büyük üreticisi ve Brezilya’dan sonra dünyaya kahve ihraç eden ikinci büyük ülkedir.

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan ülke, 19. yüzyılda Fransız sömürgesi altına girdi. 1945’te Ho Chi Minh önderdiliğinde cumhuriyet ilan edilse de ülke önce ikiye bölündü, daha sonra da Amerikan’ın dahil olduğu bir iç savaş başladı. 1975’e kadar iç savaş devam etti ve Amerika teknik donanımı ile çok sayıda Vietnamlıyı katletse de gerilla savaşında Vietnamlılar başarılı oldu. Bugün Vietnam savaşın izlerini silip popüler bir turizm destinasyonu olma konusunda hızlı adımlar atıyor.

Vietnam Türk Vatandaşları’ndan vize istiyor. Aslında vize kapıda veriliyor ancak gitmeden önce davetiye almak gerekiyor. Davetiye alabileceğiniz aracı firmalardan online olarak gerekli başvuruyu yapıp davetiyenizi alabiliyorsunuz. 

Vietnam’a Gitmek için En İyi Zaman

Vietnam, Güney Çin Denizi boyunca 1600 kilometrelik bir hat halinde ince uzun bir ülke. Bu nedenle ülkede kuzeyden güneye ılıman ilklimden tropik iklime bir geçiş yaşanıyor. Vietnam’da gideceğiz bölgeye göre gidilecek en iyi zaman değişiklik gösterse de tüm ülke için en ideal dönem Mart-Nisan ayları. Bu dönemde sıcaklık ılıman, yağışlar ise hafif. 

Vietnam’da Görmeniz Gereken 9 Muhteşem Yer 

1. Ho Chi Minh

Ho Chi Minh
Ho Chi Minh

Büyük şehirleri, kalabalığı, kaosu, gece hayatını, farklı lezzetleri seviyorsanız Vietnam rotanızda Ho Chi Minh mutlaka olmalı. Dünyada motosiklet trafiğinin en yoğun olduğu şehir olan Ho Chi Minh, eski adıyla Saygon, artık kozmopolit ve ülkenin ekonomisinin döndüğü yer.

Şehir çok büyük olsa da şehir merkezinde gezilecek yerler Dong Khoi bölgesinde toplanmış. HCMC Müzesi ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen büyük Notre Dame Katedrali bu bölgede görülecek yerler arasında. Fransız sömürge mimarisinin izlerini görmek için Da Kao bölgesi, Budist ve Taoist dini ikonografisi için Pagoda’yı, Vietnam’ın geçmişine bir yolculuk yapmak için Tarih Müzesi’ni, Bağımsızlık Sarayı ve Savaş Kalıntıları Müzesi listenizde olması gereken yerler. Buraya gelmişken yemek turlarından birine katılmayı da düşünün mutlaka. 

Ayrıca Ho Chi Minh’den gerilla savaşlarının yaşandığı Cu Chi Tünellerine veya Mekong Deltası’na günübirlik turlar ile gidebilirsiniz. 

2. Hanoi 

Hanoi
Hanoi 

Hanoi, Vietnam’ın hem siyasi hem de turizm başkenti. Motosiklet trafiğinin çılgınlığı, karmakarışık sokakları, sokak satıcıları, geçmişten günümüze Vietnam kültürünü yansıtması ile gerçek Vietnam’ı görmek isteyen herkesin ilk uğrak noktası. Sapa ve Halong Bay’e gitmek isteyenler için de ülkeye giriş kapısı olma özelliği taşıyor. 

Eski şehir merkezinde özellikle akşam saatlerinde dolaşırsanız sokak yemeklerinin en güzellerinin tadına bakma imkanı bulur, Vietnam’ın meşhur yumurta kahvesinin tadına bakabilirsiniz. 

Vietnam Etnoloji Müzesi ve Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, ülkenin çeşitli sanatına mükemmel bir giriş niteliğindeyken, Ho Chi Minh Mozolesi modern Vietnam’ın kurucusuna önemli bir övgü niteliğindedir.

Vietnam Kahvesi nasıl yapılır ve Vietnam Mutfağı’ndan bir Lezzet Spring Roll yazılarıma da göz atın.

3. Halong Bay 

Halong Bay
Halong Bay 

Dünyanın en büyüleyici manzalarından birine sahip olan Halong Körfezi, Vietnam’ın en popüler noktası ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki güzelliklerinden biri. 

Tonkin Körfezi’ndeki 2000’den fazla kireçtaşı ada, binlerce yıl boyunca rüzgar ve su hareketiyle pürüzlü zirvelere dönüşmüş ve Vietnam’ın göz bebeği Halong Körfezi ortaya çıkmış. Körfezi keşfetmenin en güzel yolu tekne turlarına katılmak. Adaların arasında yapacağınız tekne turu sizi bir plaja, kano yapabileceğiniz bir noktaya veya bölgenin en güzel mağaralarına götürecek. Halong Körfezi’nin güzelliklerini keşfedebilmek için en az bir gece konaklamalı turları tercih etmenizi öneririm. 

Halong Körfezi’nin adını bir efsaneden alıyor. Halong’un kelime anlamı ‘Alçalan Ejderha’. Efsane bu ya; Vietnam denizden saldırıya uğrar. Düşmanı yenemeyen imparator ejderhalardan yardım ister. Anne ejderha üç yavrusu ile bugün Halong Körfezi’nin olduğu yere alevlerini saçarak bir duvar örer. Bu sayede savaş kazanılır, Ejderha ise buraya aşık olur ve yuvasını burada kurar. Anne ejderhanın yerleştiği yer Halong Körfezi, çocuk ejderhaların yerleştikleri yerler ise Bai Tu Long Koyu ve Bach Long Vi olur. Körfezdeki adacıklara uzaktan bakınca suya batmış bir ejderha görmeye çalışın, bakalım görebilecek misiniz?

4. Sapa 

Sapa, Vietnam’in kuzeyinde Çin sınırında bulunan ve pirinç tarlaları ile meşhur bölgesidir. 

Sapa’yı çevreleyen yemyeşil pirinç tarlaları, Hoang Lien Dağları’nın (genellikle Fransız sömürge dönemindeki Tonkin Alpleri adıyla bilinir) sivri tepeleriyle sınırlanmıştır, Vietnam’ın en güzel kırsal manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır.

Buradaki derin vadiler, Hmong, Giay ve Red Dzao halkı da dahil olmak üzere ülkenin etnik azınlıklarının çeşitli bir karışımına ev sahipliği yaparken, dalgalı tepeler pirinç tarlalarıyla kaplıdır. Ülkenin en yüksek zirvesi olan Fansipan Dağı da bu bölgede yer alır. 

Bu, küçük köyler arasında günübirlik yürüyüş yapmak ve şaşırtıcı dağ manzaralarını deneyimlemek için çok sayıda seçenek sunan, Vietnam’daki en iyi trekking destinasyonudur. 

5. Hoi An 

Hoi An
Hoi An 

Vietnam’ın şehir mimarisi olarak en güzel şehri kesinlikle Hoi An. Burası 15.yüzyılda bir ticaret merkezi imiş, özellikle Japon ve Çinli tüccarların uğrak noktası olduğundan mimaride ve şehrin hemen her yerinde bu etkiyi görebiliyorsunuz. İpek ticaretinin önemli bir merkezi olan olan Hoi An hala ipek kumaşları ve terzileri ile meşhur. 

Ticaret demek zenginlik demek, eskiden tüccar evleri olan pek çok bina bugün mağaza, restoran veya kafe olarak turistlere hizmet veriyor. Müze olarak ziyaret edebileceğiniz evlerin başında ise, büyüleyici mimarisi ve dekorasyonu ile 17. yüzyıldan kalma Tan Ky Evi geliyor. 

Tran Phu Caddesi’nin batı ucundaki enfes Japon Köprüsü Hoi An’ın sembolü haline gelmiş. Burada gelin ve damatları fotoğraf çektirirken görmeniz mümkün. Hemen yakındaki Fujian Çin Cemaati Toplantı Salonu, eski şehrin en süslü tapınağıdır. 

Hoi An içinde çok sayıda küçük pagoda ve müze var, ancak Hoi An’ın gerçek cazibesi, iyi korunmuş cephelere hayranlıkla bakan eski şehir sokaklarında dolaşmakta yatıyor. Evlerin büyük çoğunluğu sarıya boyalı, nehir kıyısına sıralanmış bu güzel binaları izlemek başlı başına bir aktivite. Akşam saatlerinde ise nehirdeki teknelerin gökyüzüne dilek feneri salışını izleyebilirsiniz. 

6. Hue 

Hue
Hue 

Vietnam’a 19. yüzyıl Nguyen imparatorluk döneminde başkentliğini yapmış olan Hue, saltanat kalıntıları ile dolu bir şehir. Parfüm nehri kıyısında yer alan ve 2.5 kilometrelik kale duvarlarının içinde kurulmuş olan eski şehir ziyarete açık. Kale içinde gezerken; muhteşem Ngo Mon Kapısı’nı, ince lake iç detaylarıyla Thai Hoa Sarayı’nı, Kraliçe Annelerin yaşayacağı Dien Tho Residence’ı ve korunmuş tavan duvar resimleriyle Mandarin Salonlarını görmeden geçmeyin. Parfüm nehri üzerinde bir tekne gezisine çıkarak duvarların dışındaki kalıntıları da görme imkanı bulabilirsiniz. 

7. Mekong Deltası 

Mekong Deltası
Mekong Deltası 

Mekong Nehri, Çin’den başlayıp uzun bir yol katederek Vietnam’ın güneyin denize dökülüyor. Tabii ki koskoca nehir sakin bir şekilde denizle buluşmuyor, taşkın yataklar, labirent şeklinde irili ufaklı su yolları burada doğal bir tablo oluşturuyor. Çeltik tarlaları, mangrov ormanları derken suyun bereketi devasa bir alanı besliyor. Burada yaşayan köylüler tarım ve hayvancılık ile uğraşıyor ve ürünlerini suyun üzerinde kurulan pazarlarda satıyorlar. Mekong Deltası’nda yarım günden başlayıp günlerce süren seçeneklere kadar geniş bir yelpazede tekne turları yapabilir, buradaki yerel hayatı, doğal güzellikleri yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz. 

Can Tho; Phong Dien ve Cai Rang’ın yüzen pazarlarına yakın olduğu için üs olarak kullanılan en popüler şehirdir. Ca Mau’dan kalkan tekne gezileri, U Minh Mangrov Ormanı ve Cau Mau Doğa Koruma Alanı’nı keşfetmenize olanak tanır. Tekne turlarını Ho Chi Minh’den organize edebilirsiniz. 

8. Cu Chi Tünelleri

Cu Chi Tünelleri
Cu Chi Tünelleri

Cu Chi Tünelleri, Ho Chi Minh yakınlarında Vietnam’ın yakın tarihi, Amerikan askerleri ile giriştikleri gerilla savaşlarının nasıl yaşandığını görebileceğiniz en etkileyici yer. Tüm gezginlerin mutlaka rotalarına eklemesi ve bugünün Vietnam’ının hangi şartlar altında savunulduğunu görmesi gerekiyor. 

İç savaş sırasında Amerikan askerlerinin her türlü teknolojik ve maddi olanağına rağmen Vietnamlılar gerilla savaşına girmiş ve Amerikam askerlerini yenmeyi başarmışlar. Bu savaş sırasında 250 kilometreden fazla uzanan ve Vietnam’ı savunan birliklerin birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan tünel ağının bir bölümü ziyaret edilebiliyor. Ufak tefek Vietnamlıların iri yarı Amerikan askerlerini alt etme yöntemleri uygulamalı olarak anlatılıyor. Tabii ki tüneller oldukça klostrofobik, ışıksız, dar, zaman zaman emekleyerek ilerlemeniz gerekiyor. 

9. Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı ve Cennet Mağarası

Vietnam ile ilgili gördüğünüz pek çok fotoğrafta yer alan Cennet Mağarası Phong Nha-Ke Milli Parkı içinde yer alıyor. Burası Unesco Dünya Mirası olarak korunan alanlardan biri. 70 kilometre uzunluğundaki milli parkta 300’den fazla mağara bulunuyor. Park, muhteşem sarkıt ve dikit gösterilerine ev sahipliği yapan devasa mağaralarla petekli dramatik bir karstik dağ oluşumudur. Park içindeki en popüler yer ise yerin 31 kilometre altında şaşırtıcı bir şekilde uzanan Cennet Mağarası’dır.

Mağaraların bir kısmı kolay yürüyüş rotaları ile günübirlik turlarla ulaşılabilirken Cennet (So Doong) Mağarası’na gitmek için 3 gece 4 günlük çadır konaklamalı turlara katılmanız ve ciddi paralar ödemeniz gerekiyor. Bu turların Türk Lirası karşılığı yaklaşık 20bin TL.

Vietnam’da gezilip görülecek yerler elbette bu liste ile sınırlı değil, deniz kıyısındaki şehirlerden milli parklara instagram noktalarından saklı cennetlere kadar daha pek çok yer Vietnam’da sizi bekliyor!

Vietnam Gezi Videoları

Vietnam gezimize ait eşimin çekip düzenlediği videoları aşağıda görebilirsiniz:

Bu yazının düzenlenmiş versiyonu Skyroad Dergisi Ağustos 2021 sayısında yayınlanmıştır.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın