Vietnam dünyanın 2. büyük kahve üreticisi. Hal böyle olunca ülkede ciddi de bir kahve tüketimi var. Kahveyi bizim bildiğimiz yöntemlerden farklı olarak Vietnam usülü demliyorlar. Biz Vietnam kahvelerini çok sevince onlara özgü kahve aparatından ve Vietnam kahvesinden alıp eve de getirdik. İlk Vietnam kahvesi hazırlığımızı sizinle de paylaşayım istedim.

Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?
Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Vietnam Kahvesi Hazırlamak için Gerekli Malzemeler

Vietnam kahvesi hazırlamak için malzeme listesi kolay görünse de kahve potunu Vietnam dışında bulabilir misiniz emin değilim.Vietnam kahvesi de Türkiye’de çok kolay bulunmuyor maalesef. Vietnam’a gidip geldiyseniz elinizde potunuz ve kahveniz varsa bu tarif daha çok işinize yarayacaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler; Boş bir kahve fincanı, kahve potu, sıcak su ve Vietnam kahvesi (herhangi bir metal filtreye uygun çekilmiş kahve de olabilir).

Kahve potunun altında filtresi, ortada kahveyi sıkıştırma parçası ve en üstte de kahve soğumasın diye bir kapağı var.

Vietnam Kahvesi Hazırlanışı

Kahvenin nasıl hazırlandığını, adım adım gösteren fotoğrafların altından takip edebilirsiniz.

1. Kahve potunu kahveyi içmek istediğimiz fincanımızın üstüne koyuyoruz.

Vietnam Kahve Potunu hazırlıyoruz

2. 4 şeker kaşığı kahveyi aparata koyuyor ve düzgünce yayıyoruz. Kahve miktarı fazla gibi görünse de tadı yoğun bir kahve hazırladığımızı unutmayalım.

Vietnam Kahvesini ekliyoruz

3. Kahveyi koyup düzgün şekilde aparatın tabanına yaydıktan sonra sıkıştırma aparatını üstüne kapatıyor ve hafifçe kahvemizi sıkıştırıyoruz. Bu işlemi kahve makinası kullananlar biliyordur.

Vietnam Kahvesi Hazırlanışı
Kahveyi sıkıştırıyoruz

4. Kahveyi yapmak için toplam kullanacağımız sıcak su bir su bardağının 1/3ü kadar. Suyun 100 derece sıcaklıkta olması iyidir. Suyun tamamını koymuyoruz, önce toplam suyun 1/4ünü döküp kahvenin biraz şişmesini bekliyoruz. Suyu birden koyduğumuzda hızla altına geçip istediğimiz kadar kahve aroması almıyor.

Vietnam Kahvesi Hazırlanışı
Su ekliyoruz

5. 5-10 saniye kadar bekledikten sonra suyun geri kalanını koyup kapağını kapatıyoruz ve 2 dakika beklemeye bırakıyoruz. Su iyice altına bardağa süzülsün diye bekliyoruz.

Vietnam Kahvesi Hazırlanışı
Demlemeye bırakıyoruz

6. 2 dakikanın sonunda kahvemiz hazır. Ancak oldukça yoğun bir kahve bu. İsterseniz üstüne sıcak su ya da süt ekleyerek içebilirsiniz.

Vietnam Kahvesi Hazırlanışı
Kahvemiz hazır – afiyet olsun

Vietnam’da kahveyi sütlü isterseniz “condensed milk” ile yapılıyor, yani suyu alınmış ve şeker eklenmiş süt. Bu yüzden kahveyi şekersiz bile isteseniz eğer sütlü isterseniz kesin şekerli geliyor. Benim gibi kahvenizi şekersiz içiyorsanız, “fresh milk” yani taze süt ile isteyebilir ya da sütsüz tercih edebilirsiniz. Aksi halde kesin şekerli olacak, söylemedi demeyin.

Vietnam kahvesi bulabilirseniz bildiğiniz filtre kahve şeklinde de pişerebilirsiniz. İllaki bu kahve potunuzun olmasına gerek yok.

Afiyet olsun 🙂

Vietnam mutfağından bir başka lezzet Spring Roll tarifi de ilginizi çekebilir.

Diğer Vietnam Yazılarıma da bir bakın derim:

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın