Vietnam Kahvesi Nasıl Yapılır?

Vietnam dünyanın 2. büyük kahve üreticisi. Hal böyle olunca ülkede ciddi de bir kahve tüketimi var. ☕️ Kahveyi bizim bildiğimiz yöntemlerden farklı olarak Vietnam usülü demliyorlar. Biz Vietnam kahvelerini çok sevince kahve aparatından ve Vietnam kahvesinden alıp eve de getirdik. İlk Vietnam kahvesi hazırlığımızı sizinle de paylaşayım istedim. Adım adım nasıl hazırlandığı fotoğrafların altından takip edebilirsiniz:

Vietnam Kahvesi Hazırlamak için Gerekli Malzemeler

Vietnam kahvesi için malzeme listesi kolay ama kahve potunu Vietnam dışında bulabilir misiniz emin değilim.

  • Boş bir kahve fincanı
  • Vietnam kahvesi potu
  • Sıcak su
  • Vietnam kahvesi (herhangi bir metal filtreye uygun çekilmiş kahve de olabilir)

Kahve potunun altında filtresi üstünde ise kahveyi sıkıştırma parçası ve en üstte de kahve soğumasın diye bir kapağı var.

vietnam-kahvesi-1

Vietnam Kahvesi Hazırlanışı

Vietnam kahvesi hazırlamak için kahve potunu fincanımızın üstüne koyuyoruz.

vietnam-kahvesi-2

4 şeker kaşığı kahveyi aparata koyuyor ve düzgünce yayıyoruz. 

vietnam-kahvesi-3

Kahveyi koyup düzgün şekilde aparatın tabanına yaydıktan sonra sıkıştırma aparatını üstüne kapatıyor ve hafifçe kahvemizi sıkıştırıyoruz.

vietnam-kahvesi-4

Kahveyi yapmak için toplam kullanacağımız sıcak su bir su bardağının 1/3ü kadar. Suyun 100 derece sıcaklıkta olması iyidir. Suyun tamamını koymuyoruz, önce toplam suyun 1/4ünü döküp kahvenin biraz şişmesini bekliyoruz.

vietnam-kahvesi-5

5-10 saniye kadar bekledikten sonra suyun geri kalanını koyup kapağını kapatıyoruz ve 2 dakika beklemeye bırakıyoruz.

vietnam-kahvesi-6

2 dakikanın sonunda kahvemiz hazır. Ancak oldukça yoğun bir kahve bu. İsterseniz üstüne sıcak su ya da süt ekleyebilirsiniz.

vietnam-kahvesi-7

Vietnam’da kahveyi sütlü isterseniz “condensed milk” ile yapılıyor, yani suyu alınmış ve şeker eklenmiş süt. Bu yüzden kahveyi şekersiz bile isteseniz eğer sütlü isterseniz kesin şekerli geliyor. Benim gibi kahvenizi şekersiz içiyorsanız, “fresh milk” ile isteyebilir ya da sütsüz tercih edebilirsiniz. Aksi halde kesin şekerli olacak.

Afiyet olsun 🙂

 

2 YORUMLAR

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın