Gürcistan’ın en hareketli şehri Tiflis ve en büyük havaalanı Tiflis Uluslararası Havaalanı. Gürcistan’a gelen yabancıların büyük bir kısmı havayolunu tercih ediyor. Ben de dönüşte Tiflis-İstanbul uçuşumu Tiflis Havaalanı üzerinden yaptım. Tiflis Uluslararası Havaalanı’na ulaşım, havaalanındaki imkanlar hakkındaki deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim, umarım faydalı olur.

Tiflis Uluslararası Havaalanı ve Tiflis Havaalanı Ulaşım
Tiflis Uluslararası Havaalanı ve Tiflis Havaalanı Ulaşım

Bu arada Gürcistan’a gelmek için; Batum veya Kutaisi’ye uçmak da diğer seçenekler. Genellikle ucuz havayolu şirketleri Kutaisi’ye uçuyor, bir ara Pegasus da uçmaya başlamıştı ama sanırım uçakları dolduramadığı için devam etmiyor.

Tiflis Uluslararası Havaalanı Hakkında

Tiflis Havaalanı şehir merkezine 17 km mesafede. Terminalde 24 saat açık döviz bürosu/banka, ATM gibi temel ihtiyaçlar var. Restoran, cafe gibi vakit geçirebileceğiniz yerler de var. Gürcistan’a çok sayıda Türk turist geldiği için döviz bürolarında Türk Lirası da bozdurabilirsiniz, yanınızda ayrıca döviz taşımanıza gerek yok.

Tiflis Uluslararası Havaalanı
Tiflis Uluslararası Havaalanı

Yurtdışında para bozdurma konusunda daha detaylı bilgi isterseniz, şu yazıma bakabilirsiniz: Yurt Dışında Para Bozdurma, Para Taşıma, ATM ve Kredi Kartı Kullanımı

Tiflis Havaalanın’da ücretsiz Wifi var ki, ücretsiz wifisi olan havaalanları en sevdiklerim 🙂 Ülkeye inersin, henüz telefon hattını yenilememişsindir, ne yapacağına hızlıca yön vermek için havaalanı interneti candır . “Tbilisi Airport Free” ağına ücretsiz ve süresiz bağlanabiliyorsunuz.

Tiflis Havaalanı’nda Uyunur mu?

Tiflis Havaalanında eğer uzun zaman geçirecekseniz bekleme salonundaki koltuklar oldukça rahat. Ve yine benim en sevdiğim koltuk modeli çünkü kolçakları yok, böylece uzun oturabilir hatta rahat rahat uyuyabilirsiniz.

Tiflis Uluslararası Havaalanı
Tiflis Uluslararası Havaalanı

Benim uçuş saatim nedeniyle (sabah 04:45) havaalanı oldukça tenha idi, bu nedenle ayaklarımı uzatabileceğim bir yer bulmakta zorlanmadım ama gün içinde nasıl olur emin değilim.

Tiflis Havaalanı’na Şehir Merkezinden Ulaşım

Tiflis Havaalanı’ndan şehir merkezine, şehir merkezinde de havaalanına ulaşım seçenekleri son yıllarda turist sayısının artması ile birlikte artmış. Gelin Tiflis Havaalanı’na Ulaşım seçeneklerine birlikte bir bakalım.

Otobüs

Tiflis Havaalanı’na ulaşmanın en ekonomik yolu otobüs. Üstelik gece geç saatlerde dahi 30-40 dakikada bir otobüs var. Havaalanı’na giden otobüsün numarası 37, gece çalışan ise 137 (gece otobüslerinin başına 1 geliyormuş). Rustavelli meydanından kalkan otobüs Freedom Meydanı’ndan, şehir merkezinden geçerek havaalanına yaklaşık 40 dakikada ulaşıyor. Üstelik bu otobüs normal şehir içi otobüs fiyatına, sadece 0,50Lari.

137 nolu gece otobüsü, benim kaldığım hostelin önündeki duraktan geçtiği için ben de bu otobüsle havaalanına gitmeyi tercih ettim.

Tren

Tiflis merkez tren istasyonundan havaalanına tren seferleri varmış. Tren saatleri sadece sabah ve akşam olarak belirlenmiş, bu nedenle pek kullanışlı olduğunu söyleyemem. Tiflis tren saatleri değişebileceğinden linkten kontrol etmeniz iyi olur.

Taksi

Her havaalanında olduğu gibi Tiflis havaalanı çıkışında da pek çok taksi sizi bekliyor. Havalanı şehir merkezi arası ortalama 20usd kadar tutuyormuş. Ben illa taksiye bineceğim derseniz Yandex Taxi Gürcistan’da oldukça yaygın, onu deneyebilirsiniz.

Bu yazıda verilen ulaşım fiyatları, süreleri, zamanlamaları benim gittiğim döneme ait verilerdir. Geriye dönük güncelleme yapmadığım için yazının tarihine dikkat etmenizi ve planınızı buna göre yapmanızı önemle rica ederim 🙂

Diğer Gürcistan Gezi Yazıları

Gürcistan ile ilgili yazdığım diğer gezi yazılarının listesi aşağıda yer alıyor.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın