Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, 4000 yıllık kadim bir şehir. Şehirde Gürcistan tarihi ve kültürü ile ilgili görülecek pek çok yer olsa da Tiflis’in eski şehir merkezinin en meşhur noktalarından biri Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu yanına inşa edilmiş olan eğik saat kulesi, hatta öyle popüler ki Tiflis Saat Kulesi olarak anılıyor.

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi - Tiflis Saat Kulesi
Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi – Tiflis Saat Kulesi

Tiflis Saat Kulesi Tarihçesi

Saat kulesi, Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu’na bitişik. Kukla tiyatrosunun kurucusu olan ünlü kuklacı Rezo Gabriadze tarafından dört yılda inşa edilmiş ve ziyarete açılışı aslında çok yakın bir tarih, kule 2010 yılından bu yana ayakta. Sanki demir bir kalas ile yıkılması engelleniyormuş gibi durması ve farklı yapı elemanları kullanılarak yapılması nedeniyle tarihten kalan bir kuleymiş izlenimi veriyor. Tasarımın bu şekilde yapılmasının nedeninin; ruhsuz modernleşmeye karşı sanatsal bir tepki olduğu söyleniyor.

Tiflis Saat Kulesi Kukla Gösterisi

Saat Kulesi’nin alameti farikalarından biri de her saat başı gövdesinde açılan pencerede yapılan kukla gösterisi. Önce en üstteki pencereden bir melek çıkarak çan çalıyor, sonrasında ise alttaki pencerede kadın ve erkek iki kukla belirerek tanışmalarını, evliliklerini, çocuk sahibi oluşlarını ve ölümlerini simgeleyen yaşam döngüsünü eğlenceli ve hüzünlü bir şekilde anlatılıyorlar.

Saat başlarında bu nedenle kulenin etrafı oldukça kalabalık oluyor. Kulenin çevresini sakin yakalayıp fotoğraf çekebilmek için ara saatlerde de burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Kulenin yanında tiyatronun girişinde bir de kafesi var, dilerseniz burada bir kahve molası verebilir, etraf sakinleştiğinde fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi Nerede?

Tiflis Saat Kulesi Nerede?
Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi Nerede?

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu Saat Kulesi nerede diye soracak olursanız; Tiflis eski şehir merkezinin hemen girişinde, Kula nehrinin paralel sokaklarından birinde yer alıyor. Kulenin Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumunu görmek için tıklayın.

Ben Tiflis’e ve hatta Gürcistan’a 2011 ve 2018’de olmak üzere iki kez gittim. Blogumda detaylı Gürcistan yazıları bulabilirsiniz. Tiflis’ten Erivan’a Nasıl Gidilir ve Tiflis Havaalanı Ulaşım yazılarım özellikle ilginizi çekebilir.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın