Gürcistan mutfağı tam benim damak tadıma göre. Hamur işleri ve et yemekleri yanında da nefis şarap. Batum’da ne yenir, nerede yenir bir bakacak olursak; haçapuri ve hınkal en çok göreceğiniz yemekler. Şarap, çaça ve gazlı meyve suları ise içecekler olarak onlara eşlik ediyor.

Haçapuri

Haçapuri, Karadeniz pidesine benzeyen bol hamurlu, bol tereyağlı Gürcistan pidesi. Adjara usulü ve Gürcü usulu farklı pişiriliyor, ikisini de denemelisiniz. Aşağıdaki fotoğraftaki şekilde açık olan Adjara usulü olarak geçiyor.

Haçapuri
Haçapuri

Haçapuri yemek için Batum’da binlerce seçenek bulabilirsiniz. Benim ilk denediğim yer hostelimin sokağında yer alan Lurji Sufra adlı bir restoran idi. Lurji Sufra’nın yanındaki Mamaparuri’yi de önermişlerdi.

Lurji Sufra Restoranın Haritadaki Yeri için tıklayın.

Mamapapuri Restoranın Haritadaki Yeri için tıklayın.

Hınkal – Khingali

Hınkal, yumruk büyüklüğünde mantı, menülerde Khingali olarak görebilirsiniz. Etlisi, sebzelisi çeşit çeşit… Aşağıdaki fotoğraftaki gördüğünüz sap kısmından tutulur, tepesinden ısırılır, önce suyu içilir sonra ısırılarak yenir. Biraz baharatsız yapıyorlar, karabiber ekleyince çok leziz oluyor.

Hınkal - Khingali
Hınkal – Khingali

Geleneksel yemekler yemek için bir başka önerim Shemoikhede Batumi Restoran olacak. Buraya ilk Löplöpçüler’in önerisi ile gelmiştim. Dışarıdaki tabelası Gürcüce olduğu için bulmam epey zor olmuştu, sonraki gelişimde ise elimle koymuş gibi buldum.

Shemoikhede Batumi Restoran Haritadaki yeri için tıklayın

İçecekler

Armut suyu ve aklınıza gelebilecek farklı meyve sularından yapılmış rengarenk gazozları ve muhteşem şarapları Gürcistan’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler. Bira seviyorsanız Gürcü biraları da lezzetli ve bize göre çok ucuz.

Gürcü Şarapları
Gürcü Şarapları

Bir de Gürcistan votkası diyebileceğimiz Çaça var ki, deneyin desem bir türlü, denemeyin desem bir türlü. Çaça alkol oranı çok yüksek bir içki, siz içerseniz de dikkatli için şişede durduğu gibi durmuyor.

Borjomi sodası Gürcistan’da üretiliyor, tüm ülkede her yerde bulabilir ve tadına bakabilirsiniz.

Batum’da Kahvaltı

Batum’da kahvaltı kültürü pek yok. Kahvaltıda da haçapuri yeniyor genelde. Eğer kahvaltıya benzer birşeyler yemek isterseniz ben bir Alman restoranı bulmuştum, adı Munich Restoran. İçerinin çok güzel bir dekorasyonu var, tam bir Alman bira evi. Kahvaltı için omlet ve kahve bulabileceğiniz bir yer.

Batum'da Kahvaltı
Batum’da Kahvaltı

Munich Restoran Haritadaki Yeri için tıklayın.

Munich Restoran Batum
Munich Restoran Batum

Gürcistan ve dolayısıyla Batum bize çok benziyor, bu nedenle aç kalmazsınız oralarda.

Batum’da gezilecek yerler ve daha fazlasını bulacağınız yazıma da mutlaka bir göz atın.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın