Kafkaslar seyahatimde, Gürcistan’dan sonraki durağım Ermenistan oldu. Gürcistan’daki ana ulaşım noktam ise Tiflis. Gürcistan’ın başkenti Tiflis Erivan ulaşım seçenekleri hakkında öğrendiklerim, Tiflis’ten Erivan’a nasıl gidilir sizlerle de paylaşmak istedim.

Tiflis'ten Erivan'a Ulaşım
Tiflis’ten Erivan’a Ulaşım

Tiflis’ten Erivan’da gitmek isterseniz Tiflis’te üç farklı noktadan ulaşım sağlayabilirsiniz;

1) Station Square (İstasyon Meydanı) 1 Metro İstasyonu Durağı

Station Square 1, metro istasyonunun olduğu yer aynı zamanda tren istasyonunun da olduğu yer. O yüzden adı Station Square zaten, metro ile geliyorsanız bu durakta inebilirsiniz. Burada 2 tane metro durağı var 1-2 olmasının nedeni bu, 1 nolu olandan bahsediyoruz.

Buradan tren veya paylaşımlı taksi (minivan) ile Erivan’a gitmeniz mümkün.

1) Tren

Gece 22:15’te Tiflis’ten kalkan tren sabah 07:25’te Erivan’a ulaşmış oluyormuş. Toplam seyahat süresi 10 saatin üzerinde, tabii bu sürenin içinde yaklaşık 1 saatlik sınır geçişi de dahil.

Süre olarak en uzun süreli gidiş yöntemi bu. Fiyatları ise sınıflarına göre değişiyor.

  1. sınıf – 93 Lari – 2 kişilik yataklı vagon
  2. sınıf – 55 Lari – 4 kişilik yataklı vagon
  3. sınıf – 37 Lari – açık yataklı vagon

Biletleri sadece tren istasyonunundan alabiliyorsunuz. İstasyondaki bilet satış gişesi 07:00-23:00 arası açık imiş. Bu fiyatlarla aynı zamanda en pahalı seçenek tren, ben de bu opsiyonu eledim.

2) Paylaşımlı Taksi / Minivan

Gürcistan’da ulaşım için yaygın olarak paylaşımlı taksiler kullanılıyor. Adının taksi olması sizi yanıltmasın bunlar 8 kişilik minivanlar.

İstasyon meydanından kalkan paylaşımlı taksilerin saatleri: 09:00; 11:00; 13:00; 15:00; 17:00; 00:00. Kişi başı fiyat 35 Lari, sadece gece yarısı kalkan 50 Lari. Ulaşım süresi 5-6 saat. Telefonla rezervasyon yaptırabilir veya aracın kalkmasından yarım saat önce durakların olduğu yere gidebilirsiniz.

Gece kalkan minivanın hareket etmesi için en az 3 kişi olmasını bekliyorlarmış, bilginiz olsun.

Eğer konakladığınız yer buraya yakınsa buradaki paylaşımlı taksileri kullanmak mantıklı.

2) Ortachala Otobüs Durağı (Gulia Caddesi 1)

Ortachala durağından hem minibüs hem de minivanlar kalkıyor. Kalkış saatleri sabah 08:20; 10:20 şeklinde başlıyor. 17:00’ye kadar doldukça kalkıyor. Eğer minibüse denk gelirseniz fiyatı 30 Lari, minivana denk gelirseniz 40 Lari. Ulaşım süresi yine 5-6 saat.

3) Avlabari Metro İstasyonu Durağı

Avlabari metro istasyonu çıkışında tabelalarını görebileceğiniz paylaşımlı taksiler sizi Erivan’a götürmek için bekliyor. İstasyon Meydanı durağındaki sistem burada da aynen geçerli. Kalkış saatleri: 09:00; 11:00; 13:00; 15:00; 17:00. Kişi başı ücreti 35 Lari. Ulaşım süresi yine 5-6 saat.

Avlabari Metro İstasyonu Durağı
Avlabari Metro İstasyonu Durağı

Eğer aynı yoldan Tiflis’e dönmek isteseydim Erivan’dan kalkış saatleri; 08:30; 10:30; 13:00; 15:00; 17:00 olacaktı.

Benim kaldığım yere en yakın ulaşım seçeneği (yürüme mesafesinde) olduğu için ben Avlabari durağından kalkan paylaşımlı taksileri tercih ettim. Süre 5-6 saat dense de bizim Erivan’a ulaşmamız 7 saati buldu.

8 kişilik minivanlarda yolu izleyeyim diye kendime göre akıllılık edip öndeki ikiliden birine binmiştim ama gerçekten çok sıkışıktı. Şansıma yanıma uzakdoğulu ufak tefek bir kız oturdu da görece rahat bir yolculuk geçirdik.

Minivan ile sıkışık yolculuk
Minivan ile sıkışık yolculuk

Minivanlar yolda birkaç yerde duruyor. Benim bindiğimde araçta wifi vardı, hepsinde oluyor mu bilmiyorum. Gürcistan hattım olduğu için orada internete ihtiyacım olmamıştı ama Ermenistan’a geçince çok işe yaradı bu wifi.

Tiflis’ten farklı yerlerden kalkan minibüs ve minivanların hepsinin son durağı Erivan’daki Kiliklia Otogarı. Kiliklia otobüs durağından otobüslerle şehir merkezine ulaşmanız ise çok kolay. (5 nolu otobüs mesela).

Yukarıdaki ulaşım bilgilerinin Temmuz-Ağustos 2018’e ait olduğunu ve değişebileceğini dikkate almayı unutmayın!

Ermenistan sınır geçişi nasıl oldu merak ettiğinizi biliyorum, onu başka bir yazımda paylaşacağım. Beni izlemeye devam edin.

Diğer Gürcistan Gezi Yazıları

Gürcistan ile ilgili yazdığım diğer gezi yazılarının listesi aşağıda yer alıyor.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın