Sri Lanka‘da yapmak istediğimiz çok şey, görmek istediğimiz çok yer olunca seyahatimizi hızlandırmaya karar verdik. Sri Lanka’da turistler tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan şoförlü araç kiralamaya karar verdik. Elimizdeki tek fiyat referansı, Niko Guido’nun 4 gün için bizimkine göre çok daha kısa bir rota için 300usd ödediği gezisi vardı.

Sri Lanka'da araç kiralama
Sri Lanka’da araç kiralama

Sri Lanka turizm bürosu sitesine girip 5-6 farklı yere rotamızı atıp fiyat teklifi istedik. Çok farklı fiyat aralıklarında farklı teklifler geldi.

Sri Lanka’da Şoförlü Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sri Lanka'da Şoförlü Araç Kiralama
Sri Lanka’da Şoförlü Araç Kiralama

1- Rotanızın kilometresine aşağı yukarı mutlaka bakın, çünkü teklif verirken sabit bir km belirleyip üstünü km başına fiyatlıyorlar. Gelen teklif size çok uygun gelebilir ama sizin rotanız 1200km iken teklif 1000km + her bir kilometre için 0,40usd gibi bir teklif olabilir dikkat etmeniz lazım.
2- Şoförün konaklaması size mi ait yoksa kendisine mi ait olacak ona dikkat edin. Pek çok otel şoförler için yer ayırıyor ama dolu olur olmaz vs bir de şoförün konaklama parası bütçenize eklenmesin.
3- Alabiliyorsanız size hizmet verecek olan şoförün referansını isteyin, armut değil ki koklayıp alasınız.
4- Şoför+rehberlik hizmeti alıp alamayacağınızı mutlaka sorun, bazı şoförler aynı zamanda rehberlik de yapıyor.
5- Şoför sizi mutlaka ekstra komisyon almak için bir yerlere götürmek isteyecek, alışveriş olur başka aktiviteler olur. Aklınızda planınızda olmayan yerlere gidip bütçenizi aşmayın. Tabii ki tavsiye olarak alın ama hepsi bu.
6- Şoförle tüm gün birlikte geçireceksiniz, öğle yemeği için açık büfe yemek veren tam turist restoranlarına götürmek isteyecek sizi, eğer lokal yemek ya da farklı planlarınız varsa baştan mutlaka söyleyin.
7- Yol süreleri çok uzun, hazır lokal bulmuşsunuz yolda sohbet etmek isteyeceksiniz. İngilizcesinin anlaşılır olduğundan emin olun, belki bütçeyi onaylamadan önce bir telefonda konuşmak iyi olur.
8- Araca bindiğinizde kilometresini not edin ki geziniz bittiğinde 1.madde yüzünden sizi bir sürpriz karşılamasın.
9- Bütçenizi belirlerken şoförden memnun kalmanız durumunda %10 gibi bahşiş vereceğinizi hesaba katın.
10- Yolda tanıştığımız bir Alman otelleri şoförünüz ayarlarsa çok daha ucuza gelebiliyor dedi, ama onun yalancısıyım belki bir de o şekilde teklif istenebilir.

Sri Lanka Araç Kiralama Fiyatı

6 gece 7 gün, 1250km için 450usd, konaklama ve yemeklere biz karışmayız diye anlaştık.
Herhangi bir kilometre aşımımız olmadı. 50 usd’de de bahşiş verdik. 2 kişi 500 usd yani kişi başı 250 usd vermiş olduk. Bizimkisi binek araçtı, kalabalık gruplar için minibüsler var, kişi başı çok daha ucuza gelebilir.

Eğer bizim gibi kısa zamanda çok yer görmek istiyorsanız iyi bir ulaşım çözümü. Tren ve otobüsler hem çok kalabalık hem de oldukça eskiler. Klima vs bulmak oldukça zor, gezinizi planlarken bunu da mutlaka dikkate alın.

Diğer Sri Lanka Gezi Yazılarım

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

 1. Merhaba. Tam olarak ihtiyacım olan bilgiyi ararken yazınıza rastladım. Bizde 6 yetişkin + 2 çocukla 5 günlük bir gezi yapacağız. Aracı nerden kiraladınız? Gitmeden ödeme yaptınız mı? Gidincemi hesaplaştınız?
  Kiralama yaptığınız şirketin bilgileri varsa bizede gönderirseniz iyi olur. Ayrıca bu şekilde kiralama yapınca havalimanından karşılayıp yine havalimanına bıraKıyorlar mı?

  • Ben araç kiralamayı internetten bulmuştum ama benim firmayı önermiyorum. Rehber kötüydü, hatta bir gün alkollü araca geldiği için epey tartıştık.
   Gitmeden deposito istediler ama göndermedik, ilk gün yarısı son gün diğer yarısı şeklinde ödeme yaptık.
   Havalimanı gidiş-dönüşü de pazarlığınıza dahil ederseniz ona göre fiyat verirler. Zaten fiyatı gün ve km üzerinden veriyorlar. O yüzden havaalanı ek maliyet yaratmayabilir.
   Bir de otellerinizi eğer araç kiralama firması üzerinden ayarlarsanız daha uyguna gelebiliyormuş, ben duyduğumun yalancısıyım.

Yorumunuzu Yazın