Sanırım Ocak ya da Şubat ayıydı Sri Lanka uçak biletimi aldığımda. Yeni aldığım evin kredi ödemeleri yüzünden bu sene uzak rotalara seyahat planlarımı iptal etmiş, 2015 gezi hayallerimi askıya almıştım. Ta ki bir e-posta alana kadar. O e-posta bana 395 Euro’ya Sri Lanka’ya uçak bileti olduğunu söylüyordu. Hem de biletimi Adios kartımda birikmiş puanlarımla alabiliyordum, yani hiç bilet parası ve vergi parası vermeden Sri Lanka’ya gidebilecektim. Çocuklar gibi şendim 🙂

Sri Lanka Gezisi Maliyeti
Sri Lanka Gezisi Maliyeti

Bileti alırken Dubai’de gidiş ve dönüşte 12-15 saatlik beklemeler vardı. Ama ben bu beklemelerde de Dubai’yi de gezmiş olurum diye mutlu oldum. Bu nedenle bu yazımda Dubai masraflarım dahil değil. Ancak söylemeliyim ki Dubai vizesi oldukça masraflı oldu.

Dubai-Sri Lanka rotası içeren gezimi 2 kişi yaptık. Bu da maliyetlerimin tek kişiye kıyasla daha ekonomik olmasını sağladı. Tek sorun tam benim gittiğim dönemde dolar kurunun en yüksek seviyelerine ulaşmış olması oldu 🙁

Dediğim gibi bu yazımda sadece Sri Lanka gezi maliyetlerim yer alıyor olacak. O zaman bir hafta süren Sri Lanka gezimin masraf kalemlerime birlikte bir göz atalım:

Sri Lanka Gezi Maliyeti

Bir haftalık Sri Lanka gezimin maliyeti -uçak hariç- kişi başı 645 usd tuttu. 

Detaylara bakacak olursak;

 • Sri Lanka vizesi – 30 usd
 • Şoförlü araç kiralama bedeli – kişi başı 250usd. Şoförden memnun kalmadığım için iletişim bilgilerini yazmıyorum ama Tripadvisor üzerinden kolayca alternatifler bulabilirsiniz.
 • Tarihi – Turistik yerlere giriş ücretleri – 132 usd > Sri Lanka’da beni en hayal kırıklığına uğratan kısım burası idi. Hayat çok ucuz olmasına rağmen giriş ücretleri bütçemi sarstı diyebilirim.
  • Anuradhapura – 25 usd
  • Golden Temple – 10 usd
  • Sigirya – 30 usd
  • Polonaruwa – 25 usd
  • Botanik Bahçesi – 8 usd
  • Tooth Relic Tapınağı – 7 usd
  • Kandy Dans Şovu – 7 usd
  • Pinnawale Fil Yetimhanesi – 20 usd
 • Oteller – 85 usd > Aracımız olduğu için otelleri şehir merkezinde olmayan daha ekonomik otelleri tercih ettik. Kaldığımız oteller genelde hostel seviyesinde özel odalı yerlerdi. Bol böcekli olan biri dışında hepsinden memnun kaldık.
 • Sim kart 12 usd – kişi başı 6 usd  > Turist paketi diye sattıkları hem konuşma hem sms hem de internet olan bir paket aldık. Özellikle araç şöforüyle iletişim için ihtiyacımız olacağı için almayı tercih ettik. 4. günden sonra internet paketimiz çalışmadı 🙂
 • Sri Lanka’ya gitmişken 20 usdlik çay almışım.
 • Geri kalan 92 usd ise yemek, hediyelik eşya, market gibi harcamalar. Günlük diye bakarsanız, 13 usd günlük. Yemek için ilk birkaç gün “turistik” yerlere gittik, sonrasında yerellerin gittiği yerlerde öğünlerimizi geçirdik. Daha da ucuza çıkabilirdik yemek kısmında.

Gördüğünüz gibi en yüksek harcama kalemi araç kiralama ve giriş bileti ücretleri. Sri Lanka’ya gitmişken listedeki herhangi bir yeri görmesem çok üzülürdüm, dolayısıyla giriş ücretlerine hiç acımadım. Araç kiralama konusuna gelince, yoğun tempolu Sri Lanka gezimiz için toplu taşıma tercih etsek hem çok yorucu olacaktı, hem istediğimiz her yere bu sürede gidemeyecektik, hem de otel maliyetlerimiz artacaktı, çünkü şehir merkezlerini tercih edecektik.

2015 yılı içindeki en uzun seyahatim olan Sri Lanka gezim için bu fiyat değer miydi derseniz, kesinlikle değerdi. Benim büyük şansım uçak biletine para ödememek oldu.

Cennet ülke Sri Lanka’ya umarım bir gün sizin de yolunuz düşer.

Diğer Sri Lanka Gezi Yazılarım

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

11 Yorumlar

 1. Selam 14 aralık da eşimle Sri Lanka ya gidecegim. Sormak istediğim 7 günlük seyahatiniz için toplam 500 usd ödemişsiniz.Bunun dışında şoför ve araç için masrafınız oldumu? Şöför den memnun kaldıysanız iletişim bilgilerini alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

Yorumunuzu Yazın