Hindistan’dan düşen bir damla Sri Lanka! Hindistan’ın hemen alt köşesinde, tropik, dünyada canlı çeşitliliği en yüksek yerlerden birisi. Tapınakları, çay tarlaları, filleri, okyanusta çubuklar üstünde balık tutan balıkçıları ile egzotik bir ülke beni bekliyor. Peki nasıl bir Sri Lanka gezi rotası yaptım, merak ediyor musunuz?

Sri Lanka gezi rotası
Sri Lanka gezi rotası

Sri Lanka Gezi Rotası – Gün Gün Detaylar

Birinci Gün – İstanbul’dan Dubai’ye

18.09.2015 Cuma – İstanbul Sabiha Gökçen Havalanı’ndan akşam saatlerinde Dubai’ye uçuyoruz. Sabaha karşı Dubai’de olacağız. Uçuşumuz Dubai aktarmalı Kolombo’ya gidiyor.

İkinci Gün – Dubai Gezisi

19.09.2015 Cumartesi – Bugünü Dubai’de geçiriyoruz, 15 saat beklemeyi fırsat bilip günü birlik Dubai gezisi yapacağız. Akşam Dubai’den Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya uçuyoruz.

Üçüncü Gün – Anuradhapura

20.09.2015 Pazar – Gezimiz boyunca hızlı hareket edebilmek için Sri Lanka’da şoförlü araç kiralama yaptık. Bizi önce havaalanından alıp Kolombo Havaalanı’na yakın olan Neo Holiday Home adlı otelimize götürecek, sabah da otelden alacak.

Anuradhapura, Sri Lanka’nın eski başkenti ilk durağımız. Yol üzerinde bizi bekleyen tapınakları da ziyaret edeceğiz. Akşam Dambulla’da konaklayacağız.

Dördüncü Gün – Dambulla ve Sigirya

21.09.2015 Pazartesi – Dambulla’daki tapınak mağaraları gezip Sigirya kayasına tırmanacağız. Akşam Polonnaruwa’da konaklıyoruz.

Beşinci Gün – Polonnaruwa ve Kandy

22.09.2015 Salı – Polonnaruwa tapınak ziyaretlerimizi yaptıktan sonra Unesco Dünya Mirası arasında yer alan Kandy’e gidiyoruz. Yine tapınaklarımız, Botanik bahçesi ve Kandy’de turistik hale gelmiş olan ayini izliyoruz. Gece Kandy’de kalıyoruz.

Altıncı Gün – Pinnawalla Fil Yetimhanesi ve Nuwara Eliya

23.09.2015 Çarşamba – Pinnawalla Fil Yetimhanesi’ne gidip filleri seviyoruz 🙂 Yolumuzu Nuwara Eliya’ya çeviriyoruz. Yolda göreceğimiz birkaç şelale, çay fabrikası ve çay tarlaları var. Geceyi Nuwara Eliya’da geçiriyoruz.

Meşhur Kandy-Ella tren rotasını saatlerimiz uymadığı için yapmıyoruz ama yollarda bol bol durup fotoğraf çekeceğiz diye kendimizi teselli ediyoruz.

Yedinci Gün – Galle

24.09.2015 Perşembe – Artık yeniden Hint Okyanusu’na doğru dönüyoruz. Hedefimiz Galle. Gün batımında balıkçıların fotoğraflarını çekip, Galle kalesinde gezeceğiz. Gece Galledeyiz.

Sekizinci Gün – Galle

25.09.2015 Cuma – Bugün bizim tatil günümüz 🙂 Galle çevresinde dalış veya şnorkel gibi bir aktivite niyetimiz var. En kötü sahilde yatarız 🙂 Arada dinlenmek bizim de hakkımız 🙂

Dokuzuncu Gün – Kolombo

26.09.2015 Cumartesi – Galle’den Colombo’ya doğru yolculuk, yolda gözümüze kestirdiğimiz yerlerde mola. Öğleden sonra Colombo’da gezip seyahatimizi gece bineceğimiz Dubai uçağı ile bitireceğiz.

Onuncu Gün – Dönüş

27.09.2015 Pazar – Dubai’den İstanbul’a uçuyor ve eve dönüyoruz 🙁

Bu gezide birkaç günümüz daha olsaydı, Adam’s Peak, Yala ya da Udawale Milli Parkları’na mutlaka giderdim. Sri Lanka leopar popülasyonu da olan bir ülke, ancak onları görmek için Yala’ye gitmek şart.

Diğer Sri Lanka Gezi Yazılarım

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

 1. merhabalar, ağustos sonunda gitmeyi planıyoruz ama hava durumundan emin olamıyorum. malum muson yağmurlar..
  hava ile ilgili bir yorumunuz var mıdır ? gezilebilecek hava olur mu 🙂

  tşkler

 2. Merhaba,
  Aynı tarihlerde biz de Sri Lanka’dayız ve rotalarımız çok benzer. Siz ulaşımı çözmüşsünüz ama biz biraz daha tren otobüs ile bir şeyler planlıyoruz. Şu anda Maldivler’den Colombo’ya uçuyoruz. Belki oralarda karşılaşırız 🙂 sevgiler..

   • Aslında Colombo havalimanından çıkarken bir tur acentası aklımıza girdi. Şoförlü araç kiralayıp 5 günde rahat rahat gezdik. Gerçekten de arabasız çok zor olacakmış 🙂
    Nuwara Eliya’dan Ella’ya trene de bindik, şoför bizi Ella’da karşıladı, inanılmaz bir deneyimdi.
    Karşılaşamamışız ama fotolardan gördüğüm kadarıyla aynı yerlerden geçmişiz. Sevgiler 🙂

Yorumunuzu Yazın