Colombo Bandaranaike Uluslararası Havalimanı adını dünya tarihindeki ilk kadın başbakan olan ve üç dönem Sri Lanka‘da başbakan olarak görev yapmış olan Sirimavo Bandaranaike’den alan havalimanı ister istemez bende bir sempati yarattı.

Colombo ülkeyi gezmek için gelenlere pek fazla seçenek sunmadığı için gelenler Colombo’da kalmak yerine havalimanı yakınındaki yerleşim olan Negombo’da geçirip oradan ülkenin iç bölgelerine devam ediyorlar. Biz de aynen öyle yaptık, gece 01:00 gibi uçaktan inipNegombo’daki otelimize yerleştik, sabah da erkenden Anuradhapura’ya doğru yola koyulduk.

Colombo Havaalanı‘nın en ilginç özelliklerinden biri eğer uçuşunuz yoksa sizi bina içine almıyorlar, yok ben illa gireceğim derseniz havalimanı bina girişinin dışındaki bilet satış ofislerinden bilet alıp girmeniz gerekiyor. İçeri girdikten sonra eğer uçuş saatinize 3 saatten fazla varsa bu kez checkin kontuarlarının olduğu bölüme geçemiyorsunuz. Özetle uçuş saatiniz yakun değilse gitmeyin 🙂

Havalimanı Colombo’ya yaklaşık 30km mesafede ancak Sri Lanka trafiğinde 30km 1-1,5 saatte ancak alınıyor, buna dikkat etmeniz lazım.

Sabah 04:30’dan gece 11:00’e kadar Colombo Bastian Mawatha durağından 187 nolu otobüs yarım saate bir havaalanına gidiyor. Aynı otobüs sabah 06:00’dan akşam 09:00’a şehir merkezine gidiyor. Bir diğer seçenek havaalanı çıkışında taksi ile anlaşmak olur, burası pazarlık gücünüze bağlı. Ya da kalacağınız otelden araç isteyebilirsiniz, daha uygun fiyata araç sağlayabilirler.

üçük bir freeshop’ı olan havaalimana iniş yaptıysanız freeshopta beyaz eşyalar göreceksiniz şaşırmayın, ucuza oluyormuş.
Havaalanında uyunur mu derseniz, koltuklar kolçaksız olduğu için uyuyabilirsiniz.

Diğer Sri Lanka Gezi Yazılarım

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.