Çok gezenler için basit bir iş olsa da ilk kez Avrupa’ya gidecek olanlar için Schengen vizesi başvurusu son derece meşakkatli, uğraştırıcı bir süreçtir. İlk kez gidecekleri boşverin, her seferinde her vize alışında uğraştırıcı ve masraflıdır şengen vizesi. Ama ne yazık ki Avrupa’ya gidip görmek için de -eğer yeşil pasaport sahibi değilseniz- zorunludur.

Ben sırf schengen vizesi almamak için bu yıla kadar yaklaşık dört yıl Avrupa’ya gitmemiştim mesela. Ama ucuz Norveç bileti bulunca, schengen vizesine razı olmuştum.

Schengen Vizesi Başvurusu Yapacaklara Öneriler
Schengen Vizesi Başvurusu Yapacaklara Öneriler

Schengen Vizesi Nedir?

Peki nedir bu schengen vizesi önce kısaca ondan bahsedelim. 1995 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında sınırların kontrolünün kaldırılmasına dair bir sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşmenin adıdır aslında Schengen ve adını sözleşmenin imzalandığın Lüksemburg’un bir köyünden alır.

Schengen’e Üye Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen’e üye olan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir.

Ayrıca, Avrupa Birliğine üye olmamalarına rağmen İsviçre, İzlanda ve Norveç Avrupa Birliği ile özel bir anlaşma imzalayarak, Schengen anlaşmasına dahil olmuş ve aynı uygulamalara tabi olmuşlardır.

Bulgaristan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ise Schengen’e girmek için sıra bekleyen ülkelerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için Schengen Vizesi Uygulaması

 Schengen Vizesi
Schengen Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları olarak Schengen’e dahil ülkelere gidebilmek için mutlaka Schengen sözleşmesine dahil ülkelerden birinden vize almak zorundadır. İşte bu vizeye de schengen vizesi diyoruz.

Schengen Vizesi Süreleri

Schengen vizesi turistik olarak alınıyorsa -ki yazımızın konusu turistik vizedir- vize verilen süre içinde ve son 6 ay içinde en fazla 90 güne kadar schengen ülkelerinde kalma hakkı sağlar.

Schengen vizesi, başvurunun yapıldığı konsolosluk tarafından tek girişli, çift girişli veya çoklu (multi) girişli şeklinde verilebilir. Tek girişli ise, schengen ülkelerine o vize ile sadece bir kez giriş-çıkış hakkı, çift girişli ise iki kez giriş giriş-çıkış hakkı, çoklu girişli ise vize süresi boyunca sınırsız giriş-çıkış hakkı sağlar. Vize başvurusu yaparken başvuru formunda çoklu (multi) işaretlemenizi öneririm. Böylece aynı vize ile birden fazla kez Avrupa’ya gitme şansınız olur, tabii konsolosluk uygun görürse.

Vize başvurusunu tercihen gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna yaptıktan sonra 4 ila 10 gün arasında vize başvurusu sonuçları belli olur. Zamanlama gideceğiniz ülkeye, başvuruların yoğunluğuna göre değişebilir. Bu nedenle eğer tatil dönemleri öncesi (yılbaşı, sömestr, yaz tatili gibi..) ise mutlaka 1 ay öncesinden başvurunuzu yapmanızı öneririm.

Schengen vizesi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus ise pasaportunuzun kullanım süresinin bitmesine en az 6 ay olması gerektiğidir. Eğer pasaportunuzun süresi dolmak üzere ise, vize başvurusu yapmadan önce pasaportunuzu yenilemeniz gerekir. Pasaport başvurusu hakkındaki yazıma da göz atabilirsiniz.

Schengen Vizesi Başvurusunu Hangi Ülkeden Yapmalı?

Schengen vizesi almak için teorik olarak herhangi bir schengen ülkesinin konsolosluğuna başvuru yaparak vize almak yeterli. Ancak ilgili ülkenin ya da pasaport kontrol memurunun sizi ülkeye almama yetkisi var. Bu nedenle önerilen, vize başvurusunu gitmeyi planladığınız ülkeden yapmanız. Bir de vizeyi aldığınız ülkeye vize süresince mutlaka giriş yapmaya özen gösterin.

Bir de farklı şehir efsaneleri var: Almanya Türklere vize vermiyormuş, İtalya çok kısa vize veriyormuş, Fransa her başvurana 6 ay vize veriyormuş gibi… Benim tecrübelerim, herkeste durumun farklılaştığı yönünde. Bir de başvuruyu yaptığınız dönemdeki siyasi durumlar sonuçları ciddi şekilde etkiliyor.

İtalya’ya 3-4 kez gittim, 2 kez vize aldım. İki vizede de 10 gün verdiler, diğer yandan ilk kez schengen alan bir arkadaşım İtalya’dan ilk başvurusunda 3 ay vize aldı. Fransa’dan arka arkaya 2 ya da 3 kez 6 aylık vize aldım, başka bir arkadaşımın başvurusu ciddi bir neden olmamasına rağmen reddedildi. Sadece şunu söyleyebilirim, eğer arka arkaya aynı ülkeden schengen vizesi alıyor ve o ülkeye vize döneminde giriş yapıyorsanız bunun pozitif bir etkisi oluyor.

En son schengen vizemi Yunanistan’dan aldım ve Yunanistan “duyduğuma göre” herkese en az 6 ay vize veriyordu. Üstelik Yunanistan Turizm Ofisi tarafından gezi bloggeri olarak davet edilmiştim ve bu davet mektubuyla yaptığım başvuru sonucunda 3 ay vize verdi. Ben beklentimi artırınca hayal kırıklığına uğradım tabi 🙁

Siz belgelerinizi eksiksiz hazırlayın, vizeyi uzun istediğinizi mümkünse bir dilekçe olarak ekstradan ekleyin ondan sonrası konsolosluğa kalsın.

Schengen Vizesine Nereden Başvurmalı?

Başvuruyu yapacağınız ülkeyi seçtikten sonra Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden vize uygulamalarını mutlaka kontrol edin. Böylece son dakika golü yememiş olursunuz.

Her ülkenin başvuru yeri ve şekli birbirinden farklı olabilir. Artık pek çok ülke konsolosluğu aracı kurumlar ile çalışıyor yani gidip konsolosluğa ben geldim, vize istiyorum diyemiyorsunuz. Bu nedenle başvuruyu yapacağınız ülkeye özel uygulamaları mutlaka okuyun. Ayrıca o ülkenin konsolosluğundan (internet sitesi ya da telefonla) başvuru yeri ve yöntemi konusunda bilgi alın.

Mesela Yunanistan’dan schengen alacaksanız, Yunanistan konsolosluğunun internet sitesinden başvuru şartlarına bakın. Yunanistan İstanbul ve Ankara’da farklı aracı kurumlar ile çalışıyor. Aracı kurumlardan randevu alınması gibi süreçler de her ülke ya da aracı kurum için farklılaşabiliyor, dikkat etmenizde fayda var.

Dilerseniz kendiniz bu süreçle uğraşabilir ya da vize aracılığı yapan firmalardan birinden ücreti karşılığında hizmet alabilirsiniz. Benim zaman zaman çalıştığım firma gelip benden evrakları alıp aracı kuruma ya da konsolosluğa iletip vize sonucunda da bana ulaştırıyor, eğer benim gibi yoğun çalışıyorsanız hayat kurtarıcı oluyor.

Turistik Schengen Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu: Her ülkenin kendine özel bir vize başvuru formu bulunmaktadır. Bu form konsoloslukların web sitelerinde ya da aracı kurumlarda bulunur. Formun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması çok kritiktir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olan, en az iki adet boş vize yaprağı olan ve talep edilen vize bitim tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresi olan geçerli bir pasaport. Eğer daha önce de pasaportlarınız varsa, başvurunuza bu pasaportlarınızı da ekleyebilirsiniz.
 • Pasaport fotokopisi: Geçerli eski tip ( lacivert ) pasaportların 1,2,3,4,5,6,7 ve sonuncu sayfalarının fotokopileri. Yeni tip pasaportlar için ise sadece kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın  fotokopisi gereklidir. Daha önce Shengen vizesi aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisini de başvurunuza ekleyin.
 • Fotoğraf: 2 adet yakın zamanda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Seyahat Sigortası: 30.000 Euro veya $50.000 tutatında, Schengen bölgesindeki tüm seyahat sürenizi kapsayacak şekilde geçerli olan seyahat sağlık sigortasını başvurunuza eklemeniz gerekli. Çok girişli vizeye sahip iseniz, minimum olarak ilk gidiş sürenizi kapsayacak şekilde bir seyahat sigortasına sahip olmanız gerekmektedir. Ben seyahat sigortasını yıllık olarak yaptırıp her defasında tekrar sigorta işi ile uğraşmıyorum.
 • Nufüs cüzdanı fotokopisi

Çalışan İseniz;

 • İşveren mektubu: Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu  süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden mektup;
 • Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi;
 • Vergi levhası;
 • İmza sirküleri;
 • Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi );
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK “hizmet dökümü”;
 • Son 3 aya ait maaş bordroları. Eğer yeni bir işe başladıysanız daha önceki iş yerinize ait  bilgileri ve maaş bordrolarını sunabilirsiniz.
 • Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır;
 • Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarınız (tapu fotokopileri).

Uçak ile Seyahat Edecekseniz;

 • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu (orijinal bilet talep edilebilir);
 • Turla seyahat edilecekse tur programı.

Otel

 • Konaklama rezervasyonları (Otel rezervasyonu gösteren belge)

Kendi aracınız ile gidilecekse;

 • Ehliyet (Ehliyet uluslararası olmalıdır);
 • Araç ruhsatı;
 • Yeşil sigorta (zorunlu)
 • Planlanan seyahat ile ilgili yazı;

Araç 3. bir şahsa ait ise ( aile, arkadaş veya şirket vb.) yukarıdaki evraklara araç sahibinden yetki yazısı eklenir.

Tekrar belirtmekte fayda var, evraklarınız eksikse başınız büyük belada demektir.

Schengen Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olduğundan emin olun.
 • Yola çıkmadan 1 ay önce başvurunuzu yapın ki, son dakika stresi yaşamayın.
 • Pasaportunuzun yırtık ya da yıpranmamış olmasına dikkat edin. Vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilebilirsiniz, gerek yok risk almaya.
 • Başvuru için gerekli bütün evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun başvurunuzu yaparken.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

111 Yorumlar

 1. merhaba daha önce 2016 da almanya dan schengen alıp almanyaya gidip geldik. bu yıl da schengeni yunanistandan aldık. fakat planımızda değişiklik oldu. ve almanyaya gitmek istiyoruz. vize başlangıç tarihimizde yunanistana karayolu ile giriş çıkış yapıp sonra istanbula dönüp uçakla almanyaya gidersek bize problem yaratırlarmı kapıda?bununla ilgili çok yazı var google da korktuk. eğer yaratırlar diyorsanızda hali hazırda şuan pasaportumuzda geçerli bir yunanistan schengeni var iken almanyayada schengen için başvuru yapabilirmiyiz?

 2. merhabalar ben 2012 yılındı akrabalarımm sayesınde davetıye yoluylka almanya vizesi almıstım 30 günlük gittim geldım sımdı yenıde schengen vizesi için basvursam vize verme şansı daha da artarmı acaba ?

 3. Merhabalar,
  Temmuz ayında balayı için önce 3 günlük Amstersdam 5 günlükte İtalya seyahati planlıyoruz. İlk vizemiz olacak ve herhangi bir sorun yaşamak istemiyoruz. Vizeyi hangi ülke için almamızı önerirsiniz?
  Teşekkürler..

 4. merhabalar schhengen vize başvurusunda belli bir limit var mı mesela kaç kere vizeden red alırsak kara listeye gireriz veya böğle kara liste diye bir şey var mı teşekkürler.

 5. merhabalar ben uçak biletimi gidiş ve dönüş olarak isveçten aldım fakat seyahat planımda isveç hiç yok isveçe girip hemen norveçe geçip interrail bileti ile norveçte 11 gün dolaşacağım sadece uçak bileti ucuz olduğu için stockhlomden aldım. ben şimdi nerden hangi ülkeden vize için başvuruda bulunmalıyım ? vfs globale göre norveçten başvurmalıyım başka şirketlere göre isveçten. kimine göre isveç kimine göre norveç. aklım karıştı nu konuda

  • Merhaba,

   Uçak biletiniz İsveç ise önerim İsveç’ten başvurmanız olur ama İsveç şengen’e dahil mi kontrol etmenizde fayda var. Vize başvurusu için İsveç’te geçici bir otel rezervasyonu yapmanız yeterli olur. Şimdiden iyi yolculuklar.

 6. merhaba sevil hanım
  Biz eşim ve iki çocuğum için fransa vizesi başvuru yaptık. fakat 8. ve 9. maddeden red cevabı aldık.
  özellikle 9. madde için ne yapmamız gerekiyor. Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 7. Merhaba ben emekliyim eşimle,gecen sene hollanda ve fransa vizelerine basvurdum.fakat vize alamadim(evraklarim tamdi diye dusunuyorum)..uzerinden 1 sene gecti bu sefer bir arkadasim davetiye gondercek ve bizi misafir edecegini belirtecek,sizce bu yontemle vize alabilir miyim? Ne tavsiye ederesiniz

 8. Merhaba ben Fransa için vize randevusu aldım son sınıf üni öğrencisiyim Fransa’da dayımın yanına gideceğim için davetiye çıkarttırdık sorum şu vize başvuru formuna seyahat amacı kısmına iki işaretleme yapabiliyor muyuz mesela hem aile ziyareti hemde turistik amaçlı diye

 9. Merhabalar benim sorunum şu, ben Yunan vizesine başvuru yaptım. Yunan vizem 4.cü alışım olacak bu arada. Schengen vizesi aldığın ülkeye ilk giriş çıkış yapman gerekiyor. Vizem geldiğinde Atina ya gitmek istiyorum. Atina dan da Almanya ya geçmek istiyorum. Gümrükte sorun yaşarmıyım, vize aldığın ülkeye giriş yapmışsın ama Türkiye ye çıkış yapmadan Almanya ya gelmişsin vb sorun. Not: her Yunan vizesi aldığımda Almanya ya gitmek için giriş çıkış yaptım öyle girdim. Bu defa Atina dan direk gitsem sorun olurmu. Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz Bilgiler için.

 10. Merhaba,
  Ben daha önce is icin gittigim almanya uzerinden 3 kere shengen vizesi aldim son aldigim 1 yillikti fskat sirket yurtdisi ile calismadigi icin ben vize alaiyorum. Simdi kendim vize almayi deneyecegim sizce davetiyemi yollattirim akrabalara almanyadan yoksa kendim seyahat vizesinemi basvurayim direk ?

 11. Merhaba sevil hanım
  Ben almanyaya shengen başvurusunda bulundum vize onaylandı bir ay sonra gideceğim inşallah. Ama bu süre içerisinde şuanki çalıştığım iş yerinden çıkıp başka bi işe başlama durumum var bu konuda herhangi bir problem olur mu?

 12. Merhaba ben 2 gunlugune tur ile maltaya gidecegim . Malta vizesi 15 is gununde ciktigindan ve bir belgemin eksik olmasindan dolayi Fransa ya vize alip malta ya gitmemi onerdi araci kurum . Sizce sorun yasar miyim ? Ulkeye almamalari gibi bir durum olur mu ? Bunu nasil atlaririm ? Vize mi 5 gune cikarsam ve fransa dan otel rezervasyonu yaptirsam 3 gunluk ? Malta gecisine izin verirler mi ?

  • Bu ara Türkiye’ye karşı bir tavır değişikliği olduğundan yorum yapmak zor. Normal şartlarda sorun olmaz Fransa vizesi ile herhangi bir şengen ülkesine girebilirsiniz.

 13. norveç için başvurdum red geldi sebebte onların şüpheleri varmış türkiyeye geri dönmeyebilirmişim ne saçma bir mantık kız arkadasım tüm garantileri onlara evrakta sundu ve red geldi kız arkadasım tekrar mektup yazıp ankara norvec konsolosluguna gönderecegım bırde türkiyede üzerimde birsey olmadıgı ıçın red vermısler yol gösterebilirmisiniz teşekkürler

 14. Benım sorum şu Schengen vizesini aldım başlangıç ve bitiş tarihi olmak üzere şuan bir sorun yok Fransa ya giriş yapmam da fakat benım aklıma takılan herhangi başka evraklar gerekiyor mu göstermek amaçlı kontrollerde giriş yaparken
  Şimdiden tşklr

  • Giriş yaparken, ne amaçlı geldiğinizi nerede kalacağınızı ve dönüşünüzün ne zaman olduğunu sorabilirler. Elinizde otel rezervasyonu uçak bileti gibi çıktılarınız olursa kolayca geçersiniz. Bazen hiç sormayabiliyorlar, şansa 🙂

 15. Bilgi için teşekkürler:)
  İtalya turistik vize başvurusu için konsolosluğa mı başvurmalıyım yoksa aracı kuruluşları mı kullanmalıyım,hangisini önerirsiniz?
  Daha önce aracı kuruluş kullanarak Macaristan’dan aldığım schengenim var

 16. Slm sevil hanım iki kere aile ziyaretine davetiyeyle isvicreye gittim 45 gün birinde 88 günde diğerinde kaldım şimdi ise ankara beş global den yunanistana turistik vize başvurusunda bulunacağım size sorum ise 5 eylülde başvurumu yapacağım uçak ve otel rezervasyonlarım ise 12.09.2017 de başlıyor sizce sorun çıkartırlar mi vize cikmaihtimali var mi (hesabim yeterince var 80 bin kadar öğrenciyim yüksek lisan öğrencisi son dönemim ve danışmanımdan aldığım ıyi niyet mektubu var benim yazdigim mektup su sekilde okudugun okulun sonu tez yazmam gerekli hem tatile ihtiyacim var hemde tezimin bitmesi lazim sesiz sakin bir ortamda yazmak istiyorum diye boyle seyler yazdim sizce nasil bir yol izleyebilirim ve ne yapabilirim bana tafsiye verebilirmisiniz ve ret yemeden 88 günlük bir vize çıkması için tavsiye )cevap verirseniz sevinirim. Email atabilirsiniz saygilar

 17. Vfs global aracigiyla vize basvurusu gerceklestirdim fakat vizem reddedildi. Ben ogrenciyim ve davetiyeyi halam gondermisti. Simdi tekrar basvuru yapmak istiyorum. Seyehat planim su sekilde olacak. Ocak ayinda Fransa’ya halamin kizinin nisanina gitmek istiyorum bir ay kalip tekrar okulima geri donecegim Haziran ayinda ise Almanya’da dugunu olacak ve ona da katilmak istiyorum. Simdi size sorum sunlar olacak: Ben ekim ayinda basvuru yapip ocak ayinda gidebilir miyim? Sizce bu surec erken mi? Digeri ise bana 6aylik vize verirler mi? Ben ocak ayinda nisana gidip donup tekrar haziran ayinda almanyaya dugune gjtmek istiyorum.bunu belirtirsem sizce 6aylik vize alir miyim

 18. Merhaba,
  Önümüzdeki yaz okulumuz Avrupa turu düzenleyecek ve vize Fransa üzerinden alınacak ama İsveç’de ki akrabalarım beni İsveç’e davet ettiler turdan önce İsveç’e gitmem gerekiyor. Ben her ikisini de yapmak istiyorum. Bu Fransa tur vizesi ile İsveç’e gidebilirmiyim ya da vizeyi İsveç’ten alıp tura katılabilirmiyim yoksa ikisi içinde ayrı ayrı vize mi almam gerek.
  Teşekkürler.

  • İsveç bu konularda oldukça rahat. Bu arada eğer uçuşu Basel’e yaparsan Basel havaalanında 3 kapı var biri de Fransa, Fransa kapısından çıkıp damga bastırabilirsin.

Yorumunuzu Yazın